تذکری به آقای وزیر درباره‌ی زبان مادری

«محمدباقر کریمی» عضو هیات علمی دانشگاه در دانشگاه آزاد تبریز، در یادداشتی با عنوان «تذکری به آقای وزیر» درباره‌ی زبان مادری که به انصاف نیوز ارسال کرده است، نوشت:

محمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش در صحبت‌های اخیر خود در جلسه معاونان آموزش ابتدایی سراسر کشور، آموزش به زبان مادری را در تقابل با زبان فارسی قرار داده است. البته نظیر این اظهارنظر مناقشه آمیز، از ایشان قبل شنیده شده بود؛ که زبان روسی زبان دوم کشور شود. البته در مورد مواضع ایشان، طوفانی از مخالفت ها و اعتراض ها در طیف وسیعی از اقشار و نخبگان از ائمه جمعه گرفته تا صاحبنظران علمی و سیاسیون و نمایندگان مجلس انجام گرفت که یا مبتنی بر نظر و اندیشه خودشان بود و یا تحت تأثیر مطالبات مردمی بود. غرض نویسنده این سطور، پرداختن و یا تبعیت از این فضا نیست، بلکه طرح سؤالی بنیادین و به دست دادن فرضیه هایی است که شاید برای رسیدن به حقیقت؛ البته اگر مطمح نظر باشد، کمک کند. ضمنا واژه تذکر در عنوان هم به معنای یادآوری یک نکته مغفول است نه معنای مصطلح آن.

حرف ایشان، قاعدتاً باید تابع یکی از این دو دلیل باشد: یا آموزش به زبان مادری، اثربخشی اش، خیلی کمتر از آموزش به زبان فارسی است و یا اینکه آموزش به زبان مادری، باعث ضعف یادگیری زبان و ادبیات فارسی بوده و مخل انسجام ملی و کلیت کشور است. غیر از این هیچ دلیل دیگری وجود ندارد. اما من از ایشان دو سؤال دارم.

۱- جناب آقای وزیر، حتماً نام علامه طباطبائی و علامه جعفری را شنیده‌اید. قطعاً تأیید می‌کنید که در بین فلاسفه و متفکران عصر حاضر، برای این دو فرزانه بدیلی وجود ندارد. در حوزه شعر و ادبیات هم، استاد شهریار، خاتم شعر کلاسیک بود و اشعار بی نظیر او به زبان‌های فارسی و ترکی، چقدر به غنای ادبیات هر دو زبان افزود. آقای وزیر! این افراد همه‌شان به زبان مادری، آموزش ابتدایی دیدند و به چنان جایگاه رفیعی رسیدند که کمتر کسی به آن خواهد رسید. شما چند نفر را می‌شناسید که شیوایی قلم و ژرفا و دقت محققانه‌ی استاد موحد در حوزه تاریخ، ادبیات و عرفان را داشته باشد. یا چند نفر هم‌تراز استاد مجتهد شبستری در حوزه کلام و فلسفه و الهیات می‌توان برشمرد و خیلی‌های بی‌شمار دیگر . همه‌ی این بزرگواران حتی فارسی را هم به ترکی آموخته‌اند.

۲- سؤال دوم اینکه، آموزش آن بزرگان به زبان مادری، آیا باعث شد که تعلق خاطر آنها به ایران، به کشور و به وطن کم شود؟ آیا نعوذبالله آموزش ابتدایی آنها به زبان مادری باعث شد که به کلیت ایران عزیز، خدشه‌ای وارد شد؟

در خاتمه، به نظر می‌رسد که وزیر محترم یا هنوز تحت تأثیر مدل‌های فکری تاریخ گذشته‌ی به میراث مانده از زمان پهلوی است و یا تحت مشاوره‌ی مشاورانی است که از علوم تربیتی مدرن و جایگاه بلند آموزش زبان مادری در آموزش و پروردن شخصیت کودک بی‌خبر هستند. بهتر است، ایشان این خلأ را پر کنند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

 1. برای وزیر آموزش و پرورش شدیدا متاسفم. زبان مادری در همه جای دنیا پاس داشته و تقویت می شود ولی در کشور ما که رنگین کمان زبانها و گویشهاست مورد تمسخر قرار می گیرد .صدا و سیما بزرگترین عامل در زمینه ضربه زدن به قومیتها و زبانها و گویشهاست .

  9
  9
 2. جناب آقای محمد باقر کریمی ضمن احترام به نظر شما . این بزرگوارانی که نام بردید تا آنجا که اطلاع دارم در مکتب خانه های قدیمی درس خواندند و طبیعتا کتابهایی نظیر بوستان و گلستان و عم جز و نصاب صبیان و… که به زبان فارسی و عربی است خواندند پس شما از کجا می گویید آنها به زبان مادریشان آموزش دیدند ؟ ضمن اینکه این بزرگواران ادامه آموزش خود را در عتبات عالیات و به زبان عربی دیدند که جایی برای زبان مادریشان نبوده است .
  علاوه بر این این بزرگواران کمتر تقیدی به ایران داشتند و اصل تقیدشان به اسلام و تشیع بوده است .
  در پایان این را هم باید بگوییم که ایا شما شک دارید کسانیکه شاهنامه را بخوانند و با شاهنامه بزرگ شوند ایران دوست تر از کسانی هستند که با دده قورقود بزرگ شوند ؟

  9
  6
 3. انصاف نیوز محترم آیا می دانید که با چاپ کامنت هایی نظیر کامنت رضا در ۳۱ تیر ماه، بنوعی (غیر مستقیم) به این نوع افکار صحه می گذارید وموافقت خود را با چنین دیدگا ه هایی بروز می دهید! باتوجه به محتوای این نظر ودیدگاه اگر منطقی عمل می کردید ،این کامنت غیر قابل انتشار بوده وبه وحدت ملی آسیب می رساند. نظر این کامنت گذار که مغرضانه بوده و نظر اقلیتی بیش نمی باشد.

  1. انتشار دیدگاه‌ها در قالب یادداشت و کامنت، به معنای تایید آنها نیست، به معنای رد آنها هم نیست. وظیفه‌ی رسانه، انعکاس آنهاست و کمک به فراهم شدن زمینه‌ی طرح دیدگاه‌های مختلف

  2. اتفاقا نظر شما مغرضانه و خلاف وحدت ملی است . زبان فارسی یگانه عامل وحدت بخش و هویت بخش ماست . تنها چیزی که ما ایرانیان امروز را با اجداد هخامنشیمان پیوند می دهد فقط و فقط زبان فارسی است حتی دین هم نیست چون دین ما هم تعییر کرده اما زبانمان نه . بهتر است ترک زبانان که از غرب چین و اویغور آمده اند و مهمان ایرانیان هستند حرمت صاحبخانه را نگهدارند .

   5
   4
 4. زبان مادری قلب تپنده اقوام است .. ترس ناشی از همبستگی اقوام موهوم است .. اکبر گنجی در مقاله ای خواستار زبان رسمی در ایران شده بود و گویش های های اقوام را سدی در مسیر همبستگی ملی توصیف کرده بود

 5. با سلام
  نویسنده گرامی بر چه‌ پایه‌ای می‌گویند آموزش بزرگوارانی که نام‌ برده، به زبان‌ ترکی بوده است؟ ابتدا این نکته که بنیان نوشتارشان است را ثابت کنند، بعد به نتیجه‌گیری برسند.

  7
  4
 6. قومیت ها مخصوصا ترک ها با این زیاده خواهی هایشان کمر تمدن آریایی ما که نزدیک به ۳ هزار سال قدمت دارد را خواهند شکست ببینید کی گفتم این سخن را ! ایکاش گوش شنوایی بود !
  ترک ها دو دسته اند : یک دسته ترک تبارانی هستند که از نژاد زرد هستند و هم خانواده مغولها و چینی ها هستند و از همان اطراف چین و مغولستان به ایران مهاجرت کردند . این دسته که زبان اصلیشان ترکی است با زیاده خواهی از طریق مقاله نوشتن ، تظاهرات کردن ، کتاب نوشتن و جعل تاریخ ( نظیر کاری که محمد تقی زهتابی کرد و کتاب ” تاریخ دیرین ترکان ایران ” را نوشت ) می خواهند زبان خود را بر مردم اصیل ایرانی و آریایی تحمیل کنند . دسته دوم ترک زبانانی هستند که زبان اصلیشان ترکی نبوده ولی بر اثر مهاجرت ها و تهاجمات اقوام ترک تبار زرد پوست به این نواحی ، زبانشان ترکی شده است . شاید عده ای در این امر تردید کنند اما بهترین شاهد بر زرد پوست نبودن و ترک اصلی نبودن اکثر ترکهای ایران همان فیزیک ظاهری آنانست که با ترکان اصلی یعنی قرقیز ها و ازبک ها و قزاق ها بکلی متفاوت است و اینها فیزیکی کاملا آریایی و سفید پوست دارند .
  ما در پایان دوستانه و برادرانه به ترک زبانان آریایی تبار توصیه می کنیم دست از خواسته های نامشروع خود برای تدریس ترکی بردارند چون با اینکار کمر تمدن آریایی خودشان و ما را می شکنند .
  ایکاش کسی بود که سخن حق را بشنود !
  از سایت انصاف نیوز هم درخواست می کنم که فارغ از هر گونه گرایش ساسیتان ، به خاطر ایران ، و تا دیر نشده ، در خصوص پان ترکها و فعالیتهای آنان گزارشی تهیه کنید تا ببینید آنها چگونه در تکاپوی نابودی زبان و فرهنگ فارسی و ایرانی هستند .

  3
  5
 7. سلام -در قرآن کریم که کلام مستقیم خدا.وند جهان آفرین است تصریح شده است که ما انسانها را دررنگها زبانها و اقوام مختلف آفریدیم ودر این کار حکمتی است ضمنا ما می دانیم که ائمه اطهار معصومین (ع) در ملاقات با مردم مختلف به زبان ملی ومادری آنها سخن می گفتند همچنین تاکید شده که خطبه های نماز جمعه و….در مناطق غیر عرب زبان به زبان ملی آن مردم خوانده شود و….این موضع خداوند وقرآن و ائمعه معصومین (ع) یا به سخن دیگر عقل کامل است حال خود دانند

  4
  2
 8. برایت متاسفم انصاف نیوز که نظرات یک مشت خائن وطن فروش را منتشر می کنی ولی نظر ایران دوستان را سانسور می کنی . شما اصلاح طلبان هر وقت به قدرت رسیدید به نوعی به هویت ایرانی که مهمترین رکن آن زبان فارسی است ضربه زدید و یکپارچگی ایران را تهدید کردید . اف بر شما .

  3
  3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن