روحانی: باید به آینده امیدوار باشیم

رییس جمهور در دیدار با تعدادی از جوانان نخبه کشورمان تاکید کرد که باید به آینده امیدوار باشیم.
به گزارش ایسنا، دکتر حسن روحانی در مراسمی که شامگاه 29 تیر ماه همزمان با بیست و دومین شب ماه مبارک رمضان در سالن شهیدبهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار شده بود با گرامیداشت لیالی قدر، گفت: امشب شب قدر است، شبی که باید برای زندگی خود تقدیر کنیم.
رییس جمهور با بیان اینکه در کنار خواستن از خدا که سرنوشتمان را در سال پیش روی آن‌چنان قرار دهد که می‌خواهیم و سعادتمان تضمین شود باید خودمان نیز تصمیم بگیریم و شب قدرمان را بسازیم.
او در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: نمی‌دانم سر آن در چیست ولی همواره حوادث بسیار مهم در شب اتفاق افتاده است. قرآن در شب نازل شده است. معراج پیامبر (ص) در شب رخ داده است، بعثت پیامبر در شب اتفاق افتاده است. معمولا انسان شب خوب می‌اندیشد و اگر فردایش خوب عمل کند، این عمل خوب در روز به تدبیر خوب در شب تعلق دارد.
روحانی با تاکید بر اینکه در شب قدر باید خودمان را مبعوث کنیم و روح ما باید برانگیخته شود، اظهار داشت:‌ در شب قدر باید آیات الهی و نور بر ما نازل شود.
وی با بیان اینکه ما باید خودمان سرنوشت آینده‌مان را تقدیر کنیم و خودمان باید شب قدر آینده کشورمان باشیم، ادامه داد: یک دولت قدرتمند نمی‌تواند همه مسائل را حل کند، این جامعه قدرتمند است که می‌تواند مسائل پیچیده کشور را حل کند. این حرف درست است که هیچ ‌کس به تنهایی نمی‌تواند مسائل جامعه را حل کند. بلکه این مشارکت، در کنار هم قرارگرفتن و وحدت و اعتماد است که می‌تواند ما را برای ساختن سرنوشت آینده کشورمان آماده بسازد.
رییس جمهور خطاب به جوانان با تاکید بر اینکه دولت نیازمند به تلاش شماست، گفت: دولت نیازمند به تلاش نخبگان است. نخبگان یعنی تاثیرگذاران برتر نه فقط استعدادهای برتر. استعداد برتر باید به نخبه تبدیل شود و نخبه باید تاثیرگذارتر باشد.
روحانی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید تنها امیدش به جوانان است، به ویژه جوانان نخبه گفت: تنها تدبیرش آن است که همه با هم در کنار هم برای نجات کشورمان، اقتصاد کشورمان، اخلاق جامعه‌مان و بهبود زندگی‌مان تلاش کنیم و این امر امکان‌پذیر است.
رییس جمهور ادامه داد: ما از کشورهای پیشرفته و جوامع مترقی و کشورهایی که در منطقه احتمالا در برخی از زمینه ها در رتبه‌های بالاتر قرار دارند کمتر و پایین‌تر نیستیم و استعدادهای برتر در جمع و جامعه ما فراوان است. ما باید بتوانیم از این استعدادها به خوبی استفاده کنیم.
وی افزود: خیلی به فکر این نباشیم که عده‌ای از نخبگان ما از کشور رفتند به فکر این باشیم که از نخبگانی که مانده‌اند بهتر استفاده کنیم و البته توان جذب آن‌هایی هم که رفته‌اند را با عمل و برنامه‌ریزی داشته باشیم.
رییس جمهور با بیان اینکه نخبگان جامعه ما باید احساس کنند که مشکلات کشور مشکلات آن‌ها و همه است، افزود: اگر امروز در زمینه محیط زیست، اقتصاد، سیاست داخلی و خارجی و مسائل فرهنگی و اجتماعی مشکل داریم، این مشکل، مشکل همه ماست. ما باید احساس کنیم که کشور از آن همه ماست و بدانیم اگر کشورمان را در مسیر تعالی و پیشرفت قرار دهیم، این پیشرفت، پیشرفت همه ما خواهد بود و از آن نفع می‌بریم.
وی در این زمینه افزود: آن روز که ریزگردها وارد فضای کشور می‌شوند نگاه نمی‌کنند که چه کسی نخبه هست یا نخبه نیست، نفس‌های همه را تنگ می‌کنند. وقتی دریاچه‌ای خشک می‌شود و گردباد نمک را بر همه باغ‌ها و شهرستان‌ها پراکنده می‌کند نگاه نمی‌کند در این شهر نخبه هست یا نیست.
روحانی افزود: اگر خدایی نکرده فساد اخلاقی و مشکل اخلاقی دامن ما را فراگیرد و خدایی نکرده یک بیماری مسری در شهر و دیار ما نفوذ کند،‌ نگاه نمی‌کند که چه کسی نخبه هست یا نه. ما همه داخل یک کشتی نشسته‌ایم و عضو یک ملت هستیم. همه ما ایرانی هستیم و به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنیم. همه ما از یک جامعه و انقلاب اسلامی هستیم و به آن افتخار می کنیم. به آینده صددرصد خوبمان افتخار خواهیم کرد اگر همه دست به دست هم بدهیم و تلاش کنیم.
رییس قوه مجریه با تاکید بر اینکه باید به آینده امیدوار باشیم، ادامه داد: بدون امید معضلات ما حل نمی‌شود، بدون تدبیر مسائل حل و فصل نمی‌شود.
رییس جمهور با اشاره به اهمیت نقش نخبگان، کارآفرینان، اندیشمندان گفت: اتصال آن‌ها به جامعه علمی نباید هیچ‌وقت قطع شود، فکر نکنیم نخبه‌ایم،‌مدرک گرفته‌ایم و در دانشگاه‌های پرآوازه درس خوانده‌ایم و دیگر از علم بی‌نیازیم. تا آخر عمر به علم، دانش، فراگیری و دانشجو بودن باید استمرار ببخشیم. باید به جوامع علمی و آثار دیگر نخبگان و مقالات و کتب علمی دیگر متصل باشیم. به جامعه تولید متصل شویم، باید بتوانیم مولد باشیم و آثار نخبگی خود را در بخش کشاورزی، صنعت، معدن، خدمات و … مشاهده کنیم. آثار نخبگی باید ملموس باشد.
رییس قوه مجریه افزود: نخبگان باید در تصمیمات راهبردی کشور حضوری فعال داشته باشند، باید از نظرات نخبگان و دانشمندان استفاده شود و دولت تدبیر و امید مسئولیت دارد که بین نخبگان و مدیریت کشور،‌بین فکر نخبگان و تصمیمات راهبردی کشور، بین کار نخبگان با تولید کشور و مسائل مهم کشور اتصال ایجاد کند و این یکی از وظایف مهم دولت تدبیر و امید است.
رییس جمهور در پایان سخنان خود بار دیگر با اشاره به اهمیت شب‌های قدر گفت: شب قدر یعنی شب اندیشه، فکر و دانش در کنار دعا و مناجات با خالق هستی. امشب باید تدبیر و فکر کنیم چون فکر و تدبیر ما امسال و سال‌های آینده ما را می‌سازد.
پیش از صحبت‌های رییس جمهور پنج تن از جوانان حاضر در این نشست به نمایندگی از سایر جوانان به ایراد سخنرانی پرداختند.
در این مراسم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت و درمان، معاون علمی رییس جمهور، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، مشاور رییس جمهور در امور رسانه، رییس دفتر رییس جمهور و دستیار ویژه رییس جمهور حضور داشتند.
جوانان شرکت‌کننده در این مراسم نماز مغرب و عشاء را به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی (رییس‌جمهور ) اقامه کردند و پس از آن مراسم ضیافت افطار برگزار شد.
انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا