سیدمحمد صدر: تیلرسون مانع ترامپ برای خروج از برجام بود

«سید محمد صدر» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تیلرسون در پی آن بود که آمریکا از برجام خارج نشود و مانعی در جهت انجام خواسته های ترامپ بود . به همین خاطر رییس جمهور آمریکا او را از پیش پای خود برداشت.

سیدمحمد صدر در گفت و گو با ایرنا در خصوص تغییرات جدید در کابینه ترامپ و جایگزینی پمپئو با تیلرسون با بیان این که ترامپ غیرقابل پیش بینی است اظهار داشت: رفتار سیاسی افراد بیشتر تحت تاثیر خصوصیات شخصی و روانی آنها است. با توجه به این که ترامپ از نظر روانی، فردی غیرعادی است این گونه اقدامات مرتب انجام می شود و به هیچ وجه هم قابل کنترل نیست.

وی اضافه کرد: این روند تغییر هم نمی کند و جزو ویژگی های شخصیتی ترامپ است. غیر از لابی صهیونیسم و فشارهای عربستان روی ترامپ که تلاش می کنند در مساله برجام و دیگر اقدامات علیه جمهوری اسلامی ، ترامپ را تقویت کنند، با حساسیت نژادپرستانه ای که او دارد تلاش می کند تمام اقداماتی که در دوران اوباما صورت گرفته است را از بین ببرد.

صدر یادآوری کرد: در زمان اوباما هنوز ترامپ را نمی شناختیم اما اکنون که او را از جنبه های مختلف بررسی می کنم ، با توجه به همان ویژگی نژادپرستانه، ترامپ در هشت سال ریاست جمهوری اوباما رنج بسیار زیادی برده است به خاطر این که می دیده یک سیاه پوست رئیس جمهور آمریکاست و این متضاد با خواسته های نژادپرستانه اوست.

وی افزود: ترامپ در زمان انتخابات ریاست جمهوری هم اشاره می کرد که برجام قرارداد بدی است و آمریکا را تحقیر کرده است و من آن را از بین می برم.

صدر گفت: ترامپ از همان ابتدا در این تفکر بود اما حتی هم حزبی های او هم چنین تصمیمی را نمی پسندیدند . آنها تاکنون به ترامپ تحمیل کرده اند که از برجام خارج نشود اما ترامپ شخصات چنین تصمیمی دارد. یکی از کسانی نمی خواست آمریکا از برجام خارج شود تیلرسون بود که مانعی در جهت انجام خواسته های ترامپ بود و او آن را از جلوی پای خود برداشت.

وی همچنین در خصوص اظهارات نماینده آمریکا در کمیسیون مشترک برجام در وین مبنی بر این که هنوز تصمیم آمریکا برای خارج شدن از برجام قطعی نشده است اظهار داشت: این ها تا حد زیادی نظر وزارت خاجه را می گویند چندان هم با ترامپ ارتباط ندارند. در مذاکرات خصوصی می گویند نظر ما این است اما نمی دانیم در نهایت ترامپ چه تصمیمی می گیرد.

صدر اظهار کرد: ترامپ بدون ارتباط با زیرمجموعه خود تصمیم می گیرد.این تغییرات تصمیمات خود ترامپ است . به دنبال شورای امنیت ملی و وزیر خارجه، اکنون صحبت تغییر وزیر دادگستری است و این قضایا ادامه دارد؛ بنابراین گفته این فرد(در کمیسیون مشترک برجام) ملاک قطعی نیست چرا که هنوز تصمیم گیری نشده است.

صدر ادامه داد: امر مسلم، نقشی است که اروپائی ها بازی خواهند کرد. اگر بتوانند ترامپ را قانع کنند ممکن است تعلیق تحریم ها را تمدید کند وگرنه تصمیم شخصی ترامپ همه چیز را تعیین خواهد کرد.

وی در عین حال درباره بیانیه دیروز انگلیس، فرانسه و آلمان در خصوص برجام گفت: این ، غیر قابل اعتماد بودن غربی ها را نشان می دهد. غربی ها بدون استثنا و با جدیت دنبال توافق نامه برجام بودند ولی اکنون با این بهانه که می خواهیم ترامپ را قانع کنیم یک سری حرف های جدید می زنند و فشارهای تازه اعمال می کنند.

صدر افزود: در خصوص حضور ایران در منطقه، شخصا با مذاکره در زمینه نفوذ ایران در منطقه مخالف نیستم زیرا آنها به خوبی می دانند ایران در سوریه، یمن، عراق و لبنان نفوذ دارد و طبیعی است اگر بخواهند بحران های منطقه ای را حل کنند بدون حضور ایران این امر میسر نیست. اما این که راجع به مساله موشکی و دیگر مسائل شرط گذاشته شوداز نظر ما اشکال دارد.

صدر تصریح کرد: ایران معتقد است که راه حل نظامی در هیچ کشوری کارساز نیست و باید راه حل سیاسی دنبال شود تا بحران ها حل شود.
وی افزود: طبیعی است که راه حل سیاسی هم نیاز به مذاکره دارد اما این که آنها به بهانه ترامپ و راضی کردن او این مسائل را مطرح می کنند منصفانه و عاقلانه نیست. اگر آمریکا از برجام خارج شود این توافق بویژه در مسائل اقتصادی تاثیرخود را خواهد گذاشت.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه رکس تیلرسون وزیر امور خارجه این کشور را برکنار و مایک پمئپو رییس سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) را جانشین وی کرد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا