کارگردان «سرو زیر آب»: ۱۶ بار فیلمنامه‌ی فیلم را بازنویسی کردم

روزبه توکلی – انصاف نیوز: روز ششم جشنواره‍‌ی فیلم فجر با اکران «سرو زیر آب» ساخته‌ی «محمدعلی باشه آهنگر» آغاز شد. نشست خبری این فیلم نیز با پرسش و پاسخ خبرنگاران همراه بود که «باشه آهنگر» از روند سخت ساخت فیلمش صحبت کرد و گفت: «۱۶ بار فیلنامه‌اش را بازنویسی کرده است.»

 

به گزارش خبرنگار انصاف نیوز، «محمدعلی باشه آهنگر» در پاسخ به سوالی مبنی بر این که «چرا فیلمتان با توجه به این که در حوزه‌ی دفاع مقدس است، ۵ سال در مراحل ساخت بود؟»، گفت: از سال ۹۰ تا ۹۵ ما را خیلی اذیت کردند تا جایی که من، ۱۶ بار فیلمنامه‌ی این فیلم را بازنویسی کردم.

 

این کارگردان ادامه داد: در این چند سال با مسایل متعددی روبه‌رو بودیم، از مواردی که در مرحله‌ی ثبت فیلم‌نامه گفتند باید تغییر کند؛ اسامی مانند جهانگیر و جهانبخش و سیاوش در فیلم بود؛ ما اسنادی بردیم تا ثابت کنیم که اینها از اسامی شهدای جنگ بودند.

 

باشه آهنگر در ادامه‌ی اعتراضش به تصویب فیلم‌نامه، گفت: از موارد دیگری که در فیلم‌نامه مورد نقد قرار گرفت، زرتشتی بودن یکی از شهدا بود. ما شهدای مسیحی و کلیمی و زرتشتی زیادی داشتیم و حتی دو شهید بهایی داریم که می‌شود درباره‌ی آن‌ها فیلم ساخت و نباید از این‌ها بترسیم. ما گرفتاری‌هایی که در بخش فیلم‌نامه داشتیم، بیشتر از این نوع بود و برای رفع این مسایل، می‌گفتند مثلاً به جای زرتشتی از شهدای اهل سنت استفاده کنید.

 

کارگردان فیلم «ملکه» که بعد از دوری چند ساله دوباره به سینما بازگشته است، نمونه‌ی دیگری از سختی‌ها و مشکلاتش در فیلم‌نامه را این گونه، بیان کرد: اگر بخواهم یک مثال بزنم؛ مثلاً برای سکانس ابتدایی فیلم که پیکرها با طناب به هم بسته شده بودند، شش ماه فیلم‌نامه متوقف شد.

این کارگردان ادامه داد: به ما گفتند با طناب شهدا را به هم می‌بندید؟ حتی از تعبیری استفاده کردند که من، آن تعبیر را به کار نمی‌برم. گفتم چطور چنین چیزی به ذهن شما رسید؟ شما اگر یک سکانس نوشته بودید یا کارگردانی کرده بودید می‌دانستید که در آن شب و با نور چراغ قوه طناب دیده نمی‌شود. من طناب را در متن فیلم‌نامه برای بازیگر و تهیه‌کننده نوشتم که فردا نگویند نگفته بودی که طناب هم می‌خواهی!

 

محمدعلی باشه آهنگر، افزود: گفتم پس باید با چه ببندم؟ اگر طناب را بردارم چه چیزی را جایگزین کنم که گفتند به جای طناب بنویسید روبان! گفتم حالا که این طور شد روبان چه رنگی استفاده کنم؟ روبان سفید از نظر شناسایی سفید است، قرمز بگذارم می‌گویند پرسپولیسی است، آبی بگذارم می‌شوم استقلالی، اگر سبز بگذارم می‌گویند جنبش سبز است؛ چه رنگی باید می‌نوشتم، چون ما در این مملکت با رنگ‌ها هم مشکل داریم.

 

باشه آهنگر با بیان این که «خب داره خطرناک می‌شه»، صحبت‌هایش را به پایان رساند و در پاسخ به حرف و حدیث‌هایی که از همکاری‌اش با ارگانها شنیده می‌شود، گفت: این چه رانتی است که من پنج سال معطل بودم و بعد روی پیشانی من بخورد که سه ارگان وسط آمده‌اند؟ ما شاید نوا در تهیه‌کننده‌ی خصوصی داشته باشیم که از ابتدا خودشان پول گذاشتند. باید دعا کرد بخش خصوصی آنقدر پولدار شود که من مجبور نشوم برای ساخت فیلم سراغ جاهایی بروم که ۵ سال هم معطل شوم.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/IjR9r
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن