خرید تور تابستان

آیت الله بیات زنجانی: پیامبر هم فوق قانون نبود

آیت الله بیات زنجانی تاکید کرد: بهشتی اگر در قید حیات بود، ما امروز با خیلی از مشکلات مواجه نبودیم. اگر بهشتی در قید حیات بود، با خیلی از تفسیرها و نظارت‌ها مواجه نبودیم.

به گزارش ایلنا، مراسم بزرگداشت شهید آیت الله بهشتی در سالروز شهادت ایشان با حضور چهره‌های فقهی، سیاسی و خانواده شهدای هفتم تیر در کانون توحید تهران برگزار شد.

آیت الله بیات زنجانی سخنران این مراسم بودکه سخنان خود با عنوان «انسان محق یا انسان مکلف» ایراد کرد.

آیت الله بیات زنجانی با ذکر این موضوع که پانزدهم شعبان سالگرد شهادت دو بزرگوار است یکی حمزه سیدالشهدا و دیگری سید شهدای انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی گفت: متاسفانه در این انفجار گروهی از انسان‌های صادق، خالص، مردمی و بزرگوار از مجلس، دولت و شورای مرکزی حزب جمهوری شربت شهادت را میل کردند.

این مرجع تقلید سپس با ذکر شش شاخصه انسان از دید قرآن که به اعتقاد مسلمانان تحریف نشده است به بررسی مکلف بودن یا محق بودن انسان پرداخت.

آیت الله بیات زنجانی با تاکید بر این موضوع که انسان ذی حق است و حاکمیت خدمتگزار مردم است، گفت: اگر مردم موظف هستند، حاکم هم موظف است. سوال حق مردم است، اعتراض حق مردم است، اگر مردم می‌خواهند بدانند حق آنهاست و اگر گله‌مند هم هستند حقشان است.

وی افزود: مبنای مشروعیت خواست و بیعت مردم است. اگر مردم نخواهند نمی‌توانید بگویید من حق هستم.

آیت الله بیات زنجانی سپس با یادی از شهید آیت الله بهشتی گفت: ما انسان‌هایی را از دست دادیم که جوهره وجودشان فقهی بود. شهید بهشتی فقیه صاحب رای اما مقید به قانون بود. وی اگر در قید حیات بود، ما امروز با خیلی از مشکلات مواجه نبودیم. اگر بهشتی در قید حیات بود، با خیلی از تفسیرها و نظارت‌ها مواجه نبودیم. مطمئنا کارهایی که صورت گرفته عمدتا به سبب عبور از قانون اساسی یا قائل شدن استثنا در آن است.

وی ادامه داد: به عنوان یک طلبه عرض می‌کنم که پیامبر هم فوق قانون نبود. اگر مبنای عمل ما قانون بود هرچند نمی‌گویم قانون اساسی کامل است اما اگر به همین قانون عمل می‌شد وضع این نبود.

فاطمه کروبی، فاطمه هاشمی، غلامحسین کرباسچی، هادی خانیکی، محمود صادقی، محسن هاشمی، حجت نظری، لطف الله میثمی، هادی غفاری و مصطفی تاجزاده از چهره‌های حاضر در این مراسم بودند.

در این مراسم از کتاب زندگی و زمانه شهید بهشتی رونمایی شد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. مطمئنید شهیدبهشتی دراین زمان ودراین دیار ……………….بهرحال شرائط را نمیتوان یکسان شمرد…….

  2. مطمئنید شهیدبهشتی دراین زمان ودراین دیار ……………….بهرحال شرائط را نمیتوان یکسان شمرد…….میشودشراوط یاران انمرحوم واحوالاتشان را درنظرگرفت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا