روزه‌خواری جرم است؟

ناجا در روزهای پیش از آغاز ماه مبارک رمضان در اطلاعیه‌ای هشدار داده بود با کسانی که در ملاعام، اقدام به روزه‌خواری می کنند، برخورد خواهد کرد. اما این اطلاعیه در حالی صادر شده که محاکم، روزه‌خواری را جرم نمی‌دانند.

به گزارش خبرآنلاین، روزه خواری، آن هم در ملاءعام هم کاری غیر عرفی و غیراخلاقی است و هم برای کسانی که عذر شرعی ندارند، قطعا گناه کبیره است. شاید بر پایه همین مسئله باشد که در سالهای اخیر، برخوردهای خشونت بار و پلیسی با کسانی که در ملاء عام اقدام به خوردن، آشامیدن و حتی استعمال دخانیات می کنند، صورت گرفته است. ولی سئوال اینجاست که مگر روزه خواری در ملاءعام جرم است؟

در پاسخ به این سئوال باید نگاهی به مبانی حقوقی مواجهه با موضوع روزه خواری در ملاءعام بیندازیم. در قانون مجازات اسلامی، جرمی به نام “روزه خواری” پیش بینی نشده است و حتی رویه قضایی در برخی محاکم و دادسراها هم به این سمت و سو رفته که عمل روزه خواری را جرم تلقی نکنند.
سوای بحثهای حقوقی تخصصی، برخی دادسراها اینطور نتیجه گرفته اند که چون عمل روزه خواری، عفت عمومی را جریحه دار نمی کند (جزء جرایم جنسی نیست) و جرم انگاری مجزایی درباره آن صورت نگرفته و نفس عمل “خوردن” یا “آشامیدن” قابل مجازات نیست، نباید کسی که به عنوان روزه خوار در ملاء عام چیزی مصرف می کند را محکوم کرد.

تصویر قرار منع تعقیب یک متهم به روزه خواری را در ادامه این مطلب بخوانید.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

 1. در هر صورت امیدوارم امسال فقط در نواحی تحت کنترل داعش شاهد شلاق خوردن کسانی باشیم که تظاهر به روزه داری نمیکنند.

  6
  1
 2. تعطیلی هزاران رستوران و کافه و قهوه خانه ضررهای هنگفتی به افرادی که در این راسته شاغلند وارد میکند. آنهم در این وضعیت اقتصادی .
  تمام افرادی که روزه میگیرن و من میشناسمشون با روزه خواری دیگران مشکلی ندارن. … کی میخواهد بفهمد معنویات را با زور و ارغاب نمیشود نهادینه کرد. ضمن اینکه این سیاست منجر به افزایش تظاهر و ریا در جامعه میشود که البته همین الانشم در حد اعلاش هست.

  3
  1
  1. انصاف نیوز چه مشکلی با احکام قرآن دارد؟
   در جواب فرهاد: ضرر هنگفت بسته شدن رستوران ها نیست نابودی ارزش های الهی یک جامعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن