۶۷ درصد شاغلان در کشور دیپلمه‌اند

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به کاهش هفت میلیونی جمعیت دانش‌آموزی نسبت به دهه‌ی ۷۰ گفت: کاهش جمعیت دانش‌آموزی امروز به آموزش عالی رســیده است و میزان داوطلبان کنکور از یک میلیون و ۷۰۰ هزار به ۸۰۰ هزار نفر در سال‌های اخیر رســیده اســت و به تبع آن شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه نیز دچار تغییراتی شده و پســران دریافته‌اند راه اشتغال لزوما از تحصیل در دانشــگاه نمی‌گذرد. طبق اعلام وزارت کار ۶۷ درصد شــاغلان کشور دارای مدرک دیپلم یا پیش‌دانشــگاهی هســتند.

«علی زرافشان»، در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به چالش‌های برگزاری کنکور سراسری و سرنوشت قانون حذف کنکور اظهار کرد: مجلس شــورای اسلامی تاکنون دو مصوبه درباره‌ی قانون کنکور داشته است. مصوبه‌ی اول درباره‌ی حذف کنکور بود که به مدت پنج سال اجرا شد و مصوبه دوم، قانون پذیرش دانشجوست.

مشاغل ۶۰ درصد فارغ‌التحصیلان؛ نامرتبط با رشته‌ی تحصیلی‌

وی افزود: در قانون پذیرش دانشجو، سه روش برای پذیرش دانشجو در دانشگاه پیش‌بینی شده است که در روش اول پیش بینی شده ۸۵ درصد پذیرش دانشجو باید از طریق سابقه‌ی تحصیلی صورت گیرد. در روش دوم پذیرش بر اساس سابقه تحصیلی و دروس عمومی ذکر شده و در روش سوم که در حال حاضر اجرا می‌شود پذیرش بر اساس سابقه تحصیلی، دروس عمومی و دروس تخصصی است. در روش سوم گفته شده باید ۱۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها از این طریق باشد، اما اکنون دانشگاه‌های پیام‌نور، آزاد و دولتی ۸۰ درصد ظرفیت خود را از این طریق جذب می‌کنند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه طبق گزارش ســازمان ســنجش بیش از ۶۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها در مشاغل مرتبط با رشته‌ی تحصیلی‌شان کار نمی‌کنند اظهار کرد: در واقع سرمایه کشور چند سالی در راستای تربیت افرد در رشته‌هایی صرف می‌شود که بازار کاری ندارد. البته این موضوع به تغییر هرم جمعیتی کشور و کاهش شدید میزان داوطلبان دانشگاه‌ها باز می‌گردد.

رشد مهارت‌آموزی در برنامه ششم توسعه

زرافشان با اشاره به کاهش هفت میلیونی جمعیت دانش‌آموزی نسبت به دهه‌ی ۷۰ گفت: کاهش جمعیت دانش‌آموزی امروز به آموزش عالی رســیده است و میزان داوطلبان کنکور از یک میلیون و ۷۰۰ هزار به ۸۰۰ هزار نفر در سال‌های اخیر رســیده اســت و به تبع آن شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه نیز دچار تغییراتی شده و پســران دریافته‌اند راه اشتغال لزوما از تحصیل در دانشــگاه نمی‌گذرد. طبق اعلام وزارت کار ۶۷ درصد شــاغلان کشور دارای مدرک دیپلم یا پیش‌دانشــگاهی هســتند.

وی ادامه داد: به همین علت است که آمارها می‌گویند آمار دانش‌آموزان از ۵۵۰ هزار نفر در پایه سوم متوسطه نظری یک مرتبه به ۴۳۰ هزار نفر در دوره پیش‌دانشــگاهی کاهش می‌یابد و افراد با مدرک دیپلم وارد بازار کار می‌شوند.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امروز جامعه‌ی دانش‌آموزی به این نتیجه رسیده که مهارتی کسب کند و وارد بازار کار شود گفت: رونق اشتغال و توسعه‌ی مهارت‌آموزی از برنامه‌های جدی دولت نیز هست و هدف‌گذاری رشد ۵۰ درصدی مهارت‌آموزی در برنامه ششم توسعه صورت گرفته است.

کمرنگ شدن کنکور

زرافشان با بیان اینکه برخی برآیندها حاکی از کمرنگ شدن کنکور است افزود: تمام تلاش ما آن اســت که جریان عمومی پذیرش دانشجو در کشور به سمت سابقه‌ی تحصیلی برود و البته این مساله و فرصتی که پیش آمده خیلی با دوام نیســت، چون بنابر پیش‌بینی‌های تغییر حرکت جمعیتی تا ۱۰ سال دیگر دوباره به جمعیت ۱۷ میلیونی دانش‌آموزی برمی‌گردیم و دوباره با درخواست زیادی برای ورود به دانشگاه مواجه می‌شویم.

وی افزود: اگر طی ۱۰ سال آتی این تغییر رویکرد فرهنگی و توجه به آموزش‌های مهارتی ایجاد و فرصت‌های خوب شغلی برای مهارت‌آموزان به وجود بیاید خاطرمان بابت عدم فشار کنکور در ۱۰ سال آینده آسوده می‌شود.
انتهای پیام

کلیک کنید
سایت دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا