چند میلیون نفر در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کردند؟

«محسن ماندگاری» سردبیر اسبق روزنامه‌ی جام جم صداوسیما در یادداشتی تلگرامی با عنوان «چند میلیون نفر در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کردند؟» نوشت:

آقای ضرغامی رییس اسبق صدا و سیما با کنایه به صحبت‌های روز گذشته حسن روحانی با هشتگ رفراندوم در توئیتر نوشته: «در برابر حضور ده‌ها میلیون ایرانی غیرتمند در کف خیابان‌های ایران و اعلام موضع صریح در مقابل دشمن، حرف از رفراندوم زدن نه تدبیر است و نه حتی سلیقه!»

من صحبت‌های آقای روحانی را هنوز نخوانده‌ام و نمی‌دانم به چه مناسبتی در سخنرانی‌اش از رفراندوم سخن گفته، اما توئیت آقای ضرغامی تعجب آور است.

البته این برای اولین بار نیست که مقامات و یا رسانه‌های رسمی کشور در تعداد شرکت کنندگان در راهپیمایی‌ها و تجمعات مبالغه می‌کنند. یکسال قبل هم در روز تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی که برخی رسانه‌ها تعداد تشییع کنندگان را سه تا چهار میلیون نفر نوشته بودند، در مقاله‌ای نوشتم که اغلب آمارهای رسانه‌های ایرانی درباره تعداد نفرات شرکت کننده در تجمعات یا راهپیمایی‌ها فراتر از مبالغه و بزرگنمایی است و حداکثر تشییع کنندگان در این مراسم ۳۳۰ هزار نفر بوده‌اند.

اکنون آقای ضرغامی ادعا کرده که روز ۲۲ بهمن «ده‌ها میلیون ایرانی غیرتمند در کف خیابان‌های ایران» بوده‌اند و لذا با حضور دهها میلیون نفر، نظر اکثر مردم ایران مشخص است و نیازی به رفراندوم نیست.

حتی اگر ادعای آقای ضرغامی را بپذیریم که دهها میلیون نفر در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کرده‌اند، شرکت کنندگان در حمایت از نظام و انقلاب به خیابان آمده‌اند در حالی که رفراندوم لزوماً درباره ماهیت نظام و یا حمایت از نظام نیست بلکه طبق اصل ۵۹ قانون اساسی «در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد.»

به نظر می‌رسد اصولگرایان نباید از رفراندوم هراس داشته و یا حداقل نباید هراس خود را به عنوان پاشنه آشیل جدیدی به اطلاع رقیب برسانند.

 

🔹تخمین چند راهپیمایی و تجمع مهم

بررسی‌ها نشان می‌دهد اغلب راهپیمایی‌ها نظیر ۲۲ بهمن یا روز قدس در تهران با جمعیتی حدوداً ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزارنفر برگزار می‌شود.

مشهور است که تشییع کنندگان امام خمینی در سال ۶۸ ده میلیون نفر بوده‌اند. اما واقعیت آن است که رقم‌های واقعی در بزرگترین تجمعات سیاسی مذهبی چهار دهه اخیر ایران به ندرت از یک میلیون نفر تجاوز کرده و همواره آمارها چند برابر شده است.

در کشورهای غربی، یکی از وظایف پلیس، تخمین درست شرکت کنندگان در راهپیمایی‌هاست اما در ایران، اصل بر مبالغه توسط هواداران و حتی مراجع رسمی و دولتی است. این در حالی است که اکنون با امکانات گسترده نقشه گوگل براحتی می‌توان تخمین زد چند هزار نفر در راهپیمایی‌ها و یا تجمعات دیگر شرکت کرده‌اند.

🔹 راهپیمایی سبزها در ۲۵ خرداد ۸۸: حداکثر یک میلیون نفر

🔺حداکثر از میدان فردوسی تا میدان آزادی

🔺طول مسیر: ۷۵۰۰ متر- عرض خیابان: حداقل ۲۰ تا حداکثر ۴۵ متر. مجموعاً بین ۱۵۰ هزار تا ۳۳۷۵۰۰ متر مربع. حداکثر جمعیت ممکن بازای دو نفر در هر متر مربع: ۶۷۵ هزار نفر

🔺در صورتی که کل میدان آزادی نیز پر از جمعیت محاسبه شود، این رقم در نهایت به یک میلیون نفر خواهد رسید.

🔹 مراسم ۹ دی: حداکثر ۲۵۶ هزار نفر

🔺حداکثر از پیچ شمیران تا میدان انقلاب و خیابان‌های منتهی به میدان

🔺طول مسیر: ۳۵۰۰ متر – عرض خیابان: ۲۵ متر= مجموعاً حداکثر ۸۷۵۰۰ متر مربع. حداکثر جمعیت ممکن بازای دو نفر در هر متر مربع: ۱۷۵ هزار نفر

🔺محاسبه با نقشه گوگل مساحت خیابان باضافه خیابان‌های منتهی به میدان انقلاب را حداکثر ۱۲۸ هزار متر مربع نشان می‌دهد که در خوشبینانه ترین حالت، ۲۵۶ هزار نفر در مراسم ۹ دی شرکت کرده‌اند.

🔹 تشییع امام خمینی: حداکثر ۱٫۵ میلیون نفر

🔺با فرض اینکه کل خیابان‌های مسیر از مصلی (شروع تشییع) تا بهشت زهرا مملو از جمعیت باشد.

🔺طول مسیر: ۳۶ کیلومتر، عرض مسیر: ۲۰ متر= ۷۲۰ هزار متر مربع.

🔺با جمعیت حاضر در مصلی و بهشت زهرا حداکثر ۱٫۵ میلیون نفر

🔸پی نوشت:

۱- در محاسبات برای راهپیمایی معمولی یک نفر در مترمربع، برای تجمع فشرده دو نفر، برای ازدحام سه و برای فشردگی بیش از حد ۴ نفر در متر مربع محاسبه می‌شود.

۲- این یادداشت در پی کم جلوه دادن حضور شکوهمند مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن و یا موارد مشابه نیست بلکه به دنبال ترویج دقیق‌تر حرف زدن مقامات و رسانه‌هاست.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/dfb46
برچسب ها

نوشته های مشابه

9 Comments

 1. مقاله جالبی است . بعضی می گویند بیش از ده ملیون بعضی می گویند کمتر از هزار نفر (این حرف ها را رها کن) نظر عمومی جامعه در میزان اشتغال و تورم و امنیت شغلی و میزان اعتیاد و میزان اختلاسها و نرخ طلاق و ازدواج اعتماد به قوا خودش را نشان می دهد.

  8
  6
 2. ودر مورد ۲۵ خرداد ۸۸:
  جمعیتی که بدون هیچ تبلیغات چشمگیر و منابع هنگفت حاکمیتی. و از مقدسات هزینه کردن و مراجع را به صف کردن!
  از اساس دوستان محافظه کار اقتدارگرا، بندهای قانون اساسی را در نقش دکور می دانند و از همه پرسی هم وحشت دارند!؟
  آقای ضرغامی، با حضور این همه کارشناسان علم ارتباطات و مدیریت فرهنگی در خود چه خصوصیتی دیده که مدیر بزرگترین دستگاه انحصاری و تبلیغاتی کشور شده ؟!! و امروز افاضاتشان را به منصه ی ظهور می رسانند!

  7
  7
 3. “در صورتی که کل میدان آزادی نیز پر از جمعیت محاسبه شود، این رقم در نهایت به یک میلیون نفر خواهد رسید.”
  مساحت میدان ازادی ۵۰ هزار متر مربع است ، چگونه قرار است یک میلیون نفر را در آن جا بدهیم ؟!!
  با مشاهده عکس های ایسنا از میدان ازادی در ۲۲ بهمن میتوان تعداد شرکت کنندگان در راهپیمایی را تخمین زد !

  4
  2
 4. معلوم نیست چه فکری در سر دارید. ولی امثال شما که طرفداری خاتمی هستید این حرف های بی ارزش مثل رفراندوم رو می گید. دیدم روحانیتون چی از آب در اومد و دیدم شهرداری تهران تون چی بود. مردم عاقل تر از این حرف ها هستن که با یه مقاله حرف های شما رو باور کنن

  7
  11
 5. چی چرت و پرت بلغور میکنی تمام رسانه های خارجی دنیا وقتی راهپیمایی ۲۲ بهمن ایران را می بینند میگویند که ده ها میلیون ایرانی امروز در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کردند بعد شما دارید می گویید که در تهران حدودا ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار نفر در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کردند.درسته ۵۰۰ هزارنفر شرکت کردند ولی ۵۰۰ هزارنفر ×۵ نفر شرکت کردند.لطفا از این حرف های چرتتون دست بردارید و به ملت بپیوندید.

 6. اصلا هیچکی شرکت نکرده عکسا فتوشاپه خخخخ جمع کنید خواهشا بساطتونو تشییع امام خمینی تو رکورد گینس ثبت شده مگه گینس رو امار سایتا رکورد ثبت می کنه التماس تفکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن