واشنگتن پست: خروج از برجام در راستای دستیابی به خواسته‌های ترامپ نیست

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی تاکید کرد که اگر ترامپ به دنبال خروج از برجام باشد، این موضوع هیچ کمکی به دستیابی او به خواسته‌هایش نخواهد کرد و همچنین باعث از دست رفتن اهرم فشار بر علیه ایران می‌شود؛ چرا که واشنگتن متحدان اروپایی خود را از دست می‌دهد.

به گزارش ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به دیدار رسمی امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه با ترامپ در کاخ سفید، نوشت: ترامپ به طور طبیعی علاقه دارد که خواسته‌های او برای او خوانده شود.

پس از آن‌که مکرون در نشست خبری مشترک با وی اعلام کرد که دستیابی به یک توافق جدید امکان‌پذیر است، ترامپ نیز گفت بله شانس دستیابی به یک توافق وجود دارد اما هیچ کس نمی‌داند که من در ۱۲ مه چه تصمیمی می‌گیرم. باید صبر کرد و دید که چه پیش می‌آید.

این گزارش می‌افزاید: ترامپ برای دستیبابی به خواسته‌هایش در مورد توقف برنامه موشکی ایران و نیز افزایش مدت برجام باید بداند که خروج از برجام به هیچ وجه منطقی نیست؛ چراکه برنامه موشکی بالستیک ایران در توافق کنونی گنجانده نشده است و غرب می‌تواند تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران اعمال کند و در عین حال بدون آن‌که به برجام صدمه‌ای بزند، به دنبال یک توافق جدید در این زمینه باشد. همچنین در مورد بند غروب نیز این‌که به دلیل کافی نبودن زمان توافق از آن خارج شویم کاملا موضوعی غیرمنطقی است.

هم‌اکنون احتمال این‌که اروپایی‌ها از برجام خارج شوند نزدیک به صفر است. ترامپ و حامیان ایده او هرگز اعلام نکردند که پس از خروج از برجام چه اتفاقی رخ خواهد داد، آیا به دنبال بازگرداندن تحریم‌ها و تنبیه آن دسته از نهادهای تجاری هستیم که به تجارت خود در ایران می‌دهند، آیا واقعا فکر می‌کنیم که یک اقدام نظامی امکان‌پذیر است؟

همچنین اگر ترامپ واقعا در مورد «اقدامات خصمانه» ایران مثل مکرون نگران است، خروج از برجام را نمی‌توان به منزله حل این مشکلات دانست. باور این موضوع است که خارج شدن از برجام و ایجاد یک شکاف میان واشنگتن و متحدانش باعث ارتقای توان آمریکا برای «بلندپروازی‌های هژمونیک ایران» خواهد شد.

دنیس راس، دیپلمات برجسته آمریکایی و نیز مشاور باراک اوباما در این باره به واشنگتن پست، می‌گوید: اگر ما به دنبال مقابله با اقدامات ایران در منطقه هستیم خروج از برجام موضع ما را در این رابطه تضعیف می‌کند؛  چراکه این خروج می‌تواند باعث اختلافات واشنگتن و اروپایی‌ها شود. تحت این شرایط آنان هیچ فشاری را بر ایران و رفتارهایش اعمال نخواهند کرد.

وی افزود: با توجه به گفته‌های ترامپ پس از دیدار با مکرون، این موضوع محتمل است که ترامپ آمریکا را از برجام خارج نکند. امیدوارم که موضوع این‌گونه باشد؛ چراکه در صورت همراهی اروپایی‌ها با ما، ما از اهرم فشار بیشتری برخوردار خواهیم بود.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. آمریکا با انتخاب ترامپ خودرا درجهان سیاست منزوی کرد.زیرا مردم جهان دیگرمثل گذشته گول فیگورسیاستهای مزوران به استلاح دمکراسی خواهی آمریکا رانمیخورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن