خرید تور تابستان

تنش لفظی در مجلس | «به ارتداد محکومم کرد»

سخنگوی فراکسیون امید مجلس در واکنش به تذکر روز گذشته نماینده مردم مشهد گفت: آقای پژمان فر گفتید بنده واجبی را منکر شدم و فتوا دادم. بنده کجا واجبی را منکر شدم و فتوا دادم. شما فتوا دادید و بنده را در خانه ملت به ارتداد محکوم کردید.

به گزارش ایسنا، بهرام پارسایی در جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی با استناد به اصل ۷۹ قانون اساسی گفت: بنده دیروز درباره‌ی کلیپ برخورد مامور ارشاد با یک خانم که در فضای مجازی منتشر شد اظهار نظری داشتم. در این تذکر از آن دسته از ماموران نیروی انتظامی که برای حفاظت از شرافت و ناموس این ملت جان بر کف هستند، تشکر کردم.

نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد:‌ آقای پژمان فر نیز گفتند بنده واجبی را منکر شدم و فتوا دادم بنده کجا این کار را کردم؟ آقای پژمان فر، شما فتوا دادید و بنده را به ارتداد محکوم کردید. شما دادگاه صحرایی تشکیل دادید در حالی که اینجا مجلس است و صدای ملت از تریبون آن باید شنیده شود. نباید نماینده‌ای را به ارتداد تهدید کرد.

وی یادآور شد: حضرت امام (ره)می‌فرمایند حفظ نظام از اوجب واجبات است. مشاهده کنید که برخوردهای اینچنینی چگونه به اعتماد ملت به نظام خدشه وارد می‌کند. “اوجب واجبات” را زیر سوال می‌برد آن وقت بنده متهم به ارتداد می‌شوم. شاید آن مامور آموزش ندیده بود و تحصیل نکرده بود اما ادبیات آقای پژمان فر بسیار خشن‌تر از رفتار آن مامور است. در حالی که دین ما دین رأفت و مهربانی است و دین خشونت نیست.

سخنگوی فراکسیون امید مجلس خطاب به رئیس جلسه پرسید: آقای مطهری از شما که ملت ایران جنابعالی را فردی آزاده می‌دانند انتظار بود اخطار می‌دادید که چرا از تریبون مجلس چنین فتوایی صادر شد؟ چرا از تریبون مجلس جنین اتهامی زده می‌شود؟

پارسایی خطاب به پژمان فر گفت:‌ شاید این ادبیات در حوزه‌ی انتخابیه شما برای تهدید مخالفان و از عرصه خارج کردنشان موثر باشد اما در مجلس کاربردی ندارد. بنده ۸ سال دوشادوش رزمندگان از ناموس و شرف این کشور دفاع  کردم. آقای پژمان فر تهدید شما وحشت‌ناک‌تر و ترسناک‌تر از گلوله‌های دشمن است. بیان این تهدیدها آن هم از تریبون مجلس بسیار دردناک است.

نماینده مردم شیراز در مجلس از هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس خواست این موضوع را به صورت جدی پیگیری کند.

مطهری در پاسخ به تذکر پارسایی گفت: تذکر آقای پژمان فر در روز گذشته این بود که اگر کسی امر به معروف و نهی  از منکر را واجب نداند در حقیقت یک نوع انکار ضروری دین است.

وی ادامه داد: ایشان حکم کلی را اعلام کرد و گفت: ” می‌دانید که حکم کلی انکار ضروری دین، ارتداد است. ” البته ایشان خیلی با لطافت گفتند تا بگویند حکم کلی دین را می‌گویند و مقصودش شما نبودید.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: بنده به صحبت های ایشان توجه کردم. ایشان گفتند: “باید توجه داشته باشند که این سخن لوازمی دارد. ایشان هشدار داد و خدای نکرده شما را به ارتداد متهم نکرد. و به نظر بنده توهین صریحی اتفاق نیفتاد.


.حجت الاسلام نصرالله پژمان فر در جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر سخنگوی فراکسیون امید مجلس با استناد به اصل ۷۹ قانون اساسی گفت: بنده در ارتباط با تذکر به برخوردی که مامور نیروی انتظامی مرتکب شده بود موضوعی را متذکر شدم. اولا بین ماموران نیروی انتظامی نباید پلیس بد و خوب درست کنیم. نباید از بعضی از ماموران ناجا تشکر کنیم و عملکرد بقیه را زیر سوال ببریم.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: ایشان (پارسایی) گفتند یک واجبی فدای مستحب شده است. آن چیزی که ایشان تعبیر کردند این است که امر به معروف و نهی از منکر مستحب است.

نماینده مردم مشهد در مجلس از هیات نظارت بر رفتار نمایندگان خواست تا این مساله را به دقت بررسی کند.

وی افزود: ایشان (پارسایی) گفت واجبی فدای مستحب شد و همه نمایندگان این عبارت را شنیدند در حالی که این کار وظیفه‌ی نیروی انتظامی است. بنده خطاب به ایشان گفتم شما که مجتهد نیستید باید ببینیم حکم چیست؟امر به معروف و نهی از منکر واجب است. اشتباه است که امر به معروف و نهی از منکر را واجب ندانیم. این تعبیری است که ایشان داشتند. در حالی که این حرفها پوپولیستی است ما حریت داریم، زیر بار این حرف‌ها نمی‌رویم. همیشه دفاع کردیم ولو یک عده در برابر ما حرف‌های پوپولیستی بزنند.

وی ادامه داد: حرف کاملا غیر قانونی، غیر شرعی ایشان و دفاعی که بنده از امر به معروف و نهی از منکر کردم باید در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شود. بنده در این مساله اصلا مساله‌ای را خطاب به ایشان مطرح نکردم. اصل هشتم قانون اساسی بر امر به معروف و نهی از منکر تاکید دارد.

پژمانفر خطاب به پارسایی متذکر شد: اگر به واجبات توجه ندارید بدانید که طبق قانون اساسی امر به معروف و نهی از منکر از واجبات است که ما باید به آن عمل کنیم.

مطهری که اداره جلسه را بر عهده داشت، در پاسخ به اخطار پژمان فر گفت: اظهارات ایشان سهو لسان بود و سهوا این حرف را زدند و نمی‌خواستند فتوا صادر کنند.

انتهای پیام

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا