دلیل اصلی عزل رییس دانشگاه آزاد ساوه چیست؟

/ نامه‌ی جمعی از دانشجویان دکتری دانشگاه ساوه به فرهاد رهبر /

جمعی از دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه، در نامه‌ای خطاب به فرهاد رهبر، به عزل رییس این واحد انتقاد کرده و مسایل پیش‌آمده را صحنه‌آرایی برای حذف او دانستند.

متن کامل این نامه که در اختیار انصاف نیوز قرار گرفته در پی می‌آید:

«جناب آقای دکتر رهبر
رییس محترم دانشگاه آزاد اسلامی
سلام علیکم؛

قطعا اقدام شما در عزل مسوولینی که با تملق به دنبال حفظ پست و جایگاه خود باشند ستودنی است؛ اما ما جمعی از دانشجویان مقطع دکتری واحد ساوه عرض می‌کنیم که این تیرِ شما که می‌بایست چشم خدعه و فساد و نیرنگ را درآورد، به واسطه‌ی خباثت و توطئه‌ی احتمالی برخی خداناترسان، یکی از شریف‌ترین، نجیب‌ترین، پاکدست‌ترین، باتقواترین، متواضع‌ترین و خداترس‌ترین مسوولین دانشگاه آزاد را از پای درآورد.

ما سعادت حضور در محضر دکتر حیدری را هم در زمانی که یک استاد معمولی بودند و هم در زمانی که ریاست واحد را عهده‌دار شدند، داشتیم. قسم می‌خوریم که این پست و عنوان، کوچکترین تغییر و تغیّری در منش و مرام و مسلک و تواضع ایشان ایجاد نکرد. ایشان همان بود که بود. در کلاس، در دفتر ریاست، در اتاق استادان، در راهروهای دانشگاه، در حیاط و در خارج از دانشگاه.

کاش قبل از اینکه اینگونه چوب حراج بر آبروی ایشان زده شود، پرس و جو می‌شد که «حاج‌رضا» ی ما در میان اقشار مختلف ساوه تا چه اندازه وجیه و متواضع و درست کردارند.

کاش برایتان می‌گفتند کسی که در زمان خواندن اشعار مربوط به مصائب ائمه، زمزم در چشمه‌ی چشمانش می‌جوشید و هنگام سخن از ظلم‌های رفته بر آنان، صلابت صدایش در امتداد دهلیزهای تاریک تاریخ می‌پیچید، نمی‌توانست نسبتی با تملق و چاپلوسی داشته باشد.

کاش می‌دانستید کسی که وقتی به هر مناسبتی فرصت صحبت و موعظه‌ی دانشجویان (که آنان را فرزندان و ولی نعمتان خود می‌خواند) پیدا می‌کرد از علی و شجاعت او در اجرای عدالت داد سخن سر می‌داد، نمی‌توانست در برابر دیگران به تملق بنشیند.

کاش برایتان می گفتند که ایشان چه تغییرات بنیادینی را در این واحد انجام دادند. کاش می‌دانستید که بواسطه‌ی مدیریت قاطع او مسوولین و کارکنان و استادان واحد تا چه حد پاسخگو شده و حرمت دانشجو را (ولو به اجبار) پاس می‌داشتند.

کاش می دانستید که ایشان در مقابل تضییع حق دانشجو چگونه از خشم چون بید بر خود می‌لرزیدند. (در یک نمونه که اجحافی مالی بر یکی از دوستان ما رفته بود معاون اداری مالی، مدیر مالی، رییس صندوق رفاه و همه‌ی متولیان امر را به اتاقش فراخواند و چنان کرد که یک شیعه‌ی راستین علی می‌بایست، می‌کرد)

جناب آقای دکتر رهبر

قطعا می‌دانید به عدل حکم کردن و عدالت را اجرا کردن هزینه دارد. ما بارها و بارها از او شنیده بودیم که علیِ عالی هزینه‌ی اجرای عدالت را با نثار جانش داد و اکنون نیز یقین داریم زخمِ تیرِ زهرآلودِ کینِ عده‌ای بی‌اخلاقِ متضرر از اجرای عدالتِ او، بر او که هزینه‌ی راستی و درستی خود را با مخدوش شدن اعتبار و آبرویش در سطح کشور داده است، شیرین‌تر از عسل است.

و در خاتمه، سرخورده از متهم شدن یکی از شجاع‌ترین، مخلص‌ترین و متخلق‌ترین اسوه‌های علمی و اخلاقی زندگی‌مان به تملق و چاپلوسی -آن هم برای حفظ پستی که شاهد بودیم جز افزایش بار مسوولیت اخلاقی و انسانی عایدی برایش نداشت- سه نکته را مزید اطلاع حضرت عالی عرض کرده و خدا را بر این داستان به داوری می‌خوانیم:

اول: اندوه ما ابدا بحث عزل ایشان نیست زیرا به عینه شاهد بودیم که شخصیت ایشان به صندلی رنگ و رو رفته ریاست واحد ساوه اعتبار داد و نه عنوان ریاست واحد به ایشان اعتبار و شخصیت. ما واقفیم و شما نیز پس از فرونشستن غبارها درخواهید یافت که در این قضیه قطعا خانواده‌ی دانشگاه آزاد متضرر شد نه ایشان. لذا بحث ما هتک حرمت ایشان و ریختن آبرویی است که طبق سخن همین امامِ همامی که در آستانه‌ی شهادتش تمام دانشگاه آزاد سیاه پوش خواهد شد؛ حفظ آن از حفظِ حرمت خانه‌ی خدا کمتر نبود.

دوم: بررسی فرمایید که آیا اصرار و قاطعیت ایشان در انجام صحیح امور از یک سو و سعه صدر ایشان و گذشت و وارستگی‌شان از سوی دیگر، برخی همکاران و کارکنانشان در سطوح مختلف را به حدی از جسارت نرسانده بود که علنا دانشجویان را علیه ایشان تحریک کرده و ناجوانمردانه سعی در ناکارآمد جلوه دادن ایشان می‌کردند؟ آیا می‌توانید به یقین حکم کنید که این شانتاژِ خبری اخیر هم یکی از تحرکات آن حضرات نبوده است؟

و اما سوم: باید پرسید چرا عکسی با این صحنه‌سازی تصنعی و شتابزده که حتی بنر آن متعلق به ۲۵ بهمن‌ماه سال گذشته (یعنی بیش از ۵ ماه قبل) است و معلوم نیست فضای تصویر شده در آن در چه شرایطی و با چه اهداف پیدا و پنهانی چینش شده است و به شهادت برخی حضار ایشان از جلسه‌ی دیگری به محل کنفرانس آمده و در مقابل عمل انجام‌ شده قرار گرفته‌اند، آنقدر وسیع در فضای مجازی منتشر و منعکس می‌گردد که خاطر حضرتعالی و ریاست هیات امنا و هیات موسس دانشگاه را مکدر و ناگزیر از اقدام قاطع می‌کند و معاون آموزشی سابق واحد که در زمان ریاست ایشان عزل شده بودند به جای ایشان منصوب می‌گردند؟

جمعی از دانشجویان‌دکتری واحد ساوه

والله خیر الحاکم و هو ارحم الراحمین»

چند روز پیش فرهاد رهبر در حکمی رییس دانشگاه آزاد واحد ساوه را به دلیل آنچه تملق و چاپلوسی خوانده شد از این دانشگاه عزل کرد. تصویر کنفرانس برگزار شده در این دانشگاه که در آن از بنرهای بزرگی با عکس فرهاد رهبر، رییس هیات امنا و علی اکبر ولایتی، رییس دانشگاه، استفاده شده در فضای مجازی به‌طور گسترده منتشر شد و عکس‌العمل برخی از فعالین مجازی را در پی داشت.

به گزارش انصاف نیوز، دستور فرهاد رهبر برای برکناری رییس این واحد به دلیل تملق و چاپلوسی در حالی صادر شد که عکس این دو در بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد بر دیوارها نصب شده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/NTpCa
برچسب ها

نوشته های مشابه

2 thoughts on “دلیل اصلی عزل رییس دانشگاه آزاد ساوه چیست؟”

  1. اولا که رهبر رئیس است و ولایتی رئیس هیئت امنا ، ثانیا از کی چاپلوسی عیب شناخته شده است ، تا همین دیروز هنر بود و هنر خواهد ماند !
    5    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *