خرید تور تابستان

بیانیه‌ی نشست سران سازمان همکاری اسلامی درباره‌ی فلسطین

سران کشورهای سازمان همکاری اسلامی امروز ۱۸ مه با انتشار بیانیه نهایی ۳۰ ماده‌ای در پایان در نشست فوق العاده این سازمان در استانبول، از جامعه جهانی خواستار حفاظت بین المللی برای مردم فلسطین از جمله اعزام نیروهای بین المللی صلح به این منطقه شدند.

به گزارش ایسنا، این کشورها اسرائیل را به دلیل ارتکاب به جرایم «غیرانسانی»، «وحشیانه» و «غیرقانونی» در قبال مردم فلسطین که به اشغال غیرمشروع سرزمین فلسطین و به ویژه نوار غزه دست به اعتراض مسالمت آمیز زده بودند، را محکوم کردند.

در این بیانیه اسرائیل به عنوان «نیروی اشغالگر» مقصر اصلی جان باختن بیش از ۶۰ تن و زخمی شدن بیش از ۲۷۰۰ تن از غیرنظامیان فلسطینی در خلال رخدادهای روز ۱۴ مه اعلام و تصریح شده است: این اقدامات وحشیانه توسط نیروهای اشغالگر اسرائیل و با حمایت آمریکا که در شورای امنیت مانع حسابرسی از این کشور می شود، انجام گرفته است. این جرایم در پشت انتقال غیرقانونی سفارتخانه آمریکا به قدس انجام گرفته و به دولت اسرائیل شجاعت اقدام علیه مردم بی گناه را بخشیده است.

در  بیانیه مذکور با اشاره این که حفظ موقعیت، تاریخی، معنوی و قانونی شهر قدس چارچوب اصلی این سازمان را تشکیل می دهد، از نهادهای بین المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته شده است، تا زمینه حسابرسی اسرائیل در قبال جرایم این کشور علیه مردم فلسطین فراهم و همچنین این نهادها برای پایان این اقدامات ظالمانه به طور قانونی و اخلاقی اقدام کنند.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی طی این بیانیه خواستار تشکیل کمیته کارشناسان بین المللی مستقل برای رسیدگی به جنایانت و کشتار نظامیان اسرائیل و تعیین مسئولیت کیفری مقامات این کشور و ارایه آن ها به نهادهای مربوطه بین‌المللی شد.

در این بیانیه ارگان های اصلی سازمان ملل شامل شورای امنیت، دبیری کل، مجمع عمومی، شورای حقوق بشر، کمیسیاری عالی حقوق بشر و دیده‌یانان ویژه خواسته شد تا فورا برای تشکیل یک کمیته بررسی برای رسیدگی به موارد مذکور فراخوانده شدند.

سران کشورهای اصلی همچنین در این بیانیه به اهمیت همکاری در یک چارچوب مشخص با اتحادیه عرب، اروپا و آفریقا و سایر نهادهای بین المللی و منطقه ای تاکید کردند.

سازمان همکاری اسلامی بار دیگر شناسایی غیرقانونی قدس به عنوان پایتحت نیروی «اشغالگر» اسرائیل توسط رئیس جمهور آمریکا را بی اعتبار خوانده و آن را حمله به حقوق تاریخی، ملی، طبیعی و قانونی مردم فلسطین دانستند.

در این بیانیه آمده است: گشایش سفارتخانه آمریکا در قدس اشغالی موقعیت این شهر به عنوان پایتخت ابدی فلسطین را تغییر نداده بلکه موجب تحکیم موضع ما در قبال غیرقانونی بودن الحاق آن توسط نیروی اشغالگر اسرائیل می شود.

سران کشورهای اسلامی انتقال سفارتخانه گوتالاما به قدس در پیرو اقدام آمریکا، محکوم و اعلام کردند که برای جلوگیری از این نوع اقدامات، تدابیر اقتصادی و سیاسی و سایر موارد مشابه اتخاذ خواهد شد.

در بیانیه مذکور با تاکید بر لزوم حمایت از فعالیت های  اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک «UNRWA» از سوی کشورهای عضو، آمده است: در این زمینه تشکیل صندوق توسعه «وقف» رضایت بخش است. سازمان همکاری اسلامی در چارچوب قطعنامه ۱۹۴ مجمع عمومی سازمان ملل متحد به حق بازگشست پناهنجویان فلسطینی تاکید می کند. در زمینه برقراری عدالت و صلح در گام نخست باید جنایات و پاکسازی قومی علیه فلسطینی ها که ۷۰ سال پیش در روز نکبت صورت گرفت به رسمیت شناخته شود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا