همه‌ی مسایل مورد اختلاف در پکیجی به رفراندوم گذاشته شود

چه مواردی را می‌توان به رفراندوم گذاشت؟ - 2

«احمد زیدآبادی»، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح طلب، درباره‌ی صحبت‌های رییس جمهور در ۲۲ بهمن‌ماه مبنی بر انجام رفراندوم در مسایل مورد اختلاف، مواردی که در حال حاضر می‌توان به رفراندوم گذاشت را تشریح کرد و گفت: اگر قرار است از طریق رفراندوم مشکلی حل شود، راجع به همه‌ی مسایل [مورد اختلاف دو جناح] پکیج نهایی تدوین شود و یک‌جا به رفراندوم گذاشته شود.

زیدآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز گفت: مسایل ریز را که هر روز نمی‌شود در هیچ کشوری به رفراندوم گذاشت. مگر آن کشور سوییس باشد که سازوکار خودش را دارد. در ایران مشکل این است که ما دوجناح داریم که این دوجناح هرکدام بر بخشی از نهادهای حاکم تسلط دارند و این دو جناح روی هیچ موضوعی با هم تفاهم ندارند. یعنی نمی‌توانند روی هیچ مساله‌ای به اجماع برسند؛ از جمله بحث سیاست خارجی، چه در ارتباط با آمریکا، چه تحولات منطقه؛ و همینطور مسایل داخلی، مثل میزان آزادی سیاسی، میزان فضای باز فرهنگی، میزان مشارکت عموم در قدرت و حتی در مسایل اقتصادی این دوجناح با هم نمی‌توانند اجماع کنند.

او افزود: بنابراین بحث بر سر این است که اگر قرار است از طریق رفراندوم مشکلی حل شود، راجع به همه‌ی این مسایل پکیج نهایی تدوین شود و یک‌جا به رفراندوم گذاشته شود.

وی در ادامه تاکید کرد: اما مشکلات داخل کشور ما از این طریق هم حل نمی‌شود؛ چون آقای خاتمی که آمد بالاخره یک سیاست‌های مشخصی داشت و رای عمومی به او یک رفراندوم بود و عملا نتوانست کاری از پیش ببرد. آقای روحانی هم که آمد یک برنامه‌ای را در انتخابات اعلام کرد و وقتی رای عمومی پشت سرش بوده است یعنی رفراندوم انجام شده؛ ولی طرف مقابل که اساسا این بحث‌ها را قبول ندارد، یعنی رای مردم و این‌ها برایش امری حاشیه‌ای و زینتی است. آنها می‌گویند که انقلاب به این معنا است، اسلام هم به این معنی است و هرکس در این چارچوب عمل کند ما اجازه می‌دهیم که کار کند. در غیر این‌صورت دارد علیه انقلاب و اسلام عمل می‌کند. بنابراین، این موضوع عملا یک بحثی است که برای مدتی در رسانه‌ها و روزنامه‌ها مطرح شده و بعد هم به هیچ و پوچ ختم می‌شود.

«تغییر نظام پارلمانی را به رفراندوم بگذارند»

راه حل یک اصلاح طلب به جای رفراندوم

سه پیشنهاد برای رفراندوم

پیشنهاد رفراندوم «اختیارات شورای نگهبان در انتخابات»

مخالفت عضو موتلفه با هرگونه رفراندوم

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به «رفراندوم»

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/LZlNc
برچسب ها

نوشته های مشابه

3 Comments

 1. سلام،
  آقای زیدآبادی ! از شما بعنوان کسی که بخش بزرگی از جوانان و دانشگاهیان و نخبگان – به او اعتماد دارند، انتظار میرود که همان موارد اختلافی را که میگویید در یک package به رفراندوم گذاشته شود – بر شمارید و اعلام کنید که موارد مهمی که مورد اختلاف است چیست ؟ این بهتر است تا این که بگویید آخرش به هیچ و پوچ ختم میشود ! ممکن است شما درست بگویید و به هیچ ختم شود – اما لااقل این موارد از طرف نخبگانی چون شما که به هر حال مورد وثوق هستید، باید طرح شود تا در موردش اتفاق نظر حاصل شود ! لطفآ بگویید ! آنقدر بگویید تا جای خودش را به عنوان یک امر لازم و ( باید ) در اذهان پیدا کند ،

  2
  1
 2. رفراندم آقای روحانی! .
  حسن روحانی در سخنرانی مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن گفته بود جناح‌های سیاسی برای حل اختلاف‌هایشان به همه‌پرسی مراجعه کنند و هرچه مردم گفتند عمل کنند.
  بسیار خوب آقای روحانی! کدام موضوع باید به همه پرسی گذاشته شوند: .
  ۱- [..]؟ .
  ۲- […]
  ۳ – نظارت استصوابی که بزرگترین غربال است تا از حضور نیروهای کارآمد در مراکز قانون گذاری و تصمیمی گیری جلوگیری کند؟ .
  ۴- برابری کامل حقوق زن و مرد که باعث شده نیروی نیمی از جمعیت کشور از حضور فعال و همه جانبه در اداره کشور کنار گذاشته شود؟ .
  ۵- […]
  ۶- باز گردانیدن ثروت های عمومی کشور به خزانه کشور؟ .
  ۷- محدود کردن سپاه از دخالت در اموراقتصادی و سیاسی کشور؟ . ۸ حذف بودجه دولتی و اخذ مالیات از درآمدهای شرعی آنان؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن