درخواست دو‌مقام ارشد دولت آمریکا برای شفاف‌سازی اظهارات ترامپ درباره‌ی روسیه

براساس گزارش رسانه‌ها معاون رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا هر دو از رئیس‌جمهور کشورشان خواسته‌اند تا اظهاراتی را که در جریان کنفرانس خبری مشترکش با رئیس‌جمهور روسیه مطرح کرده شفاف سازی کند و حمایت خود را از دستاوردهای آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا ابراز نماید.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، یکی از منابع آگاه از مذاکرات سه جانبه میان مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور، ‌مایک پامپئو، وزیر امور خارجه و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که روز سه‌شنبه در دفتر ریاست جمهوری برگزار شد، به شبکه خبری ان‌بی‌سی نیوز گفت: پنس و پامپئو هر دو از ترامپ خواستند تا درخصوص بیانیه‌های روز دوشنبه‌اش شفاف سازی کند؛ بیانیه‌هایی که در آن ترامپ ظاهرا نتیجه جامعه اطلاعاتی آمریکا مبنی بر مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی را رد کرده بود.

ترامپ بعد از این نشست سه جانبه به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: در جریان سخنرانی که در کنار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در هلسینکی داشتم منظورم را دقیق بیان نکردم. منظور من این بود که هیچ دلیلی نمی‌بینم که چرا این مداخله کار روسیه نباشد.

این در حالی است که ترامپ پیشتر اعلام کرده بود: دلیلی نمی‌بیند که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مداخله کرده باشد.

وی افزود: شدیدا معتقدم که اقدامات روسیه هیچ تاثیری بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی نداشته اما باید صریحا بگویم که نتیجه تحقیقات کمیته اطلاعاتی آمریکا را مبنی بر اینکه روسیه در این انتخابات مداخله کرده قبول دارم. من کاملا به آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا ایمان دارم و از آنها حمایت می‌کنم.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و سخنگوی معاون رئیس‌جمهور آمریکا در این باره هیچ اظهارنظری نکردند.

اظهارت اولیه ترامپ در حالی که در کنار پوتین ایستاده بود مطرح شد و باعث خشم و عصبانیت گسترده در واشنگتن شد به طوری که علاوه بر دموکراتها که برخی از آنها خواستار استیضاح ترامپ شدند حتی جمهوری‌خواهان از جمله سناتور جان مک‌کین نیز این اظهارات ترامپ را محکوم کرد.

ترامپ روز سه‌شنبه احتمال عدم مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی را بازگذاشت و به خبرنگاران گفت: ممکن است افراد دیگری در این انتخابات مداخله کرده باشند.

با این وجود ترامپ متعهد شد تا با تلاش‌های آتی روسیه برای مداخله در فعالیت‌های سیاسی آمریکا از جمله انتخابات میان دوره‌ای ماه نوامبر مقابله کند.

وی افزود: ما هر کار که در توانمان است انجام می‌دهیم تا از مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۸ جلوگیری کنیم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا