خرید تور تابستان

بررسی لایحه حمایت از کودکان پس از تعطیلات نوروز در صحن علنی

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی مجلس از بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان پس از تعطیلات نوروز در صحن علنی مجلس خبر داد.

«یحیی کمالی پور»، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد آخرین وضعیت لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان با بیان این که این لایحه بعد از کش و قوس های فراوان به کمیسیون ارایه و با تلاش و اهتمام نمایندگان بررسی آن به اتمام رسید، گفت: با اتمام روند بررسی این لایحه در کمیسیون قضایی به طور قطع بعد از تعطیلات نوروز در صحن علنی مجلس مورد ارزیابی نمایندگان قرار می‌گیرد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در رابطه با طولانی شدن روند بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیسیون متبوع خود، افزود: این لایحه باید به گونه ای بررسی می‌شد که ضمانت اجرایی داشته باشد و نمی‌توانستیم دقت را فدای سرعت کنیم.

وی با بیان اینکه در گذشته ساز و کار لازم برای برخورد با والدینی که فرزندانشان را مورد آزار و اذیت قرار می دادند وجود نداشت، ادامه داد: در این لایحه برای والدین متخلف مجازات‌هایی تعیین شده و با پیش‌بینی طرد کودکانی که والدین آنها به دلیل کودک‌آزاری مجازات شده‌اند، یا در پی ارتکاب این جرم و تعیین مجازات از والدینشان سلب حضانت شده است، برای نحوه مراقبت‌های بعدی از آنها نیز تصمیم‌گیری شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه آمار دقیقی از کودک‌آزاری و خشونت علیه کودکان وجود ندارد، تصریح کرد: بانک اطلاعاتی جامعی در این رابطه وجود ندارد و آمارهای ارایه شده از سوی برخی دستگاه‌ها نیز دقیق و جامع نیست.

کمالی پور با بیان این که تصویب قوانین تنها راهکار رفع مشکلات کودکان و نوجوانان نیست، افزود: باید در کنار تصویب قوانین زیرساخت های عمومی جامعه برای کاهش مشکلات و معضلات کودکان و اجرای قوانین مهیا و فراهم شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم با بیان این که در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تنها به اعمال مجازات قانونی و کیفری اکتفا نشده است، تصریح کرد: راهکارهای جلوگیری از آسیب‌ها و حمایت قبل و بعد از آسیب و پیشگیری و رویکردهای آموزشی و حمایتی در این لایحه مورد توجه قرار گرفته است؛ البته با تبدیل این لایحه به قانون خلاهای قانونی در مسیر حمایت از کودکان و نوجوانان برطرف می‌شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی، با بیان این که اجرای اصولی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بخشی از مشکلات اجتماعی کودکان را مرتفع می‌کند، گفت: برای دستگاه‌هایی مانند: وزارت کشور، آموزش و پرورش، بهزیستی، دادگستری و مجموعه‌های مرتبط با امور کودکان وظیفه خاصی در نظر گرفته شده اما قوه قضاییه وظیفه اصلی نظارت را بر عهده دارد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا