ترامپ: نیروهای‌مان را از سوریه خارج می‌کنیم

در حالی که رئیس‌جمهوری آمریکا در اوهایو از خروج سربازان کشورش از سوریه در آینده‌ای نزدیک سخن گفت، وزارت خارجه واشنگتن از وجود چنین طرحی ابراز بی‌اطلاعی می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پنج‌شنبه در سخنانی در اوهایو اعلام کرد نیروهای این کشور به‌زودی از سوریه خارج شده و باقی کار به دیگر نیروها سپرده می‌شود.

ترامپ در زمان اعلام این خبر غافلگیرکننده مدعی شد: “ما تنها به یک دلیل در سوریه هستیم و آن هم رهایی از شر داعش است، ما برای هیچ دلیل دیگری در سوریه حضور نداریم و تا حد زیادی نیز هدف ما محقق شده است.” رئیس‌جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه آمریکا به دفاع از مرزهای خود و بازسازی زیرساخت‌های فرسوده‌اش نیازمند است، گفت: “داعش شکست داده شده است.”

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا هرگونه اطلاعی مبنی بر اینکه این کشور طرح‌ها و برنامه‌هایی برای خروج نیروهایش از سوریه داشته باشد، تکذیب می‌کند. هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سخنان ترامپ گفت: اطلاعی در این خصوص ندارم، هیچ نظری در این خصوص ندارم و چیزی در این خصوص نشنیده‌ام.

روز پنج‌شنبه دونالد ترامپ در یک سخنرانی ضمن بیان اینکه نیروهای آمریکا در حال برقراری امنیت در مناطقی هستند که پیش‌تر زیر کنترل داعش بودند، اعلام کرد: «ما به‌زودی سوریه را ترک می‌کنیم. بگذاریم از این پس دیگران کار را در آنجا ادامه دهند.»

خبرگزاری فرانسه نوشت: «معلوم نیست که منظور ترامپ از دیگران کیست، اما روسیه و ایران شمار قابل توجهی نیرو در سوریه دارند». هم‌اکنون در سوریه جنگ‌زده حدود ۲ هزار نیروی نظامی آمریکا حضور دارند.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در ادامه گفت که کشورش هفت هزار میلیارد دلار در خاورمیانه خرج کرده و در مقابل “هیچ چیز” دریافت نکرده است. ترامپ وعده داد که دولت او از این پس به فکر بهبود زیرساخت‌ها و ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر در آمریکا خواهد بود.

در ماه ژانویه رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا گفته بود که نیروهای این کشور در سوریه خواهند ماند. تیلرسون تاکید کرده بود که خروج نظامیان آمریکا از سوریه به تثبیت نظام بشار اسد کمک خواهد کرد. ترامپ تیلرسون را در روز ۱۳ مارس (۲۲ اسفند) برکنار کرد. تیلرسون در بسیاری از موارد، از جمله توافق هسته‌ای با ایران، با رئیس‌جمهوری آمریکا اختلاف‌نظر داشت.

انتهای پیام

کلیک کنید
دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا