«ترامپ در یک مورد از اوباما بهتر بوده؛ دروغگویی»

دین عبیدالله، دادستان سابق آمریکایی و گوینده رادیو “Sirius” و ستون نویس نیوزویک در مقاله‌ای می‌نویسد: «حقیقت ماجرا از زمانی شروع می‌شود که ترامپ در مصاحبه خود با فاکس نیوز در کاخ سفید یکسری دروغ‌هایی را مطرح کرد که حتی صورت پینوکیو از شنیدنشان سرخ می‌شود. او به دروغ مدعی شد که سیاست غیراخلاقی و غیرانسانی جدایی فرزندان از والدینشان که به صورت غیرقانونی از مرز می‌گذرند و وارد آمریکا می‌شوند، قانون دموکرات‌هاست. اما حقیقت ماجرا این است که این یک قانون نیست بلکه سیاست “تحمل صفر” است که دولت ترامپ آن را سال جاری میلادی اعلام کرد و ترامپ هم خودش می‌تواند آن را تغییر دهد.

به گزارش ایسنا در ادامه‌ی این یادداشت آمده است: با وجود دروغ‌های ترامپ، استیو بنن، استراتژیست سابقش روز یکشنبه در شبکه خبری ای.بی.سی گفت که ترامپ هرگز دروغ نمی‌گوید. زمانیکه از بنن پرسیدند آیا فکر می‌کند که رئیس جمهوری آمریکا دروغ گفته یا خیر، او گفت: تا آنجا که ذهنم یاری کند، نه. فقط شاید زمانی که من را “استیو شلخته” نامیده باشد.

برخی از جمهوری خواهان چون “ریک سنتروم” در عین اینکه می‌توانند اذعان کنند که دوغگویی ترامپ در حالتی هشدار دهنده است، هنوز از برخی از دروغ‌هایش در مقایسه با اوباما دفاع می‌کنند: “فکر می‌کنم که ماهیت دروغ‌های رئیس جمهوری سابق مهمتر از موضوع جمعیت حاضر در مراسم تحلیف بود.”

اگر دروغ ترامپ درباره تعداد جمعیت در مراسم تحلیف بود، این بحث شاید اعتبار داشته باشد. اما در اصل، ترامپ از آن زمان دروغ‌های زیادی گفته است و افراد بیشماری سیاست‌های مشکل آفرینش شامل اظهارات روز جمعه درباره سیاست تحمل صفر را توجیه کرده‌اند.

و من به عنوان یک دادستان سابق آمریکایی از بسیاری از حامیان ترامپ شنیده‌ام که می‌گویند ترامپ ممکن است دروغ گفته باشد، اما اوباما دروغگوی بزرگتری بوده است.

این درست است که اوباما در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ و زمانیکه تلاش می‌کرد تا از قانون خدمات درمانی حمایت کند، این مطلب را گفت که “اگر شما برنامه خدمات درمانی را دوست دارید، باید بتوانید این برنامه را برای خود حفظ کنید.” جای هیچ انکاری نیست که قانون مذکور در سال بعدش اجرایی شد و به چهار میلیون آمریکایی اطلاع داده شد که دیگر نمی‌توانند از آن استفاده کنند و من هم یکی از آنها بودم!

خوب، آیا اوباما می‌دانست که با آن صحبت‌های سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ چه اتفاقی می‌افتد؟ مشکل بتوان گفت. (خودم به شخصه اعتقادی به آن ندارم.) به هر حال، بسیاری در موسسه “Politifact” بر این باورند که اظهارات اوباما دروغ سال ۲۰۱۳ بود.

اما بیایید این دروغ‌های اوباما را با مال ترامپ مقایسه کنیم. بین نخستین کمپین انتخاباتی اوباما در سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶، این موسسه متوجه شد که اوباما ۹ بیانیه را منتشر کرده که به نظر بزرگترین دروغ‌ها هستند. در کنار “شما می‌توانید برنامه خود را حفظ کنید” برخی دیگر از اظهارت او در کمپین انتخابات ۲۰۱۲ نیز هستند زمانیکه اوباما اعلام کرد میت رامنی، رقیبش از لایحه مربوط به رد تمامی سقط‌ها حتی در صورت تجاوز حمایت کرده است. (رامنی به واقع از سقط جنین در صورت تجاوز و زنا حمایت کرده بود)، مورد دیگر، در کمپین ۲۰۰۸ بود زمانیکه در یکی از تبلیغاتش آورده بود جان مک‌کین، از جمهوری خواهان از اظهارات “راش لیمبا” درباره مهاجران آمریکای لاتین حمایت کرده است.

خوب حالا درباره ترامپ چه؟ از زمان ترک برج ترامپ در ژوئن ۲۰۱۵ و آغاز کمپین تا امروز که بازه‌ای سه ساله است، موسسه “Politifact” 78 مورد دروغ برای ترامپ ثبت کرده است.

در کمتر از یک چهارم زمان فعالیت اوباما، ترامپ هشت بار بیشتر دروغ گفته است. دو مورد از بزرگترین دروغ‌های او ادعایش در جریان کمپین انتخاباتی درباره رشد جرایم در کشور و دیگری درباره بودجه ۲۰۱۸ شامل نخستین افزایش در ارتش در ۱۰ سال گذشته می‌شود.

البته اینها شامل ۱۸۲ اظهارنظر دروغ و  ۱۲۴ مورد اشتباه دیگری نمی‌شود که ترامپ آنها را به مردم آمریکا گفته است. حالا ترامپ باید روی کتاب جدیدی با عنوان “هنر دروغگویی” کار کند.

با همه اینها، اینکه بگوییم اوباما بیشتر از ترامپ دروغ گفته، توهین است. ترامپ حداقل در یک مورد بهتر از اوباما بوده و آن هم دروغگویی است.»

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/DlrSc
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن