واکنش رییس قوه قضاییه به ماجرای «مائده هژبری»

رئیس قوه قضاییه گفت: دختر خانمی در جایی رقصیده است و فایل آن را در فضای مجازی گذاشته است؛ این کار مجرمانه است؛ ولی قوه قضاییه با سماحت از کنار آن گذشته و به او تذکر داده است و آزادش کرده‌اند. صدا و سیما برنامه‌ای تهیه کرده است که بنده درست و غلط آن را نمی‌دانم؛ شاید هم آن برنامه، برنامه جالبی نبوده باشد؛ اما این مسئله چه ربطی به قوه قضاییه دارد؟ در اینجا هرچه هجمه توانستند روانه قوه قضاییه کردند.

به گزارش «میزان»؛ آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه در گردهمایی سفرا و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران که با موضوع گسترش هدفمند دیپلماسی و ارتباطات خارجی برگزار شد، ضمن تبریک میلاد امام رضا(ع) ابراز امیدواری کرد که خداوند متعال قلوب همه ما را به انوار محبت اهلبیت(ع) منور بگرداند.

او ضمن تشکر از خدمات وزارت امور خارجه و سفرا و نمایندگی‌های کشور و وزیر خارجه با اشاره به شناخت ماهیت جمهورري اسلامی تصریح کرد: گمان می‌کنم اگر در این مسئله تحقیق کنیم، ریشه بسیاری از دشمنی‌های سلطه جهانی و خصوصا امریکایی‌ها و اذنابشان را با نظام جمهوری اسلامی می‌توانیم بفهمیم.

آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی به لحاظ مبانی فلسفه سیاسی یک نظام واقعا بی‌بدیل است، به بيان استناداتی در این زمینه پرداخت و گفت: متفکران غربی در قرن بیستم ادعا می‌کردند که لیبرال دموکراسی و لیبرالیسم تنها ایدئولوژی حاکم بر دنیاست و سیطره لیبرالیسم بر همه جا تمام شده است و حرف‌هاي فوكوياما دائم تكرار مي‌شد كه قرن بیستم قرن پایان ایدئولوژی‌هاست؛ به این معنا که ليبراليسم در نظام سياسي، سرمايه‌داري بازار و صحنه اقتصادي حاكم شده است.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: در یک چنین فضایی نظام جمهوری اسلامی با معماری امام خمینی(ره) شکل گرفت و انقلابی پیروز شد که چارچوب آن همین چیزی است که در قانون اساسی آمده و بنیان فلسفی آن بر حسب آن چیزی که می‌شود از قانون اساسی استخراج کرد، یک بنیان فلسفه سیاسی بی‌بدیل هست که در آن اعتقاد به مردمسالاری به تمام معنا وجود دارد.

او با بیان اینکه شیوه عملی امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری نشان داد که به این مردمسالاری، به حقیقت معنا اعتقاد دارند، گفت: از سوی دیگر ترکیب این مردمسالاری و ارزش‌های دینی و اخلاقی است که یک فلسفه سیاسی واقعا بی‌بدیل را در دنیای امروز مطرح کرده است.

آیت‌الله آملی لاریجانی با برشمردن اقتضائات و لوازم نظام جمهوری اسلامی اظهار کرد: هرکسی که اندک مراجعه‌ای به اصول قانون اساسی کند، اصل دوم صراحتا اعلام می‌کند که نظام سیاسی جمهوری اسلامی مبتنی بر شش مولفه است که اولین مولفه آن عبارت از نگاه توحیدی (لا اله الا الله) است؛ یعنی به این صراحت در متن قانون اساسی که چارچوب و ساختار یک نظام را نشان می‌دهد، تصریح می‌کند که نظام جمهوری اسلامی مبتنی است بر پایه ایمان به شش مولفه که اولین آن خدای یکتاست.

رئیس قوه قضاییه وحی الهی، معاد، عدل، امامت و کرامت و ارزش والای انسان و آزادی توأم با مسئولیت در برابر خدا را بعنوان مولفه‌های دیگر این نظام یادآور شد و افزود: یک چنین نظامی شالوده و بنیان آن بر اساس ارزش‌های ایمانی و کرامت انسانی و ارزش‌های والای انسانی است.

او با تاکید بر اینکه راه نظام جمهوری اسلامی از راه لیبرال دموکراسی جداست، گفت: لیبرالیسم زمانی ادعا می‌کرد که ما در هر سرزمینی می‌توانیم رشد کنیم؛ چون به ارزش‌ها در ساختار خودمان کار نداریم؛ یعنی بستر فراهم می‌کنیم که هرکسی با هر ایدئولوژی در این بستر رشد کند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه لیبرال دموکراسی به تعبیری نسبت به ارزش‌هایی که افراد انتخاب می‌کنند، خنثی است، ادامه داد: این توهمی بیش نبود و الان بعید است که کسی در عرصه فلسفه سیاسی معتقد باشد که لیبرالیسم ایدئولوژی نیست.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: اکنون ده‌ها و صد‌ها کتاب و مقاله راجع به ایدئولوژی‌های سیاسی پیدا می‌کنید که لیبرالیسم را جزء یکی از ایدئولوژی‌ها در کنار ایدئولوژی‌های دیگر به حساب می‌آورد؛ چون لیبرال دموکراسی هم بر اساس یکسری ارزش‌ها شکل گرفته است.

او شناخت اینکه در چه مواردی راه ما از لیبرال دموکراسی جدا می‌شود را مهم دانست و با بیان اینکه یکی از مهمترین مولفه‌های لیبرال دموکراسی، فردگرایی است، تصریح کرد: فردگرایی از بنیان‌های مدرنیته و تجدد هم است و تقریبا خیلی از مُصنّفین به این مسئله اشاره کرده‌اند که فردگرایی جزو ارکان لیبرال دموکراسی است و اینکه هر انسانی یک واحد مستقل است و اهداف و ارزش‌هایش را خودش تعیین و انتخاب می‌کند.

آیت‌الله آملی لاریجانی اظهار کرد: در ورژن کلاسیک لیبرالیسم عنوان می‌کردند که کار دولت‌ها باید حداقلی باشد و حداقل دخالت را در کار مردم داشته باشند و انسان‌ها با فکر خودشان و در چارچوب اهداف شخصی خود منتهی بر اساس نفعشان، در سرنوشت شخصی و اجتماعی و سیاسی خود ورود کنند و آزادی هر شخص محدود می‌شود به اینکه به آزادی کسی دیگر اضرار نرساند یا اضرار به دیگری نرساند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: بنا به این نظر دولت‌ها نباید در ساحت ارزش‌های جامعه و مردم ورود کنند و کاری به سعادت مردم نباید داشته باشند و هر کس سعادت خود را خودش تشخیص می‌دهد که این حرف قرن نوزدهم بود و متاسفانه در کشور ما همین حرف‌های قرن نوزدهمی را بعنوان حرف‌های مهم لیبرال دموکراسی به خورد مردم می‌دادند.

او تصریح کرد: لیبرال دموکراسی جدید و نوین تا حدی چرخیده‌ است به سمت دخالت دولت و گفته‌ دولت‌ها خصوصا در ساحت اقتصاد ورود کنند وگرنه عدم ورود آنها موجب اضرار مردم می‌شود و هم در ساحت‌های اجتماعی و لذا دولتی که اثرگذارتر است را قبول دارند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان اینکه ادعای اینکه لیبرال دموکراسی چه کلاسیک و چه جدید خالی از ارزش و بی‌طرفانه است و دولت در لیبرال دموکراسی بی‌طرف است، حرف بیخودی است، تصریح کرد: لیبرال دموکراسی مملو از ارزش است؛ ارزش‌هایی که هم در نظام سیاسی و اقتصادی اختیار می‌کند و هم در دخالت دولت‌ها.

رئیس قوه قضاییه افزود: جمهوری اسلامی نظامی است که از ابتدا بر ارزش‌های خود اصرار می‌کند و برعکس لیبرال دموکراسی و مدرنیته که بنا را به فردگرایی گذاشته اند، اسلام فردگرایی را قبول ندارد.

او ادامه داد: نسبی‌گرایی لیبرالیسم خودش را به یک ورطه خودشکنندگی می‌اندازد و نقد عمده نقادان قوی لیبرالیسم در مغرب زمین که بخشی از آن‌ها به جامعه‌گرایان معروف هستند، این است که لیبرالیسم به نحوی خودشکننده است؛ چراکه به خودگرایی منتهی می‌شود و به لحاظ فلسفی خودگرایی شکننده است.

آیت‌الله آملی لاریجانی بیان داشت: در بستری که لیبرالیسم یک چنین ادعایی داشت و متفکران غربی و تاریخ‌نگاران افکار و ایده‌ها سلطه جهانی لیبرالیسم و پایان همه رقبا را ادعا می‌کردند، فلسفه سیاسی نظام جمهوری اسلامی حرف تازه‌ای مطرح کرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نظام و نگاه توحیدی مسیر کاملا روشنی را برای این نظام ایجاد کرده است، گفت: بنیان تمام دخالت‌ها و تصرف‌ها و افکار و جهت‌گیری‌ها نگاه توحیدی نظام جمهوری اسلامی است؛ چون بنیان آن عبارت از ایمان به وجود خدای یکتا و اقتضائات آن است. وی ادامه داد: نگاه توحیدی بحث مهمی است که نحوه حیات خاصی را در برابر نحوه حیات تجدد و مدرنیته دارد و اقتضائات نحوه حیات توحیدی یک نگاه فلسفی خاص خصوصا در مسئله جامعه، سیاست و فلسفه سیاسی است.

آیت‌الله آملی لاریجانی ادامه داد: در چنین بستری نظام جمهوری اسلامی متولد شد و بنیانگذار آن امام راحل (ره) خودش از کسانی بود که با تمام وجود به این نظام و بنیان‌های فکری آن و به مردم و حضور آن‌ها اعتقاد داشت.

مقام معظم رهبری هم همینطور و کاری هم نداشتند که در صحنه عمل چه گروه‌هایی سرکار می‌آیند و همه سلایق در دوره چهل ساله جمهوری اسلامی سرکار آمدند. چپ‌ها آمدند؛ راست‌ها آمدند؛ اعتدال‌گرایان آمدند؛ پس بنابراین نظام جمهوری اسلامی نشان داد مردم و رای آنها حرف اول در عالم سیاست است و باور‌های ایمانی و ارزش‌های اخلاقی و دینی آنها هم اساس شکل حکومت را تشکیل می‌دهد.

او تاکید کرد: اقتضای این نوع نگاه، باورمندی به خود، اعتماد به نفس، عزتمندی و کرامت و رفتن تا پای شهادت برای اعتلای این معناست؛ چون انسان‌ها وقتی به چیزی ایمان آورند، پای آن می‌ایستند.

آیت الله آملی لاریجانی درادامه با اشاره به تبیین فلسفه سیاسی، دینی و ایدئولوژی اسلام گرایی توسط غربی‌ها اظهار کرد: آنهایی که اتاق جنگ برای ما تشکیل می‌دهند، به بنیان‌های دینی نظام ما و تحرک سیاسی که به واسطه این بنیان‌ها وجود دارد، توجه می‌کنند و این مسئله مهمی است که نباید فراموش شود.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: کشور‌های سلطه‌گر به این فکر می‌کنند که چه نیرویی است که در نظام جمهوری اسلامی علیرغم فشار‌های غیر منقطع آمریکایی‌ها در طول ۴۰ سال، مردم را در صحنه حاضر می‌کند.

آمریکایی‌ها در طول ۴۰ سال اخیر از براه انداختن کودتا و جنگ تا تحمیل تحریم‌ها هر کاری که می‌توانستند علیه نظام و مردم ایران انجام دادند؛ اما با تمام این موارد مردم ما همچنان برای حمایت از نظام درصحنه حاضرند و نظام ما نیز مقتدرانه در سطح منطقه و بین الملل ایستاده است.

او تصریح کرد: در لبنان نیرویی را که غربی‌ها میلیشیا می‌نامیدند، امروز به یک نیروی قدرتمند سیاسی در این کشور تبدیل شده است که در مقابل صهیونیست‌ها ایستادگی می‌کند.

در یمن علیرغم فشار‌های رقت آمیز زیادی که به مردم این کشور وارد می‌شود، یمنی‌ها مانند کوه ایستاده‌اند. تحلیلگران غربی در پشت صحنه درحال تجزیه و تحلیل این امر هستند که چه نیرویی وجود دارد که ملت ما و ملت‌های منطقه را در برابر فشار‌ها مقاوم کرده است.

آیت الله آملی لاریجانی بیان داشت: امروز آمریکایی‌ها کاملا عریان به صحنه آمده‌اند و می‌گویند که ما می‌خواهیم با تحمیل فشار نظام جمهوری اسلامی را از بین ببریم؛ اما تحلیلگران وافرادی که در اتاق‌های فکر آن‌ها نشسته‌اند به ماهیت نظام جمهوری اسلامی و عواملی که باعث اقتدار این نظام و حمایت مردم از آن شده است، توجه دارند.

رئیس دستگاه قضا گفت: معمولا آن‌هایی که مشغول کار اجرایی هستند کمتر به مباحث نظری توجه می‌کنند؛ اما من این درخواست را دارم که شما سفرا و مسئولان نمایندگی جمهوری اسلامی در خارج از کشور به مباحث نظری در مورد ماهیت نظام توجه داشته باشید و این پیام را برسانید که نظام ما یک نظام مبتنی بر بنیان فلسفه سیاسی- اسلامی توانمند است.

او تصریح کرد: غربی‌ها صد‌ها کتاب و مقاله در مورد لیبرالیسم نوشته‌اند؛ ما چرا این کار‌ها را نمی‌کنیم و پیرامون ماهیت نظام‌مان اقدام جدی به عمل نمی‌آوریم؟ لذا در وزارت امور خارجه باید به این مهم توجه شود و بطور فنی و با استناد‌های متقن به تبیین بنیان‌های نظام اسلامی پرداخته شود.

آیت الله آملی لاریجانی اظهار کرد: امروز نظام جمهوری اسلامی مقتدرتر از همیشه در صحنه منطقه‌ای وبین‌المللی حاضر است؛ لذا دشمنی سلطه‌گران جهان خصوصا آمریکایی‌ها علیه نظام ما بارزتر شده است و آن‌ها امروز صحبت از براندازی می‌کنند؛ اما جمهوری اسلامی کشوری است که امکانات فراوان اقتصادی و سرمایه بزرگ انسانی در اختیار دارد.

رئیس دستگاه قضا افزود: هیچ