آقای حاتمی کیا! خیبری ساکته! دود نداره، سوز داره…

«افشین علاء» شاعر انقلابی، در یادداشتی تلگرامی در حاشیه‌ی سخنان اخیر ابراهیم حاتمی کیا در مراسم دریافت سیمرغ از جشنواره فیلم فجر، نوشت:

🔸ما که نفهمیدیم علت داد و بیدادهای آقای حاتمی کیا در اختتامیه‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر چه بود؟! واقعاً کسی باور می‌کند این بزرگواران در نهادهای رسمی نظام، مظلوم واقع شده باشند؟!

🔸 درست است که در تمام دنیا، سینما و ورزش از سایر حوزه‌ها مخاطب وسیع‌تری دارد. درست است که چهره‌های ورزشی و سلبریتی‌ها همیشه و همه جا عزیزکرده‌اند. ولی در جمهوری اسلامی که نباید وضع بر این منوال باشد! آیا درست است که در کشور ما این همه نخبه و ادیب و هنرمند، خانه نشین باشند، اما امثال آقای حاتمی کیا که هماره قدر می‌بینند و در صدر می‌نشینند، باز هم با این همه حرارت، فریاد مظلومیت سر دهند؟!

🔸 ایشان که با کنایه‌ای رندانه، خود را هنرمند «وابسته به نظام» معرفی می‌کنند و برای جبران پیامدهای این «خودزنی» بلافاصله پشت اعتبار و محبوبیت حاج قاسم سلیمانی پنهان می‌شوند، دیگر چرا فریاد مظلومیت سر می‌دهند؟ چه می‌خواستید از مردم و از دستگاه‌های فرهنگی نظام که به شما ندادند؟!

🔸 از ایشان و سایر هنرمندانی که هم دولت‌ها حمایتشان می‌کنند، هم نهادهای قدرتمند غیررسمی، توقع داریم به احترام خیل بی شمار هنرمندان صاحبدل، دردمند، ساکت و بی ادعا، لااقل سکوت کنند و به کار پررونق خود مشغول باشند.

🔸 از دستگاه‌های دولتی، مؤسسات وابسته به نهادهای ارزشی و نظامی، و چهره‌های سیاسی هم انتظار می‌رود یا به حیطه‌ی هنر ورود نکنند یا قدردان همه باشند و فقط سراغ عزیزکرده‌ها نروند و این چهره‌ها را چنان پرتوقع نکنند که با دیدن کوچک‌ترین ناملایمات از کوره در بروند.

🔸 از انبوه مخاطبان عام و طرفداران چهره‌ها نیز انتظار می‌رود در شناخت نیات و انگیزه‌های مدعیان، تیزبین‌تر باشند و به صرف شنیدن هر صدای بلندی کف نزنند و هورا نکشند. آنانی که حقشان ادا نشده و مورد بی مهری قرار گرفته‌اند، از جنسی دیگرند. نباید به خاطر غرور و مناعت طبع و سکوتشان، ناشناخته باقی بمانند.

🔸 بد نیست حرف آخرم عین جمله‌ای باشد که از زبان «حاج کاظم» در فیلم دوست داشتنی آژانس شیشه‌ای جناب حاتمی کیا شنیده‌ایم: «خیبری ساکته، دود نداره، سوز داره!»

واکنش توییتری‌ها به داد‌وبیدادهای حاتمی‌کیا

واکنش قاسمخانی به حاتمی کیا

سخنان تند ابراهیم حاتمی کیا در اختتامیه جشنواره فجر

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/dh6Uk
برچسب ها

نوشته های مشابه

6 Comments

 1. سوژه هایی كه حاتمی كیا دست گذاشت برای بقیه خط قرمز هست و امكانات مالی كه در خدمت ایشان گذاشتن به هیچ فیلمسازی مستقل و غیر”وابسته ای ندادن.
  با رانت سیمرغ گرفتی برادر و رجز میخونی…امان از وقتی خرس طلایی و كن یا اسكار بگیری!

 2. افشین علاء» شاعر انقلابی؟؟
  کدوم انقلاب دقیقا؟؟
  محض اطلاع شما بیسوادها. همین سخن ها رو توجه میدم بهتون.
  : رسول صدرعاملی و محمدرضا فروتن به عنوان داوران جشنواره موسیقی فجر در اظهارنظری قابل تامل در خصوص علل غیبت «لاتاری» در جمع نامزدهای جشنواره گفتند: «چون داستان فیلم لاتاری را دوست نداشتیم اصلا از نظر فنی فیلم را بررسی نکردیم!»

  اینم از ب وقت شام. اقای حاتمی کیا..

  این روش دیکاتوری غیر معقولانه غیر فنی غیر حرفه ای!!!

  اگر در خانه کس است. یک حرف بس است

  2
  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن