نقد توییت عوامل بی‌بی‌سی درباره‌ی خرمشهر

درباره‌ی اعتراضات و ناآرامی‌های چند روز پیش در خرمشهر دیدگاه‌ها و واکنش‌های گوناگونی مطرح شده است. خبرنگاران و تحلیلگران رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور هم در صفحات مجازی خود نسبت به این موضوع اظهارنظرهایی داشته‌اند که با موافقت و مخالفت کاربران فضای مجازی همراه بوده است.

خبرنگار انصاف نیوز تعدادی از نقدها به توییت حسین باستانی و سیاوش اردلان، تحلیلگر و مجری بی بی سی فارسی را انتخاب کرده است که در زیر می‌آید:

حسین باستانی، تحلیلگر بی بی سی در صفحه‌ی خود در توییتر نوشته است: «سرانجام به مردم بی‌آب ‎خرمشهر شلیک کردند، به اتهام تکراری “نقض امنیت”. لابد اسناد وابستگی این مردم تشنه به اسرائیل و آل‌سعود هم در راه خواهد بود. چه بسا‌ هشتگ ‎تشنه‌نمای‌داعشی هم راه بیندازند.»

این دیدگاه آقای باستانی با همراهی عده‌ای و مخالفت گروهی دیگر روبرو شده است. چند توییت در نقد این اظهارنظر در پی می‌آید:

امیرعلی صفا: ‏”سرانجام”؟ “به مردم بی‌آب”؟ والا از اول امسال نه فقط خرمشهر بلکه سایر شهرهای خوزستان تجمع اعتراضی داشتن، دم فرمانداری‌ها تندترین شعارها رو دادن و مشکلی هم نبوده. شما بفرمایید در همان لندن ساعت ۱۰ شب کسی وسط شهر با کلاش شلیک کنه و موزه آتش بزنه چه رفتاری باهاش می‌شه؟

سیدمحمد آل‌طاها: ‏از صبح منتظر تحلیل‌های آشوب طلبانه‌ی ‎كامليا انتخابى‌فرد، ‎حسن هاشميان و ‎على‌اصغر رمضانپور باشید
البته امشب ‎حسین باستانی آغاز کرد!
نکاتی که نادیده گرفته شد/خواهد شد
_طرف مقابل هم مسلح بود و اکثر عشیره‌های خوزستان سلاح دارند
_طرح آب رسانی غدیر

مهدی مقدم: ‏‎دستگاه تبليغاتي روباه پير به تنهايي واسه گند زدن كافيه. جناب باستاني از طرح‌هايي كه ميلياردها براشون خرج شده و نزديك بهره برداري هست خبري زدی؟ اصلا هر خبر درستي كه به آروم شدن كمک كنه؟ از تفاله‌هايي كه با اسلحه اومدن بيرون چي؟ نون كثيف شما تو خون مردم ما چرب ميشه!

سورنا: ‏‎وقتی بی بی سی به کثیف ترین حالت ممکن تبدیل به تریبون تروریست‌های تجزیه طلب فراری شده و نظرات این احمقها را در مورد جنوب خوزستان انتشار میدهد شما لطف کن بعنوان نماینده این رسانه در مورد مردم این مناطق خودتو نگران نشان نده

علیرضا: ‏‎در این که مردم مشکل دارن شکی نیست ولی ادم معمولی با تفنگ میره اعتراض؟

صادق موسوی‌فرد: ‏‎‎دروغ پخش نکنید ‎خرمشهر واقعا افرادی اومدن اعتراضات رو به حاشیه بردن و اسلحه بدست تحریک کردن معترضین رو … من ‎خرمشهری‌ام

ماتیلدا: ‏‎حداقل به عنوان خبرنگار میدونی که خیلی‌ها منتظر این شلوغیا هستن که طرح‌های خودشونو پیاده کنن و مردم و به جون هم بندازن میدونید که اگر روزی خدای نکرده ایران درگیر جنگ داخلی بشه شما هم به اندازه یک توییت شریکش شدید یک توییت ندانسته برای هیزم گذاشتن زیر آتش، همین قدر وطن فروشانه

سعید یعقوبی: ‏‎کاری به اعتراض به حق مردم خرمشهر ندارم ولی چرا در این اعتراضشون از اسلحله استفاده میکنن که نیروی انتظامی مجبور به تیراندازی بشه؟! در این فیلمها که منتشر شده طرف داره با کلاش به سمت نیرو انتظامی شلیک میکنه!

آلیش: ‏‎واقعا ديگه از شما انتظار نداشتم كه بي هيچ تحقيقي اينچنين صحبتي بي ميان آوري! ما كه شاهد عيني هستيم ميدونيم كه اين گلوله‌ها كار يه تعداد اوباش هست كه ميخوان اعتراضات به حق مردم رو به حاشيه بكشند! آخر كدوم آدم عاقلي در اعتراض كمبود آب، موزه آتش ميزند!

رستم: ‏‎کاری به جمهوری اسلامی نداریم، ولی همون گروهکی که صدام درست کرد دوباره با حمایت عربستان اونجا جون گرفته. ‏‎حسین باستانی هم پوپولیست شده.

مسلمان فارسی: ‏‎اسنادش در راه نیست. در دل خود حادثه است. کسیکه آب می‌خواهد نیمه شب با کلاش شلیک نمی‌کند و ساختمان آتش نمی‌زند. آن هم بعد از اتمام تجمع مسالمت آمیز مردم شریف خرمشهر.

سیاوش اردلان، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی نیز در ارتباط با اعتراضات خرمشهر نوشته است: ‏صحنه‌های سرکوب مرگبار معترضان به ‎کم آبی توسط نیروهای امنیتی در ‎خرمشهر یاداور صحنه‌های ماه‌های اول جنگ داخلی در ‎سوریه است. به نظر نمی‌اید مقامات حکومت ایران یک راهبرد منسجمی برای مدیریت این بحران و پیش بینی آن دارند. حتی اگر بعدا بگویند دسیسه چینی بوده عذر بدتراز گناه است.

این توییت نیز با واکنش‌هایی همراه بوده که در ادامه بخشی از آن را که بیشتر جنبه‌ی انتقادی دارد می‌خوانید:

آنا: ‏‎شما نوشتی سرکوب مرگبار (معترضین مسلح بودند، خبری مبنی بر کشته شدن تایید نشده، یکنفر اومده گفته من زنده‌ام عکسم رو بعنوان شهید پخش نکنید) شبیه کردنش به سوریه هم خب ۱۷ سال قبل اعتراضات برای آب بود‌ و بدتر از این.‌ ما در استان بودیم، شبکه اجتماعی نبود.

بابای علیرضا: ‏‎‎اره دیگه طرف صورتش رو پوشونده اسلحه هم دستش هست معلوم نیست کیه … اراذلی این وسط هم پیدا میشن تا اعتراضات به حق اونا رو به حاشیه و خشونت بکشن تا شاید از این نمد گلیمی برای خودشون درست کنند …

دیوید: ‏‎معترضین آب اون هم با اسلحه!!! اون هم درست در روزی که اب سالم وارد سیستم شهری شده. یا نمی فهمید یا خودتون زدید به نفهمی

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. انصاف، چرا فقط نقدها را منتشر کردي!؟ هرچند که اغلب شون کاملا مشخص بود که سايبري هاي ۷ هزار توماني بودند. (نميدونم گروني دلار، روي ۷ هزار تومان اينها هم تاثير کرده يا نه؟) کلا تا وقتي مردم ميان بنفع جکومت شعار ميدن، ميشن امت هميشه در صحنه، اما وقتي موضوعي چنان عرصه را بر آنها تنگ ميکند که عليه حکومت شعار ميدن (و البته منظورشان مطالبات برحقي است که دارند) ميشن عوامل اسکبار و نفوذي و جنگ طلب و …!! شرم بر همه تان باد.

    1
    1
    1. در اینجا مهم وزن کشی نبوده، مهم انعکاس موضع این دو نفر و پاسخ‌هایی به آن بوده است. ضمن این که به وجود حمایت‌هایی از موضع آن دو نیز اشاره شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن