ممکن است پومپئو رای اعتماد نگیرد | رضا نصری

رضا نصری، تحلیلگر مسایل بین الملل، در کانال تلگرام خود نوشت:

در اغلب تحلیل‌ها در رسانه‌های ایران، فرض بر این گذاشته شده که انتصاب مایک پومپئو به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا امری اجتناب‌ناپذیر و قطعی است. اما چنین نیست.

از هم‌اکنون سناتور «رند پول» از حزب جمهوریخواه علناً و قطعاً با انتصاب او اعلام مخالفت کرده است و بسیار محتمل است مواضع تند و افراطی پومپئو در حوزه سیاست خارجه (به ویژه در خصوص برجام) باعث شود اعضای دموکرات مجلس سنا و حتی برخی شخصیت‌های معقول‌تر جمهوریخواه به او رأی اعتماد ندهند. عملکرد منفی او در پرونده «روسیه» نیز به احتمال زیاد در فرایند تایید او توسط مجلس سنا بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

به بیان دیگر، هرچند در یک نگاه کلان معرفی پومپئو برای تصدی بالاترین پُست وزارت خارجه – و از آن مهم‌تر، انتصاب احتمالی جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی (که نیاز به تأیید سنا ندارد) – نشان از جهت‌گیری منفی و افراطی دولت ترامپ دارد، نمی‌شود از هم‌اکنون قاطعانه نتیجه گرفت که او در بازسازی کابینه خود – آنطور که دلخواه اوست – موفق بوده است.

در واقع، محتمل است «برجام» – در کنار پرونده روسیه – باعث شود دولت آمریکا نتواند به دلخواه خود تیم سیاست خارجه‌اش را تعیین کند، و اگر چنین شود، باید بیش از پیش ارزش راهبردی این سند بین‌المللی‌ را محترم شمرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا