ارزیابی مثبت وزیر خارجه چین از همکاری با اتحادیه اروپا برای حفظ برجام

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه چین با تاکید بر ادامه اجرای برجام، تصریح کردند که تمام تلاش خود را برای حفظ توافق هسته‌ای علیرغم خروج آمریکا از آن به کار می‌گیرند.

به گزارش ایسنا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وانگ یی وزیر امور خارجه چین روز جمعه (امروز) در بروکسل با یکدیگر دیدار کردند.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، موگرینی پس از این دیدار در یک کنفرانس خبری مشترک، گفت: پیش از هر چیز ادامه اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران که نتیجه 12 سال کار دیپلماتیک است و چین در آن نقشی کلیدی دارد و این نقش چین در هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های آینده نیز ضروری خواهد بود، مورد تاکید قرار گرفت.

وی افزود: ما به طور کامل تعهد مشترک خود به حفظ توافق هسته‌ای و تلاش برای ادامه آن را اعلام می‌کنیم.

وزیر امور خارجه چین نیز در این کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره تلاش چین و اتحادیه اروپا برای خنثی کردن تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از خروج واشنگتن از برجام، گفت: در خصوص توافق با ایران باید بگویم که ما صددرصد متعهد به ادامه همکاری میان چین و اتحادیه اروپا هستیم اما من باید روسیه را نیز اضافه کنم که یکی از امضاکنندگان دیگر این توافق است. همچنین دیگر طرف‌های توافق که متعهد به حفظ توافق هسته‌ای و اجرای کامل آن هستند.

وانگ یی ادامه داد: ما در این دیدار به ویژه درباره ادامه همکاری در دو حوزه رایزنی کردیم؛ اولین که مهم‌ترین نیز است ادامه اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای است که همکاری چین در این زمینه ضروری، کلیدی و متناسب است به ویژه نقش رهبری چین در پروژه راکتور اراک.

وی همچنین گفت: دومین موضوع همکاری ما روی جنبه‌های اقتصادی اجرای توافق هسته‌ای است؛ همکاری کامل میان چین، اتحادیه اروپا و دیگران در جهان برای تضمین اینکه ایران می‌تواند همچنان از منافع اقتصادی مورد انتظار از توافق بهره‌مند شود و اینکه این همکاری در هفته‌های پیش‌رو نیز ادامه خواهد داشت.

رییس دستگاه دیپلماسی چین تصریح کرد: بنابراین همکاری در هر دو حوزه یعنی اجرای تعهدات مرتبط با هسته‌ای و اجرای تعهدات اقتصادی در توافق هسته‌ای بسیار خوب است و نقش چین که باید به طور شفاف بگویم بسیار حساس، مثبت و ضروری بوده و خواهد بود نه تنها از سوی اتحادیه اروپا بلکه از سوی دیگر شرکای ما مورد تقدیر و تحسین قرار گرفته است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا