دلار و استاندارد‌های دوگانه‌ی مدعیان ارزش‌ها

/ یادداشت غلامرضا بنی اسدی /

غلامرضا بنی اسدی، روزنامه‌نگار، در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، درباره‌ی نوسانات این روزهای دلار نوشت:

حرف داریم ما این روز‌ها با آقای روحانی. این روز‌ها که صدای مخالفین به شادمانی بلند است و توئیت می‌کنند و در رسانه‌ها و تریبون‌هاشان دارند جار می‌زنند و در همان فضای مجازیی که برای فیلتر شدن آن، می‌کوشند، دارند علیه روحانی می‌نویسند و ماجرای دلار که آنقدر بالا رفت که در برخی ساعات، کرکره مغازه‌ها را پایین کشید چه حساب‌گران سوداگر می‌گفتند، فروش با همه‌ی سودهایش امروز یعنی ضرر و نفروختن به رغم ضررهایش امروز یعنی سود.

بله وقتی آب  ارز و سرمایه، سربالا برود، هرکس آواز خود را می‌خواند، حالا ابو عطا یا پاپ و راک! بله، ما هم خیلی حرف داریم، ما صاحبان رای ۲۹ اردیبهشت. حرف‌مان هم این است که قرارمان نبود که طوفان، حالا به هر دلیلی، برخیزد و تو ساکت باشی. آنقدر ساکت که یاران «آن مرد رفته» که نرفته زمین و آسمان را به هم می‌دوزد تا دیده شود، مستند به بازار ارز، استعفایت را می‌خواهند و فضا‌های در اختیار را دارند پر می‌کنند از مطالبه‌ی استعفا.

حال آنکه همین قدر هم انصاف ندارند که وقتی در فضای مجازی – که مدعی مخالفت با آن هستند – می‌نویسند به واقع دارند در دفتر تو، علیه‌ات می‌نویسند! یادشان رفته روز‌های ۹۱ که نرخ دلار از «الآن» تا « الآن» کلی فرق می‌کرد و قیمت همه‌ی کالاها نیز هم اما نه تنها حرف از استعفا در میان نبود که به هواخواهی آن مرد باز هم یقه می‌دراندند و حتی روزنامه‌ی معروفی که امروز صدایش بلند است و ارز را به برجام و تلگرام گره می‌زند آن روز در باره‌ی همراهی با دولت می‌نوشت و تیتر می‌زد که وقت تسویه حساب نیست اما امروز انگار همدلی برای برون رفت از چالش، کفر است و یقه‌درانی واجب موکد!

یادشان رفته رفتار دیروزشان! خیال می‌کنند مردم هم فراموش کرده‌اند که حالا مدعی وار، برادری نکرده می‌خواهند از این بلبشو بازار، ارث نداشته به خانه برند. نمی‌گوییم حق ندارند نقد کنند که نقد، حق شرعی و قانونی همه‌ی شهروندان است، چه مخالف باشند و چه موافق. ما که مثل آنان قرار نیست دهن منتقد را ببندیم اما مردم را به داوری منصفانه دعوت می‌کنیم تا قضاوت کنند.

صاحبان کارنامه‌ی مردودی اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی، امروز به گمان فراموشی مردم، نمره‌های خود را دستکاری می‌کنند تا بپنداریم که کارنامه‌ی درخشانی داشته‌اند، غافل از اینکه نه مردم فراموشکارند و نه رسانه‌ها آرشیو‌های خود را سوزانده‌اند.

خبر‌ها هست و گزارش‌ها نیز هم که در اندک زمانی دلار به چهار برابر قیمت رسید و سکه هم به سقف، چسبید و امروز با همه‌ی بلبشوی بازار ارز که ما، رای دهندگان به روحانی، به جد با آن مخالفیم در یکی، دو  روزی تا ۶۰ درصد افزایش یافت و زود هم مهار شد، نه مثل زمان آنان تا بیش از ۴۰۰ در صد افزایش یافت و پایین هم نیامد.

یادمان هست آن روز‌ها که چه می‌گفتند و چه می‌کردند و چگونه به صندلی‌ها، پیچ و مهره شده بودند و مخالفان را می‌کوبیدند اما امروز همآنها مدعی استعفای دولت هستند. این حرف‌شان یک «فحش و توهین ضریب یافته» به فهم مردم است چه اگر با افزایش قیمت دلار، دولت باید استعفا بدهد، دولت آنان باید هفت برابر بیشتر استحقاق استعفا را داشت اما آنان نه تنها استعفا ندادند بلکه امروز هم دارند قیصریه‌ی اعتماد مردم را به آتش می‌کشند تا کهنه دستمالی از قدرت، گیرشان بیاید!

بگذریم، این حرف‌ها باید روحانی را هوشیارتر کند و الا آنان طلب ندارند که بدهی‌شان هم سر به فلک می‌کشد. طلب اگر هست مال ما مردم است و مطالبه‌ی ما اینکه دولت، تکانی به خود دهد و رییس جمهور هم به میدان بیاید و هم برای این چند روز از مردم عذر بخواهد و هم روشن و صریح، شرح ماوقع کند و بگوید چرا چنین شد و تضمین بدهد که دوباره سونامی در بازار نخواهد پیچید.

این هم بیش از همه حرف صاحبان رای روحانی است. قطعا آقای رییس جمهور باید پاسخ بدهد. این به نفع همه است و از این پاسخگویی فقط «بدهکاران طلبکار نما» ضرر می‌کنند و…. بگذار ضرر کنند، فدای سر فایده‌ی مردم!

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/FmBql
برچسب ها

نوشته های مشابه

2 Comments

  1. عالی. روشنگری در این زمان، مانند کیمیاست!!؟نایاب! نمی دانم، این تیم اطلاع رسانی دولت در کدام سوی میدان است.
    جهانگیری با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته و دوباره میدان دار کار شده. این سرباز اصلاحات، با تدبیر، امید مردم را چون جان شیرین، پاس و مستمر نگاه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن