«ترامپ و پوتین برای دوری از اروپا متحد شده‌ا‌ند»

روزنامه اسپانیایی ال پاییس روز چهارشنبه درباره دیدار سران آمریکا و روسیه در هلسینکی فنلاند نوشت :دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در یک لفاظی جنگ‌طلبانه که آنها را از اروپا دور می‌‌کند، متحد شده‌اند.

به گزارش ایرنا، ال‌پاییس افزوده است: ترامپ پس از حمله به آلمان، انتقاد از شرکای واشنگتن در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، ستودن بوریس جانسون وزیر خارجه مستعفی انگلیس در مقابل «ترزا می»‌ نخست‌وزیر این کشور، محبت‌آمیزترین چهره خود را برای پوتین رزرو کرده بود.

در ادامه گزارش آمده است: ترامپ که همیشه به رای دهندگان خود توجه دارد، این بار ممکن است مرتکب اشتباهی شده باشد و می‌ تواند به وی در آمریکا لطمه بزند، زیرا مساله دفاع تقریبا انحصاری از منافع اقتصادی کشور یک چیز و مساله بسیار متفاوت تر تسلیم شدن مقابل رهبر روسیه و بی‌ ارزش کردن دولت خودی از سوی ترامپ است.
تنها سه روز پیش از دیدار با پوتین در هلسینکی، رابرت مولر دادستان ویژه در آمریکا ۱۲ جاسوس روسی را به دلیل سرقت و انتشار اسناد کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون برای دخالت در انتخاباتی که سبب پیروزی خود ترامپ در سال ۲۰۱۶ شد، متهم کرد.

اعتراض‌ها به دلیل رفتار مستاجر کاخ سفید با پوتین فقط از سوی دموکرات ها صورت نگرفته، بلکه همچنین صدای برخی‌ جمهوریخواهان که این رفتار ترامپ را خیانت به آمریکا قلمداد کردند، در آورد.
ال پائیس نوشت: انداختن تقصیرهای روابط بد دوجانبه به گردن حماقت هایی‌ که انجام داده و انکار علنی شواهد طرح دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ که در دستان دادستان قرار دارد، فقط بیانگر بی‌ اعتمادی ترامپ نسبت به نهادهای (امنیتی) آمریکا نیست، بلکه یک بازی خطرناک است، زیرا تلاش می‌ کند در وهله نخست همه تحقیقاتی ‌را که بتواند پاک بودن روند انتخابات به عنوان قطعه کلیدی هر دموکراسی را مورد بررسی قرار دهد، حذف کند.

اطمینان رئیس جمهوری آمریکا در تائید این امر که در یک انتخابات بدون تقلب پیروز شده با تلاش های وی برای جلوگیری از تحقیقات، قابل توجیه نیست.


بیشتر بخوانید: وزیر خزانه‌داری آمریکا: با اتحادیه اروپا درباره‌ی برجام اختلاف نظر داریم


روزنامه افزوده است: ترامپ و پوتین تقریبا با تبانی بار دیگر در درک لفاظی جنگ طلبانه ای اشتراک دارند. آنان همچنین چشم اندازشان را برای تعادل ژئواستراتژیکی قدرت در یک زمان حساس برای رهبر روس که به خاطر دخالت در فرآیندهای انتخاباتی کشورها، همه پرسی‌ برگزیت، الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و حمایت حیاتی‌ از بشار اسد از سوی اروپا طرد شده است، نشان دادند.

رسانه اسپانیایی همچنین ادامه داد: در حالی که طرح اتهام به ۱۲ جاسوس روسی در زمان های دیگری می توانست دلیلی کافی‌ برای لغو نشستی مانند هلسینکی در دقیقه آخر باشد، اکنون حفظ این ملاقات تنها یک موفقیت برای رهبر روسیه است و بر زبان نیاوردن حتی یک واژه سرزنش از سوی ترامپ به پوتین، حمایتی بزرگ بود.

ترامپ که اتحادیه اروپا و قدرت نرم این تشکل را نادیده می‌ گیرد، یک جنگ تجاری با شرکای اصلی‌ خود آغاز کرده است و پیمان های آب و هوایی و همچنین هسته ای با ایران را که اروپا تلاش بسیاری برای رسیدن به آن کرده بود، ترک کرد.

اما از سوی دیگر خود ترامپ و پوتین به نظر می‌ رسد، توافق کرده ا‌ند تنش را همچنان با چین حفظ کنند. اصرار هر دو در تاکید بر این که آمریکا و روسیه دو قدرت بزرگ اتمی‌ جهان هستند نیز اعلام علاقه آنها را در کاهش این جنگ افزارها رد می‌ کند.

ال پائیس در پایان تاکید کرده است: واشنگتن و مسکو در دستان این دو مقام که قصد افزایش هزینه های دفاعی خود را دارند در هلسینکی به بافت یک پیمان که پیش بینی‌ کاهش تنش ها در نقاط داغ جهان را نمی‌ کند، ادامه دادند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن