مناظره‌ی موافقان و‌مخالفان FATF در توییتر

انصاف نیوز: مسائل مطرح شده درباره‌ی FATF و بررسی لایحه‌ی «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم» در مجلس و رای نمایندگان به مسکوت ماندن دو ماهه‌ی آن باعث به وجود آمدن بحث‌هایی در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور شده است. بخشی از این مباحث و دیدگاه‌های متفاوت در این باره که در توییتر نوشته شده است در پی می‌آید:

مصطفی تاجزاده: ‏تجربه۴دهه سیاست‌ورزی حرفه‌ای به من آموخته که انسدادطلبان باهیچ اقدامی به اندازه ‎#شفاف‌سازی سیاسی واقتصادی مخالف نیستند. چرا؟

فرید ابراهیمی: ‏محمود صادقی گفته مخالفان FATF مافیای قاچاق مواد مخدر هستند.
من خودم اعتراف میکنم که فرید ابراهیمی در حقیقت اکانت فیک “ال چاپو” سلطان کوکائین هست. الان هم دارم از مرز مکزیک و کلمبیا براتون توئیت میکنم. اومدم افغانستان قرار میزارم هر کی خواست بیاد همدیگه رو ببینیم!

احسان بداغی: ‏چرا نمیگویند الحاق به ‎#FATF یعنی شفاف شدن تمام گردش مالی های داخل کشور؟جایی که معلوم میشود پروژه های اقتصادی چطور واگذار شدند، منابع مالی آنها ازکجا آمده، مالکیت هر مجموعه اقتصادی با چه شخصی است، درآمدهای حاصل از قاچاق چه شده اند و … .کاش ‎#آدرس_غلط ندهند. ترس از چیز دیگری است.

یاسر جبراییلی: ‏درباره FATF فضا را برای نمایندگان و مردم چنان مبهم کرده‌اند که ظاهرا این توضیح واضحات ضروری است:
بزرگواران!
تعهدات دولت به FATF شامل ۴۱ بند است که فقط ۴ بند از آن در دستور کار مجلس است، تقریبا همه ۳۷ بند دیگر توسط خود دولت در حال اجراست.
یکی از این ۴ بند(پالرمو) امروز تصویب شد.

علی شکوری‌راد: ‏تعویق تصویب FATF# درمجلس موجب خواهدشد که ایران ظرف چندهفته آینده در لیست‌سیاه و موردشدیدترین محدوديت‌های بانکی بين‌المللى قرار بگیرد و نتواند ارز حاصل از فروش نفت را واردکشورکند.اگر چنین بشود جهان به کام ‎#کاسبان_تحریم که دارای منافع مشترک با باندهاى قاچاق و تبه‌کاری هستند می‌شود.

علیرضا رحیمی: ‏امروز از گزارش پیامکهای حاوی تهدید و توهین به نمایندگان در حضور دکتر لاریجانی مشخص شد مرکز طراحی و سازماندهی پیامکها علیه نمایندگان و مجلس (با هدف رد لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم) شهر مشهد بوده است.
حلقه ‎#اولترا_افراطی که از کره شمالی برای ایران تصور بیشتری ندارند.

وحید یامین‌پور: ‏‎#علی_لاریجانی برجام رو ۲۰ دقیقه‌ای تصویب کرد ولی چند هفته است هنوز نتونسته برلی ‎#FATF کاری بکنه.
نماینده‌ها فهمیده‌تر شدن؟
قوت رسانه‌ای جبهه انقلاب بیشتر شده؟
‎#برجام تجربه شده؟
لاریجانی بی‌اعتبار شده؟
…یا چی؟

فاطمه سعیدی: ‏منافع ملی و سرنوشت کشور را به بازی قدرت خودشان گره زده‌اند. امروز برای ‎#مجلس روز تلخی بود. خوب است مدافعان مسکوت ماندن دوماهه بررسی ‎#FATF بگویند این عملیات مشترک محصول کدام توافق پیشین است. کوتاهی نمایندگان دولت در دفاع از لایحه نیز کم نظیر بود.

محمود نبویان: ‏متاسفانه باامضای action plan توسط ‎#طیب‌نیا وزیراقتصادسابق ‎#روحانی که به منظوراجرایی شدن بندهای ‎#FATF انجام شد
ما ملزم به همکاری قضائی باآنها میشویم یعنی اگریک دادگاه آمریکایی یاغربی یکی ازفرماندهان نظامی ما مانند ‎#سردارسلیمانی را محکوم کند مابایداوراتحویل آنهادهیم.

سیروس: ‏جهانگیری رییس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی
اسرائیل عضو ناظر مبارزه با تامین مالی تروریست (FATF)
مازنی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس
عربستان رییس شورای حقوق بشر ملل متحد
دنیا همینقدر مسخره بازی و هرکی هرکیه.

پدرام سلطانی: ‏شنيده ها حاكى از اينند كه جلوى اجراى كامل و فراگير ‎#نظام_جامع_مالياتى سنگ اندازيهاى فراوان مى شود. سازمان امور مالياتى در اين خصوص روشنگرى كند.
اهميت اجرايى شدن اين نظام براى ‎#شفافيت ‎#اقتصاد كشور همپاى ‎#FATF است.
در مطالبه اجراى نظام جامع مالياتى و تصويب FATF نبايد كوتاه آمد

حسین نقوی حسینی: ‏پیوستن به FATF کشور را به بن بست می رساند و تنها نتیجه آن این است که آمریکاییها به وسیله آن ما را تحریم “نقطه زن” میکنند.

هاتف قاضی‌زاده: ‏میگم حالا که بحث fatf داغه، دولت ۱۴ هزار میلیارد تومن داد و مطالبات مردم از موسسات مالی رو صاف کرد، ولی اون موسسات مالی که ۱۴۰۰۰ میلیارد مردم رو بالا کشیدن پولها رو چجوری تطهیرش کردن؟

آدم ابن حوا: ‏علی مطهری گفته اگه مخالفای برجام زمان پیامبر بودن، انتقاد میکردن که چرا صلح حدیبیه رو طوری امضا نکردید که کفار یک ساله زیرش نزنن.
بزرگوار، حداقل خیالمون راحت بود که پیامبر بعد از دیدن بدعهدی کفار، دیگه نمی رفت ۲۰۳۰ و ‎#FATF و پالرمو و ترکمنچای امضا کنه

مینا ورشوچی: ‏نحوه ی تصویب ‎#FATF در مجلس ایران نشان میدهد جنگ برای منافع گروه های تندرو در اقتصاد است , گروه های فشار میجنگند که پوپولیسم زنده بماند.
انها حتی جلوتر از رهبر ایران حرکت میکنند , رهبری در چارچوب ‎#برجام فرمان غنی سازی میدهد اما آنها برجام را پاره میکنند.

سجاد زندی لک: ‏یادتون نره ‎#FATF فقط به تعویق افتاده رد نشده
و آخرین پازل محاصره اقتصادی ایران همین طرح هستش پس دعوا بسه بیاید به کمپین ادامه بدیم
پیشنهاد من اینه دو ماه بعد تجمع قانونی صورت بگیره جلو مجلس

هونجانی: ‏نذار ‎#FATF تصویب بشه لازم شد قرآن سر نیزه کن .
‎#طومار
‎#شفافیت_مالی

علی قلهکی: ‏برخلاف دوستانم معتقدم عدم تصویب مقطعی ‎#FATF ، شکست دوم علی لاریجانی پس از رای پایین در انتخابِ رئیسِ مجلس بود
دومینوی شکست “علی آقا” راه افتاده و احتمالاً در ۱۴۰۰ به اوج خود خواهد رسید

صاحب صادقی: ‏فارغ از دغدغه شفافیت، نهایت Fatf تسلیم کردن هیچ سرداری و هیچ گروهی نیست. بلکه نهایت پذیرش چارچوب های این گروه، دستیابی به روابط بانکی عادی و آغاز عادی سازی مناسبات مالی ایران با دنیاست! چیزی که اقتصاد ایران اکنون به شدت از نبود آن رنج و آسیب میبیند!

کبری آسوپار: ‏با دو دوتا چهارتای کدخدا محورِ دولت روحانی هم حساب کنیم، FATF برای جلب نظر غربی‌ها بود که زیر برجام نزنند. حالا که تحریم‌ها هست و برجام نیست، چرا باید همچنان پی خوش‌آمد غربی‌ها باشیم؟ وقتی راه مبادله‌ی مالی را می‌بندند، چرا ما پی قانون‌مندی مبادلات طبق سلیقه‌ی آنها باشیم؟

رضا حقیقت‌نژاد: ‏تنها نهاد مهم سیاسی-مذهبی کشور که تشکیل جلسه داد و درباره FATF اظهارنظر کرد، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود؛ برهوت سیاست.

ژان والژان: ‏تروریست از نظر ایران :اسرائیل، القاعده، داعش، جبهه النصره، بوکوحرام، حزب کارگران کردستان(PKK) و…
تروریست از نظر آمریکا :جهاد اسلامی، حزب الله لبنان، حماس، سپاه پاسداران(به عنوان حامی تروریست) و…
حالا شما ‎#FATF رو تو این پازل تروریست کیه؟ جا بدید. این دیگه حماقت نیست، خیانته!

مرتضی گلپور: ‏عراق، سوریه، لبنان و فلسطین عضو کنوانسیون مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی، یا ‎#پالرمو هستند و فقط ایران به همراه بوتان، کنگو،پالائو، گینه نو، جزایر سلیمان، سومالی، سودان جنوبی به آن نپیوستند.فشارهای بعضی ها نشان میدهد که آنان نگران آجر شدن نان خودشان هستند
‎#FATF

مارلون کماندو: ‏شما زحمت بکشید یدونه ‎#FATF داخلی طراحی کنید برای شفافیت مالی وزرا و نماینده ها تا بعدش برسیم به مدل خارجی اش که آیا تصویب بشه یا نه! البته اگه داخلی درست بشه و فاسدین رو کنار بزنیم حتما کار به تصویب مدل خارجی نمی‌کشه!

میلاد علوی: ‏این جماعت از شفافیت میترسند، ‎#FATF بهانه است…

رزنانس: ‏اف ای تی اف رو نپذیریم، جنگ میشه،
برجام رو نپذیریم، جنگ میشه.
رییسی بیاد، جنگ میشه،
سند ۲۰۳۰ رو اجرا نکنیم، جنگ میشه،
کاش جنگ بشه از دستت راحت بشیم!

امیرحسین: ‏اف.ای.تی.اف رو دو ماه عقب انداختن پول هارو بشورن٬ کاش رو پشت بوم مملکت ما نشورن که گندش این پایین خفمون کرد.

محمدرضا: ‏می دونید چرا مجلس بررسی FATF رو دو ماه تعویق کرده ؟ فکر کنم یه دوره گذاشته تا برخی از نمایندگان بتونند درست تلفظ کنند
لطفا همه تکرار کنید
اِف،اف
اِی،اِی
تی،تی
اِف اِف
برای بار هزارم ،همه بگید اِف اِی تی اِف
همه میگن :اف تی اف اف
و مربی جان به جان آفرین می سپارد

منم؟!: ‏قراردادهای
پالرمو
اف ای تی اف FATF
سند ۲۰۳۰
از مهمترین گام های پیشرفت ایران هست که دولت روحانی در تلاش اجرایی شدنش هست. در چنین شرایطی که تکلیف هیچ چیز مشخص نیست ، حداقل کار ممکن حمایت کردن از این قراردادهاست که کمک بسیار بزرگی به ما میکنه.

ناصر همتی: ‏اصلاً نیازی به تصویب لایحه و پیوستن به تُف.تو.آی.تی یا تِی.تو.تیهو و… نیست؛ کافی است مجلسی داشته باشیم که نماینده‌هاش بتوانند سه مرتبه پشت سر هم بگویند اف.اِی.تی.اف. تمام.

امیرحسین خالقی: ‏از نهادهایی مانند اف ای تی اف گریزی نیست؛ در “آیا سرمایه داری از دور خارج شده است” می خواندم که برای بحث فرار مالیاتی و کنترل نابرابری هم پیشنهادی مشابه در سطح اروپا مطرح کرده بود؛ واقعیت اینست که به قول کیسینجر باید تصمیم بگیرید؛ می خواهید ملت بمانید یا نهضت.

ابراهیم نصیری: ‏پیامی امده از تجمع مردم ولایت مدار قم روبروی دفتر اقای لاریجانی رئیس مجلس و نماینده شهر قم در خصوص (ای اف تی اف).
البته که تجمع و اعتراض باید باشه اگرم قم بودم حتما می‌رفتم اما مردم عزیز و ولایت مدار قم باید در انتخاب دقت کنند تا کار به اعتراض نرسه…

هادی موسوی: از چهار قانونی که جهت توصیه های FATF تهیه شده بود سه مورد از آنها در دولت انقلابی ‎#احمدی_نژاد و با “تکلیف” آقای دکتر جلیلی، دبیر وقت شورای امنیت ملی تهیه و تصویب شد. اما هیچ ‎#دلواپس و هیچ نماینده مجلس و هیچ رسانه ای آن زمان به فکر ‎#خیانت نبود. ‏اما در این میان فقط یک لایحه باقی مانده و آن هم لایحه “الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم” هست که به اسم FATF معروف شده. جالب اینکه این لایحه اصلا FATF نیست و یکی از الزامات(CFT) این گروه است. لذا تصویب این قانون به معنای پذیرش و عضویت در FATF نیست!!!

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/3jV8L
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن