خرید تور تابستان

السیسی بار دیگر رئیس‌جمهور مصر شد

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری مصر که تنها دو نامزد در آن حضور داشتند، نشان می دهد «عبدالفتاح السیسی» با کسب بیش از 90 درصد آرا، در منصب خود ابقا شده و یک دوره چهارساله دیگر رئیس جمهوری این کشور خواهد بود.

به گزارش ایرنا انتخابات ریاست جمهوری مصر که از روز دوشنبه و به مدت سه روز آغاز شده بود، شب گذشته ساعت 22 به وقت محلی پایان یافت و بلافاصله شمارش آرا آغاز شد.

براساس نتایج اولیه، «عبدالفتاح السیسی» فاصله زیادی با « موسی مصطفی موسی» رقیبش در این انتخابات دارد و حتی آرا باطله از آرا موسی مصطفی بیشتر است.

قرار است نتیجه نهایی شمارش آرا دوم آوریل (13 فروردین) اعلام شود.

پیروزی السیسی در این انتخابات از قبل هم مشخص بود زیرا هیچ یک از شخصیت های مطرح و سرشناس مصری، مجال رقابت در این انتخابات را پیدا نکرده بودند و موسی مصطفی نیز چند هفته پیش از نامزدی برای این انتخابات، خود برای السیسی تبلیغ می کرد.
در حالی که مقام های مصری حضور مردم در این انتخابات را فوق تصور و بسیار خوب توصیف می کنند، رسانه های خارجی میزان مشارکت مردم را کمتر از 40 درصد اعلام کرده اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه مصری نوشت، در دو روز نخست انتخابات، حدود 21درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند. این خبرگزاری به نقل از یک منبع دیپلماتیک غربی در مصر نیز نوشت، میزان مشارکت مردم تا اواخر روز سه شنبه بین 15 تا 20 درصد بود.

میزان مشارکت مردم در انتخابات سال 2014میلادی 47درصد اعلام و السیسی با کسب 97درصد آراء رئیس جمهوری مصر شد.
رای گیری از مصری های مقیم خارج برای انتخابات ریاست جمهوری در روزهای 16 ، 17 و 18 مارس (25، 26 و 27 اسفند 96) و انتخابات در داخل این کشور نیز در روزهای 26، 27 و 28مارس ( 6، 7 و 8 فروردین 97) انجام شد.

بنابر اعلام مقام های مصری، در این انتخابات ، 59 ملیون و78 هزار و138 نفر واجد شرایط برای رای دادن بودند.
این نخستین انتخاباتی بود که هیات ملی انتخابات مصر (نهاد مستقل تازه تاسیس) برگزار کرد و همچنین برای نخستین بار در مصر، انتخابات ریاست جمهوری در داخل، در سه روز برگزار شد زیرا در گذشته این انتخابات به مدت دو روز در داخل و سه روز در خارج برگزار می شد.

انتخابات ریاست جمهوری مصر در سال 2018، سومین انتخابات ریاست جمهوری در این کشور از سال 2011میلادی است و «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری کنونی قصد دارد برای یک دوره چهارساله دیگر در پست رئیس جمهوری باقی بماند. پیش از او «محمد مرسی» رئیس جمهوری مصر بود که پیش از به پایان رسیدن دوران ریاست جمهوری اش با دخالت ارتش کنار گذاشته شد.
برخی شخصیت های مصری و همچنین برخی گروه های سیاسی این انتخابات را تحریم کرده بودند.

«عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری کنونی مصر در هشتم ژوئن سال 2014 عهده دار پست ریاست جمهوری شد . دوران چهارساله ریاست جمهوری السیسی هفتم ژوئن 2018 (17 خرداد 1397) اش به پایان می رسد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا