مخملباف به خاتمى: اصلاحات ناکارآمد تا پايان ايران؟!

«محسن مخملباف»، کارگردان ایرانی که خارج از کشور زندگی می‌کند، دیروز، ۲۴ بهمن‌ماه، در نامه‌ای خطاب به «سید محمد خاتمی»، رهبر اصلاحات، که در «دویچه وله فارسی» منتشر شد، از او خواست تا به اصلاحاتی که به زعم او ناکارآمد است و تنها سبب استمرار وضعیت موجود شده است، پایان دهد. مخملباف که مدتی است همراه با مخالفان داخلی به نقد تند اصلاح‌طلبی می‌پردازد، پیش از این دو نامه‌ی دیگر در مخالفت با اصلاحات به سید «مصطفی تاجزاده» نوشته بود.

به گزارش انصاف نیوز، در بخش‌هایی از این نامه آمده است:

وقتی ۱۳ سال پیش شما را ملاقات کردم، خود شما هم در خلوت از اصلاح [وضع موجود] ناامید شده بودید. حال آنکه در آن زمان هنوز هفت سال از اصلاحات گذشته بود و چون امروز این اندازه ناکارآمد و غیر اخلاقی نبود. ۱۳ سال پیش اصلاحات هنوز یک روش بود و به ایدئولوژی تبدیل نشده بود و می‌شد با اصلاح‌طلبان درباره‌اش سخن گفت. در آن زمان من با نگرانی از عاقبت اصلاحاتی که ناکارآمدی‌اش را هر روز بیش از پیش به رخ می‌کشید، با پیشنهاد استعفا برای یافتن راهی نو نزد شما آمده بودم. شما گفتید: «استعفای من موجب شلوغی می‌شود، و من هرگز کاری نخواهم کرد که یک قطره خون از دماغ یک ایرانی جاری شود.»

خاتمی مهربان! شما که ۱۳ سال پیش نگران ریخته شدن قطره‌ای خون از دماغ یک ایرانی بودید، چگونه اینک نگران هدر شدن عمر همه‌ی مردم ایران برای سعی و خطاهای بی ثمر ۲۰ ساله‌ی اصلاحات نیستید؟!

وی در بخش دیگری از این نامه در نقد اصلاحات نوشت: در قانون اساسی جمهوری اسلامی، جایی برای اصلاحات نگذاشته‌اند، تا برای سعی و خطای آن زمانی تعیین کنند. ناچارم از شما که بنیانگذار و رهبر اصلاحات ایران هستید، بپرسم که پایان دوره‌ی آزمایش اصلاحات ناکارآمد شما چه زمانی است؟ پایان عمر شما؟ پایان عمر همه‌ی ما؟ یا پایان ایران؟

مخملباف که یکی از امضاکنندگان بیانیه‌ی اخیر در جهت درخواست رفراندوم برای تغییر ساختار بوده است، مدعی شد که این کار تنها راه اصلاح وضع موجود است و در پایان نامه‌ی خود نوشت: خاتمی عزیز! از اصلاح‌طلبان توقع گفت‌وگوی تمدن‌ها را نداریم، اما متوقعیم در باز شده به گفت‌وگوهای ایرانی با ایرانی را نبندند. توقع داریم از طریق نامه‌نگاری و گفت‌وگو به هر شکل بر این تاریکی سر درگمی ملی نوری انداخته شود. چرا که اگر گفت‌وگو خاموش بماند، سوء تفاهم و خشونت و فریب به صدا در خواهند آمد، و می‌شود همین وضعی که اکنون داریم.

مخملباف به تاجزاده: اصلاحات جواب نمی‌دهد!

«کاندیداهای اصلاحات در دور آتی می‌رسند به شریعتمداری کیهان»

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/oNG8V
برچسب ها

نوشته های مشابه

6 Comments

 1. چیزی را که شروع نشده نمیتوان پایان داد اصلاحات هم هرگز شروع نشده. فقط وعده اش هست. این وعده توخالی است که باید پایان داده شود. سران اصلاحات پس از چند دهه درجا زدن باید صادقانه اعتراف کنند که امکان اصلاح وجود ندارند و از مردم بابت محدود کردن گزینه هایشان عذرخواهی کنند.

  8
  7
  1. ظاهرا هنوز اشخاص درعوالم دیگری می زیند قرون وسطی چندقرن طول کشید تا اصحاب دائره المعارف انرا بنویسند؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   4
   2
   1. اگر چند قرن طول میکشید میگفتیم خیلی خوب، باش تا صبح دولتت بدمد! ولی با این سرعت که اصلاحات پیش میره فکر کنم یه دو سه هزار سال طول بکشه که به عنوان مثال خانم ها اجازه ورود به استادیوم هارو پیدا کنن.

    3
    1
 2. مخملباف هم مثل اکثر خارج نشینان نشسته پای گود میگه لنگش کن.
  مثل آدمای کوچه خیابون نسخه می پیچه.
  عزیزم ۱۶ میلیون به آقای رییسی رای دادن، از من‌میشنوی حداقل ۴ میلیون دیگه بزار روش رند ۲۰ میلیون نفر اصلا تو باغ نیستن. اونوقت میخوای مردم رو رودروی هم قرار بدی؟!
  اصلا متوجه هستی تبعات حذف اصلاحات چیه؟
  تو غیبت متفکرای بزرگی چون شریعتی و بازرگان و امثالهم، افرادی چون مخملباف و سروش شدن لیدر جامعه. باز صد رحمت به قوچانی و شمس الواعظین. اینا دیگه شورش رو درآوردن.

  3
  6
 3. امار های راجع به انتخابات جنبه سیاسی دارد و نمیتوان در زمینه شناخت جامعه به آن استناد کرد ، در ویدئویی که در فضای مجازی منتشر شد شرکت کنندگان در راهپیمایی در جواب شعار مرگ بر اسرائیل بلندگو میگفتنند مرگ بر اسماعیل ، ایا میتوان بر اساس این شرکت تحلیل سیاسی نوشت ؟!

 4. از زمانی که بشریت پای به عرصه زندگی پا نهاده اصلاحات بوده و خواهد بود منتهی باید روشهای مختلف را باید بکار بست تا نتیجه مطلوب بدست آیدآقای مخلباف نظر خودشان را گفته اند و ایشان در گود نیستند که ببیند که ملت یا چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند توجه داشته باشیم از مشروطیت تا حالا ما به کجا رسیده ایم این مهم هست

  1
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن