نقد مطهری به اظهارات روحانی و آملی‌لاریجانی درباره‌ی اسلامی سازی علوم

علی مطهری گفت: بسیاری در مسائلی که ارتباطی به آنها ندارد وارد می‌شوند و اظهار نظر می‌کنند. این که ما علم دینی داریم و نداریم و علوم اسلامی داریم و یا نداریم، بحث تخصصی و قابل بحث است. شهید مطهری هم این مسائل را مطرح کرده است، اما این که رئیس‌جمهور به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور این مسائل را مطرح کند که علم دینی داریم یا نداریم یا این که علم دنبال فیزیک و شیمی اسلامی است، درست نیست. در حال حاضر کسی دنبال این مباحث نیست و اگر بحثی هم هست، بحث علوم اسلامی است که به آن جواب داده شده است.

نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه ورود رئیس جمهوری به این مسائل صحیح نیست، گفت: او مدیر اجرایی است و باید کار خود را انجام دهد. در هر دوره‌ای این نقص‌ها را می‌بینیم که روسای جمهوری وقتی در زمینه اجرایی تحت فشار قرار می‌گیرند، گریزی به صحرای کربلا می‌زنند.

مطهری تصریح کرد: رئیس قوه قضائیه هم در همه چیز وارد می‌شود. در حالی که هر کسی باید کار خود را بیان کند و گزارش از کار خود بدهد و پاسخ سوالات مردم را بدهد و این نقصی است که باید اصلاح کنیم.

به گزارش ایسنا، نایب رییس مجلس طی سخنانی در شانزدهمین کنگره سراسری حزب مردم سالاری که در هتل المپیک تهران برگزار شد با اشاره به اتفاقات اخیر در خیابان گلستان هفتم پاسداران، گفت: عده‌ای خیابان را می‌بندند و ما با آنها مذاکره می‌کنیم و این خیلی جالب نیست. نباید نسبت به این افراد رافت نشان داد چرا که با روش غیرمقتدرانه نمی‌توان در مقابل کسانی که نظام عمومی را برهم زدند، رافت نشان داده و مذاکره کرد تا این‌ها این قدر فرصت کنند که دست به چنین کارهایی بزنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ما از خارج کشور تحت فشار هستیم، گفت: آمریکا فشار سنگینی بر ما وارد می کند و امکان خروج آمریکا از برجام و بازگشت دوباره تحریم‌ها هم وجود دارد.

نائب رییس مجلس افزود: بانک‌های خارجی در اثر تحریم‌ها، همکاری درستی با ما ندارند و به خاطر همین رفتارها طبعا ما از نظر اقتصادی تحت فشاریم و از نظر داخلی هم با نارضایتی ها و اعتراض هایی مواجه هستیم.

مطهری با تاکید بر اینکه در شرایط ویژه‌ای قرار داریم و عده‌ای می‌خواهند القا کنند که ما به بن‌بست رسیده‌ایم و هیچ راهی غیر از اینکه جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی از آرمان‌های خود دست بردارد، وجود ندارد، اظهار کرد: ما این تلقین را نمی‌پذیریم و معتقدیم انقلاب اسلامی و هر حرکت اجتماعی و هر نهضتی دائما نیازمند ارزیابی راه طی شده است و نیاز به اصلاح مستمر دارد و انقلاب ما هم از این قاعده مستثنی نیست.

وی افزود: این طور نیست که اگر به مشکلاتی برخوردیم، باید در آرمان‌های اولیه خود تجدید نظر کنیم بلکه ممکن است در جاهایی کاستی‌هایی در انتخاب روش‌ها وجود داشته باشد که ما باید بعضی از روش‌های خود را اصلاح کنیم.

نایب رئیس مجلس با اشاره به اینکه آنچه در رسانه های بیگانه تاکید می‌شود، به بن رسیدن جمهوری اسلامی است اما باید مراقب باشیم که به این موضوع دامن نزنیم بلکه باید در پی اصلاح امور باشیم، گفت: ما به اصلاحات مختلفی نیاز داریم و در حوزه اقتصادی، نیازمند اصلاح ساختار اقتصاد هستیم. اقتصاد ما چهار بخش دارد؛ یکی دولت، دیگری بخش خصوصی و بخش دیگر، نظامیان و دیگری، نهادهای حکومتی. طبعا نقش بخش خصوصی ما کوچک است که این مانعی برای پیشرفت اقتصادی ما محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: اخیرا رهبر انقلاب توصیه کرده اند که نهادهای نظامی، از بنگاه های اقتصادی غیر مرتبط بیرون بیایند و وزیر دفاع هم این موضوع را اعلام کرد. این نشان می دهد که احساس اصلاح امروز وجود دارد.

مطهری تاکید کرد: علت اینکه ما در ورود به بازار قطر و روسیه زمانی که دچار بحران شدند، موفق نبودیم، کوچک بودن بخش خصوصی است که نمی‌توانستند با کشورهایی مانند ترکیه رقابت کنند و ترکیه به سرعت بازار قطر و روسیه را تصاحب کرد. بخش خصوصی ما کوچک است و فعال نیست و رقابت به معنای واقعی در آن وجود ندارد.

مطهری با بیان اینکه باید حق اعتراض مردم را به رسمیت شناخت، اظهار کرد: خوشبختانه در اتفاق های اخیر در توسعه سیاسی یک گام به جلو برداشتیم و همه قبول داشتند که باید حق اعتراض را به رسمیت شناخت و هر اعتراضی را نباید به معنی براندازی و مخالفت با ولایت فقیه تلقی کرد.

وی افزود: در سال ۸۸ این فضا نبود. اساسا معترضین را به دلیل اعتراض محکوم می کردند که اصلا چرا شما اعتراض کردید. نظام می‌گوید نظام انتخابات درست بوده چرا شما اعتراض می کنید پس شما مخالفت ولایت فقیه هستید.

مطهری با بیان اینکه ما بی‌جهت بر اقوام و مذاهب سخت گیری می‌کنیم، تاکید کرد: لازم است این گروه ها در جایی مراسمی داشته باشند که از آن ها دریغ می کنیم که این کار درستی نیست. ما به راحتی می توانیم دل‌های این ها را به سمت جمهوری اسلامی جذب کنیم.

وی در پایان گفت: نوع رفتار ما باید متعادل باشد و تلاش برای تحکیم وحدت ملی داشته باشیم نه این که فقط بگوییم وحدت ملی وجود دارد و عده ای هم پای کار هستند و این کافی است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. سلام،
    آقای مطهری ! این چه حقی است شما برای خود قائلید که به رئیس جمهور بگویید، چه بگوید ، چه نگوید ؟ ایشان فقط رئیس قوه مجریه نیست – بلکه رئیس جمهور است ! هر جایی که احساس کند – مستقیم یا غیرمستقیم دارد برای کشور بحثی انحرافی ایجاد میشود – مجاز و بلکه مکلف به دخالت و جلوگیری است . رئیس جمهور ، فرق کیفی و اساسی با دیگر رئیسان قوا دارد !

  2. بد دردی است ، شهوت مطرح بودن و دیده شدن . قبل از انقلاب حتی مراجعین به دادگستری هم مقاماتی چون دادستان کل کشور را نمی شناختند ، رئیس دادگاه استان یکی از استانها باسمت بازپرسی به تهران آمده بود میگفت حسن خدمت در تهران این است که اگر از پشت میزت بلند شوی کسی تو را نمی شناسد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن