نتیجه بررسی های امنیتی اپلیکیشن روبیکا اعلام شد

در پی طرح سوالات و مباحث مطرح شده در فضای مجازی در خصوص اپلیکیشنی با عنوان نرم‌افزار چند رسانه‌ای اندرویدی روبیکا و تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر بررسی موضوع توسط مرکز ماهر، این اپلیکیشن مورد تحلیل دقیق این مرکز قرار گرفت.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مرکز ماهر (مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای)، در بررسی آخرین نسخه «۱.۰.۸» از این برنامه مشاهده شد کدهای منبع نسخه اندرویدی تلگرام به صورت کامل در این نرم‌افزار قرار گرفته است. دلیل این امر استفاده از واسط گرافیگی مبتنی بر Fragments پیاده‌سازی شده در نرم‌افزار تلگرام بوده و بخش عمده باقی‌مانده اساسا بی‌استفاده مانده است. از نظر عملکردی نیز قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی مشابه تلگرام در این نرم‌افزار پیاده‌سازی نشده است و صرفا خدمات ارائه شده توسط این اپلیکیشن براساس قابلیت Web View اندروید و شامل ارائه محتوای شماری از وب‌سایت‌ها است.

اپلیکیشن روبیکا
اپلیکیشن روبیکا دسترسی به محتوای اطلاعات سایر اپلیکیشن‌ها از جمله تلگرام را ندارد.

در نتیجه بر اساس بررسی صورت گرفته می‌توان بیان داشت که:

  • این نرم ‌افزار حریم خصوصی کاربران را نقض نمی‌کند.
    این نرم‌افزار دسترسی به محتوای اطلاعات سایر اپلیکیشن‌ها از جمله تلگرام را ندارد (اساسا با توجه به تکنولوژی application security sandbox سیستم عامل اندروید، اجرای اپلیکیشن‌ها در فضایی ایزوله انجام شده و برنامه‌ها امکان دسترسی مستقیم به داده‌های یکدیگر را ندارند)
  • کدهای منبع نسخه اندرویدی تلگرام به صورت کامل در این نرم‌افزار قرار داده شده است، اما تنها از برخی کلاس‌های واسط گرافیکی آن در برنامه بهره‌برداری شده است و سایر قسمت ها قابل حذف هستند.
  • روبیکا اساسا قابلیت شبکه اجتماعی یا پیام‌رسان نظیر تلگرام را ارائه نمی‌کند.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا