«استیضاح ۳ وزیر با گرایش اصلاح‌طلبی جای سوال دارد»

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به استیضاح وزرای کار، راه و جهاد کشاورزی تاکید کرد: اگر بنا بود نمایندگان مجلس به دولت هشداری بدهد و از دولت انتظارات جدی‌تری داشته باشد، باید سراغ حوزه‌های دیگر می‌رفتند،

غلامرضا ظریفیان در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به طرح استیضاح وزرای کار، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی در مجلس شورای اسلامی گفت: نکته نخستی که در این باره می‌توان مطرح کرد، آن است که چرا این سه وزیر مطرح شدند در حالی که آقایان ربیعی، حجتی و آخوندی از وزرای نسبتا فعال دولت دوازدهم بوده و گرایش‌های اصلاح‌طلبانه دارند و این مساله جای سوال دارد.

ورزای استیضاح‌شونده از وزرای فعال دولت هستند

وی با یادآوری گستره ماموریت‌ها و وظایف وزارت کار، راه و جهاد کشاورزی اظهار داشت: این وزارتخانه‌ها ابعاد بسیار گسترده‌ای از ماموریت‌ها و وظایف را برعهده دارند و با مسائل و مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند به گونه‌ای که ماموریت‌های این وزارتخانه‌ها با بحران‌ها و مشکلات کشور پیوند دارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: در حالی که برای حل مشکلات کنونی، ما نیازمند فعالیت‌های پیگیرانه این وزارتخانه‌ها هستیم و این وزرا، از وزرای فعال محسوب می‌شوند، اینکه چرا این سه وزیر برای استیضاح انتخاب شده‌اند، جای بحث و سوال دارد و باید از استیضاح‌کنندگان پرسید چرا این سه وزیر را در مقطع کنونی برای استیضاح انتخاب کرده‌اند.

اگر مجلس می‌خواهد به دولت هشداری بدهد، نمایندگان باید سراغ حوزه‌های دیگر می‌رفتند

ظریفیان با بیان اینکه اگر بنا بود نمایندگان مجلس به دولت هشداری بدهد و از دولت انتظارات جدی‌تری داشته باشد، باید سراغ حوزه‌های دیگر می‌رفتند، تصریح کرد: یکی از مهمترین وجوه اعتراضات اخیر، مسائل اقتصادی بود و بنا به گفته نمایندگان مجلس، آنها هم قصد دارند نسبت به این مسئله حضور جدی‌تری داشته باشند. اگر با این نگاه به استیضاح نگاه کنیم، می‌توان جلسات روز سه‌شنبه و چهارشنبه مجلس را فرصتی برای سه وزیر باشد.

وی با بیان اینکه جلسات استیضاح نسبت به دیگر جلسات مجلس جدی‌تر بوده و افکارعمومی هم به آن حساس است و وزرای استیضاح‌شونده جدی‌تر و گسترده‌تر در آن حضور خواهند یافت، خاطرنشان کرد: با توجه به کارنامه خوبی که آقایان ربیعی، حجتی و آخوندی دارند، این افراد می‌توانند با تشریح عملکرد خود، کارنامه‌شان را در معرض بررسی و قضاوت افکارعمومی قرار داده و به تبیین مشکلات، تنگناها و محدودیت‌هایشان بپردازند.

استیضاح‌ها می‌توانست به سال آینده موکول شود

این عضو شورای مرکزی مجمع ایثارگران انقلاب اسلامی افزود: این استیضاح‌ها می‌تواند هدف دیگری داشته باشد و آن، این است که هدف از استیضاح‌ها برخورد با دولت باشد و نمایندگان مجلس به دولت این هشدار را بدهند که نسبت به مسائل اهتمام داشته باشد. به عبارت دیگر، این استیضاح‌ها می‌تواند به جای آنکه سه وزیر کار، راه و جهادکشاورزی را نشانه گرفته باشد، دولت را نشانه گرفته باشند.

ظریفیان با بیان اینکه استیضاح‌ها می‌توانست به سال آینده موکول شود و جدی‌تر مورد پیگیری قرار بگیرد یا آنکه به استیضاح وزرای دیگر حوزه‌ها پرداخته می‌شد، ابراز داشت: ما باید نسبت به این استیضاح‌ها و هم وزرای مورد استیضاح برخورد همدلانه داشته باشیم و بجای تهدید دانستن‌شان، آن را فرصت تلقی کنیم. هم آقای ربیعی و هم آقایان آخوندی و حجتی می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و در مجلسی که مورد رجوع مردم و افکارعمومی است، نقاط قوت و توانایی‌هایشان را بیان کنند و از طرفی به تشریح محدودیت‌ها،‌ تنگناها و مشکلات‌شان بپردازند.

وزرای استیضاح‌شونده باید از استیضاح فرصت ایجاد کنند

وی با بیان اینکه جامعه در شرایط معناداری از انتظارات و آگاهی از محدودیت‌ها قرار دارد، عنوان کرد: قبل از طرح استیضاح در مجلس، می‌شد این بحث‌ها انجام شود زیرا اگر بناست عملکرد وزارتخانه‌ای نقد شود، دیگرانی بودند که در اولویت بودند و می‌شد برای این سه وزارتخانه روش‌‌های دیگری اتخاذ کرد ولی اکنون باید با آن برخورد همدلانه صورت بگیرد و از دل این استیضاح‌ها فرصت ایجاد کرد تا اگر ناکارآمدی و مشکلاتی وجود دارد، ترمیم شود و هم مشکلات و محدودیتی وجود دارد، افکارعمومی از آن آگاه شوند.

معاون وزارت علوم در دولت اصلاحات اضافه کرد: در گفت‌وگوهایی که در مجلس صورت می‌گیرد، طرفین باید بجای اشاره به شکاف‌ها به فضای ناامید و بی‌اعتمادی دامن می‌زند، به این سمت بروند که امید و اعتماد در کشور بیشتر شود و وزرا بتوانند با کارآمدی بیشتر کار کنند و از سوی دیگر، مجلس کمک کند تا این وزارتخانه‌ها در پیشران اقتصاد کشور هستند، با توان بیشتری به کار خود ادامه بدهند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن