گزارشی از بازار ارز در ۲۲ خرداد ۹۷

کیانوش درویشی، خبرنگار انصاف نیوز: گرانی این روزهای سکه به قدری سروصدا کرد که در صدر اخبار اقتصادی قرار گرفت، در این میان به نظر می‌رسد، ارز به آرامی و در زیر پوست باراز به روند افزایشی خود، به هر بهانه‌ای ادامه می‌دهد؛ به طوری که با هر اتفاقی در سطح کشور و جهان، قیمت آن در بازار افزایش می‌یابد.

گزارش میدانی انصاف نیوز، حوالی ظهر امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد از بازار ارز، گرانی ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی قیمت ارز را نشان می‌دهد به طوری‌که دلار ۷۳۰۰ و یورو تا ۸۶۰۰ تومان مبادله می‌گردد.

به نظر می‌رسد سیاست‌های دولت برای کنترل بازار ارز و جلوگیری از خروج آن موفق نبوده است چرا که خریداران به راحتی هر مقدار ارزی را که بخواهند می‌توانند در بازار تهیه کنند؛ این در حالی است که اغلب دانشجویان و مسافران خارجی از مقدار ارزی که به آنها برای خروج از کشور تعلق می‌گیرد معترض هستند و به ناچار در بازار آزاد به دنبال تامین ارز مورد نیاز خود هستند.

یکی از دلالان جوان با اشاره به احتیاط در خرید و فروش ارز به دلیل ترس از حضور مامورانی در بازار، گفت سعی در خرید و فروش مقدار کمی ارز در روز دارد تا مشکلی برایش ایجاد نشود اما این موضوع، مانع مبادله‌ی رقم‌های بالای ارز نمی‌شود؛ دلالان قدیمی‌تر با اعتماد به نفس بیشتری به مبادله‌ی ارز می‌پردازند، به طوری که حتی با حضور ماموران، به درخواست خرید ۳۰۰۰۰یورویی خبرنگار، آنها مدعی شدند مشکلی برای پرداخت و تحویل این مقدار ارز ندارند و مشتری‌هایی با درخواست‌های چند برابر این میزان دارند.

دلالان ارز ادعا می‌کنند که روند رو به رشد ارز در روزهای آتی ادامه خواهد داشت و دلیل آن را هم شرایط کشور و جهان می‌دانند، اما با چون دلایل مستندی نداشتند این ادعا بیشتر شباهت به بازار گرمی سوداگران ارز دارد

نکته‌ی قابل توجه در بازار ارز این است که قیمت‌ها از خیابان جمهوری که به سمت میدان فردوسی حرکت می‌کنید رو به افزایش است، به طور مثال یورو در  چهارراه استامبول ۸۴۰۰ تومان است و  هرچه به سمت شمال خیابان و میدان فردوسی می‌روید به تدریج تا ۸۶۰۰ تومان نیز می‌رسد.

قیمت سکه طرح جدید در صرافی‌ها به دومیلیون ‌و ‌پانصد ‌و ‌شصت هزار تومان رسید؛ صرافان بر خلاف آقای سیف، رییس کل بانک مرکزی که این افزایش قیمت را ناشی از عامل روانی می‌داند، مدعی بودند که این روند افزایشی، به آرامی ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/oyVOF
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن