9 هزار کودک کار و خیابانی در کشور ساماندهی شدند

مدیرکل دفتر آسیب ‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: سال گذشته 9 هزار کودک کار و خیابانی در مراکز تحت پوشش این سازمان ساماندهی شدند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال ما قبل آن افزایش نداشته است.

«رضا جعفری» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در زنجان افزود: این تعداد کودک در مراکز نگهداری و مراکز حمایتی- آموزشی کودک و خانواده نگهداری که بصورت روزانه خدمات آموزشی، حقوقی، بهداشتی -درمانی به کودکان و خانواده آنان ارایه می شود.

وی یادآوری کرد: 76 مرکز کودک کار خیابانی در سراسر کشور فعال هستند که هم اکنون وظیفه خطیر توانمندسازی و کاهش آسیبها را در این حوزه برعهده دارند.

جعفری خاطرنشان کرد: سال گذشته 850 هزار تماس با مراکز اورژانس اجتماعی شامل خطوط 123 اورژانس اجتماعی، مراکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی و پایگاههای خدمات اجتماعی ثبت شد.

وی اظهار کرد: از مجموع تماس های ثبت شده حدود 9 درصد به مداخلات کودک آزاری، همسر آزاری، سالمند آزاری، معلول آزاری و سایر خشونت های خانوادگی اختصاص دارد.

جعفری افزود: در مدت یاد شده بواسطه مداخله به موقع و تخصصی کارشناسان اورژانس اجتماعی در گزارشهای مربوطه؛ از سه هزار و 700 مورد اقدام به خودکشی پیشگیری شد.

وی بیان کرد: این در حالی است که عملکرد بهزیستی در سال 95 در این زمینه پنج هزار و 600 مورد بود.

به گفته این مسئول، طی سال گذشته تعداد 150مرکز اورژانس به ظرفیت موجود کشور اضافه شد و هم اکنون 347مرکز اورژانس اجتماعی در شهرهای بالای 50 هزار نفر فعال هستند.
جعفری یادآور شد: 216 پایگاه خدمات اجتماعی در سکونتگاههای غیررسمی با رویکرد تسهیل گری، حمایت طلبی و تقویت مشارکت اجتماعی در کشور فعالیت دارند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا