۹ هزار کودک کار و خیابانی در کشور ساماندهی شدند

مدیرکل دفتر آسیب ‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: سال گذشته ۹ هزار کودک کار و خیابانی در مراکز تحت پوشش این سازمان ساماندهی شدند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال ما قبل آن افزایش نداشته است.

«رضا جعفری» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در زنجان افزود: این تعداد کودک در مراکز نگهداری و مراکز حمایتی- آموزشی کودک و خانواده نگهداری که بصورت روزانه خدمات آموزشی، حقوقی، بهداشتی -درمانی به کودکان و خانواده آنان ارایه می شود.

وی یادآوری کرد: ۷۶ مرکز کودک کار خیابانی در سراسر کشور فعال هستند که هم اکنون وظیفه خطیر توانمندسازی و کاهش آسیبها را در این حوزه برعهده دارند.

جعفری خاطرنشان کرد: سال گذشته ۸۵۰ هزار تماس با مراکز اورژانس اجتماعی شامل خطوط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی، مراکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی و پایگاههای خدمات اجتماعی ثبت شد.

وی اظهار کرد: از مجموع تماس های ثبت شده حدود ۹ درصد به مداخلات کودک آزاری، همسر آزاری، سالمند آزاری، معلول آزاری و سایر خشونت های خانوادگی اختصاص دارد.

جعفری افزود: در مدت یاد شده بواسطه مداخله به موقع و تخصصی کارشناسان اورژانس اجتماعی در گزارشهای مربوطه؛ از سه هزار و ۷۰۰ مورد اقدام به خودکشی پیشگیری شد.

وی بیان کرد: این در حالی است که عملکرد بهزیستی در سال ۹۵ در این زمینه پنج هزار و ۶۰۰ مورد بود.

به گفته این مسئول، طی سال گذشته تعداد ۱۵۰مرکز اورژانس به ظرفیت موجود کشور اضافه شد و هم اکنون ۳۴۷مرکز اورژانس اجتماعی در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر فعال هستند.
جعفری یادآور شد: ۲۱۶ پایگاه خدمات اجتماعی در سکونتگاههای غیررسمی با رویکرد تسهیل گری، حمایت طلبی و تقویت مشارکت اجتماعی در کشور فعالیت دارند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن