نامه‌ی سرگشاده‌ی زیباکلام به رییس قوه قضائیه

صادق زیباکلام در انتقاد به حکم صادر شده در دادگاه برای وی به رییس دستگاه قضا نامه نوشت، متن این نامه در پی می‌آید:

بسمه تعالی

حضرت آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، ریاست محترم قوه قضاییه ادام‌الله ظله‌العالی علی رئوس المسلمین

با سلام و تحیات، به دنبال مصاحبه با «دویچه‌وله» پیرامون ناآرامی‌های دی‌ماه، پرونده‌ای علیه بنده در بهمن‌ماه مبنی بر «تبلیغ علیه نظام» تشکیل گردید و دادگاه انقلاب به ریاست جناب قاضی صلواتی در ۲۱اسفندماه به ۱۸ماه زندان و دو سال محرومیت از کلیه فعالیت‌های سیاسی واجتماعی ازجمله حضور در فضای مجازی محکوم نمود.

ریاست محترم قوه قضائیه

بنده وقت شریف جنابعالی را در خصوص جزییات دادرسی نمی‌گیرم. عرضم پیرامون مساله‌ی اساسی و بنیادی‌تری به نام «حق آزادی بیان» است. پرسشم خیلی ساده آن است که آیا مسوولین نظام حق آزادی بیان را به رسمیت می‌شناسند یا خیر؟ دلیل این پرسش از آنجا بوجود آمده که اساس محکومیت بنده به‌واسطه ابراز نظری مغایر با نظر مسوولین محترم نظام بوده است. آیا یک شهروند ایران اسلامی حق دارد نظری مغایر و متفاوت از دیدگاه‌های رسمی حکومتی داشته باشد؟ نمی‌دانم پاسخ حضرتعالی بعنوان قاضی‌القضات چیست، اما محکومیت من دقیقا به‌واسطه آن است که نظری را ابراز داشته‌ام که متفاوت از نظرحکومتی می بوده.

بنده ریشه‌ی اعتراضات سال۸۸ و ایضا ناآرامی‌های دی‌ماه امسال را کاملا داخلی می‌دانم اما می‌دانیم که شماری از مسوولین محترم نظام غیر از این باور دارند و هر دوی آن اعتراضات را به دشمنان خارجی نظام نسبت می‌دهند. همین مغایرت اسباب محکومیت بنده را رقم زده. جناب قاضی صلواتی بزرگوار در حکم محکومیتم مرقوم فرموده‌اند:

«نامبرده طی مصاحبه‌ای با سایت ضدانقلابی دویچه‌وله درخصوص اغتشاشات اخیر با قیاس آن با فتنه‌ی آمریکایی اسرائیلی ۸۸،… تجمعات اخیر را تندتر دانسته و در ادامه ضمن زنده کردن شعارهای فتنه۸۸ از سران فتنه حمایت نموده است. همچنین مشارالیه ضمن خودجوش خواندن اعتراضات علیرغم تاکیدات مسوولین نظام به هدایت این اغتشاشات از سوی عناصربیگانه و معاندین نظام، منشا آن را داخلی و مخالفین تندروی مشهد در داخل دانسته است…»

به‌عبارت‌دیگر، اتهام اصلی بنده آن است که درحالی‌که مسوولین هم ریشه «فتنه آمریکایی-اسرائیلی۸۸» و هم اغتشاشات دی‌ماه را ناشی از توطئه بیگانگان می‌دانند، من چنین باوری نداشته و منشا هر دو آن اعتراضات را در داخل کشور می‌دانم. آیا اندیشیدن، متفاوت از حکومت جرم است و چنین فردی می‌بایستی به زندان افتاده و از حقوق اجتماعی محروم شود؟

ایام به کام باد
صادق زیباکلام
بیست وچهارم اسفند

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

  1. زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد!اینقدر گفتند که زیبا کلام چون سوپاپ است،حاشیه امنیت دارد که خودش هم باور کرد که هرچه بگوید کاریش ندارد!حالا میفهمد که […]

  2. ایا شما مطمئنیدصادرکننده این جکم اطلاعی از کیفرخواست صادره ومفاداین جکم نداشته است.؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا