«رهبری در سیاست خارجی حرف آخر را می‌زنند»

مرتضی صفاری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:در این ۳۵ سالی که در عرصه روابط خارجی فعالیت داشته‌ام، هیچ نظری و هیچ اقدامی بدون اذن مقام معظم رهبری در حوزه سیاست خارجی انجام نمی‌شود و حرف آخر را رهبری بیان می‌کنند.

به گزارش ایسنا عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ‌گاه بحث پیوستن به FATF مطرح نبوده است و فقط بررسی برخی از لوایح آن انجام شده است و اگر قرار باشد در روابط خارجی اقدامی انجام شود بدون اذن رهبری نخواهد‌بود.

مرتضی صفاری بیان کرد: اخیراً در کشور پیرامون موضوع FATF نظرات غیر کارشناسی و غیرمعقولی از سوی برخی ارائه شده است که صحت ندارد.
وی افزود: هیچ‌گاه بحث پیوستن به FATF مطرح نبوده است و فقط چندین لایحه و مفاد آن بررسی شده است که مفاد تصویبی آن را هم خودمان در مجلس تعیین می‌کنیم که در حوزه شفافیت‌های مالی است.

نماینده مردم نطنز در مجلس گفت: با توجه به شرایط فعلی که تحریم‌های آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است، برخی از لایحه‌ها و مفاد آن بررسی شده که ایران در لیست سیاه FATF قرار نگیرد چرا که اگر در این لیست سیاه قرار بگیرد، علاوه بر تحریم‌های آمریکا که وضع کرده است، تحریم‌های سنگین دیگری در حوزه بانکی و پولی گریبان گیرمان خواهد شد.

وی تصریح کرد: خیلی از موارد مقابله با تروریسم و پول‌شویی هم در مجلس بررسی و تصویب شده است که در جهت شفاف سازی مسائل مالی و عدم قرار گیری ایران در لیست سیاه FATF است و لذا قضیه پیوستن به FATF مردود و باطل است.

صفاری نطنزی خاطرنشان کرد: عده‌ای هم در گوشه و کنار می‌گویند که با عضویت در FATF دچار خود تحریمی خواهیم شد که این نظریه اشتباه است و موضوع برعکس است و در صورتی که ایران وارد لیست سیاه FATF شود دچار خود تحریمی خواهد شد.

وی گفت: اخیراً لایحه‌ای تنظیم شده است که در آن قید شده مرجع تشخیص و تایید تروریستی بودن یا نبودن یک گروه، شورای‌عالی امنیت ملی کشور است. اگر کشور دیگری بگوید که فلان گروه تروریست است یا نه ربطی به این موضوع نخواهد‌داشت.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: شورای‌عالی امنیت ملی بارها اعلام کرده است که در بررسی‌های لوایح مشکلی مشاهده نشده است، ولی همچنان اصرار داریم تا حرف دیگران را قبول کنیم.

وی افزود: چه این لایحه امضا شود و چه امضا نشود وزارت خزانه‌داری آمریکا تمام مبادلات ریز و درشت تجاری ایران را در سراسر دنیا رصد می‌کند و در صورتی که بتوانیم در لیست سیاه FATF قرار نگیریم دچار تحریم‌های بانکی دیگری نخواهیم‌شد.

صفاری با بیان اینکه اخیراً هم مقام معظم رهبری فرمودند که قوانین داخلی وضع شود که همه آن‌ها در مجلس در حال پیگیری است، خاطرنشان کرد: در این ۳۵ سالی که در عرصه روابط خارجی فعالیت داشته‌ام، هیچ نظری و هیچ اقدامی بدون اذن مقام معظم رهبری در حوزه سیاست خارجی انجام نمی‌شود و حرف آخر را رهبری بیان می‌کنند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن