کشوری به نام قم!

/ یادداشت مدیر جامعه المرتضی، با عنوان «قم را کشور کنید» /

«احمد زادهوش»، مدیر «جامعه المرتضی» قم، در یادداشتی که در کانال تلگرامی «نامه‌های حوزوی» منتشر شد، با اظهار این ادعا که وقت آن است که حوزه‌ی علمیه‌ی قم به کشوری مستقل تبدیل شود، نوشت:

زمان آن فرا رسیده است که حوزه علمیه قم به کشوی مستقل تبدیل گردد. کشوری با مرزهای جغرافیایی مشخص، پرچمی مخصوص، قانون اساسی ، پذیرفته شده در مجامع بین‌المللی و پذیرنده سفیران کشورهای مختلف.

منظور از حوزه علمیه قم مجموعه ای از تشکیلات و نظام مدیریت حوزه، شورای عالی، شورای گسترش ، نهاد مرجعیت، جامعه مدرسین، نهادهای اقماری حوزه مثل جامعةالمصطفی ص و مدیریت حوزه های خواهران  است.

استقلال حوزه علمیه در قالب یک کشور مستقل (مانند واتیکان) این امکان را فراهم می‌سازد تا حوزه علمیه قم به نظام رهبری دینی شیعیان جهان تبدیل شود و ارتقا یابد.

با توجه به اینکه حوزه ها و تشکلات اهل سنت مثل الازهر و جامع مکه و … به علت وابستگی شدید به حکومت ها و نیز اختلافاتی که دارند هنوز به چنین بلوغی نرسیده اند، «کشور مذهبی قم» با پذیرش سفیران خارجی و نظام دیپلماسی مستقل میتواند در واقع نقش رهبری دینی در دنیای اسلام را ایفا کند.

اعلام استقلال« کشور قم » نه تنها هیچ تعریض و مخالفتی با نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست بلکه  در چهلمین سالروز پیروزی انقلاب ظرفیتی جدید و پشتوانه ای معنوی است که فارغ از محظورات و محدودیتهای خارجی و داخلی جمهوری اسلامی به ترویج و گسترش فرهنگ اسلام و اظهار نظر در شئون انسانی و تعامل با نهادهای مهم مسیحیت بپردازد و از مزایای یک کشور مستقل برای حضور در مجامع بین‌المللی بهره مند شود.

در هنگام استقلال « کشور قم » که طبعا باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد یا حتی به رای مردم مستند شود، اختصاص یک یا چند واحد اقتصادی مانند پالایشگاه یا پتروشیمی به این کشور بخشی از نیازهای مالی آن را تامین می‌کند که البته با استقلال حوزه علمیه شیعه ، جذب مشارکت های مردمی و اتکا به وجوهات شرعیه و بریه امکان بیشتری می یابد.

از همه اندیشمندان بخصوص حوزویان محترم درخواست می شود با حمایت های نظری و تکمیل این طرح در تحقق چنین اتفاق مبارکی سهیم باشند . انهم یرونه بعیدا و نراه قریبا.

ستخلوا کوفه من المؤمنین و یأزر عنها العلم ‌‌‌… ثم یظهر العلم ببلدة یقال لها « قم »

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/yYt9H
برچسب ها

نوشته های مشابه

11 Comments

 1. اتفا قا ۴۰ سال قبل براین سیاق سخنی رانده شده بود ……..بعداز ان به این تئوریسین ها هم تابعیت دارالمومنین قم عطا نمایید اجرک الله…..

  5
  1
 2. هنوز در مورد بودجه هایی که از مردم و حاکمیت می گیرند، و خروجی این ها مشخص نیست، ادعای استقلال و از این حرف های بیهوده دارند!!؟

  16
  1
 3. ۱) رسانه‌های ایران انتظار این است که اخبار تنش‌زا در حد اختلال در امنیت ملی را پخش نکنند.
  ۲) این آدم احمق که چنین پیشنهادی داده، فکر نکرده که فردا روزگار اگر ایرانیان بگویند ما ولی فقیهی می‌خواهیم که وابسته فکری به کشور خارجی نباشد و نیز ولی فقیه خارجی نمی‌خواهیم، چه جوابی باید به آنان بدهیم؟
  ۳) اگر واتیکان به چنین استقلالی رضایت داده، از روی ناچاری است. نظام سیاسی مسلط بر غرب سکولار است و دستگاه پاپ یا باید ذیل همان نظام سکولار می‌ماند یا به یک کشور مستقل در حد یک ساختمان رضایت دهد. ناچار بود دومی را برگزیند.
  ۴) آیا تجزیه‌گرایی در کشورهای اسلامی اصلا مفید است؟ آیا این توطئه‌ی دشمن نیست؟ تشیع انگلیسی منحصر در کسانی نیست که به مقدسات اهل سنت اهانت می‌کنند؛ بلکه شامل هر کسی می‌شود که سیاست‌های کلان آنها را پی می‌گیرد.
  ۵) یادمان باشد که شاه منفور نیز این پیشنهاد را داده بود.
  ابوالحسن حسنی؛ پژوهشگر حوزه‌ی سیاست از قم.

  15
  3
 4. اگر کشور قم تاسیس شه دیگه [روحانی‌ها] رو تووو کشور ایران را نمی دیم ، خیلی حال میده …
  هر کی توو ایران حرف سیاسی زد میگیم این مزدور و عامل کشور قمه
  تازه میتونیم بگیم ما انقلاب رو بالاخره تونستیم به کشور قم صادر کنیم
  و جلو فامیلا کلاس میزاریم میگیم رفیتم یه کشور خارجی
  اگه هم جنگی بشه توو قم بعنوان مدافع حرم میریم قم….

  12
  1
 5. آنوقت«گیلان»راهم درنوبت بگذاریدبعنوان دومین کشورمستقل،بخاطرویژگی طبیعت زیبا ومتنوع ،وجودکوه ودریاوجنگل ومزارع سرسبز،ضمن اینکه این منطقه امتحان خوبی دررابطه با پذیرش اهل البیت وگسترش اسلام شیعی ازخودنشان داده است.
  قم واتیکان باشد وگیلان سوئیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن