امکان دسترسی به شماره‌‌های تلفن‌ همراه مردم از چه روش‌هایی وجود دارد؟

جوشقانی در پاسخ به سوالی درباره نحوه دسترسی شرکت ها به شماره های مردم، با اشاره به اینکه به روش های مختلفی شماره های مردم در دسترس قرار می گیرد، افزود: از طریق شبکه های اجتماعی، اپ هایی که در بازار وجود دارد و فروشگاه هایی که مردم شماره تماس خود را ارایه می کنند، امکان دسترسی به شماره های تلفن همراه مردم وجود دارد.
به گزارش سیتنا، حسین فلاح جوشقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در برنامه روی خط خبر شبکه خبر با اشاره به اقدامات انجام شده در گذشته برای ساماندهی خدمات پیامکی، گفت: آمار قابل توجهی وجود دارد است که نشان می دهد مردم علاقه ندارند به صورت ناخواسته پیامک تبلیغاتی دریافت کنند.

وی تصریح کرد: از طرفی می توان از پیامک به عنوان یک رسانه ارزان قیمت برای توسعه کسب و کارها استفاده کرد البته به صورت مشروع و قانونی و در صورتی که خود مشترک نیز درخواست داشته باشد.

جوشقانی هدف از ساماندهی خدمات پیامکی را این گونه توصیف کرد که مشترکین بتوانند آن دسته از پیامک های تبلیغاتی و خدماتی را که خود آنها انتخاب می کنند از طرف اپراتورها ارسال شود و مردم از  این طریق دریافت پیامک ها را خودشان مدیریت کنند.

وی با بیان اینکه خدمات پیامکی در مصوبه سازمان تنظیم مقررات به دو دسته تقسیم شده است، افزود: یک دسته پیامک های انبوه که حاوی محتوای تبلیغاتی، اطلاع رسانی و اضطراری باشد که رایگان است و دسته دیگر پیامک های ارزش افزوده که برای مشترک هزینه دارد مانند پیامک هایی که بانک ها برای مشتریان خود ارسال می کنند و یا پیامک های دریافت میزان جرایم رانندگی و پیامک هایی که در قالب مسابقه و سرگرمی به مشترکین ارسال می شود.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصریح کرد: مقرر شده است برای ساماندهی ارسال این پیامک ها اپراتورها به صورت یکسان سامانه ای طراحی کنند که پیامک ها به صورت دسته بندی شده در اختیار مشترکین قرار گیرد و مشترک با انتخاب هر دسته از این پیامک ها درخواست ارسال و یا عدم ارسال آنها را به اپراتور اعلام می کند .

وی با بیان اینکه این سامانه تا  دو ماه آینده راه اندازی می شود، گفت: این مصوبه تا چند روز آینده به اپراتورها ابلاغ می شود و حداکثر در ابتدای اردیبهشت ماه سال آینده این سامانه به طور کامل در اختیار مشترکین قرار می گیرد و مردم می توانند از طریق روش های مختلف مانند سایت اپراتورها و بستر USSD خدمات پیامکی خود را ساماندهی کنند.

جوشقانی در پاسخ به سوالی درباره نحوه دسترسی شرکت ها به شماره های مردم، با اشاره به اینکه به روش های مختلفی شماره های مردم در دسترس قرار می گیرد، افزود: از طریق شبکه های اجتماعی، اپ هایی که در بازار وجود دارد و فروشگاه هایی که مردم شماره تماس خود را ارایه می کنند، امکان دسترسی به شماره های تلفن همراه مردم وجود دارد.

وی تصریح کرد: به هیچ عنوان اپراتورها به صورت گسترده و ساماندهی شده دیتابیس مشترکین خود را در اختیار شرکت ها قرار نمی دهند و چنین بحثی مطرح نیست.

جوشقانی با بیان اینکه در حال حاضر در هر فروشگاهی از مشتری شماره تلفن اخذ می شود، گفت: مطمئن باشید که هر فروشگاهی در شهر بالغ بر یک میلیون شماره تلفن را ذخیره کرده است البته ممکن است دفاتری از اپراتورها دیتابیس شماره ها را در اختیار دیگران قرار داده باشند که دسترسی تمام این دفاتر مسدود شده است.

وی با اشاره به اینکه دستوالعمل بسیار سختگیرانه ای به اپراتورها در این زمینه داده شده است، خاطرنشان کرد: البته تبعات منفی که در این زمینه برای کسب و کارهای اپراتورها ایجاد می شود شاید به چندین برابر خسارت برسد چرا که بیشترین سرمایه اپراتورها اعتماد مشترکین است .

رییس سازمان تنظیم مقررات در پایان این گفتگو تاکید کرد: اگر مردم در رابطه با ارسال پیامک ها بدون اجازه آنها مشکلی داشتند می توانند به صورت تلفنی و پیامکی با شماره ۱۹۵ تماس بگیرند و در عین حال هر سه ماه یک بار نیز بازخورد اجرای این مصوبه بررسی شده و در صورت نیاز اصلاح می شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا