مرور مناظره میرحسین و احمدی نژاد در سال ۸۸

مناظره‌ی میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد در انتخابات سال ۱۳۸۸ که جنجالی شد، به عقیده‌ی بسیاری از کارشناسان نقطه‌ی عطفی در تحولات آن سال و سال‌های پس از آن شد. به مناسبت سالگرد برگزاری این مناظره، انصاف نیوز متن کامل این مناظره را به نقل از چهار رسانه‌ی متفاوت – سایت آفتاب نیوز، واحد مرکزی خبر صداوسیما، ایلنا و تابناک – مرور می‌کند:

گزارش آفتاب نیوز

در چارچوب برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چهارشنبه شب آقآیان محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از طریق شبکه سه سیما با هم مناظره کردند.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب، متن کامل مناظره به شرح زیر است:

مجری: آقای احمدی نژاد قاعدتاً هر کسی دارای دغدغه‌هایی است و شما هم دغدغه‌های ذهنی فردی و اجتماعی دارید و می‌خواهید در صحنه باشید به عنوان کاندیدا در این رقابت، به عنوان ریاست جمهوری احتمالی مهمترین دغدغه‌های شما که باعث شده شما در صحنه باشید چه هست؟
ج- بسم الله الرحمن الرحیم- اللهم عجل لولیک الفرج والعافیة و النصر … من ابتدا خدای بزرگ را شاکرم که فرصت داد یک دوره در خدمت ملت عزیز ایران باشم و ازمردم خوبمان به‌خاطر همه حمایت‌ها و بزرگواریها و همراهی هایشان تشکر می‌کنم و آرزو می‌کنم که ملت ایران همواره سربلند باشد.

یاد امام عزیز، شهدای بزرگوار، ایثارگران، جانبازان و آزادگان را گرامی می‌داریم که راه سربلندی را در برابر ما قراردادند و امروز هرچه داریم از آنهاست.

انتخابات عرصه بسیار مهم سرنوشت است، انتخابات در کشور ما فقط انتخاب یک فرد نیست بلکه انرژی گرفتن ملت برای پرشهای بلند به سمت قله‌های عزت و پیشرفت است.

فضای انتخابات باید فضایی پرشور و نشاط باشد، فضای انتخابات باید سرشار از منطق و دوستی‌ها و هم افزاییها و برادری‌ها باشد.

من می‌خواهم در ابتدای عرایضم گله بکنم از برخوردهای بسیار غیرمنصفانه و ظالمانه بلکه دروغ پردازی‌های بزرگ و تخریب بی‌سابقه‌ای که علیه یک دولت انجام شده است درطول تاریخ بعد ازانقلاب ما نداشتیم چه در طول دوران یک دولت چه در آیام انتخابات این قدر هجمه سنگین علیه دولت، به‌نظرم علتش این است دوستانی که تصمیم گرفتند وارد عرصه بشوند احساس کردند که در هیچ یک از عرصه‌های مثبت و سازنده قدرت رقابت با این دولت را ندارند به‌خصوص درعرصه خدمات گسترده دولت که بی‌نظیر بود در هربخشی که ما وارد می‌شویم در مقایسه با دولت‌های قبل گرچه آنها خدمات ارزشمندی را داشتند کار دولت به اندازه چند دولت بوده است.

به‌خصوص درعرصه بین‌الملل متاسفانه پیروزیهای بزرگ ملت را هم انکار کردند خدمات دولت را به‌طور مطلق منکر شدند ای کاش به جای این همه تخریب و این تبلیغات سنگین و بی‌سابقه یک برنامه‌ای ارایه می‌شد، متاسفانه در تبلیغات انتخاباتی به ملت بزرگ ایران توهین شد که من بسیار متاثر شدم ما چرا باید مردم را از خودمان ناامید کنیم چرا باید این‌قدر خودمان را شیفته قدرت نشان بدهیم من شخصاً علاقه مند به ورود به این بحث‌ها نبودم چهار سال تحمل کردم و ازهمه توهین‌ها و افترائی که به‌خود من شد ونسبت داده شد گذشت کردم الان هم می‌گذرم بارها اعلام کردم که من همه را بخشیده‌ام اما ازتوهین به مردم، توهین به انتخاب مردم از توهین به فهم وشعور مردم ومنافع مردم نمی‌توانم بگذرم اجازه ندارم، مردم این اجازه ر ا نمی‌دهند که وقتی که حیثیت آنها مورد هجوم قرار می‌گیرد یک خآدم آنها گذشت بکند.

دردیدار‌هایی که من با مردم دارم در شهرهای گوناگون قشرهای گوناگون به‌طور گسترده ازمن می‌خواهند که ازحق آنها دفاع کنم از موضع آنها دفاع کنم من باید ریشه این بد اخلاقی‌ها، این جفا‌ها و این فریب‌ها را به مردم بگویم.

قبلا هم وعده کرده بودم که بگویم باور من این است که امروز آقای موسوی در برابر من نیست تنها آقای موسوی نیست بلکه سه دولت پی درپی در برابر بنده قرار گرفته‌اند هم آقای موسوی هم آقای هاشمی وهم آقای خاتمی که این سه در گذشته باهم بودند در دور گذشته هم آقای موسوی از آقای خاتمی حمایت کرد و هم از آقای هاشمی حمایت کرد وهم آقای خاتمی از آقای هاشمی حمایت کرد در واقع اینها همه باهم بودند از روز اولی که این دولت تشکیل شد هجوم‌ها بود برای ضربه زدن البته مردم اینها را می‌دانند اما باید جوآنها هم بدانند که بنده دربرابر یک کاندیدا نیستم دربرابر یک مجموعه‌ای هستم که با محوریت آقای هاشمی وهمکاری آقای موسوی و خاتمی علیه بنده حرکت کردند.

علت این فشار سنگین به بنده در طول چهار سال و فشارهای سنگین‌تر در آیام انتخابات به‌نظرمن به یک مسئله برمی گردد اینکه در این سه دوره یک ساختار اداری و حلقه‌های مدیریتی شکل گرفت که از مسیر انقلاب و ارزشهای انقلاب فاصله گرفت نه اینکه در این سه دوره خدماتی نشد چرا شد اما آرام آرام یک جریانی شکل گرفت که خود را مالک ملت، مالک انقلاب، حاکم برمردم و دست خودش را در بیت المال ومسایل کشور باز می‌دید.

آنها درانتخابات قبل صف‌آرایی کردند اما ملت برآنها غلبه کرد در طول این چهار سال تلاش کردند که دولت را ناموفق جلوه بدهند و بشکنند اما خدای متعال عنایت کرد با حمایت مردم تا اینجا آمدیم. درانتخابات قبل از داخل وخارج رقیب من پشتیبانی شد و کمک شد در همان اوایل این دولت آقای هاشمی پیغامی برای یکی از این پادشاهان حاشیه خلیج فارس فرستاد که شما نگران نباشید ظرف شش ماه این دولت ساقط می‌شود که بعداً افرادی رفتتند توضیح دادند و مسأله تا حدودی حل شد معنای این حرف به روشنی طراحی‌های گسترده علیه این دولت را می‌رساند در حالی که این دولت درخدمت مردم بود، در مدت کوتاه چهار سال افتخارات بزرگ در عرصه‌های داخلی وجهانی به‌وجود آورد که البته کار ملت است، می‌بینیم امروز ملت با نشاط هستند ظرفیت‌های ملت در حال شکوفایی است درعرصه‌های علمی فن آوری در عرصه‌های سیاسی به‌خصوص در سیاست خارجی امروز ملت ایران عزیز و عزیزترین ملت‌هاست اما همه اینها نادیده گرفته می‌شود وسنگین ترین دروغها و تهمت‌ها در طول چهار سال به‌خصوص درطول سه ماه اخیر من البته آقای موسوی را دوست دارم همیشه هم به ایشان احترام گذاشته‌ام اما اتفاقی که در این سه ماه افتاد برای من قابل توجیه نیست.

جناب آقای موسوی برای اینکه متوجه بشویم در کشور مشکل هست واعتیاد هست ما نیاز نداریم که برویم یک بازیگر را بیاوریم در اتوبوس تا بفهیم اعتیاد هست شما چند تا سفر کردید متوجه شدید که در کشور مشکلات هست آیا این مشکلات در چهار سال ایجاد شده است پس ۲۴ سال چه، یعنی یک گلستانی را دوستان جنابعالی متحدان جنابعالی به من بنده تحویل دادند و بنده این را تبدیل کردم به یک خرابه هیچ اتفاق مثبتی هم نیفتاده است تازه معلوم شده که بنگاهها مشکل دارند تازه معلوم شده که بیکاری هست شما چهار تا شهرستان و استان رفتید بنده همه ایران را دیده‌ام اگر بنا باشد از مشکلاتی که مردم دارند صحبت کنم تمام وقت این مناظره را هم اختصاص بدهیم باز وقت کم می‌آوریم.

تازه معلوم شده است در گذشته ما بیکاری نداشتیم، اعتیاد نداشتیم، کارگاه‌ها مشکل نداشتند، مشکلات اقتصادی و کشاورزی نبود، مشکل صنعت نبود همه اینها در این دوره، ای کاش شما برنامه ارایه می‌دادید.

من به شوخی در یک جایی گفتم خوب شد که من هم داوطلبم والا این سه عزیزی که امروز کاندیدا هستند چه می‌خواستند به مردم بگویند و این جمله را هم بگویم درهمین عرصه رقابت هم رقابتی بین چهار نفر نیست سه نفر علیه یک نفر است. همه حرف‌ها حتی مناظره دیشب مناظره نبود علیه یک نفر بود به نظرم این فاقد منطق است ما باید بیاییم برمبنای عدالت و منطق کار کنیم.

مجری: آقای موسوی بفرمایید.
موسوی: بسم الله ارحمن‌الرحیم… من از همه بیننده‌ها و تماشاکننده‌ها تشکر می‌کنم و صحبت‌های خوبی هم مطرح شد که بنده به صورت روش مند می‌خواهم با آن برخورد کنم وجواب بدهم.

اولا بنده دوست داشتم که آقای احمدی نژاد موفق باشند در کارهایشان وبنده وارد این عرصه نشوم واگر چنین اعتقادی پیدا می‌کردم قطعا برخوردم لازم می‌دیدم که در آن کاری که هستم باشم و وارد این عرصه نشوم، دوسه تا نکته می‌گویم و به اصل قضیه می‌پردازم.

آقای هاشمی و آقای خاتمی اشخاص بزرگی هستند که خودشان با آقای دکتر باید مناظره کنند و جواب خودشان را بدهند و بنده یک مشکلاتی با دولت دارم و به‌خاطر خطری وارد این صحنه شدم که درمورد آن صحبت خواهم کرد و وارد دوران آقای هاشمی وخاتمی نخواهم شد.

چهار سال از این مدتی که ایشان می‌فرمایند مربوط به دوره بنده هست و دوره حضرت امام که راجع آن اگر لازم باشد توضیح خواهم داد.

من همیشه ایران را دوست داشتم واین عشق فکر می‌کنم باهمه ماها قرین هست، هیچ ایرانی را فکر نمی‌کنم که به ایرانیت خودش افتخار نکند و نگران آینده ایران نباشد ونگران مشکلاتش نباشد همه دلشان می‌خواهد ایران را بزرگ بینند و سرافراز ببینند.

ما دوست داشتیم که ایران یک نقشی داشته باشد به‌عنوان قدرت اول منطقه درهمه شئون علمی و اقتصادی، آبرو داشته باشد الگویی باشد برای همه جهان پس انقلاب کردیم، برای اینها انقلاب کردیم که ایران بزرگ بشود، ایران اسلامی بزرگ باشد، تاثیر گذار باشد و بتواند ترجیحاً اثر گذار باشد و پیام خودش را به همه جهان برساند منتهی در برخورد با حل مسایل کشور واینکه ما ایران را به جایگاه واقعی خودش برسانیم من احساس می‌کنم که دو نوع می‌شود روبه‌رو شد دو نوع مدیریت می‌شود داشت یکی مدیریتی هست که براساس ماجراجویی و بی‌ثباتی، رفتارهای نمایشی و قهرمان نمایی وشعاری است، خیال بافی و خرافه گرایی است وخلاف گویی و پنهان کاری است خودمحوری و قانون گریزی است سطحی نگری و روزمرگی است و افراط و تفریط.

من بقیه‌بحث هایم را در این چهار چوب پیش خواهم برد. یک موردی هم هست که ما بیاییم براصل متانت رفتارهای منطقی و کارشناسی شده، واقع بینی و خرافه ستیزی، شفافیت و… قانونگرایی و اتکا به خرد جمعی دور اندیشی وآینده نگری و اعتدال و میانه روی کار کنیم.

ما اگر می‌خواهیم ایران نیرومند داشته باشیم من فکر می‌کنم که آن رفتار دوم مناسبتر است یعنی ما بر اساس آن باید عمل بکنیم خوب در اینجا بحث هست… که برنامه‌ها را نوشته‌ام و ادامه دآدم و فکر می‌کنم که بنده سه تا برنامه و مناظره دارم که مورد علاقه مردم است و اینها را مکمل همدیگر می‌دانم برعکس آقای احمدی نژاد فکر می‌کنم که اینها می‌تواند فرصتی باشد که به تدریج هم برنامه‌هایم را بگویم وهم نقطه نظراتم.

آن چیزی که در این جلسه مهم است بگویم انگیزه اصلی بنده هست، برای این آمدنم به صحنه، حقیقت این است که بنده درمورد آینده کشور احساس خطر کردم با این مدیریتی که حاکم هست وچون بحث از سیاست خارجی شروع شد من مستقیم به سیاست خارجی می‌پردازم وبعد به مسایل اقتصادی، فرهنگی واجتماعی می‌پردازم.

یکی از مشکلاتی که ما داریم من موردی صحبت کنم، کیس به کیس یا مورد به مورد که قابل لمس برای همه مردم ما باشد کلی صحبت نخواهم کرد نمونه نشان خواهم داد.

یکی از مشکلات ما عدم تناسب شعارهایی است که داده می‌شود تا عمل شعارها بیشتر جنبه اسطوره‌پردازی و به‌نظر من یک مقدار زیادی خیال‌پردازی در مورد آینده جهان هست ومتاسفانه [این که گفته می‌شود] آینده فلان کشور در حال فرو ریختن است و تمدن دارد از بین می‌رود و یا اینکه ما مدیریت جهان را می‌کنیم وامثال اینها، پشتوانه عملی به ‌نظر من هیچی نیست مثال مسئله آزاد سازی ملوانان انگلیسی، ملوانان انگلیسی به حوزه ما تجاوز کردند نیروهای ما سررسیدند آنان را دستگیر کردند وکار افتخار آمیزی کردند و باید مورد تایید قرار می‌گرفتند بعد بلافاصله براساس همین چارچوبی که اشاره کردم ما اول گفتیم اینها باید اعدام بشوند چرا آمدند درسر زمین ما، یک بحران بزرگ جهانی ایجاد کردیم بعداً هم تصمیم گرفتیم به تن آنها کت و شلوار بپوشانیم و بعد رییس جمهور ما که مسولیتش ومنزلتش متعلق به خودش نیست متعلق به مردم است و متعلق به شما [مردم] است آمد از آنها خداحافظی کرد و بایک مراسم که حتی برای سران کشورهای دیگر هم انجام ندادیم آنها را راه انداختند و رفتند [البته] بعد ازنهیبی که ما از انگلستان داشتیم. آیا این عزت ملت ما را حفظ کرد من فکر می‌کنم نه. این‌جور چیزها هم خسارت می‌آورد از نظر امنیت ذهنی مردم ما و هم ازنظر عزت آنها وهم اینکه سیاست خارجی ما را دچار یک فراز و نشیبی می‌کند که نمی‌توانیم با هزینه‌هایی که می‌پردازیم مشکلاتمان را حل کنیم.

بعد یک مسافرتی رییس کشور ما داشتند به عراق بدون اینکه معلوم بشود ازکجا و چگونه مطرح کردند که من را می‌خواهند بربایند یک هزینه زیاد بکنند اگر می‌ربایند چطور آمریکایی‌هایی بنزین هواپیمای دولتی ما را در آنجا تامین کردند، وبعد ما در عراق رفتیم به منطقه خضرا منطقه‌ای که تحت تسلط آمریکایی‌ها است در آنجا ملآقات‌های‌مان را کردیم وبعداً با سربازان آمریکایی هم عکس گرفتیم برگشتیم. همین مسئله در ایتالیا تکرار شد من می‌گویم که آیا ما باید تصورات خودمان را این‌قدر گسترش بدهیم که درحوزه سیاست خارجی ما که مربوط به صحنه منافع ملی ماست این را گسترش بدهیم، آیا این می‌تواند مشکلات ما را حل بکند یا مشکل ایجاد می‌کند برای ما و هزینه‌های گزافی دارد.

بعد مسئله عربستان پیش می‌آید آن‌طوری که بارها گفتند و بنده با واسطه هم شنیدم وآن‌قدر هم گفته شد، من قدیم هم بالاخره مسولیت داشتم خیلی مهم است که چگونه از آدم دعوت بکنند چگونه به یک مسافرتی برود بعد ما از این طرف پیغام دادیم که ما را بخواهید ما را دعوت کنید ما بیاییم وهمه دوستانی که در وزارت خارجه وجاهای دیگر هستند وازملک عبدالله هم بنده نقل قول با واسطه دارم درمورد همین خواست ما برای ا ینکه از ما دعوت بشود که به آنجا برویم.

بعد وقتی ما می‌رویم آنجا حالا باید یک نتیجه بدهید برای مسافرتی که ما چنددفعه رفتیم آنجا و برگشتیم، نتیجه باید بگیریم. این وضعیت زوار ما است یا رابطه ما با عربستان هست که آیا بهتر شده یا بدتر شده.

بعداً آمدید از قول رییس آن کشور علیه وزیر خارجه‌اش یک صحبتی کردید که بخش قابل توجه آن خاندان و آن وضعیتی که درعربستان هست و حتی برای کشور خودمان مشکل ایجاد کردیم ما می‌گوییم چرا این هزینه‌ها را ما ایجاد کنیم؟ به حساب کی این کارها را می‌کنیم آیا اثرش کم است یا زیاد است؟

بعدا بارها شنیدیم که آمریکا دارد از بین می‌رود، خب اگر این طور هست چرا چهارمرتبه مسافرت کردیم انجا چرا دوتا نامه نوشتیم، چرا دایم دنبال این هستیم که به شکل خاصی با آنها صحبت کنیم، پیش رییس جمهوری سوییس رفته صحبت کرده، فکر نمی‌کنم که یک کسی چنین ریسک بکند و دروغ بگوید که از ما خواسته شده به اوباما گفته شود قبل از انتخابات با ما صحبت کند و مسأله رابطه آمریکا و ایران به‌نوعی مشکلاتش حل بشود یا گفت وگو شروع بشود.

خوب آیا این بنفع کشور ماست، من تند می‌گویم برای اینکه یک سرفصل‌هایی بدهم صحبت از سیاست خارجی شروع شد.

اتفآقا ما در زمینه سیاست خارجی هم عزت ملت خودمان را مخدوش کردیم و لطمه زدیم آبروی کشورخودمان را بردیم و هم توسعه داخل کشور خودمان را با مشکل مواجه کردیم، تنش وسیعی با کشورها ایجاد کردیم.

مسئله هولوکاست را ما مطرح کردیم و دوباره بعد ازاینکه خسارتهایی دیدیم از مجمع عمومی یک مصوبه گذراندند که دیگر این مسئله جرم شد که اگر کسی راجع به هولوکاست صحبت کند، اخیرا هم در سوییس که آن ماجرا پیش آمد واقعا تصویرش را من اگر نمی‌دیدم باورم نمی‌شد که تا این اندازه اهانت به رییس جمهوری ما که مظهر ملت ما است ومظهر کشورما است بشود، ایشان نباید راضی باشند.

من در بندهای بعدی خاطره‌ای از حضرت امام نقل می‌کنم که چه‌قدر در زمینه حیثیت جمهوری اسلامی حساس بوده و بعداً آمدیم این را به‌عنوان یک حماسه مطرح کردیم، چه حماسه‌ای جز اینکه یک مصوبه دیگر برای هولوکاست دادند جز اینکه اروپا رابطه‌اش با اسراییل بد شد به‌خاطر جنایت غزه اما به دلیل این صحبت‌ها آمد پشت سر اسراییل قرار گرفت ما کجا توانستیم تامین منافع خودمان را درسطح جهان داشته باشیم.

صرف اینکه ما صحبت بکنیم و بگوییم که اینها اثری نداشته مسایل را حل نمی‌کند مردم ما اثرات این سیاست‌ها را می‌چشند. عدم امنیت ذهنی خودشان را در اقتصاد و صنعت، در مبادله‌ای که با جهان دارند در بی‌اعتبار شدن گذرنامه‌های‌شان، در سطح بین‌المللی تحقیر شدن ایرانی‌ها در سراسر دنیا را درک می‌کنند، آیا یک دولت در مقابل این مسئله ایرانی و ایرانیت برای خودش یک مسولیت دارد یا ندارد؟

من می‌گویم که دولت بسیار بی‌اعتنا به این نوع مسایلی است که مربوط به رنج و درد و مشکل مردم است واقعاً من دلم برای مردم می‌سوزد با این سیاست‌هایی که ما داریم و این بلاهایی که سرشان می‌آوریم ازاین طریق این افراط کاری‌هایی که ما داریم و اینها را من بر می‌گردم به آن دید اول که متاسفانه در سیاست خارجی ما است.

بعد مسایل دیگری که مطرح شد، آقای هاشمی گفتم مرد بزرگی است امام هم راجع به ایشان صحبت کرده بود، نقاط ضعف وقدرتش را ایشان می‌تواند صحبت بکند. یک کمی سن من هم زیاد است. در عالم سیاست قبل از انقلاب و بعد از انقلاب هم بودم مردم یک کمی فکر دارند. ما برای اینکه بگوییم خیلی تنها ماندیم سه تا دوره را بهم پیوند بدهیم! این که سه تا طرز فکر است! برای اینکه ما درمقابل این طرز فکر قرارداریم خوب مردم این را نمی‌پذیرد.

چرا اصلا ما این بحث را می‌کنیم؟ خوب آقای خاتمی که آدم کمی هم نیست، آدم سیاسی مطرح در سطح کشور هست، هشت سال هم رییس جمهوری بوده. آقای هاشمی هم همینطور ایشان مجال صحبت و گفت وگو با آنها را دارند می‌توانند در رادیو تلویزیون این صحبت‌ها را برقرار کنند ماشالله صدا و سیما هم که در اخیتار دوستان هست به‌طور ظاهر می‌توانند دعوت کنند در یک میز گردی با آنها صحبت بکنند مسایل را حل کنند چه ربطی به عقاید بنده دارد؟

بنده می‌گویم این سیاست خارجی شما باعث شده که کشور لطمه وحیثیت ما لطمه بییند و این شیرغران ایرانی را در بند بکند هم سیاست خارجی واقتصادی شما. برمی گردم به یک مسئله دیگر در رابطه با همبستگی ملی. ما چه کار داریم می‌کنیم چه بلایی سردانشگاهایمان و محیط‌های جوانان و مردم آوردیم که بنده هرجا می‌روم اعتراض است هرجا می‌روم می‌گویند به ما اهانت شده است. این دانشجو را ستاره دار کردیم آن را دستگیر کردیم آن یکی را دستگیر کردیم آن را از دانشگاه بیرون کردیم.

بنده یک روشنفکر هم هستم، فردی می‌آید پانزده بار کتابش چاپ شده، مجوز از همین دولت گرفته در چاپ شانزدهم جلویش را می‌گیرند آخر دولت حیثیتی دارد، نظام ما حیثیتی دارد هر دولتی باید مقید باشد به آن امضاها وحرف‌هایی که می‌زند سر حرفش باید بایستد الان شما خود مردم، خود انتشاراتی‌ها می‌دانند این انتشاراتی‌ها در این چهار سال چند تا بودند به چند تا رسیدند و چند هزار تا کم شدند چه مشکلاتی دارند.

ببینید یک کارهایی می‌شود که واقعاً دردناک است و آدم را اذیت می‌کند بالاخره همه ما یک هویت اسلامی ایرانی داریم، انسانی هستیم، شما فکر کنید یک کتاب فروش بدبخت و بیچاره‌ای که با زور یک بیست جلد کتاب چاپ کرده کافی است که وزارت ارشاد چهار تا از این کتابها را درحبس نگه دارد درچاپ دوم و سومش ورشکست می‌شود همین‌طور که دارند ورشکست می‌شوند خوب این در مقابل نظام قرار می‌گیرد علت اینکه این همه هنرمند در مقابل دولت هستند برای چیست، بنده اعتقاد دارم که هنرمندان خیلی سیاسی نیستند و در سیاست روز اصلا وارد نمی‌شوند اما به تنگ آمده‌اند، مشکل پیدا کرده‌اند در سطح ملی به دلیل همین سیاستها وحالا خود روحانیت هم از یک طرف دیگر رابطه دولت با روحانیت را ما می‌بینیم که به چه شکل است، مرجعیت چگونه با دولت روبه‌رو می‌شود وتوهین‌هایی که در آموزش و پرورش به پیامبر اسلام شد. چه واکنشی نشان دادید؟ تمام اینها یک نوع بدبینی نسبت به دولت ایجاد کرده خوب من می‌گویم آیا دولت نشسته و فکر کرده که چرا رابطه‌اش با روحانیت خراب شده چرا رابطه‌اش با روشنفکران از بین رفته چرا با جوانان ارتباط خودش را ازدست داده، بنده هرجا که می‌روم چندی نفری شعار می‌دهند و جلسه را به هم می‌زنند و به سروکله خودشان می‌زنند وتحریک می‌کنند، بقیه شعار علیه این نوع سیاست‌ها می‌دهند.

حالا در رابطه با سیاست داخلی بنده این را بازتر خواهم کرد که یکی از کارهایی که دولت می‌کند به‌نظرم برخلاف نص صریح فرمان هشت ماده‌ای حضرت امام است. دولت مردم را خودی و غیر خودی می‌کند این را به‌خودش جذب می‌کند و آن یکی را خلاف سلیقه خودش می‌داند آن را از این جدا می‌کند.

مجری – آقای احمدی نژاد بفرمایید.
احمدی ن‍ژاد: خیلی متشکرم آقای موسوی فکر می‌کنم اگر تمام قضاوتهای شما براساس این استنادات باشد باید یک تجدید نظر جدی بکنید.

من دوستانه به شما می‌گویم به شما علاقه مندم این جور قضاوت براساس اطلاعات غلط این بد است.

ملوانان انگلیسی دستگیر شدند، ماجرا اوج گرفت آقای بلر کتبا نامه داد، عذر خواهی کرد و گفت ما سیاست‌های مان را در رابطه با ایران عوض خواهیم کرد این سند الان در وزارت خارجه موجود است بعد هم ما تفکیک کردیم به‌نظرمن یکی از زیباترین کارهای جمهوری اسلامی آزادی ملوآنها بود آنها ۲۷ و۲۸ سال بود از جمله در دوره خود آقای موسوی ما را ضد انسان، ضد حقوق بشر، خشن و گروگانگیر معرفی می‌کردند انجا ما آمدیم مردم انگلیس را از دولت انگلیس جدا کردیم این کار به‌نظرمن بهترین کار بود.

در موضوع عربستان برخلاف حرف آقای موسوی که من نمی‌دانم از کجا این اطلاعات را می‌آورد درنشست اوپک که ما رفته بودیم آقای ملک عبدالله ابتدا به ساکن، قبلا هم به من گفته بود که بیایید مکه من دعوت می‌کنم بیاید، در نشست سران اسلامی من گفتم نه من الان اینجا آمدم فرصت ندارم اول دولتم هست، در اوپک ایشان به من گفت اگر دعوت بکنم می‌آیی مکه گفتم بله اگر شما دعوت بکنید من می‌آیم و دعوت هم فقط برای حج بود. سفر سیاسی آنچنانی که انتظار داشته باشیم نبود، ضمن اینکه خوب بود آقای موسوی تصاویر را ببینند وقتی ما وارد مطاف شدیم چه موجی در کل مسلمآنها درست شد چه سخنرانیها وچه تظاهرات و فریاد‌ها و اظهار محبت‌هایی به ملت ایران کردند.

درموضوع هولوکاست خیلی جالب است آقای موسوی در همین عربستان رابطه ما الان چطور است رابطه آقای موسوی چطور بوده من نمی‌خواهم بگویم در دوره جناب آقای موسوی از گذرنامه وفرودگاه ایشان چه بردند انجا و دستگیر شد وچه بساطی علیه کشور راه افتاد اما همین مقدارمی گویم که رابطه ما با آنها قطع شد. یعنی طوری عمل کردند دردوره آقای موسوی که رابطه از اساس قطع شد با عربستان، من تعجب می‌کنم حالا ایشان نگران رابطه با عربستان هستند بله ماهم نگران هستیم کی دائما مقاله می‌نوشت برخوردهای تند می‌کرد جمعی از دوستانی که الان در مشارکت‌اند و الان در ستاد جناب آقای موسوی فعالیت می‌کنند اینها اصلا اعتقاد نداشتن.

درموضوع فلسطین اشغالی خوب است که آقای موسوی ذهنشان را ببرند مواضع خودشان را مرور کنند. جناب آقای موسوی صریحاً اعلام کردند که ما نیروی نظامی می‌فرستیم در کنار مقاومت فلسطین علیه اشغالگران بجنگند، ایشان اعلام کردند که باید رژیم صهیونیستی محو بشود اما آقای موسوی ما بخواهیم وارد این جزییات بشویم و تاکتیک‌ها را بحث بکنیم ازمسیر منحرف می‌شویم. دیپلماسی عمومی امروز پیشرفته ترین وعلمی ترین کار دیپلماسی است وقتی دشمن مواضع اصلی دنیا را گرفته ما اگر بخواهیم درمیدان آن بازی کنیم که حتما شکست خورده‌ایم همین کاری که دردوره آقای هاشمی اتفاق افتاد و شما حمایت کردید در دوره آقای خاتمی اتفاق افتاد. حمایت کردید ما آمدیم خارج از فرمولی که قدرتهای بزرگ طراحی کردند وارد شدیم واین آموزه امام است امام هیچگاه قبول نکرد. فرمولهای آنها را اگر می‌پذیرفتیم انقلاب نباید می‌کردیم.

درموضوع هسته‌ای حتما شما اطلاع دارید روشی که در دولت قبل به نام تنش زدایی درپیش گرفته شد به جایی رسید که تمام تاسیسات هسته‌ای ما به‌طور کامل تعطیل شد و دو تا قرار داد برملت ما تحمیل شد یکی پروتکل الحاقی بدون مصوبه مجلس و برخلاف قانون اساسی و دو ترتیبات اجرایی، در پروتکل الحاقی مأمورین آژانس آزادند هرلحظه‌ای ازهرنقطه ایران بازدید کنند هدف چیست، هدف این است که قدرت دفاعی ما را کشف کنند بدهند دست دشمن، و در ترتیبات اجرایی یک بندی آوردند که هر اندیشه و طرحی در ذهن دانشمندان ما درموضوع هسته‌ای شکل می‌گیرد قبل از هراقدام باید مأمورین آژانس را مطلع کنند سنگین‌تر ازاین تحمیل برملت نمی‌تواند باشد در حالی که طبق آن پی تی ما می‌توانیم هر فعالیتی بکنیم ۱۸۰ روز قبل از غنی سازی باید اطلاع بدهیم.

تاسیسات تعطیل شد، سنگین‌ترین تعلیق، همه تاسیسات پلمپ شد دو تا قرارداد پذیرفته شد در همان فاصله جناب آقای موسوی جهت اطلاع حضرتعالی می‌گویم هفت قطعنامه شورای حکام علیه ما صادر شد درحالیکه عقب نشینی مطلق بود، قطعنامه شورای حکام به لحاظ حقوقی بسیار مهمتر از قطعنامه شورای امنیت است شورای امنیت قطعنامه اش سیاسی است اعتبار حقوقی ندارد اما شورای حکام قطعنامه اش حقوقی است ما را ملزم می‌کند که کارهایی را انجام بدهیم، تمام ادعاهای اژانس در شش سرفصل دردوره این دولت حل و فصل شد و ما نامه اش را از آژانس داریم که گفتند مسایل اساسی ما حل شده است در وسط این بحث‌ها آمریکاییها یک ادعایی کردند آنها دارند این را دنبال می‌کنند که ما هیچ‌وقت آن‌را به رسمیت نشناختیم در سعد آباد در بروکسل در پاریس چه گذشت جناب آقای موسوی امروز ما هسته‌ای شده‌ایم برای سه تا سانتریفیوژ صورت مذاکرات را شما بخوانید چقدر ازاین طرف خواهش می‌شود امروز بیش از هفت هزار سانتریفیوژ دارد می‌چرخد آقای بوش بعد از این همه همکاری در افغانستان ودر موضوع هسته‌ای اعلام کرد ایران محور شرارت است تعجب می‌کنیم انجا ابروی ایران نرفت ایران را تهدید کرد به حمله نظامی اما امروز چه، همان آقای بوش دراواخر عمر حکومتش اعلام کرد ما دنبال براندازی ایران نیستیم وآقای اوباما هم به صراحت اعلام کرد.

۲۷سال در دوره جنابعالی، جناب آقای هاشمی و جناب آقای خاتمی، آمریکا به دنبال براندازی بود. امروز آمریکا رسما اعلام می‌کند که ما به دنبال براندازی نیستیم.

کدام سیاست خارجی موفق بوده وکدام ذلت آفریده است. کدام سیاست خارجی استقلال ما را حفظ کرده و کدام بیشتر امتیاز داده و دستآوردی نداشته است.

۱۵ سال اروپاییان می‌گفتند، ما می‌خواهیم گفت وگوی انتقادی کنیم با ایران.هرروز می‌آمدند و می‌گفتند که آقا ایران حقوق بشر را رعایت نمی‌کند.

بنده دو تا سوال کردم راجع به هولوکاست. دوتا سوال تمام نظام حقوق بشر غربی براثر آن زیر سوال رفته است. آنها دارند فریاد می‌زنند. من تعجب می‌کنم. اسراییلیان فریاد می‌زنند. غربیها هم فریاد می‌زنند. بعضی دوستان هم می‌گویند آبروی ایران رفت. چطورآبروی ایران رفت. ما که نباید بنشینیم دشمن بیاید درخانه ما. بعد شروع کنیم با او مواجه بشویم.

امروز تهدید برای همیشه از ایران برطرف شده است. البته همه اینها به همت ملت بزرگ. ایستادگی ملت بزرگ. فداکاری ملت بزرگ. رهبری عزیز و عنآیات حضرت ولی عصر علیه سلام بوده است.

من تعجب می‌کنم. آقای موسوی بد نیست یک سفرخارج از کشور بروند و ببینند که دولتها وملتها چگونه ازایشان استقبال می‌کنند.

در دوره خود ایشان، ایشان چندتا مسافرت خارج ازکشور رفت. آن موقع ایران سرافکنده بود یا الان، البته نمی‌خواهم بگویم که آن موقع ایران سرافکنده بود خیر آن موقع هم عزیز بودیم ولی ازدید قدرتهای بزرگ نه.

اگر نگاه جنابعالی (آقای موسوی) این است که ما باید سعی کنیم چهار تا قدرت بزرگ را راضی کنیم، این برخلاف نظر امام، برخلاف منطق و استقلال ما است.

اما اگر نه ما باید با توده‌های وسیع ملتها و دولتها ارتباط داشته باشیم. در چهارسال بیش از ۶۰ رییس دولت به ایران سفرکرده است. درهیچ دوره‌ای سابقه نداشته است. ما عزیز نیستیم. ۱۱۸ عضو جنبش عدم تعهد از برنامه هسته‌ای ما حمایت کرد.

من حالا اینجا می‌خواهم بگویم، جناب آقای موسوی سوال می‌کنم ازشما که درزمان آقای هاشمی تورم شد ۴۹٫۵ درصد، ۴۹میلیارد دلار استقراض خارجی کردیم. بحران‌های اجتماعی بسیاری از شهرهای بزرگ مارا در برگرفت و عده زیادی کشته شدند، شما احساس نگرانی نکردید؟ وقتی که تحریم شد و ۲۰ میلیون دلارآقای کلینتون گذاشت مبنی براینکه هرشرکتی که بالای ۲۰میلیون دلار با ایران قرارداد نفتی ببندد، تورم شد ۴۹٫۵ درصد شما (چرا ) نگران نشدید؟

وقتی که جریان برانداز در ۱۸ تیر شروع کرد ومی خواست تهران را بگیرد و حرکت کند به سمت مرکز حکومت و علنا هم اطلاعیه دادند و از بیرون ازکشور هم حمایت شدند وبه قول خودشان می‌خواستند انقلاب مخملی را راه بیندازند شما (چرا ) نگران کشورنشدید؟

مجری برنامه خطاب به احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد اگر ممکن است کوتاه، وقت‌تان گذشت…
احمدی نژاد خطاب به میرحسین موسوی گفت: شما نگران نشدید. امروز (به من) می‌گویید چرا گفته‌اید هولوکاست. من ازشما سوال می‌کنم چرا نباید بگوییم هولوکاست.

ما باید بنشینیم و اروپاییان بیایند راجع به حقوق بشرما حرف بزنند یا ما باید بگوییم شما آزادی ندارید. استعمار دارید می‌کنید. ملتها را دارید خفه می‌کنید. سیاست خارجی این دولت، سیاست برآمده از متن مردم. متن خط امام و عزت آفرین است. می‌بینید. چطورشد که آنها عقب نشینی نکردند. امروز مساله هسته‌ای ایران در دنیا مساله دست دهم شده است.

درحالی‌که که یک روزی اینجا به ما گفتند، خط قرمز را بگذارید شورای امنیت. خب شورای امنیت هم رفت. عبورکردیم. چه‌کارکردند. تحریم کردند. الان چه‌کارمی توانند بکنند. اصلا مگر می‌شود از موضع نرمش در برابر مستکبرین ایستاد.

درهمین تهران، آقای موسوی مقاله نوشتند، دوران امام، شما سکوت کردید. دولت وقت از آن مقاله نویس حمایت کرد. شما سکوت کردید. شما نگران شدید؟ من به شما علاقه‌مندم ولی نمی‌توانم ازاتهامات بی‌اساسی که به ملت زده می‌شود یا توهین‌هایی که به ملت می‌شود از اینها بگذریم.
میرحسین موسوی گفت: صحبت از خط امام شد. من جا دارد که یک خاطره‌ای از حضرت امام دراینجا نقل بکنم. یک موقعی اسراییلی‌ها آمدند و حمله کردند به جنوب لبنان و درداخل کشور همه به این اتفاق رسیدند که ما باید نیرو بفرستیم و به اصطلاح اسراییلها را بیرون کنیم و کنار لبنانیها بجنگیم.

آن موقع شهید همت هم قرارشد که رییس لشکرهایی باشد که قراربود بفرستند. نیروهایی را هم پیشاپیش اعزام کردند که درلبنان بررسی کننند این نیروها باید درکجا مستقربشوند.

آن شبی که فردایش قراربود نیروها فرستاده بشود. بیاد دارم که جلسه روسای سه قوه بود و شهید همیت هم آمده بود. مرحوم حاج احمدآقا هم آمدند و گفتند که خیر است این بحث و بعد گفتند که امام فرمودند راه قدس از کربلا می‌گذرد یعنی شما بپردازید به جنگتان. چه‌کاردارید به لبنان که نیرو بفرستید به آنجا. راه قدس ازکربلا می‌گذرد. حالا ما بحث مان برسراین قضیه است.ما می‌گوییم که نظام تصمیم گرفت که بگوید برای اینکه با هنجارهای بین‌المللی سازگار باشد ولی هدف خودش را دنبال کند درمورد اسراییل فقط این حرف گفته بشود که ما موافق این هستیم که همه مردم فلسطین جمع بشوند. حتی آنانی که بیرون از کشور مهاجرت کرده‌اند.

اینها هرکس یک رای دارد.اعم ازیهودی، مسلمان ومسیحی رای بدهند و سرنوشت خودشان را خودشان تعیین بکنند. این نیز به‌طور کامل با هنجارهای بین المللی سازگاراست. جاهای دیگر هم عمل شد. بعد ازجنگهای استعماری.

ما وقتی که به اجتهاد خودمان و بنا به تندروی خودمان. افراط گری خودمان. درموقعیتی که ۲۰سال است این شعار به همین شکل داده می‌شود. ما می‌آییم از این فراتر می‌رویم خوب همین‌جا است که مصیبت ایجاد می‌شود. به عوض اینکه اسراییل را منزوی بکنیم آمده‌ایم او را بیشتردرمعرض مظلومیت قرار می‌دهیم. درهمین دوربان در سویس، مساله‌ای که ایجاد شد اروپاییان بعد ازکشتار غزه درمقابل اسراییل بودند داشتند قطعنامه صادرمی‌کردند و موضع داشتند. آن‌هم به‌خاطر موضع‌گیری و اشتباه ما و آن لطماتی که حیثیت ما خورد. همه شان پشت اسراییل بازهم جمع شدند.

آیپک که بزرگترین نهاد صهیونیستی درآمریکاست وجود این سیاست را برای خودش نعمت می‌شمرد. ما حالا داریم همین را می‌گوییم که براساس همین چیزی که می‌گویند نباید خیال بافی بکنیم درمورد مسایل جهانی. واقع بینانه باید عمل بکنیم. با تدبیر باید عمل بکنیم. مشکلی که بنده دارم برسر چیزهای دراز مدت نیست بلکه برسریک سری روشهای اجرایی معمول است.

ببینید آیا وزارت خارجه و مامورین حساس ما و آنهایی که آگاه هستند ونیروهای متفکر ما هستند چه در دانشگاه، چه درخود وزارت خارجه این مساله را تایید نمی‌کنند و نظیر این را ما یکی دوتا نداریم.

ببینید، بنده یک بحثی کردم، توی همین تبلیغات انتخاباتی هم گفته‌ام در هرزمینه‌ای با هرروشی که باشد اگر ما افراط داشته باشیم به دنبالش تفریط داریم.

برای مثال، ما می‌آییم این صحبت تند (هولوکاست) را راجع به اسراییل می‌کنیم یعنی هولوکاست را مطرح می‌کنیم بدون اینکه به فایده وهزینه آخرش فکری بکنیم مبنی براینکه آیا این ما را به نتایج خودمان می‌تواند نزدیک بکند یا نه.

نتیجه‌اش این می‌شود که یک وقتی مشاهده می‌شود اوضاع بد شد معاون ما می‌آید و می‌گوید ما دوست مردم اسراییل هستیم. آن درمقابل این است. یعنی آن افراط این تفریط را هم می‌آورد که او تصور بکند که ما دوست هستیم.

ازاین موضع هم دست برنمی‌دارد، مگراینکه یک تشری به او آمده باشد مبنی براینکه ایشان عقب نشینی بکند. آن‌وقت چگونه مردمی که غاصب هستند و تمام سرزمینهای فلسطین را گرفته‌اند و ما یک‌باره دوست آنها می‌شویم. من می‌گویم که این اظهارنظر درمقابل افراطی است که ما درآنجا کردیم.

حالا شبیه این را ما درمورد مسایل سیاسی واقتصادی هم داریم که کم نیست و حالا من قصد ندارم که راجع به خلیج فارس یا به کشورهای دیگر رفتن صحبت کنم که هرکدام برای ما هزینه‌های سنگینی را به دنبال داشت.

مجری: آقای موسوی ۲۱ دقیقه صحبت کردند و آقای احمدی نژاد ۲۳ دقیقه. آقای احمدی نژاد بفرمایید.
احمدی ن‍ژاد گفت: خیلی ممنونم از آقای موسوی اجازه بدهید باز آن حرفم را تکرار کنم. آقای موسوی من بعضی وقتها دلم می‌سوزد یک اطلاعاتی را شما مطرح می‌کنید که می‌دانم از روی بی‌اطلاعی است.

من یک موردش را باز می‌کنم برای اینکه معلوم بشود که اطلاعات شما ازکجاست. دانشجویان ستاره دار، این ستاره دار از کجا در آمد که آقای موسوی امروز می‌کوبد در کله این دولت و استنادش هم به حرف یک عده‌ای است که من نمی‌دانم این عده کی هستند.

موضوع ستاره دار در زمان آقای معین درست شد سال ۸۰ یعنی زمان دوست جناب آقای موسوی که امروز هم حمایت می‌کند از آقای موسوی. آنها آمدند از کارشناسی ارشد دربرابر قبولی‌ها یک ستاره می‌زدند یک ستاره یعنی شما درآموزش مشکل دارید، پرونده کم است نقص دارد برو بر طرف کن، دو ستاره یعنی شما یک مشکلی درکمیته انضباطی داشتید تخلفی داشتید مراعات کنید. این در زمان جناب آقای معین وضع شد درهمان سال اول این دولت منتفی شد ما نفی کردیم گفتیم این توهین به دانشجو است وزیر علوم ما این را برداشت آن وقت جالب است آقای موسوی به‌جای اینکه به دوستانش انتقاد بکند به ما انتقاد می‌کند.

من واقعا متاسفم چه‌طور این‌جور شما قاطع قضاوت می‌کنید. شما می‌روید دور شما جمع می‌شوند ما هم می‌رویم مردم جمع می‌شوند حرف می‌زنند دیروز بنده در مشهد بودم این چند صد هزار آدم اینها مردم این مملکت نیستند. چرا شما خیال می‌کنید آنها که برای شما جمع می‌شوند فقط آدم هستند و مردم ایران هستند؟ اتفآقا شما دارید مردم را جدا می‌کنید شما دارید، اینها را نگاه کنید من اینها را آوردم برای اینکه مشاهده کنید شما فرمودید کتاب بله بنده باشما هم نظرم نامه هم نوشته‌ام به وزیر ارشاد تذکر هم دادم آمارهای ما هم نشان می‌دهد نسبت به دوره آقای هاشمی و خاتمی ما کمترین میزان را داشتیم ازنظر کنترل. من آن را هم قبول ندارم البته نامه مکتوب من خطاب به وزیر ارشاد هست.

اما جناب آقای موسوی جنابعالی هشت سال نخست وزیر بودید تنها یک روزنامه منتقد وجود داشت آن هم ازسال ۶۴ راه افتاد، که هفته‌ای یک یا دو نقد اقتصادی برشما می‌نوشت که آمار ارقامی که من اینجا دارم الان آن نقد‌ها را تایید می‌کند که خواهم گفت.

چه فضایی شما برایش درست کردید خود جنابعالی چند بار علیه آن یک روزنامه صحبت کردید. من متن سخنرانی شما را دارم خواهش می‌کنم مراجعه کنید حافظه تاریخی نباید از دست برود که جنابعالی گفتید که شما در خط دشمنید. شما دارید ضد انقلابی عمل می‌کنید. شما دارید ضربه به کشور می‌زنید درحالیکه آن گزارشی که آن روزنامه نقد کرده بود گزارشی بود از برنامه وبودجه خود جنابعالی، آمده بود رفته بود در کمیسیون کشاورزی مجلس یکی ازافرادی که مرتبط بود آن را گرفته بود یک نقدی رویش نوشته بود.

این‌قدر فشار آوردید تا بخشی از آن نقدها تعطیل شد اما این‌ها را ببینید اینها چهار سال تیتر توهین‌هایی است که به من ودولت شده است، تهمت‌ها بنده این‌ها را تحمل کردم شما در سخنرانیهایتان بنده را به دیکتاتوری متهم کردید این دیکتاتوری کدام دیکتاتوری است زمان آقای هاشمی هم همینطور بود اینکه شما می‌گویید باهم مقایسه نکنید اتفآقا باید مقایسه کنم زمان آقای هاشمی یک روزنامه منتقد من کاری به مواضع آن روزنامه‌ها ندارم شخص رییس دولت بارها علیه آن روزنامه موضع‌گیری کرد تا بالاخره صدایش را انداخت در زمان آقای خاتمی هم که معلوم بود کسی مگر می‌توانست یک کلمه انتقاد کند همان علمایی که جنابعالی می‌فرمایید یکی شان یک اظهار نظر کرد کاریکاتورش را کشیدند که ما بعداً دیگر نداشتیم که علیه علما کسی کاریکاتور بکشند.

احمدی نژاد گفت: باز برای اینکه جنابعالی بدانید، یک دانشیاردانشگاه ما، پژوهشگر نمونه کشور ما علیه سیاستهای پژوهشی یک مقاله نوشت. آنچنان مدیریت دانشگاه اورا له کرد. توهین کرد. یک عده‌ای را راه انداخت.. مرگ براو مرگ براو…

حالا اینکه من می‌گویم، آقای موسوی، آقای هاشمی و آقای خاتمی حرف درستی است.

شما سخنرانی دخترآقای هاشمی درجلسه‌ای که همسرشما وجناب آقای خاتمی هم حضور دارند را ببینید. ایشان قشنگ تشریح می‌کند و می‌گوید دوره اصلاحات ادامه راه سازندگی است. دراین دولت آسیب دیده است. ما آقای موسوی را می‌خواهیم برای اینکه استمرار همان راه است. یعنی اشرافیتی که جناب آقای هاشمی دراین کشور پایه گذاری کرد، قرار است ادامه پیدا بکند.

الان نگرانی. آقای موسوی مردم هم می‌دانند. جنابعالی فرمودید افتخارمی کنید به حمایت آقای هاشمی. معنایش چیست. بالاخره یک معنایی دارد. باور ما این است که صحنه گردان اصلی آقای هاشمی است.

بالاخره ما می‌بینیم رییس ستاد انتخاباتی چه کسی است واینها کجا می‌روند وجلسه می‌گذارند و چگونه ارتباطاتشان را برقرار می‌کنند.

شما نفرمایید که ارتباطی نیست. مگر می‌توانیم چشمان را ببندید مگرملت می‌تواند چشم خود را ببندد.این حلقه‌ها چه شده است.

دراین دولت چه خبراست ؟ اینها فقط تیترها است. ۳۲۰هزارتیتر توهین آمیز علیه دولت. ما نه یک روزنامه‌ای را بستیم. نه فشارآوردیم. هنوز هم دارند می‌نویسند و به حمایت ازشما علیه ما بدتردارند می‌نویسند.

بحث‌های فراوانی کردید شما علیه این دولت. ما می‌خواهیم مقایسه‌ای داشته باشیم بین سه دولت که یآدمان نرود چه بود درسه دولت. امروزچی شده است. شما فرمودید رابطه با روحانیت. شما بالاخره چند بار رفتید پیش مراجع. عددش را بگویید که بنده ومردم هم بدانیم. رابطه این دولت با علما رابطه بسیارخوبی است. شما چه ادعایی می‌کنید. معنایش حریت نیست. نقض حریت نیست. رابطه رابطه بسیارخوبی است ولی من تعجب می‌کنم. کسانی که نگاهشان و نظرشان را نسبت به مسایل اصلی وفکری بیان نکرده‌اند چطورمی روند روی این مسایل جزیی انگشت می‌گذارند و می‌خواهند نتیجه کلی بگیرند. شما دولت را به بی‌قانونی و دیکتاتوری متهم کردید. دوره خودتان را یادتان هست، جنابعالی آقای موسوی. بر خلاف قانون اساسی آن حداقل اختیارات رییس جمهوری را با فضا سازی سیاسی از او گرفتید.

شما باید وزیران خودتان را می‌بردید رییس جمهور تایید بکند. برای اینکه اختلاف نظرداشتید کاری کردید امام وارد شد و امام یک گروهی را گذاشت برای اینکه وزرا تعیین بشوند. یعنی عملا اختیار رییس جمهور از دست رفت.

دربین نمایندگان مجلس کسی آیا جرأت داشت علیه شما حرف بزند. یادتان هست که دوستانتان چه کردند. یکبار نمایندگان به شما رای منفی دادند. رای هم مخفی بود. اسامی اینها را رفتند استخراج کردند، اعلام کردند. اینقدرعلیه اینها اسلام آمریکایی، اسلام آمریکایی گفتند که بعضی ازاینها اصلا خانه نشین شدند.این فضای تحمل. دولت بعدی هم همان است.

شما می‌گویید نظر نظام آن بوده است. خوب الان نظرنظام این است. شما چرا خودتان را جای نظام می‌نشانید. بنده موضع گیری کردم علیه ماجرای هولوکاست. رهبری هم تایید کرد. ملت هم تایید کردند. کی هست اینجا توی نظام که می‌گویید نظام تصمیم دیگری گرفته است. اگر از دید مردم صحبت می‌کنید. بالاخره مردم درشرایط مختلف مواضع خودشان را اعلام کردند. شما دولت را به بی‌قانونی متهم کردید. من نمی‌خواهم وارد این بشوم که ۹۵ میلیارد تومان ازحساب بانک مرکزی دردولت شما بدون مصوبه مجلس برداشته شد. درتعطیلات تابستان وقتی مجلس آمدید دعوایی درکشور درست شد.

مجری برنامه: آقای احمدی نژاد وقت شما تمام است.
احمدی نژاد : ده دقیقه تمام است؟ پس یک جمله را اجازه می‌دهید بگویم. من می‌خواهم یک مقدار راجع به این مدارک دانشگاهی صحبت کنم. شما آقای خاتمی را دکتر خطاب کردید. می‌دانید طبق مقررات ما کسی می‌تواند خطاب دکتر بشود که دکترای قطعی دانشگاهی داشته باشد یا حداقل امتحان جامع را گذرانده باشد. ایشان لیسانس فلسفه است، محترم هستند. اما بالاخره شما بیان کردید. آیا من می‌توانم راجع به پرونده آموزشی یک خانم صحبت کنم. بگویم؟

مجری: آقای احمدی نژاد وقت شما تمام شد.
احمدی نژاد: دوربعد صحبت کنم.
مجری: بله. دوربعد. خیلی متشکرم.

میرحسین موسوی گفت: بنده می‌خواهم بگویم یکی ازمشکلاتی که درکشور ما الان هست شبیه همین روشی است که الان دراین صحنه با آن روبه‌رو هستیم. مثل پرونده سازی. دنبال یک واژه‌هایی گشتن. مثلا مسایلی مثل وزیر کشور و دولت را داریم که اگررییس دولت نمی‌دانسته که این فوق دیپلم هست و خودش را دکتر جا زاده خوب این نشان می‌دهد که ضعف اطلاعات داشته است و اگر فکر می‌کرده دارد و… خوب آن یک معنای دیگری دارد که خدای نکرده ذهنم نمی‌خواهد آنجا برود و بعد ما می‌آییم براساس این هم درمقابل مجلس قرارمی گیریم، هم درمقابل مردم قرارمی گیریم و یا پایان نامه‌های دانشجویان را به عنوان کاغذپاره قلمداد می‌کنیم. بعد همین فرد را آنقدر مورد اعتماد خودمان قرارمی دهیم که برخلاف قانون یک معامله چند ده میلیارد دلاری، موقعی که ایشان وزیر کشوراست دردفتر ایشان مشغول مذاکره و گفت وگو می‌شود که مسایل آن درروزنامه‌ها مطرح شد.

بعدا نوبت به یک معاون دیگر ایشان رسید. یک روز من از جلوی وزارتخانه رد می‌شدم، رفتم دوستم را ببینم دیدم که اینها مشغول مذاکره با رییس فلان کمپانی هستند و من هم وارد بحث شدم.

خوب تمام اینها نوعی از ظن را در جامعه ایجاد می‌کند که خیلی ناراحت کننده است ویکی از دلایل این مشکلاتی که دولت فعلی پیدا کرده همین نوع رفتارهاست. بعد وقتی که مقاومت هم کارسازی ندارد بعد یک وزیر دیگر مطرح می‌شود که هنوز پرونده‌ای دارد در رابطه با اردبیل. خودش یک محل سوال است واین ثروت چند صد میلیارد تومانی. بعد در حساسترین پست گماشته می‌شود برخلاف خط و روشی که حضرت امام ترسیم کرده بود که وزیران را از بین چه کسانی انتخاب بکنید.

حالا من خیلی سریع برمی گردم به همان چیزی که ایشان به عنوان قانون گریزی به آن اشاره کردند. بله، یکی ازدلایل اصلی حرف‌های من هم همین است. چرا که بنده معتقدم که اسبتداد صغیر به دلیل پشت کردن به قانون پیش آمده است. بنابراین عادت دادن مردم مقدمه اش اینجور شد که می‌شود قانون را شکست.

رضاخان دراین کشور موقعی روی کارآمد که مردم را به تدریج عادت دادند به اینکه قوانینی که مجلس می‌گذراند براساس هرچیزی، حالا حقوق بشر بگیریم و…، پشت سرگذارده شد. بنابراین من اینجا موارد بسیارسنگین وزیادی دارم مبنی براینکه دولت نه یک مورد نه دومورد، بلکه بارها به‌طور علنی در مقابل قانون ایستاده است و این بودکه من واقعا احساس خوف کردم.

بنده نمی‌خواهم بگویم که ایشان خدای ناخواسته می‌خواهد خودش دیکتاتور باشد ولی فرض بکنید که هشت سال یک دولتی بیاید واین قانون را رد بکند و بگوید خوشم نمی‌آید. آن یکی را دوست ندارم. آن یکی به نفع کشورنیست.آن یکی اختیارات مرا محدود می‌کند.

خوب درآن صورت چی درکشور باقی ماند، اگر همه مردم کرخت بشوند وعادت کنند که برای مدت هشت سال قانون اجرا نشود.

هشت سال ما در کشور طوری عمل کنیم که رییس دولت و دولت قوانین را پشت سر خودشان بیندازند خوب بعد از هشت سال من نمی‌گویم در این دولت یک فراز و نشیبی بشود یا کسی درصحنه ازهمین حس استفاده بکند.

بنده اینجا به خودداری از اجرای برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اشاره کنم، بنده نمی‌دانم که دولت می‌تواند که با یک قانون این طور رفتار بکند خوب یک قانون دیگری را باید جانشین بکند و ببرد مجلس و تصویب بکند تا بتواند از آن بگذرد.

انحلال غیر قانونی شوراهای عالی و خودداری از اجرای مصوبه مجلس وهمچنین مصوبه تشیخص مصلحت، دولت پایش را دریک کفس کرده که من اجرا نمی‌کنم دوست ندارم حالا هزار بهانه می‌آورد من فکر نمی‌کنم از مجمع تشخیص مصلحت ما دیگر مرجعی بالاتر داشته باشیم که رای رهبر انقلاب هم پشت آن هست و حتی آنقدر مهم است که براساس مصلحت می‌تواند از مشکلاتی که شرعی داریم فراتر برود وآنجا همه تصویب کردند، مصوب شد که هیجده تا از این شوراهایی که دولت منحل کرده به جای اساسی خودش برگردد و دولت هنوز هم که هنوز هست این را اجرا نکرده. یکی شورای پول واعتبار است بنده به مردم می‌گویم که این تورم ۲۵ درصدی یک دلیلش همین عدم برگزاری شورای پول واعتبار است یک دلیلش این هست که دولت می‌خواهد تمام این اختیارات بانکها و تمام موسسات زیر دست خودش باشد کسی دخالت نکند، نمآینده دادستانی نباشد، نمآینده بخشهای مختلف نباشد نمآینده بخش خصوصی نباشد خوب نتیجه‌اش این تورم واین وضعیت اقتصادی می‌شود که همه دادشان بالا است، صنعت درحال خوابیدن، تورم ۲۵ درصد واین نتیجه اش است ونقدینگی دو ونیم برابر وضعیتی است از زمانیکه دوستان دولت را در اختیار گرفتند، هزینه کردن غیرقانونی از بودجه عمومی که بنده نمی‌خواهم این مسئله را بگویم، می گویم به صورتجلسات مجلس نگاه کنید و گزارش دیوان محاسبات عمومی که یکی از مهمترین سازمان‌های نظارتی کشور است.

انحلال سازمان برنامه و بودجه که مستندات قانونی آن هست بنده دراین زمینه حساسیت دارم دلیلش این است که من حسی داشتم زمان مسوولیت خودم که یک عده‌ای ممکن است با برنامه مخالف باشند یک عده از اول انقلاب با برنامه مخالف بودن می‌گفتم شما بخدا توکل کنید بالا نعمت خدا می‌ریزد بر سرشان اصلاخوششان نمی‌آمد می‌خواستند تک روی کنند.

به همین دلیل احساس خطر، بنده در مجلس بازبینی قانون اساسی سخنگوی بخش کمیسیون اجرایی بودم مسئله امور استخدامی و برنامه و بودجه مخصوصا پیشنهاد بنده است که در قانون اساسی ما بیاید جالب اینجاست تنها سازمانهایی است که در قانون اساسی آمده، خوب دوستان آمدند این را منحل کردند وتبدیل کردن به یک معاونتی که یقینا هیچگونه اختیاراتی نمی‌تواند داشته باشد.

زیر پا گذاشتن قانون مالیات مستقیم اگر لازم باشد جزییاتش را بنده بخوانم ودستور توقف اجرای قانون مالیات برارزش افزوده که اصلا دراختیار دولت نیست که چنین کاری انجام بدهد.
عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، من لیستی می‌خوانم و مراحل بعدی ممکن است دانه دانه بگویم، الحاق غیرقانونی سازمان حج وزیارت به سازمان میراث فرهنگی وگردشگری، وقتی رهبری دخالت کردن این مسئله برگشت آن هم به صورت صریح درصورتی که مشخص بود این کار غیر قانونی است ونمی باید صورت بگیرد.

بی اعتنایی آشکار به احکام قانون دادگاهها، بنده یک موردی دارم، وزیر علوم درمقابل دیوان عدالت اداری که حکم داده و صریح می‌گوید اصلا این کار را نکند اما افتخار می‌کند و می‌گوید که من به این رییس دانشگاه که فردی انقلابی و جانباز بود گفتم در صورت اخراج نیز با ورود این متخلف به دانشگاه مخالفت کند و در مورد این موضوع رسانه‌ها به حمایت از رییس دانشگاه نپرداختند. بعد اینجا گفته شده چطور شده چند بار گفته شده که وضعیت این استاد چه هست ایشان صریحا این نامه را نوشته خوب ایشان ممکن است با این فرد مخالف باشد برود از راههای قانونی راه حل پیدا کند که نباشد در انجا ولی بی‌اعتنایی اشکار به مدرک جعلی آقای کردان و حمایت و نقض آشکار قانون ممنوعیت تصدی بیش از شغل است.

من فکر می‌کنم که دوستان عوض اینکه بروند پرونده سازی کنند وچیزهایی که جواب دارد دنبال این مسایل بروند بهتر است، بروند دنبال حل مسایلی که مشکلات کشور را حل بکنند وکشور را نجات بدهد از بحران‌هایی که هست بنده واقعاً صادقانه و بدون هیج نوع شیله و پیله یکی ازدلایل اصلی یکی ازمهمترین انگیزه‌های من از ورود به صحنه انتخابات همین مسایل گریز از قانون بوده، می‌خواهم به مردم این را بگویم که اگر دولت چند بار نه یکبار گوید اشتباه کردم ولی دایم این را روش ادامه دهد از جایی که با سلیقه‌اش مخالف است درمقابل قانونی که مجلس تصویب کرده آن هم مجلسی که تا اندازه زیادی با خود این رییس جمهوری کاملا همسو است بایستد بعد از یک مدتی مردم به این مسئله حساسیت خودشان را از دست می‌دهند آیا اجساس خطر برای کشور نمی‌کنند آیا کشور روی پای خودش می‌ماند؟

مجری : آقای موسوی ۳۰ دقیقه و ۵۱ ثانیه صحبت کردند و آقای احمدی نژاد ۳۴دقیقه و۱۷ ثانیه.

احمدی نژاد گفت: من باید دوباره تکرار کنم آن جمله قبلی را درباره قضاوت‌های جناب آقای موسوی، این دولت قانون را زیر پا گذاشته؟ شما استنادتان فقط به یک مصوبه مجلس است آن هم قانون شوراهاست، شورای نگهبان می‌گوید این خلاف قانون اساسی است مجمع تشخیص می‌پذیرد اگر شما می‌خواهید قانون را اجرا کنید و واقعا معترضید شما دو خط بنویسید به دیوان عدالت اداری ما قانون داریم که اگر دولت برخلاف قانون عمل کرد می‌اید باطل می‌کند.

بگذارید دوتا عدد بدهم.

مجری: آقای احمدی نژاد شما ۸ دقیقه بیشتر فرصت ندارید.
احمدی نژاد شما ادامه بدهید سه تا چهار ساعت بگذارید بالاخره آقایون دارند همه باهم حمله می‌کنند و می‌زنند، ۴۵ دقیقه فرصت می‌دهید سه نفر در برابر یک نفر، اشکال ندارد.

طبق اسنادی که ما داریم در دولت قبل تعداد مصوباتی که باطل شده است ۳۰۳ تا است در دولت ما ۱۵۷ تا، مصوباتی که از ما توسط دیوان عدالت اداری باطل شده ۳٫۲ درصد و دولت قبل شش ونیم درصد، کی بیشتر تابع قانون است؟ و اصلاحاتی که ما انجام دادیم درایرادات مجلس بیشترین است اتفآقا ما داریم عین آن قانون مصوب مجمع را اجرا می‌کنیم شما با دو تا حقوقدان صحبت کنید توجیه می‌کنند شما را اگر فکر می‌کنید واقعا ما داریم نقض قانون می‌کنیم یک یادداشت می‌دهید دیوان عدالت اداری. این قانون اساسی ماست هرکس هرجایی بود این را باطل می‌کند و الا اینکه در فلان جا این اتفاق افتاد بله یک کشور بزرگی است در گوشه و کنار در دوره شما مگر کم از این اتفآقات افتاد. ما دنبال پرونده سازی هستیم؟

ماجرای کردان به این ترتیب است که در دهه هشتاد یعی از سال ۷۰ به بعد اتفآقا در دوره آقای هاشمی که حامی جناب آقای موسوی است یک موجی درمدیران درست شد که همه می‌خواستند دکترا بگیرند دانشگاه آزاد هم پشت قضیه بود دکترا صادر کرد پشت سر هم یک موج درست شد کردان هم یکی مثل همان‌ها، من در مجلس گفتم این جور مدارک را من ارزشی برایش قایل نیستم استاد دانشگاه دکترا باید کسی باشد شب نخوابی کشیده باشد زحمت کشیده باشد این همه افراد درکشور دارند زحمت می‌کشند برای درس من گفتم هیچکدام ازاینها را قبول ندارم، می‌شود فهرست را بیاوریم چقدر از آدم‌ها دوره آقای هاشمی وموسوی همینطور رفتند دکترای قلابی گرفتند آقای کردان هم یکی‌اش حالا یک دانه را روش انگشت گذاشتند.

من در مجلس گفتم این را قبول ندارم مدرک را بگذارید کنار عملکرد ایشان را بیاورید راجع به یک کس دیگر که می‌گویند صدها میلیارد من نمی‌دانم واقعا یک کسی بوده فرمانده لشکر بعد در دوره آقای هاشمی و آقای خاتمی رفته در کار اقتصاد پولدار شده زمانی که پولدار بود من بهش گفتم بگذار کنار بیا تو دولت آمد اما جناب آقای موسوی بسیاری از مدیران شما و آقای هاشمی با دست خالی آمدند و با یک امتیاز دلار هفت تومانی و با واردات و صادرات میلیاردر شدند.

آقای صفایی فراهانی مدیر دولت شماست از دولت شما پولدار شده فهرست بلندی است من نمی‌خواهم اینجا اسم ببرم شما می‌گویید میلیادر شدند، پسرهای آقای هاشمی چه‌کار می‌کنند در کشور؟ کدام یک از وزرای بنده در دوره وزارتشان میلیاردرشدند یا رانتی را خوردند یا ملکی را گرفتند؟

من فهرستی دارم از زمین‌هایی که مدیران گرفتند برایتان بخوانم ۴۰ هکتار، ۵۰ هکتار، ۸۰ هکتار و ۴۰۰ هکتار در دوره واگذاری بیشترین مشکلات ما درکارگاهها برای واگذاریهای دوره قبل از این دولت است کی گرفته کسانی که الان دارند از جنابعالی حمایت می‌کنند این هزینه سنگین تبلیغاتی شما ازکجا می‌آید.

آقای موسوی من دوست دارم شما را، این چه نحوه هزینه کردن است از کجا می‌آید. یک مورد رشت الکتریک بدون هیچ مزایده‌ای دادند به دوستان جناب آقای کرباسچی، همسر آقای کرباسچی و همسر آقای قبه، کارخانه را از بیخ تراشیدن زمینش را بفروشند و ده‌ها مورد اینطور، ۴۰۰ هکتار زمین در هرمزگان گرفتند مردم برای دو هکتار و چهار تا جوان بتوانند بروند سرکار لنگند.

بی قانونی اینهاست جناب آقای موسوی. استات اویل بی‌قانونی است که طرف میآید اینجا محاکمه می‌شود و محکوم می‌شود از زندان فراری داده می‌شود و می‌رود خارج و تهش پسر آقای هاشمی است!

بی قانونی در پسران بعضی از همین آقآیانی است که امروز از شما حمایت می‌کنند.پسر آقای ناطق چه‌طوری میلیاردر شد؟ خود، آقای ناطق چه‌طوری دارد زندگی می‌کند اینها حامیان شما هستند بی‌قانونی انهاست جناب آقای موسوی ما قانون را نمی‌پذیریم؟

یک مورد هم نمی‌توانید بیاورید. من اینجا پرونده‌ای دارم برای یک خانم. شما می‌شناسید در تبلیغات انتخاباتی کنار شما می‌نشیند، برخلاف همه قوانین کشور همزمان که کارمند بوده دو تا رشته فوق لیسانس خوانده در دانشگاه آزاد دکترا گرفته بدون کنکور و بعد در رشته غیر مرتبط دانشیار شده استادیار شده بدون اینکه شرایطش را داشته باشد رییس دانشگاه شده اینها بی‌قانونی است.

من با اینها مخالفم من می‌گویم با رانت بازی و باند بازی و ا ین جور چیزهایی که یک عده ببرند بقیه محروم باشند من با اینها مخالفم جناب آقای موسوی نه با قانون، بنده تابع قانونم ودولت ما قانون مدارترین است، من وارد آمار نشدم برای اینکه درهمین دوره‌ای که می‌گوید اقتصاد ضربه خورده بهترین وضعیت اقتصاد نسبت به قبل است نسبت به دوره شما که عالی است نسبت به قبلی‌ها هم، اینجا گزارش هست دقیق، آماری است که منتشر شده اما من سواال می‌کنم گزینش‌ها را امام در زمان چه کسی منحل کرد در زمان ما یا زمان شما.

یک خاطره، عرضم تمام! آقای مهندس نقره‌کار باجناق جنابعالی دعوت کرد، رفتیم جزو تجدید نظر گزینش. پرونده‌هایی را می‌دادند به ما یک دختر خانمی آمد بهش می‌گویند فلان سوال را جواب بده اگرجواب می‌داد می‌گفتند خیلی مسلط بود باطل اگر جواب نمی‌داد می‌نوشتند، این‌ها را من دیدم با چشم خودم فرمان هشت ماده‌ای برای جنابعالی صادر شد نه برای این دولت شما بگویید چقدر آن را اجرا کردید.

مجری: آقای موسوی بفرمایید، ۱۲ دقیقه وقت دارید.
موسوی گفت: خوب صحبت‌های مختلفی می‌کنند که واقعا من نمی‌دانم چطوری می‌خواهند جواب بدهند.

یکی از مشکلات صحبت کردن با آقای احمدی نژاد همین ها است. یک چیزهایی است که یک کمی غیر عادی وغیره منتظره است، ایشان می‌گوید شما به دیوان عدالت اداری نامه بنویسید فلان مصوبه را لغو کند.

احمدی نژاد: شما ادعا می‌کنید غیر قانونی بوده!

موسوی: وقت من را نگیرید، ببینید همین روحیه شما است که الان خود صدا و سیما هم می‌دانند که کی‌ها هستند تو رجانیوز در اینجا هم هستند ما می‌دانیم چطوری اینجا عمل می‌کنند.

می‌گویند چیزی بنویسید دیوان عدالت اداری آیا راه برخورد با مجلس یا مجمع تشخیص مصلحت این است جایی که ریش سفیدهای نظام آنجا نشسته‌اند جایی که پشت سرش مشروعیتش را از کل قانون اساسی و رهبری می‌گیرد آیا به این ترتیب مسئله کشور را می‌شود اداره کرد؟ من می‌ترسم. مشکل هم سر همین قضآیا ست.

در یک چیزهایی که بین و آشکار هست طوری عمل بکنیم، طوری حرف بزنیم که اول برویم به سمت اشتباه و اینجا می‌خواهیم اصلاح کنیم همین است که منجر به دیکتاتوری می‌شود ایشان می‌گوید چرا می‌گویند من دیکتاتور هستم من نگفتم دیکتاتور هستید ولی این روش قطعا به دیکتاتوری می‌انجآمد که شما رای خودتان را به جمع مجمع تشخیص مصلحت بتوانید ارجحیت بدهید و از رای مجلس هم بالاتر بدانید.

بحث اسامی را بردند ما فکر می‌کنیم واقعا شایسته یک مسوول دولت نیست که کسانی را که محکوم نشده‌اند در قوه قضاییه نام آنها مطرح شود.

این جرم است ما اینجا نام ببریم بدون اینکه قدرت دفاع از خودشان داشته باشند. شما یک افرادی را دارید مورد حمله قرار می‌دهید که دراین صحنه حضور ندارند و آن را قاطی سرنوشت بنده می‌کنید، ظاهرا چیزی از بنده نداشتید آمدید حالا وصل کردید من را به دو دولت قبل.

من بدون اینکه بخواهم از آنها دفاع بکنم واقعا به آنها حق می‌دهم که از دست شما عصبانی باشند مردمی که این صحنه را نگاه می‌کنند این را نپذیرند از رییس جمهورشان که یک شهروند را شما فکر نمی‌کنید که آقای هاشمی چه کارکرده دراین مملکت یا خاتمی چه‌کارکرده رییس جمهور بودند کی بودند. ولی شما به‌عنوان یک شهروند هم باید به ایشان حق بدهید در جایی که نمی‌توانند از خودشان دفاع بکنند در یک جمع ۵۰ میلیونی که حداقل امروز مردم دارند این صحنه را نگاه می‌کنند شما متهم می‌کنید، اسم خانواده شان را می‌برید، بچه‌ها یشان را نام می‌برید کسان دیگری را نام می‌برید. بنده می‌گویم قوه قضاییه حکمتش این است و آقای احمدی‌نژاد اینک می‌گویم بدانید قوه قضاییه در جهان معنایش این است وقتی کسی را محکوم می‌کند یعنی بقیه ملت بری هستند.

این اصل اسلامی است شما از اول کار خودتان شروع کردید گفتن که هزاران مفسد دراین کشور است پرونده را می‌خواهم باز کنم اسامی را می‌خواهم نام ببرم. رییس بانک پارسیان را برداشتید لجن مالش کردید بعد مشاورخودتان کردید ودیگران را همین‌طور خوب اینها گناه دارد. ما مسلمان هستیم ما متدین هستیم ما به خدا اعتقاد داریم نمی‌توانیم افراد را همین‌طور نام ببریم و متهمشان بکنیم.

در مورد واگذاری هکتاری، اگر این کار را کرده‌اند خیلی کار بد وغلطی بوده اما چه ربطی به بنده دارد.

شما می‌گویید چرا از من حمایت می‌کنند. بنده گفتم هرشهروند یک ستاد، مثل بعضی دوستانی که بنرهایشان همه سطح جهان را پوشانده و از تمام امکانات دولتی استفاده می‌کنند از ادارات و از خود وزارت کشور استفاده می‌کنند از صدا وسیما استفاده می‌کنند بنده استفاده نکردم. در آنجا را باز کردیم روی همه، هسته خیلی سالمی داریم که یک نفر راجع به آن هسته نمی‌تواند حرف بزند افراد بسیار وارسته بسیار معتقد و مومن درآنجا هستند که اگر غیر از این بودند الان شما نام می‌بردید شما روحیه تان اینطوری هست آنها را معکوس می‌کردید ولی نیستند آنها آدم‌های وارسته‌ای هستند.

درها را باز گذاشتیم هرکه از ما حمایت می‌کند، استقبال می‌کنیم هیچ دلیلی ندارد که استقبال نکنیم ازهمه ملت استقبال می‌کنیم که از بنده حمایت بکنند رای بدهند تا تغییر ایجاد بکنیم بنده این را گفتم الان هم می‌گویم به همه مردم می‌گویم اگر بخواهید این فضا عوض بشود اینجوری راحت دیگران را معکوس بکنند، ایشان جلوی بنده عکس خانم بنده را می‌گیرد که این را اینجوری کردن اینجوری کردن. ایشان مهمترین روشنفکر زن این کشور هست ده سال برای دکترای علوم سیاسی زحمت کشیده سندهایش هست مدارکش هست، سایت‌های مرتبط با شما برگشتند علیه ایشان جوسازی کردند، ایشان قرآن پژوه است بله ایشان افتخارش این است که فوق لیسانس رشته هنر هم دارد دکترای علوم سیاسی هم فوق لیسانس علوم سیاسی هم دارد.

شما ببینید آن موقعی که کنکور بوده برای دانشگاه آزاد بروید آن را بررسی کنید بنده خبر دارم و متأسفانه یکی از دلایل مشکلات دولت همین است، معاون اجرایی آقای رییس جمهور به جای اینکه مشغول حل مشکلات مردم باشد مشغول رفتن و سرکشی به این پرونده و آن پرونده به آنجا و اینجا است که یک چیزی بسازنند که به درد امشب بخورد.

بنده آمده‌ام که این روحیه را عوض می‌کنم. آن چیزی که درفرمان هشت ماده‌ای حضرت امام هست برخلاف این روحیه است وبنده این حالت پرونده سازی، سیاه کردن برنامه‌ها، سیاه کردن داشجویان وامثال اینها را عوض می‌کنم.

ایشان می‌گوید، ستاره کردن کارزمان آقای معین بوده است. خوب کاری ندارم اگرایشان هم این کار را کرده باز کار بدی کرده است ولی به‌نظر نمی‌رسد که اینجور به آدم‌ها گیرداده باشند و شکنجه کرده باشند.

برای وارد شدن به این دوراز انتخابات من هیچ انگیزه‌ای نداشتم.درمدت چهارسال دولت فعلی هم من هیچ سخنی نگفتم. فقط دیدم شما دارید کشور را به خطرمی اندازید. بنده دربرنامه‌های دیگر مسایل اقتصادی را مطرح خواهم کرد که با چه روشی شما کشور را دارید اداره می‌کنید. برای مثال همین عدم تشکیل شورای پول واعتبار، عملا بانکها را تبدیل به حیات خلوت شما کرده است. من می‌گویم این سیاست قجری است. مگرحکم قجری یا حاج میرزا آقا آغاسی چه‌کار می‌کرده است. یک خزانه داشته است. دستش را می‌کرد توی این به این تخصیص می‌داده به آن تخصیص می‌داده است.

آقا شورای پول واعتبار برای این است که شما را محدود بکند، بنده را محدود بکند. سازمان برنامه مدیریت وبرنامه ریزی برای این است که نگذارد شما هرجور دلت خواست هزینه بکنید. بیاید و از شما حساب کشی بکند. که در نتیجه این چیزی که دیوان محاسبات ما می‌گوید، پولها گم شد یا به خزانه ریخته نشد. چندهزار تخلف شد. این مسایل نباید پیش بیاید. خوب این به صلاح همه ما هست. به صلاح شما هم هست به صلاح همه ملت ماست. شما این کار را نکردید.

ببینید، بحث بنده از روی دلسوزی است. رسما از روی طرح مشکلی است که اگر ادامه پیدا بکند و اگر بقیه ابعادش را هم بشکافم خواهیم دید که همین مسایلی چون بیکاری، تورم واعتیاد و بد فرهنگی هم نتیجه و ناشی از این سیاستهاست و شکست ما درسیاست خارجی هم همین مساله است و بالاخره اینکه اگر می‌بینیم درسطح منطقه یک کشور دوست نزدیک نداریم باز هم ناشی ازهمین قضیه است وتماما برمی گردد به این چیزهایی که من درچارچوب همان طرحی که گفتم و دوباره برای شما می‌خوانم، ببینید که آیا مسایل اثر دارد یا ندارد.

بنده چهار، پنج تا ویژگی‌هایی که دراین نوع مدیریت وجود دارد و ما را به این بن بستها می‌کشاند را برای شما مطرح کردم. به هرحال می‌ارزد دراین چهاردقیقه باقیمانده از وقتم عنوان بکنم. ولی چون آقای احمدی نژاد ما را مجبورکرد چیزهایی بگویم که خوش نداشتم دراین جا مطرح بکنم.

به هرحال یک مدیریت هیجانی بی‌ثبات، نمایشی و شعاری. خیال بافی و خرافه گرایی. ما مرتب داریم می‌شنویم که اسراییل درحال فروپاشی است. خوب براساس این ما سیاست خارجی تدوین می‌کنیم. خوب معلوم است که به بیراهه می‌رویم. معلوم است که اشتباه می‌کنیم و این خود محوری و قانون گریزی است.

خوب آدمی که قانون محور نباشد گرفتار قانون گریزی می‌شود. بنابراین اگر آدم قانون محور نباشد از قانون فرار می‌کند. دوست هم ندارد قانون را. اما آدم قانون محور می‌رود و از راه قانونی مسأله را حلش می‌کند. حتی اگر قانون را هم دوست نداشته باشد.

درمورد این روزمرگی‌ها و سطحی نگری‌ها و سایراین مسایل وبه‌ویژه آن افراط وتفریط‌هایی که اینها دراین چهارسال گذشته به ملت ما خسارت زده و لطمه زده بعد صحبت خواهم کرد.

اما حالا پیام خودم را به مردم می‌دهم مبنی براینکه از مردم بوده‌ام و به مردم برمی گردم. مسلما مردم دراین باره قضاوت خواهند کرد می‌توانند راجع به این دوره هم قضاوت بکنند. دراین زمینه می‌توانند ببینند که رویه‌ها و سیاست‌ها چگونه است و براین اساس آنها می‌توانند واقعا تصمیم بگیرند. این بود که من این را برای کشور خطرناک دیدم و از روی احساس وظیفه آمدم.

در پآیان من ازهمه مردم تشکرمی کنم و مردم را به ارزش‌ها دعوت می‌کنم. مردم را خوار کردن و برای یک نامه به دنبال ماشین خود کشیدن به عنوان اینکه ما سیاست رو در رو با مردم داریم. این روش کار نیست.

برای مردم باید تولید ایجاد کنیم. کارایجاد بکنیم. تولید ملی وصنعت خودمان را تقویت بکنیم تا شاهد برخی نابسامانیها نباشیم. مثلا محصول همدان سیر است اما مردم آنجا می‌گویند از وقتی که سیر چینی وارد شده نمی‌توانیم سیر بکاریم، نباید شاهد این نابسامانی باشیم.


 

گزارش واحد مرکزی خبر صداوسیما

دومین مناظره نامزدهای انتخابات دهم ریاست جمهوری، میان میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد چهارشنبه شب ۱۳خرداد برگزار شد.
به گزارش واحد مرکزی خبر، پیش از مناظره دو نامزد، ‏مجری با تسلیت به مناسبت سالروز رحلت امام خمینی گفت: بینندگان عزیز سیمای جمهوری اسلامی ایران شاهد دومین مناظره بین کاندیداهای محترم دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هستم امشب در خدمت دو تن از کاندیداهای محترم هستیم جناب آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد و جناب آقای مهندس میرحسین موسوی.

خدمت هر دو بزرگوار سلام عرض می‌کنم، خیرمقدم و خسته نباشید می‌گویم.

وی از دو نامزد خواست در ابتدا با بینندگان سلام و احوالپرسی کنند و اگر مطلبی دارند به عنوان مقدمه بگویند.

در ابتدا محمود احمدی‌نژاد پرسید یعنی نوبت من است که سخن بگویم که مجری گفت: نه ابتدا با بینندگان سلام و احوالپرسی کنید و بعد موضوعات دیگر را عرض خواهم کرد.

احمدی نژاد گفت: خدمت ملت بزرگ و سرافراز ایران سلام عرض می‌کنم؛ ایام رحلت امام راحل را تسلیت عرض می کنم و برای همه سربلندی، سلام و عزت روزافزون مسئلت دارم.

موسوی هم گفت:خدمت همه هموطنان عزیز سلام عرض می کنم و خوشحالم از طریق رسانه ها در خدمت شما هستم.

وی افزود: رحلت امام را که همه هویت و عزت ما از وجود مبارک ایشان است به همه شما تسلیت می‌گویم.

سپس مجری گفت: هر یک از بزرگواران ده دقیقه صحبت می کنند و براساس قرعه کشی آقای احمدی‌نژاد شروع کننده و آقای موسوی پایان دهنده مناظره خواهد بود.
مجری در ادامه گفت: هر یک از دو نامزد حدود ۴۱ تا ۴۲ دقیقه فرصت حرف زدن خواهند داشت.

دکتر پورحسین خطاب به آقای احمدی‌نژاد گفت: قاعدتاً هر کس دارای دغدغه هایی است، اگر می خواهید در صحنه باشید و به عنوان کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری رقابت کنید مهمترین دغدغه های شما برای باقی ماندن در صحنه انتخابات چیست؟

احمدی نژاد پس از قرائت دعای الهم عجل لولیک الفرج گفت ابتدا خدای بزرگ را شاکرم که فرصت داد یک دوره در خدمت مردم عزیز ایران باشم و از مردم خوب آن به خاطر همه حمایت‌ها و بزرگواری‌هایشان و همراهی‌هایشان و آرزو می‌کنم ملت ایران همواره سربلند باشد.

احمدی نژاد افزود: یاد امام عزیز، شهدای بزرگوار، ایثارگران ، جانبازان و آزادگان را گرامی می‌دارم که راه سربلندی در برابر ما قرار دادند و امروز هر چه داریم از آنهاست.

وی گفت: انتخابات عرصه بسیار مهم سرنوشت است، انتخابات در کشور ما فقط انتخاب یک فرد نیست بلکه انرژی گرفتن ملت برای پرش های بلند به سمت قله های عزت و پیشرفت است.

احمدی نژاد افزود: فضای انتخابات باید پرشور و نشاط باشد. فضای انتخابات باید سرشار از منطق و دوستی ها و هم افزایی ها و برادری ها باشد.
وی گفت: من در ابتدای عرایضم  می خواهم گله کنم از برخوردهای بسیار غیرمنصفانه و ظالمانه؛ بلکه دروغ پردازی های بزرگ و تخریب بی سابقه ای که علیه یک دولت انجام شده است.

احمدی نژاد افزود: در طول تاریخ بعد از انقلاب نداشتیم چه در طول یک دولت، چه در ایام انتخابات، این قدر هجمه سنگین علیه دولت. و معتقدم علتش این است که دوستانی که تصمیم گرفتند وارد عرصه شوند احساس کردند که در هیچ یک از عرصه های مثبت و سازنده، قدرت رقابت با دولت را ندارند به خصوص در عرصه خدمات گسترده دولت که بی نظیر بود.

وی افزود:در هر بخشی وارد بشویم در مقایسه با دولت های قبل، گرچه آنها هم خدماتی داشته اند اما کار این دولت به اندازه چند دولت است به خصوص در عرصه بین الملل متاسفانه پیروزی های بزرگ ملت را هم انکار کردند.

وی گفت: خدمات دولت را به طور مطلق منکر شدند. ای کاش به جای این همه تخریب و تبلیغات سنگین بی سابقه یک برنامه ارائه می شد.

متاسفانه در تبلیغات انتخاباتی به ملت بزرگ ایران توهین شد که من بسیار متاثر شدم . چرا باید مردم را از خود ناامید کنیم.

چرا باید خودمان را اینقدر شیفته قدرت نشان دهیم.

من شخصاً علاقمند به ورود به این بحث ها نبوده ام چهار سال تحمل کرده ام و از همه توهین ها و افتراهایی که به خود من شد گذشت کردم الان هم می گذرم و بارها اعلام کرده ام که همه را بخشیده ام اما از توهین به مردم و توهین به انتخاب مردم از توهین به فهم و شعور مردم و منافع مردم نمی توانم بگذرم و اجازه ندارم، مردم این اجازه را نمی دهند که وقتی که حیثیت آنها مورد هجوم قرار می گیرد نسبت به آن گذشت کنم.

در دیدارهایی که با مردم دارم در شهرهای مختلف بطور گسترده از من می خواهند که از حق آنها دفاع کنم، از موضع آنها دفاع کنم. من باید ریشه این فریبکاریها و جفاکاری ها را به مردم بگویم. قبلاً هم وعده کرده بودم که بگویم .

احمدی نژاد درادامه گفت: باور من این است که فقط آقای موسوی در برابر من نیست، تنها آقای موسوی نیست، بلکه سه دولت پی در پی در برابر من قرار گرفته اند، هم آقای موسوی است، هم آقای هاشمی، هم اقای خاتمی. که این سه در گذشته همه با هم بودند.

در دور گذشته هم آقای موسوی از آقای خاتمی حمایت کرد و هم از آقای هاشمی حمایت کرد و هم آقای خاتمی از آقای هاشمی حمایت کرد.

در واقع اینها همه با هم بودند. از روز اولی که این دولت تشکیل شد هجوم ها بود برای ضربه زدند. البته مردم این‌ها را می دانند. اما باید جوان ها هم بدانند که بنده در برابر یک کاندیدا نیستم در برابر یک مجموعه ای هستم که با محوریت آقای هاشمی و همکاری آقای موسوی و خاتمی علیه بنده حرکت کرده‌اند.

علت این فشار سنگین که در این چهار سال و فشارهای  سنگین تر در ایام انتخابات به نظر من  به یک مسئله برمی گردد و آن اینکه در این سه دوره یک ساختار اداری و حلقه مدیریتی شکل گرفت که از مسیر انقلاب و ارزش های آن فاصله گرفت.

وی افزود: نه اینکه در این سه دوره خدماتی انجام نشد چرا شد اما آرام آرام یک جریانی شکل گرفت که خود را مالک ملت، مالک انقلاب ، حاکم بر مردم و دست خودش را در بیت المال و مسائل کشور باز می گذاشت.

آنها در انتخابات قبل صف آرایی کردند اما ملت بر آنها غلبه کرد.

احمدی نژاد در ادامه گفت: در این چهار سال تلاش کردند که دولت را ناموفق کنند، ناموفق جلوه بدهند و بشکنند.اما خدای متعال عنایت کرد و با حمایت مردم تا اینجا آمدیم.

وی افزود: در انتخابات قبل از داخل و خارج به رقیب من پشتیبانی و کمک شد.

در همان اوایل دولت آقای هاشمی پیغامی برای یکی از پادشاهان حاشیه خلیج فارس فرستاد که شما نگران نباشید ظرف شش ماه این دولت ساقط می شود اما بعداً افرادی رفتند و توضیح دادند و مسئله تا حدودی حل شد. معنای این حرف به روشنی طراحی های گسترده علیه دولت را می رساند. در حالی که این دولت در خدمت مردم در مدت کوتاه چهار سال افتخارات بزرگ در عرصه های داخلی و جهانی بوجود آورد که البته کار ملت است.

وی افزود: امروز می بینیم ملت با نشاط است. ظرفیت های ملت در حال شکوفایی است؛ در عرصه‌های علمی و فناوری، سیاسی بخصوص در سیاست خارجی امروز ملت ایران عزیز است و عزیزترین ملتهاست و همه اینها نادیده گرفته می شود و سنگین ترین دروغ ها و تهمت‌ها در طول چهار سال به خصوص در سه ماه اخیر.

وی گفت: من البته آقای موسوی را دوست دارم و همیشه هم به ایشان احترام گذاشته ام اما اتفاقی که در این سه ماه افتاد برای من قابل توجیه نیست.

جناب آقای موسوی برای اینکه متوجه بشوید در کشور مشکل هست و اعتیاد هست ما نیاز نداریم که برویم و بازیگر بیاوریم در اتوبوس تا  بفهمیم اعتیاد هست.

شما چند سفر کرده اید و متوجه شدید که در کشور مشکلات هست اما این مشکلات در چهار سال ایجاد شده است؟ پس ۲۴ سال چه؟
یعنی یک گلستانی را دوستان جناب عالی و متحدان جناب عالی به بنده تحویل داده اند و بنده آن را به یک خرابه تبدیل کرده ام و هیچ اتفاق مثبتی هم نیفتاده است تازه معلوم شده است که بنگاه ها مشکل دارند، تازه معلوم شده است که بیکاری وجود دارد.
شما چهار تا استان و شهرستان رفته اید اما من همه استان ها را دیده ام و اگر بنا باشد از مشکلاتی که مردم دارند  صحبت کنم تمام وقت این مناظره را هم اختصاص بدهیم وقت کم می آوریم.

تازه معلوم شده است در گذشته ما بیکاری نداشتیم؟ اعتیاد نداشتیم؟کارگاه ها مشکل نداشته اند؟ مشکلات اقتصادی نبود؟ مشکل صنعت نبود؟ مشکلات کشاورزی نبود؟ همه اینها در این دوره؟

احمدی نژاد گفت: ای کاش شما برنامه ارائه می دادید، من به شوخی در یک جایی گفتم خوب شد که من هم داوطلب هستم و الا این سه عزیز که امروز کاندیدا هستند به مردم چه خواهند گفت؟

وی افزود: این جمله را هم بگویم در همین عرصه رقابت هم رقابتی بین چهار نفر نیست سه نفر علیه یک نفر.
همه عرصه ها حتی مناظره دیشب مناظره نبود، علیه یک نفر بود. به نظر من فاقد منطق هست ما باید بیایم بر مبنای عدالت و منطق  کار کنیم.

میرحسین موسوی درابتدای این مناظره گفت: از همه بیننده ها و تماشاکنندها تشکر می کنم، صحبت‌های خوبی مطرح شد که بنده به صورت روشمند می خواهم با انها برخورد کنم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: اولا بنده دوست داشتم که اقای احمدی نژاد در کارشان موفق باشند و بنده وارد این مرحله نشوم ، اگر چنین اعتقادی پیدا می‌کردم قطعا خودم لازم می دیدم که در ان کاری که هستم باشم و وارد این عرصه نشوم .

وی افزود:دو سه نکته می‌گویم و بعد به اصل قضیه می پردازم، آقای هاشمی و آقای خاتمی اشخاص بزرگی هستند که خودشان باید با آقای دکتر مناظره کنند و جوابهایشان را بدهند.

موسوی گفت: بنده مشکلاتی با دولت دارم و به خاطر خطری وارد صحنه شدم که در این زمینه صحبت خواهم کرد و وارد دوران اقای هاشمی و اقای خاتمی نخواهم شد.
چهار سال از این مدتی که ایشان می فرمایند مربوط به دوره بنده و حضرت امام است که اگر لازم باشد بنده توضیح خواهم داد.

وی افزود: من همیشه ایران را دوست داشتم و فکر می کنم  این عشق با همه ما قرین است، هیچ ایرانی فکر نمی کنم به ایرانیت خود افتخار نکند و نگران اینده ایران و به اصلاح مشکلاتش نباشد، همه دلشان می خواهد ایران را بزرگ وسرافراز ببینند .

میر حسین موسوی افزود: ما دوست داشتیم که ایران به عنوان قدرت اول منطقه در همه شئون علمی، اقتصادی نقشی داشته باشد ، ابرویی داشته باشد و الگویی برای همه ما باشد ، اصلا انقلاب کردیم برای همین ، انقلاب کردیم برای اینکه ایران اسلامی بزرگ باشد ، تاثیر گذار باشد و بتواند به اصلاح در جهان تاثیر گذار باشد و پیام خودش را به همه جهان برساند.

وی اضافه کرد :منتها در برخورد با حل مسائل کشور و اینکه ما ایران را به جایگاه واقعی خود برسانیم من احساس می کنم دو نوع می شود برخورد کرد ، و دو نوع مدیریت می شود داشت.

موسوی افزود: یک مدیریتی هست که بر اساس ماجراجویی و بی ثباتی ، رفتارهای نمایشی و قهرمان نمایی و شعاری ، خیال بافی و خرافه گرایی ، پنهان کاری ، خودمحوری ، قانونگریزی، سطحی نگری و روزمرگی و افراط  و تفریط که من بقیه بحث ها را در این چارچوب پیش خواهم برد.

وی افزود: یک موردی هم هست که ما بیائیم بر اساس متانت رفتارهای منطقی و کارشناسی شده ، خرافه ستیزی و شفافیت ، صراحت ، قانونگرایی و اتکا به خرد جمعی ، دوراندیشی و اینده نگری ، اعتدال و میانه روی کار کنیم .

موسوی افزود: ما اگر می خواهیم ایران نیرومند داشته باشیم من فکر می کنم که ان رفتار دوم مناسبتر است یعنی ما بر اساس ان عمل کنیم .

وی افزود: در اینجا برنامه ها را نوشته ام و فکر می کنم بنده سه برنامه مناظره دارم که مورد علاقه مردم است و اینها را مکمل همدیگر می دانم .

وی گفت: بر عکس اقای احمدی نژاد فکر می کنم که اینها می تواند فرصتی باشد که به تدریج هم برنامه هایم را بگویم و هم نقطه نظرهایم را.

موسوی افزود: انچه در این جلسه مهم است که بگویم انگیزه اصلی بنده است که بیایم ریاست جمهور شوم ، حقیقت این است که بنده برای اینده کشور احساس خطر کردم با این مدیریتی که توضیح دادم و چون بحث از سیاست خارجی شروع شد من مستقیم به سیاست خارجی می پردازم بعد به مسائل اقتصادی و بعد به مسائل فرهنگی و اجتماعی .

وی افزود:یکی از مشکلاتی که ما داریم، من موردی هم صحبت می کنم ، کیس به کیس ، مورد به مورد ، به قول  معروف که قابل لمس برای همه مردم ما باشد ، کلی صحبت نخواهم کرد و نمونه نشان خواهم داد.

وی افزود: یکی از مشکلات ما عدم تناسب شعارهایی است که داده می شود با عمل ، شعارها بیشتر جنبه استوره پردازی و به نظر من یک مقدار زیادی خیال پردازی در مورد اینده جهان است اینکه تمدن دارد از بین می رود و اینکه ما مدیریت جهان را می کنیم و امسال اینها، پشتوانه عملی انها به نظر من هیچ چیز نیست با چهار پنج مثال نشان می دهم .

وی گفت: مسئله ازادسازی ملوانهای انگلیسی ، ملوانهای انگلیسی به حوزه ما تجاوز کردند نیروی ما رسیدند و انها را دستگیر کردند ، کار افتخار امیزی کردند و باید مورد تائید قرار گیرند.

موسوی افزود: بعد بلافاصله بر اساس همین چارچوبی که اشاره کردم ما اول گفتیم که اینها باید اعدام شوند و یک بحران بزرگ جهانی ایجاد کردیم بعد هم تصمیم گرفتیم که به تنشان کت و شلوار بپوشانیم و بعد رئیس جمهور که مسئولیت و موقعیتش متعلق به خودش نیست و متعلق به مردم است امد از انها خداحافظی کرد و به اصطلاح با یک مراسمی که حتی ما برای سران کشورهای دیگر انجام نمی دهیم انها را راه انداختند و رفتند.

وی گفت: ایا این عزت ملت ما را حفظ کرد، من فکر می کنم این جور چیزها همه خسارت می اورد هم امنیت ملی و هم عزت انها را خدشه دار می کند.

موسوی در ادامه مناظره انتخاباتی خود با احمدی‌نژاد گفت: اینکه سیاست خارجی ما دچار فراز و نشیب می‌کند و هزینه‌هایی می‌پردازیم.

بعد مسافرتی رییس کشور ما داشتند به کشور عراق، ‌بدون اینکه معلوم بشود از کجا و چگونه؛ ایشان مطرح کردند که من را می خواستند بربایند ؛ من را می خوان بگیرن _ این هزینه ایجاد می‌کند اگر می خواستند بربابند بایستی آمریکایی ها می خواستند بربایند چطور آمریکایی‌هایی که می رباییدند همان آمریکایی ها بنزین هواپیمای دولتی ما را در آنجا تامین کردند.

و بعد در عراق ما رفتیم منطقه خضرا، ‌منطقه ای که در عراق تحق تسلط آمریکایی‌هاست ، آنجا ملاقات مان را کردیم و بعدا با سربازان عکس گرفتیم و برگشتیم.
همین مسئله هم در ایتالیا هم چیز شد.

باز هم گفتیم ما را می‌خوان بربایند، من می‌گم که آیا ما باید تصورات خودمان را آنقدر گسترش دهیم که در حوزه سیاست خارجی ما که مربوط به صحنه منافع ملی ماست این را گسترش دهیم ، آیا می تواند مشکلاتمان را حل کند ؟
این مشکل ایجاد می کند برای ما هزینه های گزافی را به اصطلاح …

بعد مسئله عربستان پیش می‌آید، آن طور که بارها گفتن و بنده با واسطه هم شنیدم ،‌و بعدا هم گفته شد که از اینجا بالاخره مسئولیتی داشتم ،‌خیلی مهم است که چگونه آدم  را دعوت کند، چگونه به مسافرتی برود ،‌بعد ما از این طرف هی پیغام دادیم ما را بخواهید ما را دعوت کنید ما بیاییم ،‌و همه دوستانی که در وزارت خارجه و در جای دیگر هستند ، هستند.
و من نقل قول با واسطه دارم در مورد همین خواست ما برای اینکه از ما  دعوت بشود به آنجا بیایم بعد وقتی که می رویم آنجا،‌ حالا نتایجی گرفته شده، باید نتیجه دهد.
آن وضعیت زوار ماست و روابط ما با عربستان است آیا بهتر شده است یا بدتر شده ؟
بعد آمدیم از قول رییس آن کشور بر علیه وزیر خارجه اش یه صحبتی کردیم و بخش قابل توجهی از این خاندان .. و آن وضعیت عربستان هست ،‌برای کشورمان مشکل ایجاد کردیم ما می گیم چرا این هزینه ها را ایجاد می کنیم به حساب کی این کار را می کنیم و آیا اثرش کم است ،‌زیاده ؟ به نظرم این …

بعدا …  ما بارها شنیدیم که آمریکا دارد شکست می خورد و دارد از بین می رود ، اگر هست  چرا ما ۴ مرتبه مسافرت کردیم چرا دو تا نامه نوشتیم ،‌ چرا دائم مثلا دنبال این هستیم که به شکل خاصی  رییس جمهور سوئیس رفته صحبت کرده در مجلس صحبت کرده است و فکر نمی کنم که یه کسی این چنین ریسک کنه و گفته شده از ما خواسته شده است که به اوباما گفته بشود قبل از انتخابات با ما صحبت داشته و مسئله رابطه آمریکا با ایران به نوعی حل شود یا گفتگو شروع شود.

آیا به نفع کشور آیا به نفع ماست؟
من تند تند می گویم برای اینکه سرفصل هایی بدهم.
صحبت از سیاست خارجی شد واقعا در زمینه ؛ هم عزت ملت خود را مخدوش کردیم و بهش لطمه زدیم ، آبروی کشور خودمون را بردیم و بهمون لطمه زده.
توسعه داخلی کشور خودمون را دچار مشکل کردیم.
تنش وسیعی با کشور های دیگر ایجاد کردیم
مجری: سریع تر ، فرصت شما رو به اتمام است.
موسوی: من یه دقیقه می گویم و سپس از حساب من کم کنید.
مجری: البته قرار شد دور اول فقط ده دقیقه باشه
مسئله هولوکاست .. هولوکاست را ما آمدیم مطرح کردیم و دوباره پس از اینکه خسارتهایی دیدیم در مجمع عمومی یه چیزی ،‌ مصوبه ای گذروندن  دیگر این مسئله جرم شد که اگر کسی صحبت کند راجع به هولوکاست.

و در مسئله سوئیس – که آن ماجرا پیش آمد و واقعا اگر تصویرش را نمی دیدم باورم نمی شد ،‌که این اندازه اهانت به رئیس جمهور ؟ رییس جمهور مظهر ملت ماست مظهر کشور ماست ایشون نباید راضی باشد _‌من در بندهای بعدی صحبتی از خاطره حضرت امام (ره) می کنم که چقدر ایشان حیثیت جمهوری اسلامی ، در این زمینه چیز داشت ،‌حساس بود.
بعد آمدیم آن را به عنوان حماسه مطرح کردیم چه حماسه ای ؟
جز اینکه یک دونه مصوبه دیگه ای برای هولوکاست بوجود آمد ؟ جز اینکه به اصطلاح اروپا یه کمی رابطه اش با اسرائیل بد شده بود به خاطر جنایت غزه به دلیل این حرف ها ؛ آمد پشت سر اسرائیل قرار گرفت ؟

ما کجا توانستیم تامین منافع خودمون را در سطح جهان داشته باشیم و  …..
حالا شما می گوئید ۱۰ دقیقه تمام شده است بنده بقیه بحث  را در این زمینه که طولانی است بعدا بیان می‌کنم.

در ادامه مناظره آقایان احمدی نژاد و موسوی، احمدی نژاد  در پاسخ به مطالب و صحبت های موسوی گفت: آقای موسوی فکر می کنم اگر تمام قضاوت های شما بر اساس این اطلاعات باشد باید یک تجدید نظر جدی بکنید، من دوستانه به شما می گویم، من به شما علاقه مند هستم، این گونه قضاوت بر اساس اطلاعات غلط خیلی بد است.

وی افزود: ملوانان انگلیسی دستگیر شدند، خب ماجرا اوج گرفت، آقای بلر کتباً نامه زد، عذرخواهی کرد و گفت ما سیاست هایمان را در رابطه با ایران عوض خواهیم کرد، این سند الآن در وزارت خارجه موجود است.

این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بعد هم ما تفکیک کردیم، به نظر من یکی از زیباترین کارهای جمهوری اسلامی ایران برخورد با ملوان ها بود.
احمدی نژاد افزود: آنها بیست و هفت هشت سال بود ازجمله در دوره خود آقای موسوی ما را ضد انسان، ضد حقوق بشر، خشن، گروگان گیر معرفی می کردند. آنجا ما آمدیم مردم انگلیس را از دولت انگلیس جدا کردیم، این کار به نظر من بهترین کار بود.
وی گفت: در موضوع عربستان، بر خلاف حرف آقای موسوی که من نمی دانم از کجا این اطلاعات را می آورد، در نشست اوپک که ما رفته بودیم آقای ملک عبدالله ابتدا به ساکن قبل ازنشست سران اسلامی به من گفت که من دعوت می کنم که شما به  مکه بیائید، گفتم نه من الآن اینجا آمده ام و فرصت ندارم، اغاز کار دولت است.
احمدی نژاد افزود: در اوپک ایشان گفت اگر دعوت کنم می آیی مکه؟ گفتم بله اگر شما دعوت کنی من می آیم و دعوت هم برای حج بود، سفر سیاسی آنچنانی که انتظار داشته باشیم نبود.

وی گفت: ضمن اینکه خوب بود، آقای موسوی تصاویر را ببینند وقتی ما وارد مطاف شدیم چه موجی در کل مسلمانان درست شد، چه سخنرانی ها و تظاهرات، فریاد ها و اظهار محبت هایی به ملت ایران کردند.

این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در موضوع هولوکاست خیلی جالب است، آقای موسوی، در همین عربستان رابطه ما الآن چه جور است؟ رابطه آقای موسوی چه جور بود؟ من نمی خواهم بگویم در دوره جناب آقای موسوی از گذرنامه و فرودگاه ایشان چی بردند انجا  و چه دستگیر شد و چه بساطی علیه کشور راه افتاد اما همین مقدار می گویم که رابطه ما با آنها قطع شد.

وی گفت: یعنی جوری در دوره آقای موسوی عمل کردند که رابطه با عربستان از اساس قطع شد، من تعجب می کنم حالا ایشان نگران رابطه با عربستان هستند البته ما الان هم نگران روابطمان  هستیم.

وی افزود: چه کسی دائماً مقاله می نوشت و برخوردهای تند می کرد، جمعی از دوستانی که الآن در مشارکتند و الآن در ستاد آقای موسوی فعالیت می کنند، اینها که اصلاً اعتقاد نداشتند.

احمدی نژاد گفت: در موضوع فلسطین اشغالی خوب است که آقای موسوی ذهنشان را ببرند و مواضعشان را مرور کنند، جناب آقای موسوی صریحاً اعلام کردند که ما نیروی نظامی می فرستیم در کنار مقاومت فلسطین علیه اشغالگران بجنگند.

وی افزود: ایشان اعلام کردند که باید رژیم صهیونیستی محو بشود، اما آقای موسوی اگر ما بخواهیم وارد این جزئیات شویم، تاکتیک ها را بحث کنیم، از مسیر منحرف می شویم.
این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دیپلماسی عمومی امروز پیشرفته ترین و علمی ترین کار دیپلماسی است؛ وقتی دشمن مواضع اصلی دنیا را گرفته است، ما اگر بخواهیم برویم در میدان  انهامبارزه کنیم که اصلاً شکست خورده ایم،‌ همین کاری که در دوره آقای هاشمی اتفاق افتاد و شما حمایت کردید، در دوره آقای خاتمی اتفاق افتاد، و شما حمایت کردید.

احمدی نژاد افزود: ما آمدیم خارج از فرمولی که قدرت های بزرگ طراحی کردند وارد شدیم، و این آموزه امام است، امام هیچگاه قبول نکرد فرمول های آنها را، اگر می پذیرفتیم، انقلاب نباید می‌کردیم.

وی گفت: در موضوع هسته ای حتماً شما اطلاع دارید روشی که در دولت قبل به نام تنش زدایی در پیش گرفته شد به جایی رسید که تمام تأسیسات هسته ای ما به طور کامل تعطیل شد و دو قرارداد بر ملت ما تحمیل شد، یکی پروتکل الحاقی، بدون مصوبه مجلس، برخلاف قانون اساسی و دو ترتیبات اجرایی.

احمدی نژاد افزود: در پروتکل الحاقی مأموران آژانس آزادند هر لحظه ای از هر نقطه ایران بازدید کنند، هدف چیست؟ هدف این است که قدرت دفاعی ما را کشف کنند و بدهند دست دشمنان و در ترتیبات اجرایی یک بندی آوردند که هر اندیشه ای، هر طرحی در ذهن دانشمندان ما در موضوع هسته ای شکل گیرد قبل از هر اقدام باید مأموران آژانس را مطلع کنند، سنگین تر از این تحمیل بر ملت نمی تواند باشد.

این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در حالی که طبق قوانین  ان پی تی، ما می توانیم هر فعالیتی بکنیم، اما ۱۸۰ روز قبل از غنی سازی باید اطلاع دهیم.

وی افزود: تأسیسات تعطیل شد، سنگین ترین تعلیق، همه تأسیسات پلمپ شد، دو قرارداد پذیرفته شد و در همان فاصله، جناب آقای موسوی جهت اطلاع حضرت عالی می گویم ۷ قطعنامه شورای حکام علیه ما صادر شد در حالی که عقب نشینی مطلق بود.
احمدی نژاد گفت: قطعنامه شورای حکام به لحاظ حقوقی بسیار مهم تر از قطعنامه شورای امنیت است؛ شورای امنیت قطعنامه اش سیاسی است، اعتبار حقوقی ندارد اما شورای حکام قطعنامه اش حقوقی است، ما را ملزم می کند که چه کارهایی را انجام دهیم.
وی افزود: تمام ادعاهای آژانس در شش سرفصل در دوره این دولت حل و فصل شد و ما نامه اش را از آژانس داریم که گفتند مسائل اساسی ما حل شده است.

احمدی نژاد گفت: در وسط این بحث ها امریکایی ها یک ادعایی کردند، آنها دارند این را دنبال می کنند که ما هیچ وقت آنرا به رسمیت نشناختیم.

این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در سعدآباد، در بروکسل، در پاریس چه گذشت جناب آقای موسوی! امروز ما هسته ای شدیم.
وی گفت: برای سه سانتریفیوژ، صورت مذاکرات را شما بخوانید، چقدر از این ها خواهش می شود، امروز بیش از ۷ هزار سانتریفیوژ دارد می چرخد.

احمدی نژاد افزود: آقای بوش بعد از این همه همکاری در افغانستان و در موضوع هسته ای اعلام کرد ایران محور شرارت است، تعجب می کنیم، آنجا آبروی ایران نرفت؟ ایران را به حمله نظامی تهدید کرد.

وی گفت: اما امروز چه، همان آقای بوش در اواخر عمر حکومتی اش اعلام کرد ما دنبال براندازی ایران نیستیم و آقای اوباما هم به صراحت اعلام کرد؛ ۲۷ سال در دوره جناب عالی، جناب آقای هاشمی و جناب آقای خاتمی، آمریکا به دنبال براندازی بود، امروز رسماً اعلام می کند ما به دنبال براندازی نیستیم، کدام سیاست خارجی موفق بوده است؟ و کدام ذلت آفریده است؟ کدام سیاست خارجی استقلال ما را حفظ کرده، کدام بیشتر امتیاز داده و دستاوردی نداشته است.

احمدی نژاد افزود: ۱۵ سال اروپایی ها می گفتند ما می خواهیم با ایران گفتگوی انتقادی کنیم، هر روز می آمدند و (مطالبشان) را می گذاشتند روی میز که ایران حقوق بشر را رعایت نمی کند، بنده دو سؤال کردم درباره هولوکاست، دو سؤال، تمام نظام حقوق بشری غربی زیر سؤال رفته است، آنها دارند فریاد می زنند، من تعجب می کنم، اسرائیلی ها فریاد می زنند، غربی ها هم فریاد می زنند، بعضی دوستان هم می گویند آبروی ایران رفت، چطور آبروی ایران رفت؟

وی گفت: ما نباید بنشینیم دشمن بیاید در خانه ما، بعد با او مواجه شویم، امروز تهدید برای همیشه از ایران برطرف شده است البته همه اینها به همت ملت بزرگ، ایستادگی ملت بزرگ، فداکاری ملت بزرگ، رهبری عزیز و عنایات حضرت ولی عصر (ع) بوده است.
این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: من تعجب می کنم آقای موسوی یک سفر خارجی بروند ببینند دولت ها و ملت ها چگونه از ایشان استقبال می کنند.
احمدی نژاد گفت: در دوره خود ایشان چند مسافرت خارج از کشور رفت؟ آن موقع ایران سرافکنده بود، نمی خواهم بگویم آن موقع سرافکنده بودیم، آن موقع هم عزیز بودیم اما از دید قدرت های بزرگ نه.

وی افزود:  اگر نگاه جناب عالی آقای موسوی این است که ما باید سعی کنیم چهار قدرت بزرگ را راضی کنیم، این برخلاف نظر امام، برخلاف منطق ایران و استقلال ماست اما اگر نه ما با توده های وسیع ملت ها و دولت ها ارتباط داشته باشیم، در چهار سال ۶۰ رئیس دولت به ایران سفر کردند، درهیچ دوره ای سابقه نداشته، ما عزیز نیستیم؟
احمدی نژاد گفت: همه آمدند از ایران حمایت کردند، ۱۱۸ عضو جنبش عدم تعهد از حق هسته ای ما حمایت کردند.

تذکر مجری در خصوص اتمام وقت.
آقای احمدی نژاد خطاب به مجری گفت: اجازه دهید دو سه دقیقه از وقت من کم کنید.
وی ادامه داد: من حالا اینجا می خواهم بگویم آقای موسوی بنده به شما علاقه مندم ولی  شما می گویید نگران هستید.

این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:من سؤال می کنم از شما، در زمان آقای هاشمی تورم شد ۴۹ و نیم درصد، ۴۹ میلیارد دلار استقراض خارجی کردیم، بحران های اجتماعی بسیاری از شهرهای بزرگ ما را در برگرفت، عده زیادی کشته شدند، شما احساس نگرانی نکردید؟

احمدی نژاد افزود: وقتی که تحریم شد، ۲۰ میلیون دلارآقای کلینتون گذاشت؛ هر شرکتی بالای بیست میلیون دلار با ایران قرارداد نفتی ببندد تحریم است، تورم هم شد ۴۹ و نیم درصد، شما نگران نشدید؟

وی گفت: وقتی در ۱۸ تیر جریان برانداز شروع کرد و می خواست تهران را بگیرد، حرکت کند به سمت مرکز حکومت، علناً اطلاعیه دادند و از بیرون کشور هم حمایت شدند، به قول خودشان می خواستند انقلاب مخملی راه بیندازند، شما نگران نشدید؟

احمدی نژاد افزود: وقتی در مجلس شورای اسلامی، در مجلس ششم تحصن کردند، از همانجا با کنگره آمریکا تماس گرفتند که بیایید و کمک ما بکنید، شما نگران کشور نشدید؟
** تذکر دوباره مجری در خصوص اتمام وقت.

آقای احمدی نژاد دوباره خطاب به مجری گفت: از وقتم بگذارید، اشکالی ندارد بالأخره ما ۴۵ دقیقه باید صحبت کنیم، بالأخره دو دقیقه بالاتر.
وی افزود: شما نگران نشدید؟

این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز می گویید چرا گفتی هولوکاست، من از شما سؤال می کنم چرا نباید بگوییم هولوکاست و بنشینیم و اروپایی ها بیایند راجع به حقوق بشر ما حرف بزنند، ما باید بگوییم شما آزادی ندارید، استعمار می کنید، ملت ها را دارید خفه می‌کنید.

احمدی نژاد افزود: سیاست خارجی این دولت، سیاست برآمده از متن مردم، متن خط امام و عزت آفرین است، می بینید دنیا الآن به نفع ایران است چطور در مسأله هسته ای عقب نشینی کردند، امروز مسأله هسته ای ایران، مسأله دسته دهم در دنیا شد، در حالی که یک روزی اینجا به ما می گفتند خط قرمز را شورای امنیت بگذارید.

وی گفت: خب شورای امنیت هم رفت، عبور کردیم، چه کار کردند؟ الآن چکار می توانند بکنند؟ اصلاً مگر می شود از موضع نرمش در مقابل مستکبرین ایستاد؟
احمدی نژاد افزود: در همین تهران، آقای موسوی، مقاله نوشتند که دوران امام تمام شده است، شما سکوت کردید، دولت وقت از آن مقاله نویس حمایت کرد، شما سکوت کردید و امروز می گویید از مسیر امام انحراف اتفاق افتاده است و نگران شدید؟
وی گفت: من به شما علاقه مندم ولی نمی توانم از اتهامات بی اساسی که به ملت زده می شود، توهین هایی که به یک ملت می شود، بگذرم.

میرحسین موسوی نامزد انتخابات ریاست جمهوری دهم در ادامه مناظره انتخاباتی خود با محمود احمدی نژاد با بیان خاطره ای از حضرت امام راحل افزود: زمانی اسرائیلی ها به جنوب لبنان حمله کردند و در داخل کشور همه به این انتخاب رسیدند که باید با اعزام نیرو آنان را از لبنان بیرون کنیم و به حمایت از لبنانی ها بجنگیم.

وی گفت: شهید همت نیز قرار شد رئیس این لشگرهای اعزامی باشد و نیروهایی را نیز برای بررسی اوضاع و استقرار نیروهای ما اعزام شدند.
میرحسین موسوی افزود: شبی که قرار بود فردای آنروز نیروها اعزام شوند در جلسه سران سه قوه که شهید همت نیز حضور داشت مرحوم حاج احمد آقا با شنیدن این سخنان گفتند که امام راحل فرموده اند راه قدس از کربلا می گذرد.

وی گفت: یعنی شما به جنگ خودتان بپردازید و چه کاری دارید به جنگ لبنان که بخواهید به آنجا نیرو بفرسید.
میرحسین موسوی با بیان اینکه بحث ما با دولت بر سر این مسئله است افزود: ما می گوییم نظام تصمیم گرفت که بگوید برای انکه با هنجارهای بین المللی سازگار باشد اما هدف خود را دنبال کند درباره اسرائیل ما موافق آنیم که  همه مردم فلسطین حتی مهاجران جمع شوند و از یهودی، مسلمان و مسیحی رای دهند تا سرنوشت خود را تعیین کنند.
موسوی افزود: این مسئله به صورت کامل با هنجارهای بین المللی نیز سازگار است و بعد از جنگ های استعماری نیز این اقدام انجام و ماهیت حکومت ها دگرگون شد.

وی گفت: وقتی ما بنا به اجتهاد، تندروی و افراط گرایی خود از این مسئله  که ۲۰ سال است این شعار داده می شود فراتر می رویم اینجاست که مصیبت ایجاد می شود و عوض آنکه اسرائیل را منزوی کنیم بیشتر  انرا در معرض مظلومیت قرار می دهیم.
موسوی افزود: در اجلاس دوربان ۲ اروپایی ها بعد از کشتار غزه در مقابل اسرائیلی ها بودند و می خواستند قطعنامه صادر کنند اما به علت موضعگیری اشتباه ما که به حیثیت ما لطمه خورد همه آنان در پشت اسرائیل جمع شدند و آی پک که بزرگترین لابی صهیونیستی در آمریکاست وجود این سیاست را برای خود نعمت دانست.

وی گفت: ما می‌گوییم نباید در مسائل بین المللی خیال بافی کنیم  وباید واقع بینانه و با تدبیر عمل کنیم.
این نامزد انتخاباتی افزود: مشکلاتی که من دارم بر سر مسائل دراز مدت نیست بلکه بر سر مسائل اجرایی معمول است.

موسوی گفت: باید دید آیا ماموران حساس و کارشناسان وزارت امور خارجه این روش را تایید می کنند یا خیر و یقین دارم آنانی که چه در دانشگاه و چه در وزارت امور خارجه آگاهند و نیروهای متفکر هستند این مسئله را تایید نمی کنند و از این گونه مسائل یکی دو تا نیست.
وی افزود: بارها اعلام کرده ام که در هر روش و زمینه ای که افراط داشته باشیم تفریط نیز وجود دارد.

موسوی به طرح مسائل تند درباره اسرائیل و بیان موضوع هولوکاست اشاره کرد و گفت: باید دید براساس فایده هزینه آیا این موضعگیری در اخر ما را می‌تواند به نتیجه نزدیک کند یا خیر؟

وی افزود: نتیجه اینگونه موضعگیری ها این شد که در آخر معاون رئیس جمهور اعلام کرد که ما دوست مردم اسرائیل هستیم.

موسوی گفت: آن افراط این تفریط را به بار می آورد و از این موضع نیز دست برنمی دارد تا اینکه تشری به وی وارد شود تا عقب نشینی کند و باز این فرد حفظ می شود.
وی افزود: چگونه مردمی که غاصبند و همه سرزمین های فلسطینی را گرفته اند ما یکدفعه دوست آنها می‌شویم؟

موسوی با بیان اینکه شبیه این اظهار نظرات درباره مسائل سیاسی و اقتصادی  وجود دارد که کم نیست و نمونه های دیگری نیز وجود دارد گفت: نمی خواهم درباره خلیج فارس ، قطر و کشورهای دیگر که هر کدام از آنها هزینه های سنگینی را برای کشور به بار آورده است صحبت کنم.

وی افزود: صرف اینکه بگوییم این اقدامات برای کشور اثری نداشته است مسائل را حل نمی کند زیرا اکنون مردم اثرات سیاست هایمان  را در عدم امنیت ذهنی، اقتصاد، قطعات صنعتی و مبادلات جهانی و بی اعتبار شدن گذرنامه هایشان در سطح بین الملل و تحقیر شدن ایرانیان در سراسر جهان می چشند.

موسوی با طرح این سوال که آیا دولت درباره ایرانی و ایرانیت مسئولیت دارد یا خیر گفت: واقعا دولت درباره مشکلات و درد و رنج مردم بی اعتناست و من واقعا دلم برای این مردم با این سیاست ها و بلاها و افراط گری هایی که داریم می سوزد.
وی درباره مطرح شدن اسم هاشمی رفسنجانی در سخنان احمدی نژاد  افزود: وی مرد بزرگی است و امام راحل نیز درباره هاشمی رفسنجانی صحبت های زیادی کرده است و ایشان (احمدی نژاد) می تواند درباره نقاط ضعف و قدرت وی صحبت کند.

موسوی با بیان اینکه بالاخره سن من زیاد است و در قبل و بعد از انقلاب در سیاست بوده ام می گویم که مردم کمی فکر دارند گفت:  برای آنکه بگوییم خیلی تنها مانده ایم سه دوره را به هم پیوند می دهند که بگویند سه طرز فکر است و مادر مقابل این طرز فکرها هستیم.
وی افزود: چه کسی این مسائل را می پذیرد و چرا این بحث ها را مطرح می کنیم؟
موسوی گفت: آقای خاتمی آدم کمی نیست و فردی است که در سطح جهان و کشورمان مطرح است و ۸ سال نیز رئیس جمهور بوده و آقای هاشمی نیز همینطور است و ایشان (احمدی نژاد) مجال صحبت و گفتگو دارند و می توانند در رادیو و تلویزیون با آنان صحبت کنند و ماشاء الله هم صدا و سیما به طور دائم در اختیار دوستان است و می توانند از آنان دعوت کنند تا در میز گردی مسائلشان را حل کنند.

وی با بیان اینکه این مسائل (هاشمی و خاتمی) چه ربطی به عقاید بنده دارد افزود: بنده می گویم سیاست خارجی و اقتصادی شما باعث شده است تا کشور و حیثیت ما لطمه ببیند و این شیر غران ایرانی را در بند کند.

موسوی در بخش دیگری از سخنانش درباره همبستگی ملی گفت: ما چه بلاهایی بر سر دانشگاهها، محیط های جوانان و مردم آورده ایم که هر جایی که می روم اعتراض است و به من می گویند به ما اهانت شده و دانشجویان را ستاره دار، دستگیر و دانشجوی دیگری را از دانشگاه بیرون کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه روشنفکرو در فرهنگستان هنر بوده است افزود: فردی می آید و می گوید ۱۵ بار با دریافت مجوز از این دولت کتابش چاپ شده است اما در چاپ شانزدهم جلوی آنرا می‌گیرند.

این نامزد انتخاباتی گفت: دولت و نظام حیثیت دارند و هر دولتی باید به حرفها و امضاهایش مقید باشد و بر سر حرفش بایستد.
موسوی افزود: سوال من اینست که اکنون تعداد انتشاراتی ها به چه تعداد رسیده است و در این دوره ۴ ساله چند تا بوده اند و به چه تعدادی رسیده اند و چند هزار انتشاراتی کاهش یافته است و چه مشکلاتی داشته اند.
وی گفت: کارهایی شده است که واقعا دردناک است و آدم را اذیت می کند زیرا همه ما هویت ایرانی اسلامی و انسانی داریم.

موسوی افزود: فکر کنید که یک کتاب فروش بدبخت و بیچاره ای که با زور ۲۰ کتاب چاپ کرده است کافی است که وزارت ارشاد ۴ تا از این کتابها را در چاپ دوم و سومش در حبس نگه دارد مسلما ورشکست می شود و معلوم است که وی در مقابل نظام قرار می گیرد.
وی گفت: علت اینکه اینهمه هنرمند در مقابل دولت هستند به چه علت است؟
موسوی افزود: معتقدم هنرمندان خیلی سیاسی نیستند و در سیاست روز اصلاوارد نمی شوند اما اکنون به تنگ آمده اند و در سطح ملی مشکل پیدا کرده اند.
وی گفت: درباره روحانیت و مرجعیت که ما می دانیم رابطه آنان با دولت چگونه است نیز از طرف دیگری و توهین هایی که درآموزش و پرورش به پیامبر اسلام (ص) شد ما چه واکنشی نشان دادیم؟

موسوی تصریح کرد: همه این مسائل موجب ایجاد بدبینی به دولت شد.
وی گفت: آیا دولت فکر کرده است که چرا رابطه اش با مدیریت و روشنفکران و جوانان از دست داده است زیرا در هر جایی که می روم ۵ یا ۶ نفر سوال می کنند و جلسه را بر هم می زنند و تحریک می کنند و بقیه علیه اینگونه سیاست ها شعار می دهند.
موسوی درباره سیاست داخلی افزود: دولت بر خلاف نص صریح قانون ۸ ماده ای امام است که مردم را به خودی و غیرخودی تقسیم می کنند و برخی را به خود جذب می کند و فرد دیگری را خلاف صریح خود می داند و دیگری را از فرد دیگری جدا می کند.
ادامه دارد

احمدی نژاد در ادامه مناظره در پاسخ به اظهارات موسوی درباره مبحث انسجام ملی و موضوع ستاره دار شدن برخی دانشجویان گفت: شما اطلاعاتی را مطرح می کنیدکه می دانم از روی بی اطلاعی است و من فقط یک مورد آن را باز می کنم تا معلوم شود اطلاعات شما از کجاست.

این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره دانشجویان ستاره دار گفت: این دانشجویان ستاره دار از کجا درآمد که امروز آقای موسوی ان را بر سر این دولت می کوبد و استنادش هم به حرف یک عده ای است که من نمی دانم این عده چه کسانی هستند .
احمدی نژاد آغاز موضوع ستاره دار شدن برخی دانشجویان را در زمان معین (وزیر آموزش عالی کابینه خاتمی) در سال ۱۳۸۰خواند و گفت: این تاریخ یعنی همان زمان دوست جناب آقای موسوی است (خاتمی)که امروز هم از ایشان حمایت می‌کند.

وی افزود: آنها آمدند در کارشناسی ارشد در برابر قبولی ها یک ستاره و دو ستاره می‌زدند، یک ستاره یعنی شما (دانشجو) در آموزش مشکل دارید ، پرونده ات کم است ، نقص دارد، اشکال دارد ، برو برطرف کن. دو ستاره یعنی شما یک مشکلی در کمیته انضباطی داشته اید ،‌تخلفی کرده اید ، به چیزی محکوم شده اید، مراعات کنید.

احمدی نژاد با تاکید مجدد بر اینکه این شیوه ستاره دار شدن دانشجویان در زمان مصطفی معین وضع شد، تصریح کرد: در همان سال این دولت این موضوع منتفی شد و ما آن را نسخ کردیم و گفتیم این توهین به دانشجوست و وزیر علوم ما این را برداشت، حال جالب است که آقای موسوی به جای آنکه به دوستانش انتقاد کند، به ما انتقاد می کند.
وی با ابراز تاسف از قضاوت قاطعانه موسوی در این خصوص گفت: شما (به شهری) می روید و عده ای دور شما جمع می شوند و ما هم (به شهری) می رویم و مردم جمع می شوند ، هر روز همینه ، دیروز بنده در مشهد بودم این چند صد هزار آدم ، اینها مردم این مملکت نیستند؟احمدی نژاد با طرح این سوال خطاب به موسوی پرسید: چرا شما خیال می کنید آنهایی که برای شما جمع می شوند فقط آدمند ؟ فقط مردم ایرانند ؟ اتفاقاً شما دارید مردم را جداجدا می کنید ، شما دارید جداجدا می کنید.
وی با نشان دادن اوراقی که همراهش بود ، درباره مجوز چاپ برخی کتب نیز گفت: من این اوراق را آورده ام اینجا برای اینکه شما مشاهده کنید ، شما فرمودید کتاب ، بله بنده با شما هم نظرم ، نامه هم نوشته ام به وزیر ارشاد هم تذکر داده ام ، آمارهای ما هم نشان می دهد نسبت به دوره هاشمی و خاتمی ما کمترین میزان را داشته ایم از نظر کنترل ، البته من آن را هم قبول ندارم. این نامه مکتوب بنده خطاب به وزیر ارشاد است.
احمدی نژاد خطاب به موسوی گفت: اما جناب آقای موسوی، جنابعالی هشت سال نخست وزیر بودید ، تنها یک روزنامه منتقد وجود داشت آن هم از سال ۱۳۶۳ و ۱۳۶۴ ، یک روزنامه ،‌ که هفته ای یک یا دو نقد اقتصادی بر شما می نوشت که آمار و ارقامی که الان من اینجا دارم این نقدها را تایید می کند.
وی افزود: اما شما چه فضایی برایش (روزنامه یاد شده) درست کردید؟ خود جنابعالی چند بار علیه یک روزنامه صحبت کردید؟  من متن سخنرانی تان را دارم ، خواهش می کنم مراجعه کنید ، حافظه تاریخی نباید از دست برود.
این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خطاب به موسوی گفت: جنابعالی گفته اید که شما (روزنامه یادشده) در خط دشمن هستید ، شما دارید ضد انقلاب عمل می کنید ، شما دارید ضربه به کشور می زنید ، درحالیکه آن گزارشی که آن روزنامه نقل کرده بود ، گزارشی بود از (سازمان) برنامه بودجه جنابعالی که آمده بود ، رفته بود در کمیسیون کشاورزی مجلس ، یکی از افرادی هم که مرتبط بود ، آن را گرفته بود و یک نقدی بر آن نوشته بود، بعد فشار آوردید و برخی از مطبوعات تعطیل شد.
احمدی نژاد با نشان دادن تیتر برخی مطبوعات بر ضد عملکرد دولت نهم خطاب به موسوی گفت: اینها را ببینید ، اینها چهار سال ، این همه تیتر توهین آمیزی است که به من و به دولت شده است ، تهمت هایی است که آن ها را تحمل کرده ایم.
وی به موسوی گفت: شما در خیلی از سخنرانی هایتان بنده را به دیکتاتوری متهم کرده اید ، این دیکتاتوری است؟ کدام دیکتاتور هستیم؟ زمان آقای هاشمی هم همینطور بود که شما می گویید با هم مقایسه نکنیم ، اتفاقاً باید مقایسه کنیم ، زمان آقای هاشمی هم یک روزنامه منتقد بود من کاری به مواضع آن روزنامه ها ندارم ، شخص رئیس دولت بارها علیه آن روزنامه موضع گیری کرد تا بالاخره صدایش را انداخت.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در زمان آقای خاتمی هم که معلوم بود، کسی مگر می توانست یک کلمه انتقاد کند ، همان علمایی که جنابعالی می فرمایید ، یکی شان یک اظهار نظری می کرد ، کاریکاتورشان را می کشیدند که ما بعد از ملی شدن نفت دیگر نداشتیم که کسی علیه علما کاریکاتور بکشد.
وی افزود: سی تا تیتر : آقا توطئه علیه دولت ، پیام دوم خرداد را نفهمیدید ، ای وای خیانت شد، ضد رئیس جمهور و بالاخره خفه شان کردند.
احمدی نژاد در ادامه خطاب به میرحسین موسوی گفت: برای مزید اطلاع جنابعالی در دانشگاه که هیچ وقت سابقه نداشته است یک دانشیار دانشگاه ما ، پژوهش گر نمونه کشور علیه سیاست های پژوهشی مقاله نوشت ، آنچنان مدیریت دانشگاه او را له کرد ،‌ توهین کرد ، یک عده ای را راه انداخت مرگ بر او ، مرگ بر او و اطلاعیه دادند ، نباید یادمان برود.
وی افزود: اینکه من می گویم آقای موسوی ،‌آقای هاشمی و آقای خاتمی ، حرف درستی است . شما سخنرانی دختر آقای هاشمی در جلسه ای که همسر شما و جناب آقای خاتمی هم حضور دارند ، (ببینید) ایشان قشنگ تشریح می کنند ، می گوید: دوره اصلاحات ادامه راه سازندگی است ، در این دولت آسیب دیده ما آقای موسوی را می خواهیم برای اینکه استمرار همان راه است.
احمدی نژاد تصریح کرد: یعنی اشرافیتی که جناب آقای هاشمی در این کشور پایه گذاری کرد، قرار است ادامه پیدا کند، الان نگرانید آقای موسوی ؟مردم هم می دانند،جنابعالی فرمودید افتخار می کنیم به حمایت آقای هاشمی ، معنای آن چیست؟
وی افزود: باور ما این است که صحنه گردان اصلی اصلاً آقای هاشمی است بالاخره ما می بینیم چه کسی رئیس ستاد انتخاباتی چه کسی است؟ اینها از کجا می روند جلسه می گذارند ،‌ارتباطاتشان را برقرار می کنند ؟ شما نفرمایید که ارتباطی نیست، اتفاقا ارتباطی است ، مگر می توانیم چشممان را ببندیم ، مگر ملت می تواند چشمش را ببندد ، این حلقه ها چه شده است؟
این نامزد انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در بیان چند مثال در تایید سخنانش گفت: تحمل مخالف ، در این دولت چه خبر است اینها فقط تیترهاست ، ۳۲۰ هزار تیتر توهین آمیز علیه دولت ، ما نه یک روزنامه ای را بستیم،‌نه تهدید کردیم ، نه فشار آوردیم ، هنوز هم دارند می نویسند و به حمایت از شما ، علیه ما بدتر دارند می نویسند.
وی خطاب به میرحسین موسوی گفت: شما بحث های مختلفی را علیه این دولت مطرح کردید، ما می خواهیم مقایسه کنیم و یادمان نرود چه بود در سه دولت (گذشته) ، امروز چه شده است.
ادامه دارد.
احمدی نژاد در ادامه مناظره خطاب به موسوی گفت: شما فرمودید رابطه با روحانیت نیست شما هشت سال نخست وزیر بودید چند بار رفته اید پیش مراجع؟ عددش را بگویید بنده و مردم بدانیم.
وی افزود: رابطه این دولت با علماء رابطه ای  به مراتب بسیار خوب است. چرا این ادعا را می کنید؟ معنایش نقض حریت نیست؟ رابطه رابطه بسیار خوبی است اما من تعجب می کنم کسانیکه نگاهشان و نظرشان نسبت به مسائل اصلی و فکری بیان نکردند چطور می روند روی این مسائل جزئی انگشت می گذارند و می خواهند نتیجه کلی بگیرند.
احمدی نژاد گفت: شما دولت را متهم کردید به بی قانونی ،متهم کردید به دیکتاتوری، دوره خودتان یادتان هست جناب آقای موسوی؟بر خلاف قانون اساسی  این حداقل اختیارات رئیس جمهور را با فضاسازی از او گرفتید؟ شما باید وزراء را می بردید تا رئیس جمهور تایید کند. برای اینکه اختلاف نظر داشتید امام وارد شد و امام یک گروهی را گذاشت برای اینکه وزراء تعیین بشوند. یعنی عملاً اختیار رئیس جمهور از دست رفت. در نمایندگان مجلس کسی جرات داشت علیه شما حرفی بزند؟ یادتان هست دوستانتان چه کردند؟ یک بار یک عده ای از نمایندگان به شما رأی منفی دادند رأی هم مخفی بود. اسامی اینها را استخراج کردند اعلام کردند این قدر اینها اسلام آمریکایی اسلام آمریکایی گفتند که بعضی از آنها خانه نشین شدند.
احمدی نژاد در ادامه گفت: این فضای تحمل است؟ دولت بعدی هم همین طور است، دولت بعدی هم همین طور.
من نمی خواستم واقعاً بعضی از مسائل را بگویم اما مجبورم. چون برخی حرفهای زده می شود. شما می گویید نظر نظام این بوده است خوب الان هم نظر نظام این است. شما چرا خودتان را جای نظام می نشانید.
وی افزود: بنده موضع گیری کردم به ماجرای هولوکاست رهبری هم تایید کردند. ملت هم تایید کردند. کی هست اینجا در نظام که می گویید  نظام تصمیم دیگری گرفته است؟
اگر از دید مردم صحبت می کنید بالاخره مردم در شرایط نظرات خود را اعلام کرده اند.
شما دولت را به بی قانونی متهم می کنید من نمی خواهم وارد این بشوم که ۹۵ میلیارد تومان از حساب بانک مرکزی در دولت شما بدون مصوب مجلس برداشته شد  انهم درتعطیلات تابستانی مجلس. وقتی مجلس آمد یک دعوایی در کشور درست شد .
احمدی نژاد همچنین گفت: من می خواهم در مورد یک مدارک دانشگاهی صحبت کنم. شما آقای خاتمی را دکتر خطاب کردید. می دانید طبق مقررات کسی می تواند خطاب دکتر داشته باشد که دکترای قطعی  دانشگاهی داشته باشد یا حداقل امتحان آن را گذرانده باشد.
وی افزود: ایشان (خاتمی) لیسانس فلسفه هستند، محترمند، من نمی خواهم بگویم دکترا برای کسی عزت می آورد اما بالاخره این را اعلام کردید.
احمدی نژاد همچنین گفت: می توانم درباره پرونده یک خانم با شما صحبت کنم؛ پرونده آموزشی یک خانم. بگویم؟
در ادامه مناظره انتخاباتی موسوی و احمدی نژاد نوبت به سخنان میر حسین رسید .
موسوی گفت: مسائلی از جمله وزیر کشور دولت را داریم که اگر رئیس دولت نمی دانست که او فوق دیپلم است و خود را دکتر جا زده ، یا ضعف اطلاع داشته یا فکر می کرده؛ مدرک دارد که این امر معنای دیگری دارد و من نمی خواهم ذهنم به آنجا برود.
وی افزود: بر اساس همین، دولت خود را هم مقابل مجلس قرار داد و هم  مقابل مردم و پایان نامه ها و چیزهای دانشگاه را به عنوان طرفدار قلمداد کرد و این فرد را آنقدر مورد اعتماد خود قرار داد که برخلاف قانون، یک معامله چند ده میلیارد دلاری، موقعی که ایشان وزیر کشور است در دفترش مشغول مذاکره می شود که مسئله اش در رسانه ها مطرح شد و این جزء مسائلی است که ما ایراد داریم.
این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: بعداً یکی دیگر از معاونان ایشان می گوید که من از مقابل وزارتخانه رد می شدم، رفتم دوستم را ببینم، دیدم که مشغول مذاکره با رئیس فلان کمپانی خارجی است و من هم وارد بحث شدم.
موسوی با بیان اینکه اینها همه یک ظن نیست و مسائل خیلی بدی را در جامعه ایجاد می کند که خیلی ناراحت کننده است، گفت: یکی از دلایل و مشکلاتی که دولت پیشه کرده این نوع رفتارهاست، وقتی هم نمی تواند مقاومت بشود، آن وزیر برداشته می شود و یک وزیر دیگر که باز هم مشکلات دیگری دارد و هنوز پرونده ای دارد، در استان اردبیل، خودش یک محل سوال است یا ثروت چند صد میلیارد دلاری خودش را در حساس ترین پست گذاشته می شود برخلاف خط و ربطی که حضرت امام ترسیم کرده بود که وزراء را از چه کسانی انتخاب کنید؟
وی تصریح کرد: خوب همه اینها برای ما محل سوال است یا نامه هایی که برای ترانزیت نفت و از این حرفها برایشان هست که من نمی خواهم خیلی وارد شوم.
موسوی گفت: من خیلی سریع برمی گردم به همین چیزی که ایشان اشاره کردند یعنی قانون گریزی یکی از دلایل اصلی من برای همین بود ، بنده معتقدم استبداد صغیر به دلیل پشت کردن به قانون پیش آمد و عادت دادن مردم مقدمه آن این طور شد که می شود، قانون را شکست.
وی با اشاره به دوران پلوی اول گفت: رضاخان موقعی روی کار آمد که مردم را عادت دادند به تدریج که قانونی را که مجلس می گذراند که براساس هر چیزی چه حقوق بشر بگیریم، چه قوانین  رایج پشت سر گذاشته شد و اینجا موارد بسیار سنگینی و زیادی دارم که دولت نه یک مورد نه دو مورد، بلکه به طور علنی در مقابل قوانین ایستاده و بنده واقعاً احساس خوف کردم.
میر حسین موسوی گفت: بنده نمی خواهم بگویم که ایشان خدای ناکرده می خواهد خودش دیکتاتور باشد ولی فر ض می کنیم که هشت سال یک دولتی بیاید، این قانون را رد بکند، بگوید خوشم نمی آید و یک خودمحوری باشد آن یکی را دوست ندارد، آن یکی به نفع کشور نیست آن یکی اختیارات مرا محدود می کند، خب چی در کشور باقی می ماند.
وی افزود: اگر همه مردم کرخت بشوند و عادت بکنند که به مدت هشت سال قانون اجرا نشود و همش در کشور طوری عمل بکنید که رئیس دولت قوانین را پشت سر خود بیاندازد، خوب بعد از هشت سال من نمی گویم در این مدت یک فراز ونشیبی شود و کسی درصحنه بیاید و ازهمین حس استفاده کند برای به دست آوردن کشورمان .
میر حسین موسوی گفت: خودداری از اجرای برنامه چهارم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی و بحثهای عجیب و غریبی درباره اینکه چی هست و چی هست، از این حرفها کردند، بنده نمی دانم که دولت می تواند که یک قانونی را این طور رفتار کند، خوب یک قانون دیگری را باید جانشین بکند، ببرد مجلس و تصویب بکند و بتواند از آن بگذرد.
وی با اشاره به اینکه به دلیل ضرورت استفاده از وقت،‌ از اشاره به محتوای مباحث خودداری می کند، گفت: درباره انحلال غیر قانونی شوراهای عالی و خودداری از اجرای مصوبه مجلس و مصوبه مجمع تشخیص مصلحت، دولت پایش را در یک کفش کرده است که من اجرا نمی کنم، دوست ندارد و هزار جور بهانه می آورد.
وی افزود: من فکر نمی کنم از مجمع تشخیص مصلحت نظام ما دیگر مرجع بالاتری داشته باشیم که به اصطلاح که رهبر انقلاب هم پشتش است و این قدر مهم است که بر اساس مصلحت می تواند از مشکلات شرعی که داریم، فراتر رود.
وی گفت: آنجا همه تصویب کردند، آمد و صحبت شد و مصوب شد که هجده شورایی که دولت به اصطلاح منحل کرده به جای اساسی خود برگردد و دولت هنوز که هنوز است این را اجرا نکرده است.
وی یکی از این موارد را شورای پول و اعتبار دانست و گفت: بنده به مردم می گویم این تورم ۲۵ درصدی یک دلیلیش همین نبود شوراهاست، یک دلیلش این است که دولت می خواهد همه  اختیارات بانکها و تمام موسسات زیر دست خودش را کسی دخالت نکند، مامور دادستانی نباشد ، نماینده بخش های مختلف نباشد، نماینده بخش خصوصی نباشد، خب ، نتیجه آن همین تورم می شود و همین وضعیت اقتصادی که همه دادشان بالاست.
میرحسین موسوی وضع صنعت کشور را در حال خوابیدن خواند و گفت: تورم ۲۵ درصد، همه دادشان بالاست، خوب نتیجه همین چیزهاست، نقدینگی ۲/۵ برابر وضعیتی که دوستان دولت را در اختیار گرفتند.
وی درباره هزینه کردن غیر قانونی از بودجه عمومی نیز گفت : بنده نمی خواهم این مسئله را بگویم بلکه به  صورتجلسه های مجلس نگاه کنید و گزارشهای دیوان محاسبات که یکی از مهمترین سازمانهای نظارتی کشور است.(نگاه کنید)
این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره انحلال سازمان برنامه و بودجه نیز گفت: بنده اینجا مستندات قانونی ان را دارم که دولت نمی تواند این کار را بکند، بنده در این زمینه حساسیت دارم دلیلش این است که من حسی داشتم زمان مسئولیت خودم که عده ای ممکن بود با برنامه مخالف باشند، یک عده اصلاً از اول انقلاب با برنامه مخالف بودند، می گفتند شما به  خدا توکل کنید نعمت خدا می رسد، اصلا خوششان نمی امد، می خواستند تکی عمل کنند به همین دلیل احساس خطر بنده در مجلس بازبینی قانون اساس، سخنگوی کمیسیون اجرایی بودم، مسئله امور استخدامی  و برنامه بودجه  مخصوصا پیشنهاد بنده است.
وی افزود: جالب اینجاست که از تنها سازمانهایی است که در قانون اساسی آمده است، خوب آقای دکتر آمده این را منحل و تبدیل کردند به یک معاونتی که یقینناً هیچگونه اختیاراتی نمی تواند داشته باشد.
موسوی درباره زیر پا گذاشتن قانون مالیات مستقیم نیز گفت: اگر لازم باشد جزئیات آن را بیان می کنم و ( همچنین ) دستور به توقف اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده که اصلاً در اختیارات دولت نیست.
وی به عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری نیز اشاره کرد و گفت: من همین طور لیستی ( تیتروار ) می خوانم و در مراحل بعدی ممکن است دانه دانه این را چیز کنم.
این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به آنچه الحاق غیر قانونی سازمان حج زیارت به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می خواند اشاره کردو گفت : وقتی رهبری دخالتند کردند، این مسئله برگشت، آن هم به صورت سریع درحالی که مشخص بود که این کاری غیر قانونی است و نباید صورت بگیرد.
موسوی بی اعتنایی آشکار به احکام قانون دادگاهها را دیگر محور انتقاد خود از دولت نهم خواند و گفت: بنده یک موردی دارم که به اصطلاح وزیر علوم در مقابل دیوان عدالت اداری که حکم دارد، می گوید که اصلاً صریح می گوید که نکنید این کار را، یعنی حتی اگر حکم هم داده شود، افتخار می کنم می گوید که من به این رئیس دانشگاه که فردی انقلابی و جانباز بود گفتم در صورت اخراج نیز با ورود این متخلف دانشگاه مخالفت کند و موضوع نیز رسانه ها به حمایت از رئیس دانشگاه یزد نپرداختند.
وی افزود: بعد اینجا گفته، چطور شده، چطور شده چند بار گفته شده که وضعیت این استاد چه بوده، حتی ایشان صریح این نامه را نوشته ، ایشان ممکن است با این فرد مخالف باشد، برود از راههای قانونی  راه حل پیدا کند که در آنجا نباشد.
میر حسین موسوی در ادامه به موضوع مدرک کردان ، وزیر کشور دولت نهم اشاره کرد و گفت: بی اعتنایی اشکار به مدرک جعلی آقای کردان و حمایت     ( از) نقض اشکار قانون ، ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل، من فکر می کنم که دوستان عوض اینکه بروند پرونده سازی بکنند و چیزهایی که جواب دارد و دنبال این مسائل بروند، بهتر است که دنبال حل مسئله و مشکلات کشور را حل بکنند و کشور را از بحران هایی که هست نجات دهند.
این نامزد انتخابات تصریح کرد: بنده واقعاً صادقانه و بدون هیچ نوع  شیله و پیله ای، چون یکی از دلایل اصلی من  یکی از مهمترین انگیزه های من برای ورود به صحنه انتخابات همین بحث گریز از قانون بوده، می خواهم به مردم این را بگویم که  اگر دولت صریح چند بار و نه یک بار بگوید اشتباه کردم دو بار سه بار ولی دائم این را روش بکند که این را درجایی که با صلیقه اش مخالف است، در مقابله قانونی که مجلس تصویب کرده است، ایستادگی کند، بعد از یک مدتی مردم به این مسئله حساسیت خود را از دست بدهند آیا احساس خطر برای کشور به وجود نمی آید، آیا کشور روی پای خودش می ایستد؟
در این بخش از سخنان موسوی که قصد داشت به محتوای محورهای فوق الذکر بپردازد ، از مجری برنامه پرسید اگر وقت دارم ، بپردازم که مجری گفت:  وقت شما تمام است.
مجری با بیان اینکه تاکنون موسوی ۳۰دقیقه و ۵۱ ثانیه صحبت کرده است و احمدی نژاد ۳۴ دقیقه و ۱۷ ثانیه از وقت این مناظره را سخن گفته است از نامزد اصولگرایان آغاز مباحث خود را خواستار شد.
محمود احمدی نژاد گفت: باید دوباره جمله قبلی را درباره قضاوت های جناب اقای موسوی تکرار کنم.
وی با بیان این سوال که آیا دولت قانون را زیر پا گذاشته است افزود: استناد شما فقط به یک مصوبه مجلس است آنهم قانون شوراهاست که شورای نگهبان می گوید این مسئله خلاف قانون اساسی است و مجمع تشخیص مصلحت نظام انرا می پذیرد.
احمدی نژاد گفت: اگر شما بخواهید قانون را اجرا کنید و به ان معترضید دو خط به دیوان عدالت اداری بنویسید، زیرا ما قانونی داریم که اگر دولت بر خلاف قانون عمل کرد قانون آنرا باطل می کند.
در این لحظه مجری برنامه اعلام کرد که از وقت اقای احمدی نژاد ۸  دقیقه باقی مانده است که وی گفت: ۴۵ دقیقه وقت برای ما در نظر گرفته شده است.
مجری برنامه گفت: تا ۴۲ دقیقه پیش می رویم و پس از آن اگر وقتی باقی مانده بود انرا تقسیم می کنیم.
احمدی نژاد در پاسخ خاطرنشان کرد: فکر می کنم باید برای این موضوع ۳ یا ۴ ساعت وقت در نظر بگیرید زیرا اقایان سه چهار ماه است که همه با هم حمله می کنند و می زنند اما ۴۵ دقیقه فرصت می دهید انهم برای ۳ نفر در برابر ۱ نفر، اما اشکالی ندارد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه سخنانش افزود: طبق اسنادی که وجود دارد در دولت قبل تعداد مصوبات باطل شده آن ۳۰۳ مصوبه بوده اما در دولت نهم ۱۵۷ مصوبه بوده است.
احمدی نژاد گفت: مصوباتی که از ما در دیوان عدالت اداری باطل شده ۳ و ۲ دهم درصد است اما در دولت قبل این رقم ۶ و نیم درصد است و باید دید چه دولتی بیشتر تابع قانون بوده است.
وی افزود: اصلاحاتی که دولت نهم درایرادات مجلس انجام داده بیشترین است و اتفاقا ما در حال اجرای عین قانون مصوب مجمع را اجرا می کنیم.
احمدی نژاد خطاب به موسوی گفت: اگر با دو حقوقدان صحبت کنید شما را در این باره توجیه خواهند کرد و اگر فکر می کنید واقعا ما نقض قانون می کنیم یک یادداشت به دیوان عدالت اداری دهید زیرا این قانون اساسی ماست هر کسی هرجایی بود، باطل می کند.
وی با انتقاد از اینکه مدام مطرح می شود که اتفاقاتی در گوشه و کنار کشور رخ می دهد افزود: ایران کشور بزرگی است و در دوره شما از این اتفاقات کم رخ نداد اما می گویید ما در پی پرونده سازی هستیم؟
احمدی نژاد درباره ماجرای کردان گفت: از سال ۷۰ به بعد در دوره اقای هاشمی رفسنجانی که حامی جناب اقای موسوی است موجی در مدیران به وجود آمد که همه می خواستند دکترا بگیرند و دانشگاه آزاد نیز پشت قضیه بود و پشت سر هم دکترا صادر کرد و کردان نیز یکی از همان ها بود.
وی افزود: من در مجلس اعلام کردم که برای اینطور مدارک  ارزشی قائل نیستم زیرا دکترا و استاد دانشگاه باید فردی باشد که  شب نخوابی و زحمت کشیده باشد و من هیچکدام از این حرفها را قبول ندارم.
احمدی نژاد گفت: می شود فهرست افرادی که در زمان موسوی و هاشمی همینگونه دکترای قلابی گرفتند را  بیاورید اقای کردان نیز یکی از انان است.
وی افزود: در مجلس اعلام کردم که مدرک کردان را کنار بگذارید و عملکرد وی را بررسی کنید.
احمدی نژاد درباره برخی ابهامات درباره ثروت محصولی گفت: راجع به کسی که می گویند صدها میلیارد تومان سرمایه دارد نمی دانم چه بگویم راجع به کسی که فرمانده لشکر بوده و در دوره اقای هاشمی و خاتمی در کار اقتصادی وارد و پولدار شده است به وی پیشنهاد دادم که وارد دولت شود و اینکار را انجام داد.
وی افزود: اما جناب اقای موسوی بسیاری از مدیران شما و جناب اقای هاشمی دست خالی آمدند و با یک امتیاز دلار ۷ تومانی یا واردات و صادرات میلیاردر شدند.
احمدی نژاد گفت: اقای صفایی فراهانی مدیر دولت شماست که از دولت شما پولدار شده و فهرست بلندی در این زمینه است و نمی خواهم در اینجا اسم ببرم اما شما می گویید میلیاردر شده اند.
وی با طرح این سوال که پسران اقای هاشمی در کشور چه کار می کنند افزود: کدام یک از وزرای بنده دردوره وزارتشان میلیاردر شدند و یا رانتی را خورده  و ملکی را گرفتند؟
احمدی نژاد گفت: فهرستی از زمین هایی را که مدیران گرفته اند را دارم و می توانند آنرا بخوانند که در آن  زمین های ۴۰ ، ۵۰ ، ۸۰ و ۴۰۰ هکتار وجود دارد.
وی افزود: در د وره واگذاری بیشترین مشکلات ما درباره واگذاری های دوره قبل از این دولت (نهم) است و سوال اینست که چه کسانی آنها را گرفته اند.
احمدی نژاد خطاب به موسوی با بیان اینکه کسانی که اکنون نیز از جناب عالی حمایت می کنند این واگذاری ها را دریافت کرده اند گفت: این هزینه سنگین تبلیغاتی شما از کجا می آید؟
وی افزود: آقای موسوی من شما را دوست دارم اما این چه نحوه هزینه کردن است و از کجا می آید؟
احمدی نژاد با اشاره به منابع این هزینه ها گفت: یک مورد آن رشت الکتریک است که بدون هیچ مزایده ای آنرا به همسر جناب آقای کرباسچی و همسر آقای قبه داده اند و کارخانه را از بن برچیدند تا زمین آنرا به فروش برسانند و دهها مورد اینگونه وجود دارد.
وی افزود:‌ ۴۰۰ هکتار زمین را در هرمزگان گرفته اند اما مردم به منظور اشتغال جوانانشان برای  ۲ هکتار زمین مستاصل هستند ، جناب آقای موسوی  اینگونه مسائل و قرارداد استات اویل بی قانونی است که یک فرد در ایران محاکمه و محکوم می شود اما از زندان فراری داده می شود و به خارج می رود و عقبه آن پسر آقای هاشمی است.
احمدی نژاد خطاب به موسوی با اشاره به اینکه بی قانونی در پسران برخی از این آقایان که از شما حمایت می کنند،‌است گفت: پسر آقای ناطق چگونه میلیاردر شد؟ و اکنون چگونه زندگی می کند؟ اینها حامیان شمایند.
وی افزود: کجا این دولت اعلام کرده است که ما قانون را نمی پذیریم و شما نمی توانید حتی یک مورد را در این باره به عنوان شاهد مثال  بیاورید.
مجری برنامه درباره پایان یافتن وقت احمدی نژاد تذکر داد که وی به عنوان جمله پایانی خطاب به موسوی گفت: دراینجا پرونده خانمی وجود دارد که شما آنرا می شناسید(زهرا رهنورد) و در تبلیغات انتخاباتی در کنار شما می نشیند.
احمدی نژاد افزود: این فرد بر خلاف همه قوانین کشور همزمان که کارمند بوده دو رشته فوق لیسانس خوانده است و در دانشگاه آزاد اسلامی دکترای خود را بدون کنکور گرفته و بعد در رشته غیر مرتبط دانشیار و استادیار و بدون داشتن شرایط لازم رئیس دانشگاه شده و اینگونه مسائل بی قانونی است و من با اینگونه مسائل مخالفم.
وی گفت: می گویم با رانت و باند بازی و اینگونه مسائل که یک عده افراد چیزهایی را ببرند و بقیه محروم باشند مخالفم نه با قانون.
احمدی نژاد افزود: بنده تابع قانونم و دولت ما قانونمدارترین است.
وی با بیان اینکه دراین مناظره به آمار و ارقام اشاره نکرده است خاطرنشان کرد: به گفته برخی که می گویند در این دوره اقتصاد ضربه خورده، بهترین وضع اقتصاد در مقایسه با گذشته و در مقایسه با دوره شما (موسوی) عالی است.
احمدی نژاد اضافه کرد: در مقایسه با دوره های قبل نیز به این صورت و گزارشات آن به صورت دقیق موجود و منتشر شده است.
وی گفت: سوال من اینست که امام راحل گزینش ها را در زمان چه کسی منحل کرد؟ آیا در زمان ما بوده است یا در زمان شما؟
این نامزد انتخاباتی با بیان خاطره ای درباره انحلال گزینش ها افزود: پس از انحلال به دعوت اقای نقره کار باجناق شما (موسوی) رفتم جزو تجدید نظر گزینش و پرونده هایی را به ما می دادند.
احمدی نژاد گفت: با چشم خود دیده ام که دختر خانمی آمده بود و به وی می گفتند فلان سوال را جواب بده و در صورت پاسخ دادن می گفتند وی خیلی مسلط بود و باطل است و اگر جواب نمی داد می نوشتند …
وی خطاب به موسوی افزود: فرمان ۸ ماده ای برای جناب عالی صادر شد نه برای این دولت و شما باید بگوئید چه میزان آنرا اجرا کرده اید؟
میر حسین موسوی که در بخش پایانی مناظره سخن می گفت در پاسخ به اظهارات اقای احمدی نژاد گفت : اقای احمدی نژاد صحبت های خاصی می کنند که نمی دانم واقعا چگونه جواب بدهم. یکی از مشکلاتی که در صحبت کردن با اقای احمدی نژاد است چیزهایی است که غیر عادی هستند.
میرحسین به احمدی نژاد گفت : شما می توانید به دیوان عدالت اداری نامه بنویسید تا… که در این هنگام اقای احمدی نژاد در مقام پاسخ برامد و گفت من ادعا می کنم غیر قانونی بوده .
میر حسین خطاب به وی گفت : شما نباید در وقت من وارد شوید. همین روحیه شما که در خود صدا و سیما هم ما می دانیم چه کسانی هستند. در رجانیوز بودند و اینجا هستند. ما می دانیم چگونه اینجا عمل می شود. به من می گوئید یک چیزی برای دیوان عدالت اداری بنویسید چون این راه برخورد با مجلس است . راه برخورد با مجمع تشخیص مصلحت است. جائیکه ریش سفیدهای نظام انجا هستند. جائیکه مشروعیت خود را از کل قانون اساسی و رهبری می گیرد. ایا به این ترتیب مسئله کشور را می شود اداره کرد؟ مشکل من سر این قضایاست. برای چیزهایی که بیّن است طوری عمل می کنیم طوری حرف میزنیم . عوض اینکه برویم به سمتی که بگوئیم اشتباه کردیم و می خواهیم اصلاح کنیم ، خوب همین منجر به دیکتاتوری می شود.
مهندس موسوی افزود: ایشان می گوید چرا می گویند من دیکتاتور هستم؟ من نگفتم شما دیکتاتور هستید ولی این روش قطعا به دیکتاتوری می انجامد که شما رای خودتان و رای یک جمع را به رای مجمع تشخیص مصلحت بتوانید ارجحیت بدهید و رای مجلس را هم بالاتر از آن بدانید.
وی در ادامه گفت: بحث اسامی را بردن شایسته واقعا یک مسئول دولت نیست که کسانی که محکوم نشده اند در قوه قضائیه و به اصطلاح بردن نام انها جرم است ما اینجا نام ببریم ؛ بدون اینکه انها قدرت دفاع از خودشان را داشته باشند. شما دارید یک افرادی را مورد حمله قرار می دهید ، مورد هجوم قرار می دهید که در این صحنه حضور ندارند و آن را قاطی سرنوشت من می کنیدکه ظاهرا چیزی  از بنده نداشته اید که امده اید و من را وصل کرده اید به دو دوره قبل ، دو دولت قبل . من بدون اینکه بخواهم از انها دفاع کنم اما به آنها حق می دهم از دست شما عصبانی باشند و مردمی که این صحنه را نگاه می کنند این را نپذیرند از رئیس جمهورشان.
شما فکر نکنید که آقای هاشمی چه کار کرده برای این مملکت یا آقای خاتمی چه کار کرده ،‌رئیس جمهور بودند ، چی بودند . اما شما باید به عنوان یک شهروند حق بدهید در جایی که انها نمی توانند از خودشان دفاع بکنند در یک جمع پنجاه میلیونی که حداقل امروز مردم دارند این صحنه را نگاه می کنند شما متهم می کنید اسم خانواده شان را می برید بچه هایشان را (نام) می برید. کسان دیگر را (نام) می برید . بنده می گویم قوه قضائیه حکمتش این است اقای احمدی نژاد بدانید قوه قضائیه در جهان معنایش این است وقتی کسی را محکوم می کنید یعنی سایر ملت بری هستند ،‌این یک اصل اسلامی است.
شما از اول کار خودتان را شروع کردید به گفتن اینکه هزاران مفسد در این کشور است شما می خواهید پرونده شان را  باز کنید اسامی شان را می خواهید بگویید .
موسوی در ادامه گفت: رئیس بانک پارسیان را ان گونه لجن مال کردید بعد او را مشاور خود کردید.دیگران را نیز همین طور . اینها گناه است . ما مسلمان هستیم. ما متدین هستیم ما به خدا اعتقاد داریم نمی توانیم افراد را همین طوری نام ببریم و متهمشان کنیم .
وی افزود: در مورد واگذاری هکتاری اگر کردند کار بدی کردند شما می گویید چرا از من حمایت می کنند بنده گفته ام هر شهروند یک ستاد. مثل بعضی از دوستانی که بنرهایشان همه سطح جهان را پوشانده و از همه امکانات دولتی استفاده می کنند ، از ادارات استفاده می کنند ، از خود وزارت کشور استفاده می کنند از خود صداوسیما استفاده می کنند بنده استفاده نکردم.
در آنجا را باز کردیم یک هسته خیلی سالم داریم که یک نفر راجع به آن هسته نمی تواند حرف بزند.
افرادی بسیار وارسته  ، بسیار معتقد ، بسیار مومن هستند اگر چیزی بود شما نام می بردید. شما روحیه تان اینگونه است. آنها را هم مغلوب می کردید.
ولی نیستند ، انها ادم های وارسته ای هستند ، ما باز گذاشته ایم ، هر کس که از ما حمایت می کند استقبال  می کنیم هیچ دلیلی ندارد که استقبال نکنیم.
ما استقبال می کنیم. ما از همه ملت استقبال می کنیم که از بنده حمایت بکنند که این رای را ببریم و این تغییر را ایجاد کنیم، قصد بنده این است و من آن را گفته ام .به همه مردم می گویم اگر بخواهید این فضا عوض بشود که اینگونه راحت دیگران را محکوم بکنند.
ایشان جلوی بنده ، عکس خانم بنده را می گیرد و می گوید که اینجوری کردند ، اونجوری کردند؛ ایشان (همسرم) مهمترین روشنفکر زن این کشور است ، ده سال برای دکترای علوم سیاسی خود زحمت کشیده است ، سندها و مدارک  آن موجود است .
سایت های مرتبط با شما علیه ایشان جوسازی کردند ، ایشان قرآن پژوه است ، ایشان افتخارشان این است که فوق لیسانس رشته هنر دارد هم فوق لیسانس و دکترای علوم سیاسی دارد . شما ببینید ان موقع که کنکور بوده است برای دانشگاه آزاد را ان موقع را بررسی کنید.
وی افزود: بنده خبر دارم متاسفانه یکی از مشکلات دولت کنونی همین است ، معاون اجرایی آقای رئیس جمهور به جای اینکه مشغول حل مشکلات مردم باشد ، مشغول رفتن به سرکشی به این پرونده ، به اینجا و به آنجا هستند، یک چیزی بسازند که به درد امشب بخورد ، بلکه مچ بگیرند و اذیت بکنند ، بنده آمده ام که این روحیه را عوض کنم. به مردم می گویم من این روحیه را عوض می کنم . انچه  که در هشت ماده ای حضرت امام است برخلاف این روحیه،  این حالت پرونده سازی ،‌سیاه کردن برنامه هاست، سیاه کردن دانشجوه و امثال آن بوده است، ایشان می گوید ستاره کردن دانشجوها در زمان آقای معین بوده است. من کاری به این ندارم، دوره ایشان هم گذشته، کار بدی هم کرده است، اما فکر نمی کنم آدم ها را اینگونه می گرفتند و می زدند.
در این هنگام آقای احمدی نژاد می خواست مطلبی بگوید که آقای موسوی گفت: شما نباید در وقت من دخالت کنید، ما می خواهیم عادلانه عمل کنیم، بنده برای چهار سال درباره شما حرفی نزدم، وقتی کارد به استخوان رسید بر حسب وظیفه آمدم، بنده هیچ انگیزه ای نداشتم، دیدم شما کشور را به خطر می اندازید، بنده در برنامه های دیگر مسائل اقتصادی را مطرح خواهم کرد که با چه روشی شما کشور را اداره می کنید.
وی افزود: همین شورای پول و اعتبار عملاً بانک ها را به حیاط خلوت شما تبدیل کرده است، این سیاست قجری است، قدیم حکام قجری چکار می کردند؟ میرزا آغاسی چه کار می کرد؟ یک خزانه ای داشت، از آن پول برمی داشت به این تخصیص می داد، به آن تخصیص می داد. آقا شورای پول و اعتبار برای این است که شما را محدود کند، بنده را محدود کند، سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای این است که نگذارد شما هر گونه که دلتان خواست هزینه کنید، بیاید از شما حساب کشی کند.
موسوی در ادامه گفت: در نتیجه آن می شود که دیوان محاسبات می گوید، پول ها گم شد، به خزانه ریخته نشد، چند هزار تخلف شد، این مسائل پیش نیاید.
وی افزود: این به صلاح همه ماست، به صلاح شما هم هست، به صلاح بنده هم هست، به صلاح همه ملت است، شما این کار را نکردید. ببینید بحث بنده از روی دلسوزی است، بحث من طرح یک مشکلی است که اگر ادامه پیدا کند و اگر بقیه ابعاد آن را هم بشکافم خواهیم دید که همین مسأله تورم هم ناشی از آن است، بیکاری هم از آن است، اعتیاد هم همین طور، بدفرهنگی هم نتیجه این سیاست هاست، شکست ما در سیاست خارجی هم همین مسأله است و این که ما در منطقه یک دوست نزدیک نداریم باز هم ناشی از این قضیه است، همه اش بر می گردد به این چیزها که من در چارچوب همان طرحی است که گفتم.
موسوی گفت: بنده چهار پنج مورد از ویژگی های این نوع مدیریت را که ما را به این بن بست ها می کشاند، برای شما مطرح کردم.
میرحسین که سه دقیقه دیگر از زمانش باقی مانده بود، گفت: آقای احمدی نژاد مسائلی را می گوید که ما را مجبور می کند چیزهایی بگوییم که خوش نداشتم مطرح کنم، به هر حال مدیریت هیجانی و بی ثبات، نمایشی و شعاری، خیال بافی و خرافه گرایی از این نوع مدیریت است.
وی افزود: ما چهار سال است که می شنویم اسرائیل در حال فروپاشی است، فرانسه در حال فروپاشی است، امریکا در حال فروپاشی است، خب بر اساس همین ما سیاست خارجی را تدوین می کنیم خب معلوم است که به بیراهه می رویم، معلوم است که اشتباه می کنیم.
موسوی در ادامه اظهار داشت: اگر آدم خودمحور نباشد از قانون فرار نمی کند و از قانون استقبال می کند، و از راه قانون مسائل را حل می کند.
وی  همچنین گفت: روزمره گی و سطحی نگری و افراط و تفریط ها به کشور لطمه زده است و بنده اعتقاد دارم خسارت هایی که در این چهار سال به ما وارد شده است، خسارت های سنگینی است و همه اینها توجیه گر حضور بنده برای انتخابات است.
این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: پیام من به ملت این است، از مردم بودم، به مردم بر می گردم و مردم قضاوت خواهند کرد، می توانند درباره این دوره هم قضاوت کنند و خودشان ببینند که رویه ها و سیاست ها چگونه است و تصمیم نهایی را بگیرند.
موسوی گفت: من این را برای کشور خطرناک دیدم و بر حسب وظیفه آمدم  و نتیجه دست خداوندمتعال است و اینکه مردم قلبشان را به چه سمتی مایل کنند.
وی در یک دقیقه پایانی زمان اختصاص یافته به خود از همه مردم تشکر کرد و گفت: مردم را کمی به عمیق بودن و ارزش ها دعوت می کنم هر چند می دانم اینگونه هستند.
موسوی افزود: مردم را خوار کردن، با یک نامه دنبال ماشین کشاندن، به عنوان اینکه سیاست رو در رو با مردم داریم، این روش کار نیست؛ برای مردم باید تولید ایجادکنیم، کار ایجاد کنیم، صنعت خود را باید تقویت کنیم نه اینکه برنج باسماتی رشت را فرابگیرد، چایش یک جور شود.
وی در ادامه گفت: محصول استان همدان سیر است، در سفرم به همدان به من گفتند از چین سیر وارد می شود و ما نمی توانیم سیر بکاریم. ما باید این چیزها را از بین ببریم و حداقل یک عِرق ایرانی داشته باشیم و در اقتصاد نفت تحقیر آمیز است که صنعت و کشاورزی، تولید، اقتصاد و فرهنگ ما در معرض نابسامانی ها قرار بگیرد.
موسوی در پایان گفت: آرزو می کنم نتیجه این بحث ها و گفتگوها به نفع انقلاب عظیم اسلامی منجر شود.
مجری برنامه در پایان با بیان اینکه هر دو نامزد به اندازه مساوی از وقت خود استفاده کردند، گفت: رسانه ملی علاقه مند است بحث را ادامه دهد اما بر اساس مصوبه کمیسیون تبلیغات انتخابات، این اجازه به ما داده نمی شود.
در حالی که برنامه به پایان رسیده بود، آقای احمدی نژاد گفت: آقای موسوی اتهامات را پشت سر هم می‌گوید و بعد می‌گوید من نمی‌خواهم بگویم.


 

گزارش ایلنا

نخستین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری بین میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد برگزار شد. در این مناظره، محمود احمدی‌نژاد، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم ریاست جمهوری گفت:امروز آقای موسوی در مقابل من نیست. سه دولت گذشته در مقابل من است. این سه درگذشته هم از یکدیگر حمایت کردند در واقع اینها با هم بودند. زمانی که دولت تشکیل شد اینها هدفشان ضربه زدن به دولت بود.
به گزارش ایلنا، احمدی‌نژاد در مناظره تلویزیونی با موسوی ضمن گرامیداشت یاد امام و سالگرد ارتحال ملکوتی ایشان اظهار داشت: انتخابات فرصتی برای طرح مباحث به صورت منطقی با هدف هم‌افزایی و تقویت تمام ظرفیت‌ها است.
وی ضمن گلایه از تخریب‌های بی‌سابقه نسبت به دولت اظهار کرد: من باید نسبت به سطح هجمه‌های بی‌سابقه نسبت به دولت گله بکنم. وی افزود: در طول تاریخ بعد از انقلاب چنین هجمه سنگینی علیه هیچ‌کدام از دولت‌ها وجود نداشته است، به گونه‌ای که عده‌ای تصمیم گرفتند به طور هماهنگ و سازمان یافته وارد میدان شده و نسبت به تخریب دولت اقدام کنند و چون در هیچ عرصه‌ای توانایی رقابت با دولت را نداشته‌اند، دست به این تخریب‌های گسترده زدند.
رییس دولت نهم ادامه داد: کارنامه دولت به اندازه چند دولت قبل بوده، بالاخص در عرصه بین‌المللی که در هجمه‌ها خدمات دولت را منکر شدند و منتقدین به جای ارائه برنامه به تخریب دولت دامن زدند. در این انتخابات به ملت ایران توهین شد و من از این توهین متاثر شدم.
وی تصریح کرد: این دولت در خدمت به مردم افتخارات بزرگی را به وجود آورده است. بالاخص در حوزه سیاست خارجی که توانست ملت ایران را عزیز کند.
سه دولت گذشته در مقابل من است
احمدی‌نژاد افزود: اتفاقی که درباره این انتقادها برای دولت رخ داد برای من قابل توجیه نیست. اگر قرار است بفهمیم اعتیاد در این کشور وجود دارد لازم نیست با بهره‌گیری از بازیگران تئاتر این مساله را بیان کنیم. چگونه است که بعد از ۲۴ سال با وجود اینکه بسیاری از دوستان در عرصه اجرایی بودند. امروز متوجه موضوع بیکاری، فقر و رکود در کارخانه‌‌ها شده‌اند. طبیعتا مشکلات کشور زیاد است اگر قرار است از مشکلات مردم صحبت شود قطعا تمام وقت مناظره برای بیان این مشکلات کفایت نمی‌کند. به گونه‌ای در انتقادها صحبت می‌شود که گویا در گذشته اصلا نشانی از بیکاری، اعتیاد و… وجود نداشته است.
وی افزود: من به شوخی گفتم که خوب شد من داوطلب کاندیداتوری ریاست جمهوری هستم وگرنه این سه عزیز چه می‌خواستند بگویند، حتی مناظره دیشب مناظره نبود بلکه علیه یک نفر بود. ریشه همه اینها را بایستی در قدرت جست‌وجو کرد. چهار سال تحمل کردم و از همه توهین‌ها گذشتم و می‌گذرم، اما از توهین به فهم و شعور مردم نمی‌توانم بگذرم.
رییس دولت نهم تاکید کرد: در دیدارهایی که با مردم دارم آنها از من می‌خواهند که از حق آنها و مواضع آنها دفاع کنم. من باید ریشه این فسادها را بگویم. امروز آقای موسوی در مقابل من نیست. سه دولت گذشته در مقابل من است. این سه درگذشته هم از یکدیگر حمایت کردند در واقع اینها با هم بودند. زمانی که دولت تشکیل شد اینها هدفشان ضربه زدن به دولت بود. علت این فشار سنگین به بنده و فشارهای سنگین‌‌تر به یک مساله برمی‌گردد که در این سه دوره نظام اداری شکل گرفته که از ارزش‌های انقلاب فاصله گرفت. آرام آرام جریانی شکل گرفت که خود را حاکم بر ملت می‌دانست. در انتخابات قبل اینها در مقابل اینجانب صف‌آرایی کردند و در طول این چهار سال تلاش کردند تا دولت را به زمین بزنند. اما خدای متعال کمک کرد تا ما به اینجا بیاییم. حتی آقای هاشمی پیامی به یکی از پادشاهان کشورهای همسایه فرستاد که ظرف شش ماه دولت را ساقط خواهد کرد.
شعارهایی که داده شد بیشتر جنبه خیال‌پردازی دارد
نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس نیز در مقابل، یکی از مشکلات کشور را عدم تناسب شعارها با عمل عنوان کرد و اظهار کرد: شعارهایی که داده شد بیشتر جنبه اسطوره ‌پردازی و خیال‌پردازی دارد و از پشتوانه علمی برخوردار نیست.
موسوی در مناظره تلویزیونی با محمود احمدی‌نژاد در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه به صورت روشمند با ادعاهای احمدی‌نژاد برخورد خواهد کرد، اظهار کرد: بنده دوست داشتم احمدی‌نژاد در کارهای خود موفق شود تا وارد عرصه نشوم. یقینا اگر چنین اعتقادی پیدا می‌کردم ترجیح می‌دادم در کار خود باقی مانده و وارد عرصه نشوم.
این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به سخنان احمدی‌‌نژاد درباره خاتمی و هاشمی گفت: خاتمی و هاشمی اشخاص بزرگی هستند که باید احمدی‌نژاد با خود آنها مناظره کند و آنها پاسخ بدهند.
وی عنوان کرد: همیشه ایران را دوست داشتم. ما دوست داشتیم ایران قدرت اول منطقه در عرصه‌های مختلف و الگویی برای جهان باشد؛ چرا که به همین دلیل انقلاب کردیم.
موسوی با بیان اینکه در حل مسائل کشور و اینکه ایران را به جایگاه واقعی برسانیم دو نوع مدیریت می‌توان داشت، ادامه داد: اولین نوع مدیریت به سبک ماجراجویی و رفتارهای نمایشی، خیال‌بافی، خرافه‌گویی، قانون‌گریزی، پنها‌ن‌کاری و سطحی‌نگری است، اما روش دوم این است که بر اساس متانت و روش کارشناسی، شفافیت، صداقت، قانون‌گرایی، دوراندیشی و اعتدال‌گرایی کار کنیم. اگر می‌خواهیم ایران نیرومند و پیشرفته داشته باشیم، مدیریت نوع دوم بسیار بهتر است.
وی درباره انگیزه اصلی خود برای حضور در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: من در مورد آینده کشور با این مدیریت حاکم در کشور احساس خطر کردم و در صحنه حاضر شدم.
این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دهم به بیان برخی از مصادیق پرداخت و به آزادسازی ملوانان انگلیسی اشاره کرد و گفت: ملوانان انگلیسی به حوزه آبی ما وارد شده و دخالت کرده‌‌اند که در قبال عمل آنان، نیروهای ما آنها را دستگیر کردند. در ابتدا اعلام کردیم که باید این ملوانان اعدام شوند که بازتاب گسترده‌ای داشت. اما بعد تصمیم گرفتیم تن آنها کت و شلوار کنیم و رییس‌جمهور که نماینده همه ملت است مانند بدرقه مسوولان خارجی با آنها رفتار و خداحافظی کرد. آیا این عزت ملت ایران را حفظ کرد؟ خیر. عزت ما را مخدوش و سیاست خارجی ما را دچار فراز و نشیب‌های بسیاری کرد.
موسوی به سفر احمدی‌نژاد به عراق اشاره کرد و گفت: در آن سفر اعلام شد که قرار بوده هواپیما را بربایند. این حرف هزینه ایجاد می‌کند؛ چرا که اگر قرار بر ربایش بود باید این کار توسط آمریکایی‌ها می‌شد، در حالی که همین آمریکایی‌ها بنزین هواپیمای ما را تامین کردند و ما نیز به منطقه خضراء که تحت نظارت آنان بود، رفتیم بعد با سربازان آمریکایی هم عکس گرفتیم.
وی گفت: با واسطه شنیدیم که برای سفر به عربستان پیام دادیم که ما را دعوت کنند بعد آمدیم از زبان رییس‌جمهور علیه وزیر خارجه آن صحبت کردیم. ما با حساب چه کسی این کار رامی‌کنیم.
سیاست خارجی دولت نهم عزت ملت را مخدوش کرد
وی به سیاست خارجی احمدی‌نژاد اشاره کرد و گفت: سیاست خارجی دولت نهم عزت ملت را مخدوش و به آن لطمه زد و تنش وسیعی را ایجاد کرد.
این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری به مساله هولوکاست اشاره کرد و گفت: آمدیم این موضوع را مطرح کردیم و بعد از آن شاهد هزینه‌ها و خسارت‌های بسیاری بودیم تا جایی که مصوبه‌ای مبنی بر اینکه سخن گفتن از این موضوع جرم است، صادر شد.
موسوی به سفر و نامه‌های احمدی‌نژاد به رییس‌جمهور آمریکا اشاره کرد و گفت: چرا به آنها نامه می‌نویسیم و از طریق رییس‌جمهور سوئیس قبل از انتخابات آمریکا به اوباما نامه می‌دهیم که می‌خواهیم با آمریکا مذاکره و مسائل را حل کنیم.
محمود احمدی‌نژاد در واکنش به انتقاد میرحسین موسوی در خصوص نحوه آزادی ملوانان انگلیسی اظهار داشت: آقای بلر در این خصوص رسما نامه داد و از ما عذرخواهی کرد و قول داد سیاست‌های ما عوض خواهد شد و آزادی ملوان‌های انگلیسی یکی از زیباترین کارهای جمهوری اسلامی بود.
وی همچنین درباره مساله عربستان که مورد اشاره میرحسین موسوی بود نیز گفت:‌ سفر مورد اشاره یک سفر سیاسی نبود و خوب بود شما از جریان آن سفر اطلاعات کافی می‌داشتید.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم همچنین در مورد مساله هولوکاست نیز گفت: آقای موسوی مطالبی در زمینه هولوکاست مطرح می‌کند که منطبق با واقعیت نیست و جالب آنکه رابطه ایران با عربستان در دوران آقای موسوی قطع شد و در زمینه فلسطین بهتر است ایشان ذهنشان را به مواضع خودشان در زمان تصدی نخست‌وزیری ببرند که می‌گفتند باید نیروی نظامی برای فلسطینی‌ها بفرستیم تا در مقابل اسرائیل بایستد و ایشان اعلام کردند که باید اسرائیل از صحنه روزگار محو شود.
وی با بیان اینکه امام هیچ‌گاه قبول نداشت که در مقابل زورگویان کوتاه بیاییم در زمینه مساله هسته‌ای گفت: در دوره‌های پیشین تمام فعالیت‌های هسته‌ای تعطیل شد و پروتکل الحاقی بدون مصوبه مجلس و خارج از قانون اساسی تصویب شد به گونه‌ای که ماموران آژانس می‌توانستند آزادانه از هر نقطه‌ای از فعالیت‌های هسته‌ای بازدید کنند. درحالی که این موضوع حتی مغایر با npt نیز بوده است.
احمدی‌نژاد مدعی شد: قطعنامه‌های شورای حکام بسیار مهم‌تر از قطعنامه شورای امنیت است و در دولت قبل، هفت قطعنامه شورای حکام علیه ایران صادر شد و قطعنامه شورای حکام بار حقوقی بیشتری نسبت به قطعنامه شورای امنیت دارد.
وی خطاب به موسوی گفت: در سعد‌آباد و پاریس چه گذشت؟ درحالی که ما امروز هسته‌ای شده‌ایم و ۷هزار سانتریفیوژ در حال گردش است.
احمدی‌نژاد با بیان اینکه جورج بوش در دولت آقای خاتمی گفته است که به دنبال براندازی ایران است، گفت: اما وی در اواخر دوران خود گفت دیگر به دنبال براندازی نظام نیست و در همان زمان نیز ایران را محور شرارت قرار داد.
وی با مخاطب قرار دادن موسوی گفت: شما می‌گویید آبروی ایران در این دولت رفت. من تعجب می‌کنم و بهتر است شما به سفر خارج از کشور بروید و ببینید چطور ملت‌ها از شما استقبال می‌کند. شما در دوره خودتان چه مقدار سفر خارجی رفته‌اید البته نمی‌گویم که دوره شما در سیاست خارجی دوره ذلت بوده است.
در دولت من دانشجوی ستاره‌دار نبود
احمدی‌نژاد همچنین مدعی شد: در زمان آقای هاشمی ۵/۴۹‌درصد استقراض خارجی داشتیم و بحران‌های اجتماعی بسیاری در آن زمان شهرهای ما را در برگرفته بود و افراد زیادی نیز کشته شدند. در آن زمان شما احساس شرمساری نمی‌کردید. در ۱۸ تیر جریان برانداز شروع کرد برای گرفتن شهر تهران و می‌خواستند انقلاب را به زمین بزنند و انقلاب مخملی راه بیاندازند و شما در آن زمان نگران نشدید. در مجلس ششم عده‌ای تحصن کرده‌ و در همان زمان با کنگره آمریکا تماس گرفتند آیا شما در آن زمان نگران نشدید، ولی امروز می‌گویید هولوکاست موجب آبروریزی ما شده است، در حالی که سیاست خارجی دولت از متن مردم و در خط امام و عزت‌‌آفرین بوده است.
احمدی‌نژاد خطاب به موسوی یادآور شد: در دولت قبل فردی مقاله‌ای نوشت و مدعی شد دوران امام تمام شده است و دولت وقت نیز از آن مقاله‌نویس حمایت کرد و شما سکوت کردید، ولی الان می‌گویید دولت فعلی از خط امام منحرف شده است.
احمدی‌نژاد در واکنش به گفته میرحسین موسوی اظهار کرد: آقای موسوی اطلاعاتی را بیان می‌کنید که از آن بی‌اطلاع هستید. دانشجویان ستاره‌دار از کجا درآمد که آن را به این دولت منتسب می‌کنید. دانشجویان ستاره‌دار از زمان معین و از سال ۸۰ آغاز شد. آنها آمدند و به دانشجویان کارشناسی ارشد یک ستاره و دو ستاره دادند. یک ستاره برای دانشجویانی بود که پرونده‌هایشان ناقص بود و دو ستاره‌ها مربوط به دانشجویانی بود که در کمیته انضباطی پرونده داشتند. این موضوع در زمان وزارت معین وضع و در سال اول این دولت نسخ شد. به جایی که شما به دوستان خود انتقاد کنید به ما انتقاد می‌کنید.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم به وضعیت نشر کتاب اشاره کرد و گفت: در مورد کتاب بنده هم با شما هم‌نظرم و در همین رابطه به وزیر ارشاد خود نیز تذکر دادم. آمارها نشان می‌دهد که در دوره ما تعداد کتاب‌های منتشر شده کمتر از دوره‌های گذشته بوده است.
وی اظهار کرد: در دوره شما تنها یک روزنامه منتقد بود که هفته‌ای یکی دو روز نقد اقتصادی می‌نوشت. آیا یادتان است چه فضایی برایش ایجاد کردید. خود شما چند بار علیه آن روزنامه صحبت کردید و گفتید که آنان در خط دشمن هستند در خط دشمن بوده و ضد انقلاب کار می‌کنند، در حالی که گزارش آن روزنامه بر اساس گزارش برنامه و بودجه بود.
احمدی‌نژاد با بیان اینکه موسوی در سخنرانی‌هایش وی را به دیکتاتوری متهم کرده است، گفت: کجای این دولت دیکتاتوری است. در زمان هاشمی تنها یک روزنامه منتقد بود و در زمان خاتمی نیز کسی جرات نقد را نداشت.
وی به سخنرانی فائزه هاشمی در همایش دوم خرداد اشاره کرد و گفت: دختر هاشمی در جلسه‌ای که همسر شما به همراه خاتمی در آن حضور داشت، اعلام کرد که دوره اصلاحات ادامه راه سازندگی است که با روی کار آمدن این دولت با مشکل مواجه شده است گویا اشرافیتی که پایه‌گذاری کرده، قرار است موسوی ادامه دهد. حالا شما نیز به حمایت از هاشمی افتخار می‌کنید. به نظر‌ می‌رسد صحنه‌گردان اصلی این ماجرا هاشمی است.
انتشار۳۲۰هزار تیتر توهین‌آمیز نسبت به دولت نهم
احمدی‌نژاد با بیان اینکه در طول دولت نهم ۳۲۰‌هزار تیتر توهین‌آمیز نسبت به دولت منتشر شده است، ادامه داد: شما دولت را به بی‌قانونی و دیکتاتوری متهم کردید. دوره خودتان یادتان است. برخلاف قانون اساسی حداقل اختیارات ریاست‌جمهوری را نیز گرفتید و به دلیل اختلاف‌نظری که بر سر وزرا داشتید از امام کمک گرفتید. یک بار نمایندگان به شما رای منفی به صورت مخفی دادند.
موسوی تصریح کرد: در زمان امام در داخل کشور اجماعی ایجاد شد تا به جنوب لبنان نیرو بفرستیم و شهید همت مسوولیت را به عهده گرفت، اما وقتی امام متوجه شد اعلام کرد، راه قدس از کربلا می‌گذرد این یعنی ابتدا به جنگ خود بپردازیم. بحث ما با دولت این است که نظام تصمیم می‌گیرد که خود را با هنجارهای بین‌المللی سازگار کند و در مورد مساله فلسطین اعلام می‌کند تمامی مردم فلسطین باید در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند. این تصمیم با هنجارهای بین‌المللی سازگار است، اما وقتی فردی به افراط و تفریط می‌افتد، مردم در این مصیبت می‌افتند. عرض من این است که در اجلاس دوربان سوئیس هنگامی که اروپا به خاطر کشتار غزه رابطه‌اش با اسرائیل رو به وخامت بود، به خاطر اشتباه پشت سر اسرائیل قرار گرفت و موسسه آی‌پک نیز این سیاست را به نفع اسرائیل ارزیابی کرد. ما نباید خیالبافی کنیم آیا وزارت خارجه و کارشناسان آن این رفتار را تائید می‌کند که من در این زمینه نمونه زیاد دارم. در مورد هولوکاست موضع می‌گیریم اما معاون رییس‌جمهور ملت اسرائیل را دوست خود می‌داند. این اظهارنظرها موجب اینگونه تفریط‌ها می‌شود. این اظهارنظرها تفریط است که شبیه آن را داریم. مردم نتیجه این سیاست‌های شما را در زندگی روزمره می‌چشند و ما شاهد بی‌اعتبار شدن گذرنامه‌ها هستیم. آیا یک دولت نباید در این رابطه در این مورد مسوولیت داشته باشد، متاسفانه دولت بسیار بی‌اعتنا است و مردم از این افراط‌کاری‌ها می‌سوزند.
وی ادامه داد: آقای هاشمی مرد بزرگی است که نقاط ضعف و قوت دارد پس آنقدر این را به ما نگویید و سه فکر را در مقابل هم قرار ندهیم. خاتمی آدم کمی نیست. در سطح داخل و جهان مطرح است و می‌توانند با شما صحبت کنند و الحمدالله صداوسیما در اختیار دوستان است. پس آنها به من ربطی ندارد، پس سیاست شما باعث لطمه‌دار شدن حیثیت شیر غران ایران شد و آن را در بند کرد. در مورد همبستگی ملی چه کار کردید؟ چه بلایی سر محیط دانشگاه آوردید؟ آنها را ستاره‌دار کردید؟ دولت باید به تعهدات خود مقید شده باشد؟ تیراژ کتاب‌ها را اعلام کنیم؟ متاسفانه اقدامات دولت دردناک است. یک انتشاراتی چند جلد کتاب منتشر می‌کند، اما شما با جلوگیری از نشر کتاب‌ها، آنها را ورشکست می‌کنید. علت مقابله هنرمندان با دولت چیست؟ به رابطه دولت و روحانیت نگاه کنید؟ چرا این رابطه بد شده؟ چرا در سوالات آموزش و پرورش شما به پیامبر توهین شده؟ آیا دولت در این رابطه فکر کرده است؟ تمامی این اقدامات برخلاف فرمان هشت ماده امام است و شما مردم خودی را غیرخودی می‌کنید.
احمدی‌نژاد پاسخ داد: شما دولت من را به بی‌قانونی متهم کردید، اما بدانید که ۳۰۳ تا از مصوبات دولت قبل در دیوان عدالت اداری باطل شد، اما ۱۵۷ مصوبه دولت ما باطل شد. ۳/۳‌درصد مصوبات ما باطل شده است،‌ درحالی که ۵/۶‌درصد مصوبات دولت قبل در دیوان عدالت اداری باطل شد. اگر شما اعتراضی دارید که دولت قانون را رعایت نمی‌کند می‌توانید یک نامه به دیوان عدالت اداری بنویسید، ما داریم عین قانون مجمع را رعایت می‌کنیم با دو تا حقوقدان صحبت کنید تا شما را توجیه کند. در دوره شما مگر کم از این اتفاقات افتاد، ما دنبال پرونده‌سازی هستیم.
وی افزود: ماجرای کردان به این ترتیب است که در دهه ۸۰ در دوره هاشمی که حامی موسوی است، یک موجی در مدیران ایجاد شد که همه می‌خواستند مدرک بگیرند. دانشگاه آزاد هم پشت اینها بود و موج ایجاد می‌کرد. آقای کردان هم یکی از این مدیران بود. من در مجلس گفتم این جور مدارک را برایش ارزش قائل نیستم و آن را کاغذ پاره می‌دانم، می‌شود فهرست را بیاوریم که چقدر از مدیران دوره هاشمی و موسوی رفته‌اند مدرک قلابی گرفته‌اند.
رییس دولت نهم تصریح کرد: آقای کردان هم یکی از همان‌ها است، حالا یکی از آنها را پیدا کردند و روی آن انگشت گذاشتند، من در مجلس گفتم مدرک را بگذارید کنار و عملکرد را بیاورید. راجع به کسی که می‌گوید صدها میلیارد تومان پول دارد. وی در دوره هاشمی و خاتمی پولدار شده است. در همان دوره زمانی که پولدار بود من به او گفتم بگذار کنار.
احمدی‌نژاد ادامه داد: آقای صفایی‌فراهانی هم در دولت شما پولدار شدند. پسران آقای هاشمی چه می‌کنند؟ آقای ناطق چطور زندگی می‌کند؟ پسرش چطور میلیاردر شد؟ کارخانه رشت الکتریک را یکجا به برخی دادند. دادند به آقای کرباسچی و همسرشان و آقای قبه کارخانه‌ای را که در مزایده نبوده، صاحب شدند، زمین را از بیخ کندند و صاحب زمین شدند. پرونده استات اویل که پشت پرده‌اش پسر آقای هاشمی است، یک نفر در این قضیه دادگاهی شد،‌ حامی او شدند و فراری‌اش دادند به خارج از کشور. بسیاری از مدیران در دوره خاتمی زمین‌های چند صد هکتاری به نام خودشان زدند. همان مدیرانی که زمین مفتی گرفتند‌،‌ الان از شما حمایت می‌کنند. ما می‌دانیم که چه کسانی پول ستاد شما را می‌دهند؟ پرونده همسر خودتان را دیده‌اید؟‌ مدرکش غیرقانونی است؟ به طور همزمان در دو رشته فوق‌لیسانس گرفته است و بعد مدرک دکترای غیر‌مرتبط گرفت.
نمی‌توانیم بی‌قاعده افراد را متهم کنیم
موسوی گفت: یکی از مشکلاتی که در صحبت کردن با احمدی‌نژاد مشخص است، غیرعادی بودن سخنان وی است که به طور مثال از دیوان عدالت اداری می‌خواهد یک مصوبه‌ای را لغو کند.
در واکنش به این سخن، احمدی‌نژاد گفت: «غیرقانونی بوده است» و موسوی به وی گفت: شما نباید در وقت من وارد شوید، همین روحیه شما که در حال حاضر پیداست و در صدا و سیما و رجانیوز می‌‌دانیم چه کسانی هستند و چگونه عمل می‌کنند.
وی گفت:‌ آیا این راه برخورد با دیوان عدالت اداری، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام است؛ جایی که ریش‌سفیدهای نظام در آنجا نشسته‌اند، جایی که مشروعیت خود را از قانون اساسی و رهبری می‌گیرد. آیا به این ترتیب می‌توان مساله کشور را اداره کرد، در مواردی که روشن است باید به گونه‌ای عمل کنیم که اولا بگوییم به سمت این برویم که اشتباه کرده‌ایم.
موسوی اظهار کرد: ایشان می‌گویند که چرا می‌گویید من دیکتاتور هستم، من این را نگفتم؛ اما این روش قطعا به دیکتاتوری می‌انجامد و اینکه رای خود را به رای تشخیص مصلحت ارجحیت دهید.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم به اعلام اسامی افراد از سوی احمدی‌نژاد اشاره کرد و گفت: شایسته یک مسوول دولت نیست کسانی که در قوه قضائیه محکوم نشده‌اند، نام ببرد؛ چرا که مطرح شدن نام آنها جرم است. ما از آنها نام می‌بریم، در حالی که آنها قدرت دفاع از خودشان را داشته باشند. شما افکاری را مورد حمله و هجوم قرار می‌دهید که در این صحنه حضور ندارند و آن را قاطی سرنوشت من می‌کنید. گویا موردی از من نداشتید که آمده‌اید مرا وصل به دو دولت قبل کردید. اگر نخواهم از آنها دفاع کنم، واقعا به آنها حق می‌دهم که از دست شما عصبانی باشند. مردمی که این صحنه را می‌بینند، این صحنه را از رییس‌جمهور خود نمی‌پذیرند.
وی ادامه داد: شما فکر نمی‌کنید که هاشمی یا خاتمی در این مملکت چه کارهایی انجام دادند؟ شما حداقل به عنوان یک شهروند باید به آنها حق دهید در جایی که نمی‌توانند از خود دفاع کنند، در جمع ۵۰میلیونی که حداقل امروز مردم این صحنه را می‌بینید شما آنها را متهم و اسم خانواده آنها را نام می‌برید.
موسوی گفت: قوه قضائیه در جهان معنایش این است که وقتی کسی را محکوم می‌کند، به معنای این است که بقیه ملت بری هستند. این یک اصل اسلامی است.
وی با بیان اینکه شما از ابتدای کار خود اعلام کرده‌اید که در کشور ‌هزاران مفسد وجود دارد که پرونده آنها را باز و نامشان را اعلام خواهید کرد، گفت:‌ رییس بانک پارسیان را اینگونه لجن‌‌مال کردید و بعد آن را مشاور خود کردید. اینها گناه دارند و ما مسلمان هستیم و نمی‌توانیم همین‌طور نام افراد را اعلام و متهم کنیم.
وی در واکنش به ادعای احمدی‌نژاد مبنی بر واگذاری زمین‌های هکتاری گفت: این کار غلطی است، چه ربطی به من دارد؟ شما اعلام می‌کنید که چرا آنها از من حمایت می‌کنند. من اعلام کرده‌ام هر شهروند یک ستاد. مثل بعضی دوستان که بنرهایشان سطح جهان را پوشانده و از تمام امکانات و ادارات دولتی، وزارت کشور و صدا و سیما استفاده می‌کنند، من استفاده نکردم. ما در آنجا را به روی هسته بسیار سالمی باز کرده‌ایم که یک نفر هم نمی‌تواند در مورد آن هسته حرف بزند، چرا که افراد بسیار وارسته، معتقد و مومن وجود دارند که اگر موردی در آنجا بود، به دلیل روحیه‌تان نام آنها را برده و آنها را محکوم می‌کردید.
موسوی با بیان اینکه هر کسی از ما حمایت ‌کند، از آن استقبال می‌کنیم، ادامه داد: دلیلی بر عدم استقبال وجود ندارد، ما از همه ملت استقبال می‌کنیم که از من حمایت کنند تا رای بالا بیاوریم و تغییر ایجاد کنیم.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در واکنش به اقدام احمدی‌نژاد مبنی بر نشان دادن مدرک تحصیلی دکتر زهرا رهنورد گفت: ایشان عکس خانم بنده را می‌گیرد که این کار را کرده است، این کار را کرده. ایشان مهم‌ترین روشنفکر زن این کشور است و ۱۰سال برای دکترای علوم سیاسی زحمت کشیده که مدارک و اسناد آن موجود است، اما سایت‌های مرتبط با شما علیه وی جوسازی کردند. افتخارش این است که هم فوق‌لیسانس رشته هنر و هم ‌فوق‌لیسانس و دکترای علوم سیاسی دارد.
موسوی تصریح کرد: یکی از مشکلات کنونی کشور این است که معاون اجرایی رییس‌جمهور به جای اینکه مشغول حل مشکلات مردم باشد، مشغول رفتن و سر کشیدن به این پرونده و آن پرونده و از این مکان تا آن مکان است تا پرونده‌ای ساخته و به درد امشب بخورد و ما را اذیت کند.
وی با بیان اینکه آمده‌ام تا این روحیه را عوض کنم، گفت: این موضوع برخلاف فرمان هشت ماده‌ای امام است و این حالت پرونده‌سازی و سیاه کردن پرونده‌ها را محکوم می‌کنم.
در دوره آقای معین دانشجویان این‌گونه دستگیر نمی‌شدند
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم با اشاره به سخنان احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه ستاره‌دار شدن دانشجویان مربوط به زمان معین است، گفت: به ستاره‌‌دار کردن دانشجویان در زمان وزارت معین کاری نداریم، اما فکر نمی‌کنم در آن موقع این‌گونه دانشجویان دستگیر و کتک زده می‌شدند.
احمدی‌نژاد در واکنش به این سخنان میرحسین گفت که این چه حرفی است که می‌زنید که موسوی پاسخ داد: شما نباید در وقت من دخالت کنید. ما می‌خواهیم عادلانه برخورد کنیم. بنده ۴ سال در مورد شما صحبت نکردم. وقتی از نظر وظیفه، کارد به استخوانم رسید و دیدم که شما کشور را به خطر می‌اندازید، وارد عرصه شدم.
وی ادامه داد: بنده در برنامه‌های آینده مسائل اقتصادی را مطرح می‌کنم که شما با چه روشی کشور را اداره می‌کنید. همان انحلال شورای پول و اعتبار عملا بانک‌ها را به حیاط خلوت شما تبدیل کرده است.
موسوی اینگونه سیاست‌ها را سیاست دوران قجری عنوان کرد و گفت: میرزا آقاسی دست خود را به خزانه می‌کرد و آن را به این و آن اختصاص می‌داد. شورای پول و اعتبار برای این است که من و شما را محدود کند. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای این است که اجازه ندهد شما هر کاری خواستید بکنید.
وی مدیریت هیجانی، بی‌ثبات، نمایشی، شعاری و خرافه‌گرایی را از سیاست‌های مدیریتی دولت نهم عنوان کرد و گفت: بنده ۴ سال است که می‌شنوم اسرائیل، فرانسه و آمریکا در حال فروپاشی است. بر اساس همین سیاست خارجی را تدوین می‌کنیم که بی‌شک به بیراهه می‌رویم.
قانون گریزی؛ مشخصه دولت نهم
موسوی یکی دیگر از سیاست‌های مدیریت این دولت را خودمحوری و قانون‌گریزی عنوان کرد و گفت: اگر انسان خودمحور نباشد قانون‌گریزی نمی‌کند و از راه قانونی مشکلات را حل می‌کند. بنده اعتقاد دارم خسارت‌هایی که در این ۴ سال دیده‌ایم خسارت‌های بسیار سنگینی است که همه اینها توجیه‌گر حضور من هستند.
این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دهم در پایان سخنان خود مردم را به عمیق‌بودن و بازگشت به ارزش‌ها دعوت کرد و گفت: مردم را خوار کردن، با یک نامه آنها را به دنبال ماشین خود کشیدن، روش کار نیست و باید برای مردم تولید و کار ایجاد کنیم و صنعت خود را تقویت کنیم نه اینکه برنج باسماتی، رشت را فراگیرد. ما باید حداقل عرق ایرانی داشته باشیم که بگوییم تحقیر‌آمیز است که صنعت کشاورزی و فرهنگ‌ ما در کنار این همه نابسامانی‌ها قرار گیرد.


 

گزارش تابناک

«‌امروز آقاي موسوي در برابر من نيست، بلكه سه دولت گذشته در برابر من هستند هم آقاي موسوي، هم آقاي هاشمي و هم آقاي خاتمي كه در دوره پیش نيز از آقاي هاشمي حمايت كردند. ‌اينها همه با هم بودند و از روز اول به دولت هجوم آوردند و مردم مي‌دانند و اين حركت با محوريت آقاي هاشمي، ‌موسوي و خاتمي عليه دولت حركت مي‌كنند.»

به گزارش «تابناک»، در آغاز این مناظره محمود احمدی‌نژاد با اعلام اینکه در این دوره از انتخابات تمامی ارکان دولت‌های پیشین در مقابل من قرار گرفته‌اند، گفت: من به آقای موسوی علاقه‌مندم، ولی ایشان در این چند مدت صحبتهایی کرده‌اند که به هیچ وجه برای من قابل توجیه نیست.

میر حسین موسوی نیز با اشاره به اینکه هر کسی پاسخگوی عمل خویش است، گفت: آقایان دولت‌های گذشته خودشان از عملکرد خود دفاع می‌کنند و آقای احمدی‌نژاد ظاهرا چون حرفی در مورد من ندارند سعی می‌کنند که من را به این آقایان متصل کنند.

احمدی‌نژاد

محمود احمدی‌نژاد كاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی دیگر كاندیدای انتخابات با بیان اینكه عرصه انتخابات یك عرصه سرنوشت‌ساز است، گفت: در انتخابات مردم با یك حركت گروهی یك پرش به سمت قله‌های پیشرفت برمی‌دارد و فضا باید پرشور و نشاط و سرشار از منطق و دوستی‌ها و برادری‌ها و هم‌آفزایی‌ها باشد.

احمدی‌نژاد گفت:‌ می‌خواهم در آغاز كار از برخوردهای غیرمنصفانه و ظالمانه و دروغ‌پردازی‌های بزرگ و تخریب علیه دولت گله كنند، چراكه این حادثه در طول حادثه پس از انقلاب چه در طول دوران یك دولت و چه در دوران انتخابات اینقدر هجمه‌ها سنگین نبود.

احمدی‌نژاد با اشاره به موضوع سیاست خارجی گفت: ‌متأسفانه پیروزی‌های بزرگ ملت را انكار كردند و خدمات دولت را در این زمینه منكر شدند و ای كاش به جای این تخریب‌ها و تبلیغات بی‌سابقه یك برنامه ارایه می‌شد.

وی خاطرنشان كرد:‌ در این مدت به ملت ایران توهین شده و من متاثر شدم كه چرا ملت را ناامید می‌كنید و خود را شیفته قدرت می‌كنید.

این كاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:‌ چهار سال تمام دروغ‌ها و توهین‌های به خود را تحمل كردم و از آنها می‌گذرم، ولی اجازه ندارم تا از توهین به مردم و انتخاب مردم و منافع ملت بگذرم، چرا كه مردم این اجازه را به من نمی‌دهند و مردم نمی‌خواهند كه خادم آنها از این مسائل گذشت كند.

احمدی‌نژاد گفت:‌ در دیدار با مردم در شهرهای مختلف به طور گسترده از من خواسته شد تا از حق آنها دفاع كنم و من همانطور كه قبلا قول دادم می‌خواهم ریشه این فریب‌ها را بگویم.

وی خاطرنشان كرد: ‌امروز آقای موسوی در برابر من نیست بلكه سه دولت گذشته در برابر من هستند هم آقای موسوی، هم آقای‌هاشمی و هم آقای خاتمی كه در دوره قبل نیز از آقای‌هاشمی حمایت كردند.

احمدی‌نژاد افزود: ‌اینها همه با هم بودند و از روز اول به دولت هجوم آوردند و مردم می‌دانند و این حركت با محوریت آقای‌هاشمی، ‌موسوی و خاتمی علیه دولت حركت می‌كنند.

وی گفت: این فشارهای بی‌سابقه در طول ۴ سال و خصوصا در ایام انتخابات به این برمی كردد كه در سه دوره گذشته یك ساختار اداری و حلقه‌های مدیریتی شكل كرفت كه از مسیر و ارزش‌های انقلاب فاصله داشت.

احمدی‌نژاد گفت: من نمی‌گویم كه در این مدت در دولت‌های گذشته خدماتی انجام نشده ولی آرام ارام جریانی شكل گرفت كه خود را مالك مردم می‌دانست و دستش را در بیت‌المال باز می‌دید. باید فضای انتخابات یك فضای آزادی همراه با عزت و آرامش باشد اما در چهار سال گذشته همواره تلاش كردند تا ملت را بشكنند ولی با عنایت خدا و حمایت مردم این موضوع صورت نگرفت.

احمدی‌نژاد خاطرنشان كرد: چهار سال پیش از داخل و خارج به رقیب انتخاباتی ما كمك شد و آقای‌هاشمی در پیغامی كه به یكی از پادشاهان كشورهای منطقه داد گفت؛ نگران نباشید این دولت ظرف شش ماه ساقط خواهد شد.

وی با بیان اینكه دولت نهم همواره در خدمت به مردم بوده است، اظهار داشت:‌ این دولت در طول این عمر كوتاه افتخارات بزرگی بوجود آورد كه البته این كار ملت بود.

وی افزود: امروز ملت ایران با نشاط و سربلند و با ظرفیت‌های فراوان در عرصه‌های مختلف حضور دارند كه نمونه آن حضور در سیاست خارجی مناسب ایران است كه ملت ایران را عزیز كرده ولی عده‌ای می‌خواهند آن را نادیده بگیرند.

این كاندیدای دهمین دوره ریاست جمهوری به دروغ‌ها و تهمت‌های علیه دولت نهم اشاره كرد و در چهار ساله گذشته و خصوصا در سه ماه اخیر اشاره كرد و گفت:‌ من آقای موسوی را دوست دارم ولی این اتفاقی كه در این سه ماه اخیر افتاد برای من قابل توجیه نیست.

احمدی‌نژاد خطاب به موسوی بیان داشت: ‌برای اینكه متوجه وجود مشكلات از جمله اعتیاد و بیكار در جامعه شوید احتیاجی نبود تا یك بازیگر را بیاورید در فیلم انتخاباتی‌تان و این مسائل را مطرح كنید.

وی خاطرنشان كرد: آیا مشكلات كشور همه مربوط به چهار سال گذشته است، پس ۲۶ سال قبل چه می‌شود؛ یعنی دوستان و متحدان شما یك مملكت گلستان را به من تحویل دادند و من آن را تبدیل به خرابه كردم و تازه معلوم شده كه مشكل وجود دارد.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه ای كاش به جای این حرف‌ها برنامه ارایه می‌دادید، تصریح كرد: من در جایی به شوخی گفتم خوب شد من در انتخابات حضور دارم و الا این سه عزیز چه چیزی می‌خواهند به ملت بگویند.

این كاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینكه این انتخابات در عرصه رقابت بین چهار نفر نیست، ادامه داد: سه نفر علیه یك نفر صحبت می‌كنند و حتی مناظره دیشب مناظره نبود، بلكه علیه یك نفر صحبت می‌كردند و این فاقد منطق است.

موسوی

همچنین میرحسین موسوی دیگر كاندیدای دهمین دوره ریاست جمهوری در ادامه این مناظره با بیان اینكه من دوست داشتم كه دولت آقای احمدی نژاد موفق باشد تا من نیازی برای ورود به صحنه در خود نبینم، تاكید كرد: ‌چنین اعتقادی داشتم و ا گر چنین می‌شد وارد صحنه نمی‌شدم.

وی خاطرنشان كرد: آقای‌هاشمی و خاتمی اشخاص بزرگی هستند كه باید خودشان با آقای احمدی‌نژاد صحبت كرده و جوابشان را بدهند اما من مشكلاتی در جامعه دیدم و احساس خطر كردم و وارد عرصه شدم.

موسوی گفت: ‌من همیشه ایران را دوست دارم و این عشق به ایران در تك تك مردم ایران هم وجود دارد و هیچ ایرانی نیست كه به كشور عشق نداشته باشد ولی من دوست داشتم ایران قدرت اول منطقه در همه عرصه‌های نظامی، ‌علمی و فرهنگی باشد؛ چراكه ما برای این كار یعنی ساخت یك كشور الگو برای جهان انقلاب كردیم تا بتوانم در جهان اثر گذار بوده و پیام خود را برسانم.

این كاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در برخورد با حل مسائل كشور كه ایران را به جایگاه برتر برسانم می‌توان دو جور عمل كرد؛ یكی آنكه مدیریتی بر اساس ماجراجویی، بی‌ثباتی، قهرمانی، ‌نمایش، خرافه‌ گویی، خلاف‌كاری، ‌پنهان‌كاری، خود محوری، افراط و تفریط، سطحی‌نگری و قانون‌گریزی باشد و راه دوم این است كه بیاییم بر پایه متانت، ‌واقع‌بینی، ‌شفافی‌سازی، ‌خرد جمعی و اعتدال حركت كنیم.

وی با بیان اینكه اگر می‌خواهیم ایران را به قدرت اول منطقه تبدیل كنیم، باید به راهکار دوم عمل كنیم، تصریح كرد: من برنامه‌های خودم را ارایه كرده‌ام و برخلاف آقای احمدی‌نژاد، معتقدم این سه مناظره مكمل هم هستند اما آنچه مهم است انگیزه من برای ورود به انتخابات است.

موسوی افزود: من درباره آینده كشور با این مدیریت احساس خطر كردم و چون آقای احمدی‌نژاد بحث را با سیاست خارجی آغاز كردند، من نیز از همین جا آغاز می‌كنم.

این كاندیدای دهمین دوره ریاست جمهوری گفت: ‌یكی از این اعتقادات عدم تناسب شعارها با عمل است كه شعارها اسطوره‌پردازی،‌ خیال‌پردازی در رابطه با جهان است و اینكه ما در حال مدیریت جهان هستیم اما این پشتوانه عملی ندارد.
وی به موضوع آزادسازی ملوانان متجاوز انگلیسی اشاره كرد و گفت: انگلیسی‌ها به حریم ما تجاوز كردند و نیروهای ما آنها را گرفتند كه باید مورد حمایت و تایید قرار می‌گرفت.

موسوی افزود: بلافاصله خواهان اعدام آنها شدیم و یك بحران آغاز شد و تصمیم گرفتیم كت و شلوار تن آنها كنیم و رئیس‌جمهور مملكت كه متعلق به همه مردم است در مراسمی كه حتی برای سران كشورها نیز برگزار نمی‌شود به خاطر نهیبی كه از انگلستان داشتیم با آنها خداحافظی كرد و این عزت و اقتدار حفظ نشد.

وی گفت: ‌این موضوع از نظر امنیت ذهنی و عزت ملی بر مردم ما تأثیر دارد و حتی سیاست خارجی را دچار فراز و نشیب‌هایی می‌كند.

این كاندیدای دهمین دوره ریاست جمهوری با اشاره به سفر احمدی‌نژاد به عراق گفت: آقای رئیس‌جمهور بدون آنكه دلیلی برای گفته‌اش بیاورد اظهار داشت‌ كه‌ در این سفر می‌خواهند مرا بربایند؛ آمریكایی‌ها كه در آنجا هستند حتی بنزین هواپیمای شما را آنها دادند و بعد در منطقه الخضراء كه تحت نفوذ آنها است رفتید و در آنجا دیدار كردید و حتی با سربازان عكس گرفتید و این مسأله در ایتالیا هم مطرح شد.

موسوی افزود: چرا باید تصورات خود را این قدر گسترش دهیم كه سیاست خارجی و منافع ملی را به خطر بیندازند؟!
وی به سفر رئیس‌جمهور به عربستان اشاره كرد و ادامه داد: ‌من شنیدم كه چندین بار حاكمان آن كشور پیام دادید و خواستید شما را به آنجا دعوت كنید و این مضوع را با یك نقل قول از ملك عبدالله شنیدم كه این طور بوده است و باید ببینیم كه آیا وضعیت زوار و رابطه با عربستان پس از سفر شما بهتر شد یا نه.

این كاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: سپس از زبان رئیس آن كشور علیه وزیر خارجه صحبت كردید و با این موضوع حاكمیت آن كشور را با خود مشكل‌دار كردند.

موسوی گفت: بارها از زبان شما شنیدم كه می‌گویید آمریكا در حال فروپاشی است پس چرا چهار بار به آمریكا رفتید و دو بار نامه نوشتید و از رئیس‌جمهور سوئیس خواستید كه از اوباما بخواهد تا پیش از انتخابات با شما مذاكره كند و آیا این به سود ماست. من می‌گویم این كارها عزت و آبروی كشور و توسعه داخلی را مشكل‌دار و تنش‌زا كرده است.

وی با اشاره به طرح مسأله هولوكاست از سوی احمدی‌نژاد خاطرنشان كرد: این موضع باعث شده كه خسارت‌ها زیادی ببینیم و شورای امنیت مصوب كرد كه طرح این موضوع جرم است و به خاطر همین بود كه اروپایی‌ها كه پس از حوادث غزه با اسرائیل مشكل پیدا كرده بودند، دوباره پشت سر ما جمع شدند و من به تازگی اگر فیلم حضور شما در سوییس را نمی‌دیدم، باور نمی‌كردم به رئیس‌جمهور كشورمان توهین شود اما شما آن را حماسه نامید.

وی افزود: ‌این چه حماسه‌ای است كه به خاطر آن مجددا مصوبه‌ دیگری درباره هولوكاست تصویب ‌كردند و این به نفع آنها شد و به تبیین منافع ما كمك نكرد.

متن کامل مصاحبه به نقل از ایرنا به شرح زیر است:

مجری: آقای احمدی نژاد قاعدتا هر کسی دارای دغدغه‌هایی است و شما هم دغدغه‌های ذهنی فردی و اجتماعی دارید و می‌خواهید در صحنه باشید به عنوان کاندیدا در این رقابت، به عنوان ریاست جمهوری احتمالی مهمترین دغدغه‌های شما که باعث شده شما در صحنه باشید چه هست ؟

احمدی‌نژاد: بسم الله – اللهم عجل… من ابتدا خدای بزرگ را شاکرم که فرصت داد یک دوره در خدمت ملت عزیز ایران باشم و ازمردم خوبمان بخاطر همه حمایت‌ها و بزرگواریها و همراهی‌هایشان تشکر می‌کنم و ارزو می‌کنم که ملت ایران همواره سربلند باشد.

یاد امام عزیز،شهدای بزرگوار، ایثارگران،جانبازان و آزادگان را گرامی می‌داریم که راه سربلندی را در برابر ما قراردادند و امروز هرچه داریم از آنهاست.

انتخابات عرصه بسیار مهم سرنوشت است، انتخابات در کشور ما فقط انتخاب یک فرد نیست بلکه انرژی گرفتن ملت برای پرشهای بلند به سمت قله‌های عزت و پیشرفت است.

فضای انتخابات باید فضایی پرشور و نشاط باشد، فضای انتخابات باید سرشار از منطق و دوستی‌ها و هم‌افزایی‌ها و برادری‌ها باشد.

من می‌خواهم در آغاز عرایضم گله بکنم از برخوردهای بسیار غیرمنصفانه و ظالمانه بلکه دروغ پردازی‌های بزرگ و تخریب بی سابقه ای که علیه یک دولت انجام شده است در تاریخ پس از انقلاب ما نداشتیم چه در طول دوران یک دولت چه در ایام انتخابات این قدر هجمه سنگین علیه دولت، به نظرم علتش این است دوستانی که تصمیم گرفتند وارد عرصه بشوند احساس کردند که در هیچ یک از عرصه‌های مثبت و سازنده قدرت رقابت با این دولت را ندارند به ویژه درعرصه خدمات گسترده دولت که بی نظیر بود در هر بخشی که ما وارد می‌شویم در مقایسه با دولت‌های پیش؛ هرچند آنها خدمات ارزشمندی را داشتند کار دولت به اندازه چند دولت بوده است، به ویژه در عرصه بین‌الملل متأسفانه پیروزی‌های بزرگ ملت را هم انکار کردند خدمات دولت را به طور مطلق منکر شدند. ای کاش به جای این همه تخریب و این تبلیغات سنگین و بی سابقه یک برنامه ای ارایه می‌شد، متأسفانه در تبلیغات انتخاباتی به ملت بزرگ ایران توهین شد که من بسیار متاثر شدم ما چرا باید مردم را از خودمان ناامید کنیم، چرا باید اینقدر خودمان را شیفته قدرت نشان بدهیم من شخصا علاقه‌مند به ورود به این بحث‌ها نبودم چهار سال تحمل کردم و ازهمه توهین‌ها و افتراتی که بخود من شد ونسبت داده شد گذشت کردم الان هم می‌گذرم بارها اعلام کردم که من همه را بخشیده ام اما ازتوهین به مردم، توهین به انتخاب مردم از توهین به فهم وشعور مردم ومنافع مردم نمی‌توانم بگذرم اجازه ندارم، مردم این اجازه ر ا نمی‌دهند که وقتی که حیثیت انها مورد هجوم قرار می‌گیرد یک خادم انها گذشت بکند.

دردیدار‌هایی که من با مردم دارم در شهرهای گوناگون قشرهای گوناگون بطور گسترده ازمن می‌خواهند که ازحق انها دفاع کنم از موضع انها دفاع کنم من باید ریشه این بد اخلاقی‌ها، این جفا‌ها و این فریب‌ها را به مردم بگویم.

قبلا هم وعده کرده بودم که بگویم باور من این است که امروز آقای موسوی در برابر من نیست تنها آقای موسوی نیست بلکه سه دولت پی درپی در برابر بنده قرار گرفته اند هم آقای موسوی هم آقای‌هاشمی وهم آقای خاتمی که این سه در گذشته باهم بودند در دور گذشته هم آقای موسوی از آقای خاتمی حمایت کرد و هم از آقای‌هاشمی حمایت کرد وهم آقای خاتمی از آقای‌هاشمی حمایت کرد در واقع اینها همه باهم بودند از روز اولی که این دولت تشکیل شد هجوم‌ها بود برای ضربه زدن البته مردم اینها را می‌دانند اما باید جوانها هم بدانند که بنده دربرابر یک کاندیدا نیستم دربرابر یک مجموعه ای هستم که با محوریت آقای‌هاشمی وهمکاری آقای موسوی و خاتمی علیه بنده حرکت کردند.

علت این فشار سنگین به بنده در طول چهار سال و فشارهای سنگین تر در ایام انتخابات بنظرمن به یک مسئله برمی گردد اینکه در این سه دوره یک ساختار اداری و حلقه‌های مدیریتی شکل گرفت که از مسیر انقلاب و ارزشهای انقلاب فاصله گرفت نه اینکه در این سه دوره خدماتی نشد چرا شد اما ارام ارام یک جریانی شکل گرفت که خود را مالک ملت، مالک انقلاب، حاکم برمردم و دست خودش را در بیت المال ومسایل کشور باز می‌دید.

انها درانتخابات قبل صف آرایی کردند اما ملت برانها غلبه کرد در طول این چهار سال تلاش کردند که دولت را ناموفق جلوه بدهند وبشکنند اما خدای متعال عنایت کرد با حمایت مردم تا اینجا امدیم درانتخابات قبل از داخل وخارج رقیب من پشتیبانی شد و کمک شد در همان اوایل این دولت آقای‌هاشمی پیغامی برای یکی از این پادشاهان حاشیه خلیج فارس فرستاد که شما نگران نباشید ظرف شش ماه این دولت ساقط می‌شود که بعدا افرادی رفتتند توضیح دادند ومسئله تا حدودی حل شد معنای این حرف به روشنی طراحی‌های گسترده علیه این دولت را می‌رساند در حالی که این دولت درخدمت مردم بود، در مدت کوتاه چهار سال افتخارات بزرگ در عرصه‌های داخلی وجهانی بوجود اورد که البته کار ملت است، می‌بینیم امروز ملت با نشاط هستند ظرفیت‌های ملت در حال شکوفایی است درعرصه‌های علمی فن آوری در عرصه‌های سیاسی بخصوص در سیاست خارجی امروز ملت ایران عزیز و عزیزترین ملت‌هاست اما همه اینها نادیده گرفته می‌شود وسنگین ترین دروغها و تهمت‌ها در طول چهار سال بخصوص درطول سه ماه اخیر من ا لبته آقای موسوی را دوست دارم همیشه هم به ایشان احترام گذاشته ام اما اتفاقی که در این سه ماه افتاد برای من قابل توجیه نیست.

جناب آقای موسوی برای اینکه متوجه بشویم در کشور مشکل هست واعتیاد هست ما نیاز نداریم که برویم یک بازیگر رابیاوریم در اتوبوس تا بفهیم اعتیاد هست شما چند تا سفر کردید متوجه شدید که در کشور مشکلات هست ایا این مشکلات در چهار سال ایجاد شده است پس ۲۴ سال چه، یعنی یک گلستانی را دوستان جنابعالی متحدان جنابعالی به من بنده تحویل دادند و بنده این را تبدیل کردم به یک خرابه هیچ اتفاق مثبتی هم نیفتاده است تازه معلوم شده که بنگاهها مشکل دارند تازه معلوم شده که بیکاری هست شما چهار تا شهرستان واستان رفتید بنده همه ایران را دیده ام اگر بنا باشد از مشکلاتی که مردم دارند صحبت کنم تمام وقت این مناظره را هم اختصاص بدهیم باز وقت کم می‌آوریم.

احمدی نژاد افزود: من به شوخی در یک جایی گفتم خوب شد که من هم داوطلبم والا این سه عزیزی که امروز کاندیدا هستند چه می‌خواستند به مردم بگویند و این جمله را هم بگویم درهمین عرصه رقابت هم رقابتی بین چهار نفر نیست سه نفر علیه یک نفر است. همه حرف‌ها حتی مناظره دیشب مناظره نبود علیه یک نفر بود به نظرم این فاقد منطق است ما باید بیاییم برمبنای عدالت و منطق کار کنیم.

مجری: آقای موسوی بفرمایید.

موسوی: بسم الله… من از همه بیننده‌ها و تماشا کننده‌ها تشکر می‌کنم و صحبت‌های خوبی هم مطرح شد که بنده بصورت روش مند می‌خواهم با آن برخورد کنم وجواب بدهم.

اولا بنده دوست داشتم که آقای احمدی نژادموفق باشند در کارهایشان وبنده وارد این عرصه نشوم واگر چنین اعتقادی پیدا می‌کردم قطعا برخوردم لازم می‌دیدم که در ان کاری که هستم باشم و وارد این عرصه نشوم،دوسه تا نکته می‌گویم وبه اصل قضیه می‌پردازم.

آقای‌هاشمی و آقای خاتمی اشخاص بزرگی هستند که خودشان با آقای دکتر باید مناظره کنند و جواب خودشان را بدهند و بنده یک مشکلاتی با دولت دارم و بخاطر خطری وارد این صحنه شدم که درمورد ان صحبت خواهم کرد و وارد دوران آقای‌هاشمی وخاتمی نخواهم شد.

چهار سال از این مدتی که ایشان می‌فرمایند مربوط به دوره بنده هست و دوره حضرت امام که راجع آن اگر لازم باشد توضیح خواهم داد.

من همیشه ایران را دوست داشتم واین عشق فکر می‌کنم باهمه ماها قرین هست، هیچ ایرانی را فکر نمی‌کنم که به ایرانیت خودش افتخار نکند و نگران اینده ایران نباشد ونگران مشکلاتش نباشد همه دلشان می‌خواهد ایران را بزرگ بینند و سرافراز ببینند.

ما دوست داشتیم که ایران یک نقشی داشته باشد بعنوان قدرت اول منطقه درهمه شئون علمی و اقتصادی، آبرو داشته باشد الگویی باشد برای همه جهان پس انقلاب کردیم، برای اینها انقلاب کردیم که ایران بزرگ بشود، ایران اسلامی بزرگ باشد، تأثیر گذار باشد و بتواند ترجیحا اثر گذار باشد و پیام خودش را به همه جهان برساند منتهی در برخورد با حل مسایل کشور واینکه ما ایران را به جایگاه واقعی خودش برسانیم من احساس می‌کنم که دو نوع می‌شود روبرو شد دو نوع مدیریت می‌شود داشت یکی مدیریتی هست که براساس ماجراجویی و بی ثباتی، رفتارهای نمایشی و قهرمان نمایی وشعاری است، خیال بافی و خرافه گرایی است وخلاف گویی و پنهان کاری است خودمحوری و قانون گریزی است سطحی نگری و روزمرگی است و افراط و تفریط.

من بقیه بحث‌هایم را در این چهار چوب پیش خواهم برد.یک موردی هم هست که ما بیاییم براصل متانت رفتارهای منطقی و کارشناسی شده واقع بینی و خرافه ستیزی، شفافیت و… قانونگرایی و اتکا به خرد جمعی دور اندیشی واینده نگری و اعتدال و میانه روی کار کنیم.

ما اگر می‌خواهیم ایران نیرومند داشته باشیم من فکر می‌کنم که ان رفتار دوم مناسبتر است یعنی ما بر اساس ان باید عمل بکنیم خوب در اینجا بحث هست… که برنامه‌ها را نوشته ام و ادامه دادم و فکر می‌کنم که بنده سه تا برنامه و مناظره دارم که مورد علاقه مردم است و اینها را مکمل همدیگر می‌دانم برعکس آقای احمدی نژاد فکر می‌کنم که اینها می‌تواند فرصتی باشد که بتدریج هم برنامه‌هایم را بگویم وهم نقطه نظراتم.

آن چیزی که در این جلسه مهم است بگویم انگیزه اصلی بنده هست، برای این امدم به صحنه، حقیقت این است که بنده درمورد اینده کشور احساس خطر کردم بااین مدیریتی که حاکم هست وچون بحث از سیاست خارجی شروع شد من مستقیم به سیاست خارجی می‌پردازم وبعد به مسایل اقتصادی، فرهنگی واجتماعی می‌پردازم.

یکی از مشکلاتی که ما داریم من موردی صحبت کنم کیس به کیس یا مورد به مورد که قابل لمس برای همه مردم ما باشد کلی صحبت نخواهم کرد نمونه نشان خواهم داد.

یکی از مشکلات ما عدم تناسب شعارهایی است که داده می‌شود تا عمل شعارها بیشتر جنبه اسطوره پردازی و بنظر من یک مقدار زیادی خیال پردازی در مورد اینده جهان هست ومتاسفانه اینده کشور در حال فرو ریختن است و تمدن دارد از بین می‌رود و یا اینکه ما مدیریت جهان را می‌کنیم وامثال ا ینها، پشتوانه عملی بنظرمن هیچی نیست مثال مسئله ازاد سازی ملوانان انگلیسی، ملوانان انگلیسی به حوزه ما تجاوز کردند نیروهای ما سررسیدند انان را دستگیر کردند وکار افتخار امیزی کردند وباید مورد تایید قرار می‌گرفتند بعد بلافاصله براساس همین چارچوبی که اشاره کردم ما اول گفتیم اینهاباید اعدام بشوند چه را امدند درسر زمین ما، یک بحران بزرگ جهانی ایجادکردیم بعدا هم تصمیم گرفتیم به تن انها کت و شلوار بپوشانیم و بعد رئیس‌جمهور ما که مسولیتش ومنزلتش متعلق به خودش نیست متعلق به مردم است و متعلق به شماست امد از انها خداحافظی کرد و بایک مراسم که حتی برای سران کشورهای دیگر هم انجام دادیم انها را راه انداختند ورفتند بعد ازنهیبی که ما از انگلستان داشتیم ایا این عزت ملت ما را حفظ کرد من فکر می‌کنم نه اینجور چیزها هم خسارت می‌اورد از نظر امنیت ذهنی مردم ما و هم ازنظر عزت انها وهم اینکه سیاست خارجی ما را دچار یک فراز و نشیبی می‌کند که نمی‌توانیم با هزینه‌هایی که می‌پردازیم مشکلاتمان را حل کنیم.

بعد یک مسافرتی رئیس کشور ما داشتند به عراق بدون اینکه معلوم بشود ازکجا و چگونه مطرح کردند که من را می‌خواهند بربایند یک هزینه زیاد بکنند اگر می‌ربایند چطور امریکایی‌هایی بنزین هواپیمای دولتی ما را در انجا تامین کردند، وبعد ما در عراق رفتیم به منطقه خضرا منطقه ای که تحت تسلط امریکایی‌هاست در انجا ملاقاتمان کردیم وبعدا با سربازان امریکایی هم عکس گرفتیم برگشتیم همین مسئله در ایتالیا تکرار شد من می‌گویم که ایا ما باید تصورات خودمان را اینقدر گسترش بدهیم که درحوزه سیاست خارجی ما که مربوط به صحنه منافع ملی ماست این را گسترش بدهیم، آیا این می‌تواند مشکلات ما را حل بکند یا مشکل ایجاد می‌کند برای ما و هزینه‌های گزافی را دارد.

بعد مسئله عربستان پیش می‌اید آنطوری که بارها گفتند و بنده با واسطه هم شنیدم وانقدر هم گفته شد، من قدیم هم بالاخره مسولیت داشتم خیلی مهم است که چگونه از آدم دعوت بکنند چگونه به یک مسافرتی برود بعد ما از این طرف پیغام دادیم که ما را بخواهید ما را دعوت کنید ما بیاییم وهمه دوستانی که در وزارت خارجه وجاهای دیگر هستند وازملک عبدالله هم بنده نقل قول با واسطه دارم درمورد همین خواست ما برای ا ینکه از ما دعوت بشود که به انجا برویم.

بعد وقتی ما می‌رویم انجا حالا باید یک نتیجه بدهید برای مسافرتی که ما چنددفعه رفتیم آنجا و برگشتیم، نتیجه باید بگیریم این وضعیت زوار ماست یا رابطه ما با عربستان هست که ایا بهتر شده یا بدتر شده.

بعدا امدید از قول رئیس ان کشور علیه وزیر خارجه اش یک صحبتی کردید که بخش قابل توجه ان خاندان و ان وضعیتی که درعربستان هست و حتی برای کشور خودمان مشکل ایجاد کردیم ما می‌گوییم چرا این هزینه‌ها راما ایجاد کنیم به حساب کی این کارها را می‌کنیم ایا اثرش کم است یا زیاد است.

موسوی گفت : بعدا بارها شنیدیم که آمریکا دارد از بین می‌رود، خب اگر این طور هست چرا چهارمرتبه مسافرت کردیم انجا چرا دوتا نامه نوشتیم، چرا دایم دنبال این هستیم که به شکل خاصی با انها صحبت کنیم، پیش رئیس‌جمهوری سوییس رفته صحبت کرده، فکر نمی‌کنم که یک کسی چنین ریسک بکند و دروغ بگوید که از ما خواسته شده به اوباما گفته شود قبل از انتخابات با ما صحبت کند و مسأله رابطه امریکا و ایران بنوعی مشکلاتش حل بشود یا گفت وگو شروع بشود.
خوب آیا این بنفع کشور ماست، من تند می‌گویم برای اینکه یک سرفصل‌هایی بدهم صحبت از سیاست خارجی شروع شد.

اتفاقا ما در زمینه سیاست خارجی هم عزت ملت خودمان را مخدوش کردیم ولطمه زدیم آبروی کشورخودمان را بردیم و هم توسعه داخل کشور خودمان را با مشکل مواجه کردیم، تنش وسیعی با کشورها ایجاد کردیم.

مسئله هولوکاست را ما مطرح کردیم و دوباره بعد ازاینکه خسارتهایی دیدیم از مجمع عمومی یک مصوبه گذراندند که دیگر این مسئله جرم شد که اگر کسی راجع به هولوکاست صحبت کند، اخیرا هم در سوییس که آن ماجرا پیش امد واقعا تصویرش را من اگر نمی‌دیدم باورم نمی‌شد که تا این اندازه اهانت به رئیس‌جمهوری ما که مظهر ملت ماست ومظهر کشورماست، ایشان نباید راضی باشند.

من در بندهای بعدی خاطره ای از حضرت امام نقل می‌کنم که چقدر در زمینه حیثیت جمهوری اسلامی حساس بوده و بعدا آمدیم این را بعنوان یک حماسه مطرح کردیم، چه حماسه ای جز اینکه یک مصوبه دیگر برای هولوکاست دادند جز اینکه اروپا رابطه اش با ا سراییل بد شد بخاطر جنایت غزه اما به دلیل این صحبت‌ها امد پشت سر اسرائیل قرار گرفت ما کجا توانستیم تامین منافع خودمان را درسطح جهان داشته باشیم.

مجری: آقای احمدی نژاد بفرمایید:

احمدی ن‍ژاد: خیلی متشکرم آقای موسوی فکر می‌کنم اگر تمام قضاوتهای شما براساس این استنادات باشد باید یک تجدید نظر جدی بکنید.

من دوستانه بشما می‌گویم به شما علاقه مندم این جور قضاوت براساس اطلاعات غلط این بد است.

ملوانان انگلیسی دستگیر شدند، ماجرا اوج گرفت آقای بلر کتبا نامه داد، عذر خواهی کرد و گفت ما سیاست‌های مان را در رابطه با ایران عوض خواهیم کرد این سند الان در وزارت خارجه موجود است بعد هم ما تفکیک کردیم بنظرمن یکی از زیباترین کارهای جمهوری اسلامی آزادی ملوانها بود انها ۲۷ و۲۸ سال بود از جمله در دوره خود آقای موسوی ما را ضد انسان،ضد حقوق بشر، خشن و گروگانگیر معرفی می‌کردند انجا ما امدیم مردم انگلیس را از دولت انگلیس جدا کردیم این کار بنظرمن بهترین کار بود.

در موضوع عربستان برخلاف حرف آقای موسوی که من نمی‌دانم از کجا این اطلاعات را می‌اورد درنشست اوپک که ما رفته بودیم آقای ملک عبدالله ابتدا به ساکن، قبلا هم به من گفته بود که بیایید مکه من دعوت می‌کنم بیاید، در نشست سران اسلامی من گفتم نه من الان اینجا امدم فرصت ندارم اول دولتم هست، در اوپک ایشان به من گفت اگر دعوت بکنم می‌ایی مکه گفتم بله اگر شما دعوت بکنید من می‌ایم و دعوت هم فقط برای حج بود. سفر سیاسی انچنانی که انتظار داشته باشیم نبود، ضمن اینکه خوب بود آقای موسوی تصاویر را ببینند وقتی ما وارد مطاف شدیم چه موجی در کل مسلمانها درست شد چه سخنرانیها وچه تظاهرات و فریاد‌ها و اظهار محبت‌هایی به ملت ایران کردند.

درموضوع هولوکاست خیلی جالب است آقای موسوی در همین عربستان رابطه ما الان چطور است رابطه آقای موسوی چطور بوده من نمی‌خواهم بگویم در دوره جناب آقای موسوی از گذرنامه وفرودگاه ایشان چه بردند انجا و دستگیر شد وچه بساطی علیه کشور راه افتاد اما همین مقدارمی گویم که رابطه ما با انها قطع شد. یعنی طوری عمل کردند دردوره آقای موسوی که رابطه از اساس قطع شد با عربستان، من تعجب می‌کنم حالا ایشان نگران رابطه با عربستان هستند بله ماهم نگران هستیم کی دائما مقاله می‌نوشت برخوردهای تند می‌کرد جمعی از دوستانی که الان در مشارکت اند و الان در ستاد جناب آقای موسوی فعالیت می‌کنند اینها اصلا اعتقاد نداشتن.

درموضوع فلسطین اشغالی خوب است که آقای موسوی ذهنشان را ببرند مواضع خودشان را مرور کنند.جناب آقای موسوی صریحا اعلام کردند که ما نیروی نظامی می‌فرستیم در کنار مقاومت فلسطین علیه اشغالگران بجنگند، ایشان اعلام کردند که باید رژیم صهیونیستی محو بشود اما آقای موسوی ما بخواهیم وارد این جزییات بشویم و تاکتیک‌ها را بحث بکنیم ازمسیر منحرف می‌شویم دیپلماسی عمومی امروز پیشرفته ترین وعلمی ترین کار دیپلماسی است وقتی دشمن مواضع اصلی دنیا را گرفته ما اگر بخواهیم درمیدان ان بازی کنیم که حتما شکست خورده ایم همین کاری که دردوره آقای‌هاشمی اتفاق افتاد و شما حمایت کردید در دوره آقای خاتمی اتفاق افتاد حمایت کردید ما امدیم خارج از فرمولی که قدرتهای بزرگ طراحی کردند وارد شدیم واین اموزه امام است امام هیچگاه قبول نکرد. فرمولهای انها را اگر می‌پذیرفتیم انقلاب نباید می‌کردیم.

درموضوع هسته ای حتما شما اطلاع دارید روشی که در دولت قبل بنام تنش زدایی درپیش گرفته شد بجایی رسید که تمام تاسیسات هسته ای ما بطور کامل تعطیل شد ودوتا قرار داد برملت ما تحمیل شد یکی پروتکل الحاقی بدون مصوبه مجلس و برخلاف قانون اساسی ودو ترتیبات اجرایی، در پروتکل الحاقی مامورین اژانس ازادند هرلحظه ای ازهرنقطه ایران بازدید کنند هدف چیست،هدف این است که قدرت دفاعی ما را کشف کنند بدهند دست دشمن، ودرترتیبات اجرایی یک بندی اوردندکه هر اندیشه و طرحی در ذهن دانشمندان ما درموضوع هسته ای شکل می‌گیرد قبل از هراقدام باید مامورین اژانس را مطلع کنند سنگین تر ازاین تحمیل برملت نمی‌تواند باشد در حالی که طبق ان پی تی ما می‌توانیم هر فعالیتی بکنیم ۱۸۰ روز قبل از غنی سازی باید اطلاع بدهیم.

تاسیسات تعطیل شد، سنگین ترین تعلیق، همه تاسیسات پلوم شد دو تا قرارداد پذیرفته شد در همان فاصله جناب آقای موسوی جهت اطلاع حضرتعالی می‌گویم هفت قطعنامه شورای حکام علیه ما صادر شد درحالیکه عقب نشینی مطلق بود، قطعنامه شورای حکام به لحاظ حقوقی بسیار مهمتر از قطعنامه شورای امنیت است شورای امنیت قطعنامه اش سیاسی است اعتبار حقوقی ندارد اما شورای حکام قطعنامه اش حقوقی است ما را ملزم می‌کند که کارهایی را انجام بدهیم، تمام ادعاهای اژانس در شش سرفصل دردوره این دولت حل و فصل شد و ما نامه اش را از اژانس داریم که گفتند مسایل اساسی ما حل شده است.

در وسط این بحث‌ها امریکاییها یک ادعایی کردند آنها دارند این را دنبال می‌کنند که ما هیچوقت آن را به رسمیت نشناختیم در سعدآباد در بروکسل در پاریس چه گذشت جناب آقای موسوی امروز ما هسته ای شده ایم برای سه تا سانتریفیوژ صورت مذاکرات را شما بخوانید چقدر ازاین طرف خواهش می‌شود امروز بیش از هفت هزار سانتریفیوژ دارد می‌چرخد آقای بوش بعد از این همه همکاری در افغانستان و در موضوع هسته ای اعلام کرد ایران محور شرارت است تعجب می‌کنیم آنجا آبروی ایران نرفت ایران را تهدید کرد به حمله نظامی اما امروز چه، همان آقای بوش درا واخر عمر حکومتش اعلام کرد ما دنبال براندازی ایران نیستیم و آقای اوباما هم به صراحت اعلام کرد.

کدام سیاست خارجی موفق بوده وک دام ذلت آفریده استك کدام سیاست خارجی استقلال ما را حفظ کرده و کدام بیشتر امتیاز داده و دستاوردی نداشته است؟

پانزده سال اروپاییان می‌گفتند، ما می‌خواهیم گفت‌وگوی انتقادی کنیم با ایران.هر روز می‌آمدند و می‌گفتند که آقا ایران حقوق بشر را رعایت نمی‌کند.

بنده دو تا سوال کردم راجع به هولوکاست ؛ دو سوال که تمام نظام حقوق بشر غربی بر اثر آن زیر سؤال رفته است. آنها دارند فریاد می‌زنند. من تعجب می‌کنم. اسرائیلیان فریاد می‌زنند. غربیها هم فریاد می‌زنند. بعضی دوستان هم می‌گویند آبروی ایران رفت. چطورآبروی ایران رفت. ما که نباید بنشینیم دشمن بیاید درخانه ما. بعد شروع کنیم با او مواجه بشویم.
امروز تهدید برای همیشه از ایران برطرف شده است. البته همه اینها به همت ملت بزرگ. ایستادگی ملت بزرگ. فداکاری ملت بزرگ. رهبری عزیز و عنایات حضرت ولی عصر علیه سلام بوده است.

من تعجب می‌کنم. آقای موسوی بد نیست یک سفرخارج از کشور بروند و ببینند که دولتها وملتها چگونه ازایشان استقبال می‌کنند.

در دوره خود ایشان، ایشان چندتا مسافرت خارج از کشور رفت. آن موقع ایران سرافکنده بود یا الان، البته نمی‌خواهم بگویم که آن موقع ایران سرافکنده بود خیر آن موقع هم عزیز بودیم، ولی ازدید قدرت‌های بزرگ نه.

اگرنگاه جنابعالی (آقای موسوی ) این است که ما باید سعی کنیم چهار تا قدرت بزرگ را راضی کنیم، این بر خلاف نظر امام، بر خلاف منطق و استقلال ماست، اما اگر نه ما باید با توده‌های وسیع ملت‌ها و دولت‌ها ارتباط داشته باشیم. در چهار سال بیش از شصت رئیس دولت به ایران سفرکرده است.درهیچ دوره ای سابقه نداشته است.ما عزیز نیستیم. ۱۱۸ عضو جنبش عدم تعهد از برنامه هسته ای ما حمایت کرد.

من حالا اینجا می‌خواهم بگویم، جناب آقای موسوی سؤال می‌کنم از شما که در زمان آقای‌ هاشمی تورم شد ۴۹/۵درصد، ۴۹میلیارد دلار استقراض خارجی کردیم. بحران‌های اجتماعی بسیاری از شهرهای بزرگ ما ا در برگرفت و عده زیادی کشته شدند، شما احساس نگرانی نکردید؟ وقتی که تحریم شد و بیست میلیون دلار آقای کلینتون گذاشت مبنی بر اینکه هر شرکتی که بالای ۲۰میلیون دلار با ایران قرارداد نفتی ببندد، تورم شد ۴۹/۵درصد شما(چرا ) نگران نشدید ؟
وقتی که جریان برانداز در ۱۸تیر شروع کرد ومی خواست تهران را بگیرد و حرکت کند به سمت مرکز حکومت و علنا هم اطلاعیه دادند و از بیرون ازکشور هم حمایت شدند وبه قول خودشان می‌خواستند انقلاب مخملی را راه بیندازند شما (چرا) نگران کشور نشدید؟

مجری: آقای احمدی نژاد اگر ممکن است کوتاه، وقتتان گذشت…

احمدی‌نژاد: احمدی نژاد خطاب به میرحسین موسوی گفت: شما نگران نشدید. امروز (به من) می‌گویید چرا گفته‌اید هولوکاست. من از شما سؤال می‌کنم چرا نباید بگوییم هولوکاست؟

ما باید بنشینیم و اروپاییان بیایند راجع به حقوق بشر ما حرف بزنند یا ما باید بگوییم شما آزادی ندارید. استعمار دارید می‌کنید. ملتها را دارید خفه می‌کنید. سیاست خارجی این دولت، سیاست برآمده از متن مردم. متن خط امام و عزت آفرین است. می‌بینید. چطور شد که آنها عقب نشینی نکردند. امروز مسأله هسته ای ایران در دنیا مسأله دست دهم شده است.

در حالی که یک روزی اینجا به ما گفتند، خط قرمز را بگذارید شورای امنیت. خب شورای امنیت هم رفت. عبور کردیم. چکارکردند. تحریم کردند. الان چکار می‌توانند بکنند. اصلا مگر می‌شود از موضع نرمش در برابر مستکبران ایستاد.
در همین تهران، آقای موسوی مقاله نوشتند، دوران امام، شما سکوت کردید. دولت وقت از آن مقاله نویس حمایت کرد. شما سکوت کردید. شما نگران شدید؟ من به شما علاقه‌مندم ولی نمی‌توانم از اتهامات بی اساسی که به ملت زده می‌شود یا توهین‌هایی که به ملت می‌شود از اینها بگذریم.

موسوی: صحبت از خط امام شد. من جا دارد که یک خاطره ای از حضرت امام در اینجا نقل بکنم. یک موقعی اسرائیلی‌ها آمدند و حمله کردند به جنوب لبنان و در داخل کشور همه به این اتفاق رسیدند که ما باید نیرو بفرستیم و به اصطلاح اسرائیلی‌ها را بیرون کنیم و کنار لبنانی‌ها بجنگیم.

آن موقع شهید همت هم قرار شد که رئیس لشکرهایی باشد که قرار بود بفرستند. نیروهایی را هم پیشاپیش اعزام کردند که در لبنان بررسی کننند، این نیروها باید در کجا مستقر بشوند.

آن شبی که فردایش قرار بود نیروها فرستاده بشود. به یاد دارم که جلسه رؤسای سه قوه بود و شهید همت هم آمده بود. مرحوم حاج احمدآقا هم آمدند و گفتند که خیر است این بحث و بعد گفتند که امام فرمودند راه قدس از کربلا می‌گذرد؛ یعنی شما بپردازید به جنگتان. چکار دارید به لبنان که نیرو بفرستید به آنجا. راه قدس از کربلا بگذرد. حالا ما بحث مان بر سر این قضیه است. ما می‌گوییم که نظام تصمیم گرفت که بگوید، برای اینکه با هنجارهای بین المللی سازگار باشد ولی هدف خودش را دنبال کند. در مورد اسرائیل فقط این حرف گفته بشود که ما موافق این هستیم که همه مردم فلسطین جمع بشوند. حتی آنانی که بیرون از کشور مهاجرت کرده‌اند.

اینها هر کس یک رأی، اعم از یهودی، مسلمان و مسیحی رای بدهند و سرنوشت خودشان را خودشان تعیین بکنند، این نیز بطور کامل با هنجارهای بین‌المللی سازگار است؛ جاهای دیگر هم عمل شد؛ پس از جنگ‌های استعماری.

ما وقتی که به اجتهاد خودمان و بنا به تندروی خودمان، افراط گری خودمان در موقعیتی که ۲۰سال است این شعار به همین شکل داده می‌شود، ما می‌آییم از این فراتر می‌رویم. خوب همین جاست که مصیبت ایجاد می‌شود. به عوض اینکه اسرائیل را منزوی بکنیم، آمده‌ایم او را بیشتر در معرض مظلومیت قرار می‌دهیم. در همین دوربان در سویس، مسأله‌ای که ایجاد شد اروپاییان بعد از کشتار غزه در مقابل اسرائیل بودند، داشتند قطعنامه صادر می‌کردند و موضع داشتند. آن هم به خاطر موضعگیری و اشتباه ما و آن لطماتی که حیثیت ما خورد. همه‌شان پشت اسرائیل باز هم جمع شدند.

آیپک که بزرگترین نهاد صهیونیستی در آمریکاست، وجود این سیاست را برای خودش نعمت می‌شمرد. ما حالا داریم همین را می‌گوییم که بر پایه همین چیزی که می‌گویند نباید خیالبافی بکنیم درباره مسایل جهانی. واقع بینانه باید عمل بکنیم. با تدبیر باید عمل بکنیم. مشکلی که بنده دارم بر سر چیزهای دراز مدت نیست، بلکه بر سر یکسری روش‌های اجرایی معمول است.

ببینید آیا وزارت خارجه و مأموران حساس ما و آنهایی که آگاه هستند و نیروهای متفکر ما هستند چه در دانشگاه، چه در خود وزارتخارجه این مسأله را تأیید نمی‌کنند و نظیر این را ما یکی دو تا نداریم.

ببینید، بنده یک بحثی کردم، توی همین تبلیغات انتخاباتی هم گفته‌ام در هر زمینه ای با هر روشی که باشد اگر ما افراط داشته باشیم به دنبالش تفریط داریم.

برای مثال، ما می‌آییم این صحبت تند (هولوکاست) را راجع به اسرائیل می‌کنیم؛ یعنی هولوکاست را مطرح می‌کنیم بدون اینکه به فایده و هزینه آخرش فکری بکنیم، مبنی بر اینکه آیا این ما را به نتایج خودمان می‌تواند نزدیک بکند یا نه.

نتیجه‌اش این می‌شود که یک وقتی مشاهد می‌شود اوضاع بد شد. معاون ما می‌آید و می‌گوید ما دوست مردم اسرائیل هستیم. آن در مقابل این است؛ یعنی آن افراط این تفریط را هم می‌آورد که او تصور بکند که ما دوست هستیم.

ازاین موضع هم دست برنمی‌دارد، مگر اینکه یک تشری به او آمده باشد، مبنی بر اینکه ایشان عقب نشینی بکند. آن وقت چگونه مردمی که غاصب هستند و تمام سرزمین‌های فلسطین را گرفته‌اند و ما یکباره دوست آنها می‌شویم؟ من می‌گویم که این اظهارنظر در مقابل افراطی است که ما در آنجا کردیم.

حالا شبیه این را ما درباره مسایل سیاسی و اقتصادی هم داریم که کم نیست و حالا من قصد ندارم که راجع به خلیج فارس یا به کشورهای دیگر رفتن صحبت کنم که هر کدام برای ما هزینه‌های سنگینی را به دنبال داشت.

عدم امنیت ذهنی خودشان را در اقتصاد و صنعت، در مبادله ای که با جهان دارند در بی اعتبار شدن گذرنامه‌هایشان، در سطح بین‌المللی تحقیر شدن ایرانی‌ها در سراسر دنیا درک می‌کنند، آیا یک دولت در مقابل این مسأله ایرانی و ایرانیت برای خودش یک مسئولیت دارد یا ندارد.

من می‌گویم که دولت بسیار بی اعتنا به این نوع مسایلی است که مربوط به رنج و درد و مشکل مردم است، واقعا من دلم برای مردم می‌سوزد، با این سیاست‌هایی که ما داریم و این بلاهایی که سرشان می‌آوریم، از این طریق این افراط کاری‌هایی که ما داریم و اینها را من برمی‌گردم به آن دید اول که متاسفانه در سیاست خارجی ماست.

بعد مسایل دیگری که مطرح شد، آقای ‌هاشمی گفتم مرد بزرگی است، امام هم راجع به ایشان صحبت کرده بود، نقاط ضعف و قدرتش را ایشان می‌تواند صحبت بکند ولی نباید دیگری، یک کمی سن من هم زیاد است. تو عالم سیاست قبل از انقلاب و بعد از انقلاب هم بودم مردم یک کمی فکر دارند ما برای اینکه بگوییم خیلی تنها ماندیم سه تا دوره را به هم پیوند بدهند این که سه تا طرز فکر است.

برای اینکه ما در مقابل این طرز فکر قرار داریم خوب مردم این را نمی‌پذیرند، چرا اصلا ما این بحث را می‌کنیم. خوب آقای خاتمی که آدم کمی هم نیست، آدم سیاسی مطرح در سطح کشور هست، هشت سال هم رئیس‌جمهوری بوده آقای‌ هاشمی هم همینطور. ایشان مجال صحبت و گفت وگو با آنها را دارند می‌توانند در رادیو تلویزیون این صحبت‌ها را برقرار کنند، ماشالله صدا و سیما هم که در اخیتار دوستان هست به طور ظاهر می‌توانند دعوت کنند در یک میز گردی با آنها صحبت بکنند مسایل را حل کنند چه ربطی به عقاید بنده دارد؟

بنده می‌گویم این سیاست خارجی شما باعث شده که کشور لطمه و حیثیت ما لطمه بییند و این شیر غران ایرانی را در بند بکند؛ هم سیاست خارجی و اقتصادی شما. برمی‌گردم به یک مسأله دیگر در رابطه با همبستگی ملی ما چه کار داریم می‌کنیم؟ چه بلایی سر دانشگاهایمان و محیط‌های جوانان و مردم آوردیم که بنده هر جا می‌روم اعتراض است؛ هر جا می‌روم می‌گویند به ما اهانت شده است. این دانشجو را ستاره‌دار کردیم، آن را دستگیر کردیم، آن یکی را دستگیر کردیم؛ آن را از دانشگاه بیرون کردیم.

بنده یک روشنفکر هم هستم، فردی می‌آید پانزده بار کتابش چاپ شده، مجوز از همین دولت گرفته در چاپ شانزدهم جلویش را می‌گیرند آخر دولت حیثیتی دارد، نظام ما حیثیتی دارد؛ هر دولتی باید مقید باشد به آن امضاها و حرف‌هایی که می‌زند سر حرفش باید بایستد. الان شما خود مردم، خود انتشاراتی‌ها می‌دانند این انتشاراتی‌ها در این چهار سال چند تا بودند به چند تا رسیدند و چند هزار تا کم شدند چه مشکلاتی دارند.

ببینید یک کارهایی می‌شود که واقعا دردناک است و آدم را اذیت می‌کند. بالاخره همه ما یک هویت اسلامی ایرانی داریم، انسانی هستیم، شما فکر کنید یک کتاب فروش بدبخت و بیچاره‌ای که با زور یک بیست جلد کتاب چاپ کرده کافی است که وزارت ارشاد چهار تا از این کتاب‌ها را در حبس نگه دارد، در چاپ دوم و سومش ورشکست می‌شود. همین طور که دارند ورشکست می‌شوند.

خوب این در مقابل نظام قرار می‌گیرد. علت اینکه این همه هنرمند در مقابل دولت هستند برای چیست، بنده اعتقاد دارم که هنرمندان خیلی سیاسی نیستند و در سیاست روز اصلا وارد نمی‌شوند اما به تنگ آمده‌اند، مشکل پیدا کرده‌اند در سطح ملی به دلیل همین سیاست‌ها و حالا خود روحانیت هم از یک طرف دیگر رابطه دولت با روحانیت را ما می‌بینیم که به چه شکل است، مرجعیت چگونه با دولت روبه‌رو می‌شود و توهین‌هایی که در آموزش و پرورش به پیامبر اسلام شد، چه واکنش نشان دادیم؛ تمام اینها یک نوع بدبینی نسبت به دولت ایجاد کرده. خوب من می‌گویم آیا دولت نشسته و فکر کرده که چرا رابطه‌اش با روحانیت خراب شده؟ چرا رابطه‌اش با روشنفکران از بین رفته؟ چرا با جوانان ارتباط خودش را از دست داده؟ بنده هر جا که می‌روم چندی نفری شعار می‌دهند و جلسه را به هم می‌زنند و سروکله می‌زنند و تحریک می‌کنند، بقیه شعار علیه این نوع سیاست‌ها می‌دهند.

حالا در رابطه با سیاست داخلی بنده این را بازتر خواهم کرد که یکی از کارهایی که دولت می‌کند به نظرم برخلاف نص صریح فرمان هشت ماده‌ای حضرت امام است. دولت مردم را خودی و غیر خودی می‌کند. این را به خودش جذب می‌کند و آن یکی را خلاف سلیقه خودش می‌داند، آن را از این جدا می‌کند.

مجری: آقای موسوی ۲۱ دقیقه صحبت کردند و آقای احمدی‌نژاد ۲۳ دقیقه.
آقای احمدی‌نژاد بفرمایید.

احمدی ن‍ژاد: خیلی ممنونم از آقای موسوی؛ اجازه بدهید باز آن حرفم را تکرار کنم. آقای موسوی من بعضی وقت‌ها دلم می‌سوزد، یک اطلاعاتی را شما مطرح می‌کنید که می‌دانم از روی بی اطلاعی است.

من یک موردش را باز می‌کنم برای اینکه معلوم بشود که اطلاعات شما از کجاست. دانشجویان ستاره دار، این ستاره دار از کجا درآمد که آقای موسوی امروز می‌کوبد در کله این دولت و استنادش هم به حرف یک عده ای است که من نمی‌دانم این عده کی هستند.

موضوع ستاره دار در زمان آقای معین درست شد؛ سال ۸۰ یعنی زمان دوست جناب آقای موسوی که امروز هم حمایت می‌کند از آقای موسوی آنها امدند از کارشناسی ارشد در برابر قبولی‌ها یک ستاره می‌زدند. یک ستاره یعنی شما در آموزش مشکل دارید، پرونده کم است نقص دارد برو برطرف کن. دو ستاره یعنی شما یک مشکلی در کمیته انضباطی داشتید تخلفی داشتید مراعات کنید این در زمان جناب آقای معین وضع شد؛ در همان سال اول این دولت منتفی شد. ما نفی کردیم گفتیم این توهین به دانشجوست، وزیر علوم ما این را برداشت آن وقت جالب است آقای موسوی به جای این که به دوستانش انتقاد بکند به ما انتقاد می‌کند.

من واقعا متأسفم چطور اینجور شما قاطع قضاوت می‌کنید! شما می‌روید دور شما جمع می‌شوند ما هم می‌رویم مردم جمع می‌شوند، حرف می‌زنند. دیروز بنده در مشهد بودم این چند صد هزار ادم اینها مردم این مملکت نیستند؟ چرا شما خیال می‌کنید آنها که برای شما جمع می‌شوند فقط آدم هستند و مردم ایران هستند؟ اتفاقا شما دارید مردم را جدا می‌کنید.اینها را نگاه کنید من اینها را آوردم برای اینکه مشاهده کنید. شما فرمودید کتاب بله بنده با شما هم نظرم نامه هم نوشته‌ام به وزیر ارشاد تذکر هم دادم. آمارهای ما هم نشان می‌دهد نسبت به دوره آقای ‌هاشمی و خاتمی ما کمترین میزان را داشتیم از نظر کنترل من آن را هم قبول ندارم البته نامه مکتوب من خطاب به وزیر ارشاد هست.

اما جناب آقای موسوی جنابعالی هشت سال نخست وزیر بودید تنها یک روزنامه منتقد وجود داشت آن هم از سال ۶۴ راه افتاد که هفته ای یک یا دو نقد اقتصادی بر شما می‌نوشت که آمار ارقامی که من اینجا دارم الان آن نقد‌ها را تأیید می‌کند که خواهم گفت.

چه فضایی شما برایش درست کردید؟ خود جنابعالی چند بار علیه آن یک روزنامه صحبت کردید؟ من متن سخنرانی شما را دارم. خواهش می‌کنم مراجعه کنید حافظه تاریخی نباید از دست برود که جنابعالی گفتید که شما در خط دشمنید. شما دارید ضد انقلابی عمل می‌کنید. شما دارید ضربه به کشور می‌زنید، در حالیکه آن گزارشی که آن روزنامه نقد کرده بود، گزارشی بود از برنامه و بودجه خود جنابعالی. آمده بود رفته بود در کمیسیون کشاورزی مجلس یکی از افرادی که مرتبط بود، آن را گرفته بود یک نقدی رویش نوشته بود.

اینقدر فشار آوردید تا بخشی از آن نقدها تعطیل شد، اما اینها را ببینید؛ اینها چهار سال تیتر توهین‌هایی است که به من و دولت شده است،؛تهمت‌ها بنده این‌ها را تحمل کردم. شما در سخنرانی‌هایتان بنده را به دیکتاتوری متهم کردید. این دیکتاتوری کدام دیکتاتوری است؟ زمان آقای‌ هاشمی هم همینطور بود. اینکه شما می‌گویید باهم مقایسه نکنید، اتفاقا باید مقایسه کنم، زمان آقای ‌هاشمی یک روزنامه منتقد من کاری به مواضع آن روزنامه‌ها ندارم، شخص رئیس دولت بارها علیه آن روزنامه موضعگیری کرد تا بالاخره صدایش را انداخت. در زمان آقای خاتمی هم که معلوم بود کسی مگر می‌توانست یک کلمه انتقاد کند. همان علمایی که جنابعالی می‌فرمایید، یکی‌شان یک اظهار نظر کرد کاریکاتورش را کشیدند که ما بعدا دیگر نداشتیم که علیه علما کسی کاریکاتور بکشند.

بنده اینجا به خودداری از اجرای برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اشاره کنم، بنده نمی‌دانم که دولت می‌تواند با یک قانون اینطور رفتار بکند! خوب یک قانون دیگری را باید جانشین بکند و ببرد مجلس و تصویب بکند تا بتواند از آن بگذرد.

موسوی: انحلال غیر قانونی شورای عالی و خودداری از اجرای مصوبه مجلس و همچنین مصوبه تشیخص مصلحت، دولت پایش را در یک کفش کرده که من اجرا نمی‌کنم، دوست ندارم حالا هزار بهانه می‌آورد. من فکر نمی‌کنم از مجمع تشخیص مصلحت ما دیگر مرجعی بالاتر داشته باشیم که رأی رهبر انقلاب هم پشت آن هست و حتی آنقدر مهم است که بر پایه مصلحت می‌تواند از مشکلاتی که شرعی داریم، فراتر برود و آنجا همه تصویب کردند، مصوب شد که هیجده تا از این شوراهایی که دولت منحل کرده به جای اساسی خودش برگردد و دولت هنوز هم که هنوز هست این را اجرا نکرده. یکی شورای پول واعتبار است.

بنده به مردم می‌گویم که این تورم ۲۵ درصدی یک دلیلش همین عدم برگزاری شورای پول و اعتبار است؛ یک دلیلش این هست که دولت می‌خواهد تمام این اختیارات بانک‌ها و مؤسسات زیر دست خودش باشد و کسی دخالت نکند، نماینده دادستانی نباشد، نماینده بخش‌های مختلف نباشد، نماینده بخش خصوصی نباشد؛ خوب نتیجه‌اش این تورم و این وضعیت اقتصادی می‌شود که همه دادشان بالاست؛ صنعت در حال خوابیدن، تورم ۲۵درصد و این نتیجه اش است و نقدینگی دو و نیم برابر وضعیتی است از زمانی که دوستان دولت را در اختیار گرفتند، هزینه کردن غیرقانونی از بودجه عمومی که بنده نمی‌خواهم این مسأله را بگویم. می‌گویم به صورتجلسات مجلس نگاه کنید و گزارش دیوان محاسبات عمومی که یکی از مهمترین سازمان‌های نظارتی کشور است.

انحلال سازمان برنامه و بودجه که مستندات قانونی آن هست بنده در این زمینه حساسیت دارم، دلیلش این است که من حسی داشتم زمان مسئولیت خودم که یک عده ای ممکن است با برنامه مخالف باشند، یک عده از اول انقلاب با برنامه مخالف بودن می‌گفتم شما به خدا توکل کنید بالا نعمت خدا می‌ریزد بر سرشان اصلا خوششان نمی‌آمد، می‌خواستند تکروی کنند.

به همین دلیل احساس خطر، بنده در مجلس بازبینی قانون اساسی سخنگوی بخش کمیسیون اجرایی بودم مسئله امور استخدامی و برنامه و بودجه به ویژه پیشنهاد بنده است که در قانون اساسی ما بیاید جالب اینجاست تنها سازمانهایی است که در قانون اساسی آمده، خوب دوستان آمدند این را منحل کردند و تبدیل کردن به یک معاونتی که یقینا هیچ گونه اختیاراتی نمی‌تواند داشته باشد.

زیر پا گذاشتن قانون مالیات مستقیم اگر لازم باشد جزییاتش را بنده بخوانم ودستور توقف اجرای قانون مالیات برارزش افزوده که اصلا دراختیار دولت نیست که چنین کاری انجام بدهد.

عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، من لیستی می‌خوانم و مراحل بعدی ممکن است دانه دانه بگویم، الحاق غیرقانونی سازمان حج وزیارت به سازمان میراث فرهنگی وگردشگری،وقتی رهبری دخالت کردن این مسئله برگشت آن هم بصورت صریح درصورتی که مشخص بود این کار غیر قانونی است ونمی باید صورت بگیرد.

بی اعتنایی آشکار به احکام قانون دادگاه‌ها، بنده یک موردی دارم، وزیر علوم در برابر دیوان عدالت اداری که حکم داده و صریح می‌گوید اصلا این کار را نکند، اما افتخار می‌کند و می‌گوید که من به این رئیس دانشگاه که فردی انقلابی و جانباز بود گفتم در صورت اخراج نیز با ورود این متخلف به دانشگاه مخالفت کند و در مورد این موضوع رسانه‌ها به حمایت از رئیس دانشگاه نپرداختند.

بعد اینجا گفته شده چطور شده چند بار گفته شده که وضعیت این استاد چه هست، ایشان صریحا این نامه را نوشته خوب ایشان ممکن است با این فرد مخالف باشد برود از راه‌های قانونی راه حل پیدا کند که نباشد در آنجا ولی بی اعتنایی آشکار به مدرک جعلی آقای کردان و حمایت و نقض آشکار قانون ممنوعیت تصدی بیش از شغل است.

من فکر می‌کنم که دوستان عوض اینکه بروند پرونده سازی کنند و چیزهایی که جواب دارد، دنبال این مسایل بروند بهتر است، بروند دنبال حل مسایلی که مشکلات کشور را حل بکنند و کشور را نجات بدهد از بحران‌هایی که هست بنده واقعا صادقانه و بدون هیج نوع شیله و پیله، یکی از دلایل اصلی یکی از مهمترین انگیزه‌های من از ورود به صحنه انتخابات همین مسایل گریز از قانون بوده است.

می‌خواهم به مردم این را بگویم که اگر دولت چند بار نه یک بار گوید اشتباه کردم، ولی دایم این را روش ادامه دهد از جایی که با سلیقه‌اش مخالف است، در مقابل قانونی که مجلس تصویب کرده آن هم مجلسی که تا اندازه زیادی با خود این رئیس‌جمهوری کاملا همسو است، بایستد بعد از یک مدتی مردم به این مسأله حساسیت خودشان را از دست می‌دهند؛ آیا اجساس خطر برای کشور نمی‌کنند، آیا کشور روی پای خودش می‌ماند؟

مجری: آقای موسوی ۳۰ دقیقه و ۵۱ ثانیه صحبت کردند و آقای احمدی نژاد ۳۴دقیقه و ۱۷ ثانیه.

احمدی نژاد: من باید دوباره تکرار کنم آن جمله قبلی را درباره قضاوت‌های جناب آقای موسوی، این دولت قانون را زیر پا گذاشته، شما استنادتان فقط به یک مصوبه مجلس است، آن هم قانون شوراهاست، شورای نگهبان می‌گوید این خلاف قانون اساسی است مجمع تشخیص می‌پذیرد، اگر شما می‌خواهید قانون را اجرا کنید و واقعا معترضید شما دو خط بنویسید به دیوان عدالت اداری ما قانون داریم که اگر دولت برخلاف قانون عمل کرد می‌آید باطل می‌کند.
بگذارید دو تا عدد بدهم.

مجری: آقای احمدی نژاد شما هشت دقیقه بیشتر فرصت ندارید.

احمدی نژاد: شما ادامه بدهید، سه تا چهار ساعت بگذارید بالاخره آقایون دارند همه با هم حمله می‌کنند و می‌زنند، ۴۵ دقیقه فرصت می‌دهید سه نفر در برابر یک نفر، اشکال ندارد.

طبق اسنادی که ما داریم در دولت قبل تعداد مصوباتی که باطل شده است ۳۰۳ تاست در دولت ما ۱۵۷ تا، مصوباتی که ا ز ما توسط دیوان عدالت اداری باطل شده ۲/۳درصد و دولت قبل شش ونیم درصد، کی بیشتر تابع قانون است و اصلاحاتی که ما انجام دادیم در ایرادات مجلس بیشترین است؛ اتفاقا ما داریم عین آن قانون مصوب مجمع را اجرا می‌کنیم.

شما با دو تا حقوقدان صحبت کنید توجیه می‌کنند شما را اگر فکر می‌کنید واقعا ما داریم نقض قانون می‌کنیم یک یادداشت می‌دهید دیوان عدالت اداری این قانون اساسی ماست هر کس هر جایی بود این را باطل می‌کند و الا اینکه در فلان جا این اتفاق افتاد بله یک کشور بزرگی است در گوشه و کنار در دوره شما، مگر کم از این اتفاقات افتاد ما دنبال پرونده سازی هستیم.

ماجرای کردان به این ترتیب است که در دهه هشتاد یعنی از سال ۷۰ به بعد اتفاقا در دوره آقای ‌هاشمی که حامی جناب آقای موسوی است یک موجی در مدیران درست شد که همه می‌خواستند دکترا بگیرند دانشگاه آزاد هم پشت قضیه بود، دکترا صادر کرد پشت سر هم یک موج درست شد؛ کردان هم یکی مثل همان‌ها، من در مجلس گفتم این جور مدارک را من ارزشی برایش قایل نیستم. استاد دانشگاه دکترا باید کسی باشد شب نخوابی کشیده باشد زحمت کشیده باشد.

این همه افراد در کشور دارند زحمت می‌کشند برای درس. من گفتم هیچ کدام از اینها را قبول ندارم، می‌شود فهرست را بیاوریم چقدر از آدم‌ها دوره آقای‌ هاشمی و موسوی همین طور رفتند دکترای قلابی گرفتند آقای کردان هم یکی حالا یک دانه را روش انگشت گذاشتند. من در مجلس گفتم این را قبول ندارم مدرک را بگذارید، کنار عملکرد ایشان را بیاورید راجع به یک کس دیگر که می‌گویند صدها میلیارد من نمی‌دانم واقعا یک کسی بوده فرمانده لشکر بعد در دوره آقای‌ هاشمی و آقای خاتمی رفته در کار اقتصاد پولدار شده زمانی که پولدار بود من بهش گفتم بگذار کنار بیا تو دولت آمد، اما جناب آقای موسوی بسیاری از مدیران شما و آقای ‌هاشمی.

من فهرستی دارم از زمین‌هایی که مدیران گرفتند برایتان بخوانم ۴۰ هکتار، ۵۰ هکتار، ۸۰ هکتار و ۴۰۰ هکتار در دوره واگذاری بیشترین مشکلات ما در کارگاه‌ها برای واگذاری‌های دوره قبل از این دولت است کی گرفته کسانی که الان دارند از جنابعالی حمایت می‌کنند این هزینه سنگین تبلیغاتی شما از کجا می‌آید؟

آقای موسوی من دوست دارم شما را، این چه نحوه هزینه کردن است از کجا می‌آید. یک مورد رشت الکتریک بدون هیچ مزایده‌ای دادند به دوستان جناب آقای کرباسچی، همسر آقای کرباسچی و همسر آقای قبه، کارخانه را از بیخ تراشیدن زمینش را بفروشند و ده‌ها مورد اینطور، ۴۰۰ هکتار زمین در هرمزگان گرفتند مردم برای دو هکتار و چهار تا جوان بتوانند بروند سر کار لنگند.

بی قانونی اینهاست جناب آقای موسوی استات اویل بی قانونی است که طرف می‌آید اینجا محاکمه می‌شود و محکوم می‌شود از زندان فراری داده می‌شود و می‌رود خارج و تهش پسر آقای ‌هاشمی است؛ بی قانونی در پسران بعضی از همین آقایانی است که امروز از شما حمایت می‌کنند. پسر آقای ناطق چطوری میلیاردر شد؟ خود، آقای ناطق چطوری دارد زندگی می‌کند؟ اینها حامیان شما هستند؛ بی قانونی آنهاست جناب آقای موسوی ما قانون را نمی‌پذیریم یک مورد هم نمی‌توانید بیاورید.

من اینجا پرونده ای دارم برای یک خانم شما می‌شناسید در تبلیغات انتخاباتی کنار شما می‌نشیند، برخلاف همه قوانین کشور همزمان که کارمند بوده دو تا رشته فوق لیسانس خوانده در دانشگاه آزاد دکترا گرفته بدون کنکور و بعد در رشته غیر مرتبط دانشیار شده استادیار شده بدون اینکه شرایطش را داشته باشد، رئیس دانشگاه شده؛ اینها بی قانونی است.

من با اینها مخالفم. من می‌گویم با رانت بازی و باند بازی و ا ین جور چیزهایی که یک عده ببرند بقیه محروم باشند من با اینها مخالفم جناب آقای موسوی نه با قانون. بنده تابع قانونم و دولت ما قانون‌مدارترین است. من وارد آمار نشدم برای اینکه در همین دوره‌ای که می‌گوید اقتصاد ضربه خورده بهترین وضعیت اقتصاد نسبت به قبل است نسبت به دوره شما که عالی است نسبت به قبلی‌ها هم، اینجا گزارش هست دقیق، آماری است که منتشر شده، اما من سؤال می‌کنم گزینش‌ها را امام در زمان چه کسی منحل کرد در زمان ما یا زمان شما؟

یک خاطره عرضم تمام، آقای مهندس نقره کار باجناق جنابعالی دعوت کرد، رفتیم جزو تجدید نظر گزینش پرونده‌هایی را می‌دادند به ما یک دختر خانمی آمد بهش می‌گویند فلان سؤال را جواب بده. اگر جواب می‌داد می‌گفتند خیلی مسلط بود باطل اگر جواب نمی‌داد، می‌نوشتند، این‌ها را من دیدم با چشم خودم فرمان هشت ماده ای برای جنابعالی صادر شد نه برای این دولت شما بگویید چقدر آن را اجرا کردید.

مجری: آقای موسوی بفرمایید، ۱۲ دقیقه وقت دارید.

موسوی: خوب صحبت‌های مختلفی می‌کنند که واقعا من نمی‌دانم چطوری می‌خواهند جواب بدهند یکی از مشکلات صحبت کردن با آقای احمدی نژاد هست، یک چیزهایی است که یک کمی غیر عادی و غیره منتظره است، ایشان می‌گوید شما به دیوان عدالت اداری نامه بنویسید فلان مصوبه را لغو کند.

احمدی نژاد: شما ادعا می‌کنید غیر قانونی بوده؟

موسوی: وقت من را نگیرید، ببینید همین روحیه شما که الان خود صدا و سیما هم می‌دانند که کی‌ها هستند تو رجانیوز در اینجا هستند. ما می‌دانیم چطوری اینجا عمل می‌کنند، می‌گویند چیزی بنویسید دیوان عدالت اداری. آیا راه برخورد با مجلس یا مجمع تشخیص مصلحت این است جایی که ریش سفیدهای نظام آنجا نشسته‌اند جایی که پشت سرش مشروعیتش را از کل قانون اساسی و رهبری می‌گیرد.

آیا به این ترتیب مسأله کشور را می‌شود اداره کرد؟ من می‌ترسم مشکل هم سر همین قضایاست در یک چیزهایی که بین هست طوری عمل بکنیم، طوری حرف بزنیم که اول برویم به سمت اشتباه و اینجا می‌خواهیم اصلاح کنیم همین است که منجر به دیکتاتوری می‌شود. ایشان می‌گوید چرا می‌گویند من دیکتاتور هستم. من نگفتم دیکتاتور هستید ولی این روش قطعا به دیکتاتوری می‌انجامد که شما رأی خودتان را به جمع مجمع تشخیص مصلحت بتوانید ارجحیت بدهید و از رأی مجلس هم بالاتر بدانید.

بحث اسامی را بردند. ما فکر می‌کنیم واقعا شایسته یک مسئول دولت نیست که کسانی را که محکوم نشده اند در قوه قضاییه نام آنها مطرح شود، این جرم است، ما اینجا نام ببریم بدون اینکه قدرت دفاع از خودشان داشته باشند شما یک افرادی را دارید مورد حمله قرار می‌دهید که در این صحنه حضور ندارند و آن را قاطی سرنوشت بنده می‌کنید، ظاهرا چیزی از بنده نداشتید، آمدید حالا وصل کردید من را به دو دولت قبل.

من بدون اینکه بخواهم از آنها دفاع بکنم، واقعا به آنها حق می‌دهم که ازدست شما عصبانی باشند مردمی که این صحنه را نگاه می‌کنند، این را نپذیرند از رئیس‌جمهورشان که یک شهروند را شما فکر نمی‌کنید که آقای ‌هاشمی چکار کرده در این مملکت یا خاتمی چکار کرده رئیس‌جمهور بودند، کی بودن، ولی شما به عنوان یک شهروند هم باید به ایشان حق بدهید در جایی که نمی‌توانند از خودشان دفاع بکنند، در یک جمع ۵۰ میلیونی که حداقل امروز مردم دارند این صحنه را نگاه می‌کنند.

شما متهم می‌کنید، اسم خانواده شان را می‌برید، بچه‌ها یشان را نام می‌برید، کسان دیگری را نام می‌برید. بنده می‌گویم قوه قضاییه حکمتش این است و آقای احمدی نژاد اینک می‌گویم بدانید قوه قضاییه در جهان معنایش این است وقتی کسی را محکوم می‌کند، یعنی بقیه ملت بری هستند؛ این اصل اسلامی است شما از اول کار خودتان شروع کردید گفتن که هزاران مفسد در این کشور است پرونده را می‌خواهم باز کنم، اسامی را می‌خواهم نام ببرم، رئیس بانک پارسیان را برداشتید لجن مالش کردید بعد مشاور خودتان کردید و دیگران را همینطور. خوب اینها گناه دارد، ما مسلمان هستیم، ما متدین هستیم، ما به خدا اعتقاد داریم، نمی‌توانیم افراد را همینطور نام ببریم و متهمشان بکنیم.

در مورد واگذاری هکتاری، اگر این کار را کرده اند خیلی کار بد و غلطی بوده اما چه ربطی به بنده دارد شما می‌گویید چرا از من حمایت می‌کنند. بنده گفتم هر شهروند یک ستاد، مثل بعضی دوستانی که بنرهایشان همه سطح جهان را پوشانده و از تمام امکانات دولتی استفاده می‌کنند از ادارات و از خود وزارت کشور استفاده می‌کنند از صدا وسیما استفاده می‌کنند، بنده استفاده نکردم. در آنجا را باز کردیم روی همه، هسته خیلی سالمی داریم که یک نفر راجع به آن هسته نمی‌تواند حرف بزند افراد بسیار وارسته بسیار معتقد و مؤمن در آنجا هستند. اگر بودن الان شما نام می‌بردید شما روحیه تان اینطوری هست، آنها را معکوس می‌کردید. ولی نیستند. آنها آدم‌های وارسته ای هستند درها را باز گذاشتیم. هر که از ما حمایت می‌کند، استقبال می‌کنیم. هیچ دلیلی ندارد که استقبال نکنیم از همه ملت استقبال می‌کنیم که از بنده حمایت بکنند رأی بدهند تا تغییر ایجاد بکنیم. بنده این را گفتم الان هم می‌گویم به همه مردم می‌گویم اگر بخواهید این فضا عوض بشود اینجوری راحت دیگران را معکوس بکنند.

ایشان جلوی بنده عکس خانم بنده را می‌گیرد که این را اینجوری کردن، ایشان مهمترین روشنفکر زن این کشور هست؛ ده سال برای دکترای علوم سیاسی زحمت کشیده و سندهایش هست مدارکش هست، سایت‌های مرتبط با شما برگشتن علیه ایشان جوسازی کردند، ایشان قرآن پژوه است، بله ایشان افتخارش این است که فوق لیسانس رشته هنر هم دارد دکترای علوم سیاسی هم فوق لیسانس علوم سیاسی هم دارد.

شما ببینید آن موقعی که کنکور بوده برای دانشگاه آزاد بروید آن را بررسی کنید. بنده خبر دارم و متاسفانه یکی از دلایل مشکلات دولت همین است، معاون اجرایی آقای رئیس‌جمهور به جای اینکه مشغول حل مشکلات مردم باشد مشغول رفتن و سرکشی به این پرونده و آن پرونده به آنجا و اینجاست که یک چیزی بسازنند که به درد امشب بخورد.

ایشان می‌گوید، ستاره کردن کار زمان آقای معین بوده است. خوب کاری ندارم. اگر ایشان هم این کار را کرده باز کار بدی کرده است، ولی به نظر نمی‌رسد که اینجور به آدم‌ها گیر داده باشند.

برای وارد شدن به این دور از انتخابات من هیچ انگیزه‌ای نداشتم. در مدت چهار سال دولت فعلی هم من هیچ سخنی نگفتم. فقط دیدم شما دارید کشور را به خطر می‌اندازید.

بنده در برنامه‌های دیگر مسایل اقتصادی را مطرح خواهم کرد که با چه روشی شما کشور را دارید اداره می‌کنید. برای مثال همین عدم تشکیل شورای پول و اعتبار؛ عملا بانک‌ها را تبدیل به حیات خلوت شما کرده است. من می‌گویم این سیاست قجری است. مگر حکم قجری یا حاج میرزا آقا آغاسی چکار می‌کرده است؟ یک خزانه داشته است. دستش را می‌کرد توی این به این تخصیص می‌داده به آن تخصیص می‌داده است.

آقا شورای پول و اعتبار برای این است که شما را محدود بکند، بنده را محدود بکند. سازمان برنامه مدیریت و برنامه ریزی برای این است که نگذارد شما هر جور دلت خواست هزینه بکنید؛ بیاید و از شما حساب کشی بکند. که در نتیجه این چیزی که دیوان محاسبات ما می‌گوید، پولها گم شد یا به خزانه ریخته نشد. چند هزار تخلف شد. این مسایل نباید پیش بیاید. خوب این به صلاح همه ما هست. به صلاح شما هم هست به صلاح همه ملت ماست. شما این کار را نکردید.

ببینید، بحث بنده از روی دلسوزی است. رسما از روی طرح مشکلی است که اگر ادامه پیدا بکند و اگر بقیه ابعادش را هم بشکافم خواهیم دید که همین مسایلی چون بیکاری، تورم و اعتیاد و بد فرهنگی هم نتیجه و ناشی از این سیاستهاست و شکست ما در سیاست خارجی هم همین مسأله است و بالاخره اینکه اگر می‌بینیم در سطح منطقه یک کشور دوست نزدیک نداریم باز هم ناشی از همین قضیه است و تماما برمی‌گردد به این چیزهایی که من در چهارچوب همان طرحی که گفتم و دوباره برای شما می‌خوانم، ببینید که آیا مسایل اثر دارد یا ندارد.

بنده چهار، پنج تا ویژگی‌هایی که در این نوع مدیریت وجود دارد و ما را به این بن‌بست‌ها می‌کشاند را برای شما مطرح کردم. به هر حال می‌ارزد در این چهار دقیقه باقی‌مانده از وقتم عنوان بکنم. ولی چون آقای احمدی نژاد ما را مجبور کرد چیزهایی بگویم که خوش نداشتم در این جا مطرح بکنم.

به هر حال، یک مدیریت هیجانی بی ثبات، نمایشی و شعاری. خیال بافی و خرافه گرایی. ما مرتب داریم می‌شنویم که اسرائیل در حال فروپاشی است. خوب بر اساس این ما سیاست خارجی تدوین می‌کنیم. خوب معلومه که به بیراهه می‌رویم. معلومه که اشتباه می‌کنیم و این خود محوری و قانون گریزی است.

خوب آدمی که قانون محور نباشد، گرفتار قانون گریزی می‌شود؛ بنابراین، اگر آدم قانون محور نباشد از قانون فرار می‌کند. دوست هم ندارد قانون را. اما آدم قانون محور می‌رود و از راه قانونی مسأله را حلش می‌کند. حتی اگر قانون را هم دوست نداشته باشد.

در مورد این روزمرگی‌ها و سطحی نگری‌ها و سایر این مسایل و به ویژه آن افراط و تفریط‌هایی که اینها در این چهار سال گذشته به ملت ما خسارت زده و لطمه زده بعد صحبت خواهم کرد، اما حالا پیام خودم را به مردم می‌دهم مبنی بر اینکه از مردم بوده‌ام و به مردم برمی‌گردم. مسلما مردم در این باره قضاوت خواهند کرد و می‌توانند راجع به این دوره هم قضاوت بکنند. در این زمینه می‌توانند ببینند که رویه‌ها و سیاست‌ها چگونه است و بر این اساس آنها می‌توانند واقعا تصمیم بگیرند. این بود که من این را برای کشور خطرناک دیدم و از روی احساس وظیفه آمدم.

در پایان من از همه مردم تشکر می‌کنم و مردم را به ارزش‌ها دعوت می‌کنم. مردم را خوار کردن و برای یک نامه به دنبال ماشین خود کشیدن به عنوان اینکه ما سیاست رو در رو با مردم داریم؛ این روش کار نیست.

برای مردم باید تولید ایجاد کنیم. کار ایجاد بکنیم. تولید ملی و صنعت خودمان را تقویت بکنیم تا شاهد برخی نابسامانی‌ها نباشیم. مثلا محصول همدان سیر است، اما مردم آنجا می‌گویند از وقتی که سیر چینی وارد شده نمی‌توانیم سیر بکاریم، نباید شاهد این نابسامانی باشیم.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/eGj1Y
برچسب ها

نوشته های مشابه

3 Comments

 1. ویدالله فوق ایدیهم….
  و باز همچنان درتبریز در همان خیالات غوطه ور است و گویی رسانه های امروز سخنانش را بایگانی نکرده و منتشر نخواهند کرد! با همان پُررویی و گستاخی و ادعای مصلحی و منجیگری!

  7
  2
 2. واقعا حضراتی که این عنصر……..را برکشیدندوبرصدرنشاندند وتمامیت شان را هزینه کردند پاسخی به تاریخ دارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  9
  2
 3. انصافی های عزیز بهتر نیست وعده های جناب روحانی رو در مناظرات پارسال بررسی کنید انصافاً پرکاربرد تره ها.. مخصوصا اون قسمت که جناب پرزیدنت روحانی میفرمودند که همونطور که من تحریمهایی هسته ای رو از بین بردم در چهار سال بعد تحریم های غیر هسته ای رو هم بر میدارم… والا ااگه انصافی وجود داشت همین حرف رو پیگیری میکردی اما گویا فقط اسم اینجا انصاف نیوز هست و در واقع عاشقان سینه چاک اصلاحاتی ها و اعتدالی ها یه دور همی گرفتن و یه سایتی زدن… موفق باشین

  1
  3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن