درباره‌ی نقد یکجانبه‌ی تسنیم خطاب به ابوالفضل فاتح

سرویس سیاسی انصاف نیوز: خبرگزاری اصولگرای تسنیم در متنی با عنوان «گزارش: ۷ جمله فریبنده «ابوالفضل فاتح» در یک پاراگراف»، بدون انتشار اصل یادداشتی که در انصاف نیوز منتشر شده [لینک]، نقدی یک طرفه به آن مطرح کرد که حاوی محتوایی سطحی است.

در بخشی از متن تسنیم که در زیر آمده، به نامه‌ای از امام خمینی خطاب به میرحسین موسوی اشاره می‌کند اما به  آخرین نوشته‌ی امام به مهندس موسوی دو ماه بعد از رد استعفا و تاکید بر تدین و تعهد اوست هیچ اشاره‌ای نمی‌کند. این در حالی است که حتی رد استعفا نیز به معنی اعتقاد و اعتماد امام به اوست.

فاتح در یادداشت خود گفته بود که انصاف نیست آنها در حصر باشند و برخی کسانی که اقدامات منجر به مشکلاتی برای همه آشکار شد کرسی‌های مسوولیت را در اختیار داشته باشند. مشخص نیست که چرا تسنیم این بخش از مسایل مطرح شده را حذف کرده و به آن پاسخ نداده است.

ابوالفضل فاتح گفته بود که میرحسین در برابر فساد «جریان انحرافی» ایستاد؛ مگر نویسنده‌ی تسنیم در این شک دارد؟ اشاره‌ی فاتح به زمانی برمی‌گردد که رسانه‌های اصولگرا حامیان درجه یک آن جریان بودند و گناه موسوی را کاندیدا شدن در برابر نامزد مورد علاقه‌ی خودشان می‌دانستند و و گوششان بدهکار  هشدارها نبود. اما حالا که همه چیز آشکار شده، بخش‌‌های قابل توجهی از آنها حاشا می‌کنند.

فاتح در آن یادداشت گفته بود که برای رفع حصر دعا کنیم. آیا دعا ایرادی دارد و آیا نویسندگان تسنیم از دو کلمه دعا هم می‌ترسند؟

او گفته بود که موسوی و کروبی مورد تایید امام بودند، ادعایی که ثابت کردن آن دشوار نیست و نامه‌ها و سخنان بسیاری از امام خمینی در این باره وجود دارد. چرا تسنیم گفته و نوشته‌ای که امام خمینی از شخصیت‌های اصولگرایان، مثلا از آیت الله مصباح یزدی تعریف و تمجیدی کرده باشند منتشر نمی‌کنند؟

فاتح در یادداشت خود گفته بود که شعار نادرست اصل نظام نشانه است ربطی به مهندس نداشته و مورد تایید نیست. آیا این حرف از زبان کسی که در سال ۸۸ به میرحسین نزدیک بود، باعث ناراحتی است؟!

به نظر می‌رسد که ناراحتی حامیان جریان همسو با نویسنده‌ی تسنیم از رنگ باختن نه سال اتهاماتی است که زده‌اند ولی باور نشده است.

در پایان تاکید می‌شود که اگر خبرگزاری تسنیم برای شعور مخاطب احترام قائل است، انتظار می‌رفت که ابتدا متن کامل را منتشر کند و بعد به نقد آن بپردازد در حالی که مطابق شیوه‌ی سابق تمایلی به اطلاع مردم از اصل متن ندارند!

 

================

متن تسنیم

گزارش: ۷ جمله فریبنده «ابوالفضل فاتح» در یک پاراگراف

خبرگزاری تسنیم، ۲۲ خرداد ۱۳۹۷: مسئول رسانه‌ای ستاد موسوی در سال ۸۸ در یادداشتی ۲۴۸ کلمه‌ای که در یک سایت اصلاح‌طلب منتشر کرده، دست کم ۷ جمله فریبنده گفته که خبرنگار تسنیم به این ناواقعیت‌ها با ذکر مصادیق اشاره کرده است.

ابوالفضل فاتح مسئول رسانه‌ای ستاد میرحسین موسوی و مدیر مسئول اسبق ایسنا، در یادداشتی ۲۴۸ که به تازگی در یک سایت اصلاح طلب به بهانه رفع حصر منتشر کرده، تقریباً ۴۵ کلمه راست و ۱۵۹ کلمه فریبنده به کار برده؛ نکته جالب در این میان این است که چگونه یک شخص رسانه‌ای این حجم از جملات فریبنده را در قالب یادداشت، منتشر می‌کند و از آن سو ساختار رسانه‌ای کشور هم به او اجازه می‌دهد چنین کاری را انجام بدهد.

هفت نمونه از جملات فریبنده “ابوالفضل فاتح”، با ذکر مصادیق خلاف آن در زیر اشاره شده است:

۱- فاتح در این یادداشت کوتاه آورده که “آقایان مهندس موسوی و کروبی بارها مورد تایید امام قرار گرفته”. اولاً نامه امام به میرحسین موسوی بعد از استعفای وی در سال ۶۷ موجود است که رهبر کبیر انقلاب با لحن تندی خطاب به موسوی می‌نویسند: “جناب آقای موسوی نخست‌وزیر محترم، نامه‌ استعفای شما باعث تعجب شد. حق این بود که اگر تصمیم بدین کار داشتید، لااقل من و یا مسئولین رده بالای نظام را در جریان می‌گذاشتید. در زمانی که مردم حزب‌الله برای یاری اسلام فرزندان خود را به قربانگاه می‌برند، چه وقت گله و استعفا است؟…۱۵/۶/۶۷” گذشته از آن حضرت امام در انتهای وصیت‌نامه فرمودند “میزان حال فعلی افراد است”.

۲- ادعای بعدی فاتح این است که موسوی و کروبی “برای حفظ میراث امام و ارزش‌های بنیادی انقلاب و حقوق اساسی مردم و مبارزه با فساد بنیان کن ایستادند و جز اجرای بی تنازل قانون اساسی مطالبه‌ای نداشته‌اند.” اولا این دو نفر هیچگاه خودشان نگفتند هدفشان از شرکت در انتخابات حفط میراث امام(ره) است بلکه هدفشان برگرداندن میدان قدرت به اصلاح‌طلبان بود و چرا وقتی در دوره اصلاحات مبنایی‌ترین اصول اندیشه امام خمینی زیر سوال می‌رفت آنها اقدامی نکردند؟ چرا حتی زمانی که  بعد از آشوب‌های ۸۸ تمثال امام راحل به آتش کشیده شد، اعلام برائتی از آنها صادر نشد و در فاصله انتخابات ۸۸ تا حصر، از این دو نفر کمتر صحبتی از امام و انقلاب می‌شنیدیم و حرف‌هایشان رنگ و بوی براندازانه داشت نه فساد بنیان‌ کن!

یکی از ارزش‌های بنیادی انقلاب، “عاشورا” بود که به با اصرار سران فتنه این باور مقدس شیعیان دستخوش هتک حرمتی بی‌سابقه شد امام بازهم در اقدامی ناباورانه، هتک حرمت کنندگان به عاشورا توسط موسوی “مردم خداجو” نام گرفتند.

۳-  اجرای بی تنازل قانون اساسی که فاتح به آن اشاره کرده است، زمانی معنا پیدا می‌کند که کاندیدای معترض به نتیجه انتخابات، اصول قانون اساسی مانند شورای نگهبان و قوه مجریه‌ی برآمده از رای ملت را بپذیرد نه اینکه اعتراض خود را به جای آنکه از مجاری قانونی پی‌گیری کند، به کف خیابان‌ها  بکشاند و ۸ ماه کشور در التهاب به سر ببرد.

۴- فاتح به همین مقدار جمله ناواقعیت بسنده نکرده و نوشته است: “شعار نادرست «اصل نظام نشانه است» بهانه‌ای بیش نیست و ربطی به آنان ندارد” البته کسی هم مدعی نشده که شعار اصل نظام نشانه است بهانه برای حصر بوده که ۲۰ ماه پس از آشوب‌ها صورت گرفت بلکه رفتارهای موسوی و کروبی کار را به جایی رساند که به اصل نظام و تمام مقدسات هتک حرمت شد؛ نمونه آن بی‌حرمتی به امام حسین در روز عاشورا یا روز قدس ۸۸ است.

۵- مسئول رسانه‌ای ستاد موسوی در ادامه مدعی شده که “آنان که در برابر انحراف و فسادی که شعله ور شدن آن را پیش بینی می‌کردند، بر پا خاستند، متهم گردند،در حصر و محدودیت زندگی کنند و حتی کلامی از آنان نشر نگردد.” اولاً هیچ کس محصوران را به این دلیل حصر نکرد که در برابر انحراف و فساد ایستادند بلکه بزرگترین فساد، نادیده گرفتن رای ۲۴ میلیون ایرانی و خودکامگی است که بخواهد خود را پیش از اعلام قطعی آرا، رئیس جمهور معرفی کند.

قطعا دور زدن قانون اساسی و پی‌گیری مطالبات از طریق لشکرکشی خیابانی مهم‌ترین انحرافی است که تبعات بیشتری در پی داشت که توسط خود مردم متوقف شد. اما گویا آقای فاتح خبر ندارند که بارها نقل قول‌ها و نامه‌های مهدی کروبی و میرحسین موسوی از حصر به بیرون درز کرده و همین چندی پیش بود که کروبی چندنامه در ارتباط با کنگره حزب اعتماد ملی منتشر کرد و مواضع موسوی هم توسط دخترانش بارها اعلام شده و حتی او به معرفی کتاب پرداخته است! پس بهتر است معلوم کنند محدودیت در کجاست؟

۶- دست آخر اینکه درخواست فاتح مبنی بر اینکه “موضوع حصر به طور کامل منتفی شود ” درخواست خیلی از مردم هم همین است که به باور آنها، این حصر باید به محاکمه ختم شود. چه کسی پاسخگوی خانواده  شهید محمد حسین فیض، شهید امیرحسام ذوالعلی و شهید حسین غلام کبیری شهدای فتنه ۸۸ است؟ و آیا چشم‌های رامین رسولی جانبار فتنه ۸۸ دوباره برمی‌گردد؟ درخواست رفع حصر در زمانی که مادران و پدران جوان داده هنوز داغدار هستند، قطعا دور از انصاف است.

۷- اما اینکه “مهندس موسوی و کروبی و خانم رهنورد از حقوق کامل شهروندی برخوردار شوند” هم جمله فریبنده‌ای است چراکه این سه نفر از بیشترین امکانات در ایام محدودیت برخوردارند. تابستان سال ۹۶ بود که سخنگوی قوه قضاییه گفت ” سرویسی که به اینها داده شده به مقامات درجه یک کشور داده نشده است و حتی رؤسای قوا هم چنین سرویس پزشکی‌ای دریافت نمی‌کنند.”

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/oyxFF
برچسب ها

نوشته های مشابه

4 Comments

 1. این عجله و شتاب در پاسخگویی نشان می دهد هنوز دو خطِ یک مسوول انتخاباتی میر در بند، که فراگیری نداشته و در یک پایگاه خبری منتشر شده، چه قدر مؤثر بوده که با این حجم حمله، اتهام، نسبت های ناروا علیه آن ها ، افکار عمومی اقناع نشده!
  بسیاری از موارد به طور مفصل پاسخ داده شده. جهت اطلاع به مصاحبه خبرگزاری اقتدارگرای فارس با علی مطهری درباره ی محصورین مراجعه شود.
  ودر آخر علیرغم این همه سال حصر، هنوز یک سند مالی بر علیه ی میر دربندمان نتوانسته اند منتشر کنند!

  5
  1
 2. بنام خدا
  اولاا از تسنیم و فارس و سیمای میلی بیش از اینها انتظاری نیست اگر این عزیزان به وظیفه ذاتی خود که همانا خبر رسانی درست و صحیح وبی غل وغش هست اگر اقدام می نمودند دیگر نیازی به تلگرام نبود که دوست و دشمن اظهار می دارند که ظررهایی دارد سو.ال این هست پس چرا این همه مردم به این شبکه اطلاع رسانی با تمامی مشقات هجوم بردند جواب این هست بیشتر مردم را بازی داده اند و مردم خسته مجبورا به شبکه به اصطاح معاند روی آورد اند
  دوما محصوران در چندین سال درخواست نموده اند که آنها را در یک دادگاه بی طرف محاکمه کنندولی جوابی نشنیده اند
  ثالثا بیش از این مردم عزیز را خسته نکنید که خدای نا کرده نه از تاک نشان ماند و نه از تاک.
  آیا از یاد برده اند که یک سال قبل از انتخابا ت چه فشار و هجمه عظیمی راه انداحته بودند که ریاست جمهوری آقای روحانی یک دوره ای شود فقط محض رضای خدا به بولتن خودشان مراجعه کنند کمی هم انصاف.

 3. شرمتان باد دروغگويان کذابي که به خدا و قيامت و حساب و کتاب، ذره اي اعتقاد نداريد. ميزان حال فعلي افراد است، خب اگر کسي پيدا شود که تا همين ديروز، بزند، ببندد ، بکشد و … هزار خلاف ديگر بکند و امروز بگويد آدم خوبي شده و خودش را هم خوب نشان بدهد، يعني ديگر همه چيز تمام شده!!؟ ضمنا شهداي مصادره اي را چسبيده ايد و کشته شده هاي مظلوم که نيازي به ذکر نام آنها نيست و خودتان بهتر از هرکس ديگر مي شناسيدشان، را رها کرده ايد!! اي دريغ از ذره اي شرم و انصاف و انسانيت که بکلي با آن بيگانه ايد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن