اظهارات وکیل شهرام جزایری درباره وضعیت موکلش

لعیا باقری، وکیل‌مدافع شهرام جزایری بعد از بازداشت موکلش با رسانه‌ها گفت‌وگو می‌کند، بیشتر اتهامات جزایری را تکذیب و روایتی متفاوت از سفر او به شمال‌غرب کشور مطرح می‌کند؛ روایتی که حفره‌های زیادی دارد که باید پاسخ داده شوند.

«شرق» در ادامه نوشت: به این منظور با او تماس گرفتیم تا هم‌زمان که نقاط نامشخص روایتش را مورد پرس‌وجو قرار می‌دهیم، درباره آخرین اظهارنظرش مبنی‌بر «ناراحتی قلبی» و همچنین «احتمال اعتصاب غذای» شهرام جزایری بیشتر بدانیم.

اولین‌باری است که می‌شنویم آقای جزایری ناراحتی قلبی دارد. می‌توانید توضیح دهید که دقیقا از کی دچار این بیماری شده‌اند؟

قرار نبود وضعیت جسمانی ایشان رسانه‌ای شود وگرنه در یک سال اخیر دچار ناراحتی قلبی شده‌اند.

هرچند در مصاحبه «ایسنا» گفتید که از زمان انتقال جزایری به تهران با او صحبت نکرده‌اید، اما از «احتمال اعتصاب غذا»ی او گفته‌اید. کمی توضیح دهید که بر چه اساسی این احتمال را مطرح می‌کنید؟

شهرام وضعیت روحی و جسمی مناسبی نداشت. با شناختی که از او داریم این احتمالی است که می‌دهیم. این نظر شخصی ما بود. او بالاخره ۱۳ سال را در زندان گذرانده است و ما نگران هستیم که دست به کار خطرناکی بزند.

به‌عنوان وکیل شهرام جزایری چه زمانی به او دسترسی خواهید داشت؟

به احتمال زیاد یکشنبه (امروز) به دادسرا می‌روم.

سه مقام استان آذربایجان‌غربی، درباره بازداشت شهرام جزایری نکاتی را مطرح کردند. هرچند که جزئیات روایت‌ آنها متفاوت بود، اما اصل ماجرا که فرار شهرام جزایری از طریق ورود به بار یک کامیون بود، در تمام روایت‌ها ثابت بود، اما شما این مسئله را تکذیب کردید.

ما بحث فرار را تکذیب کردیم. ایشان قصد دیدار یکی از دوستانشان در بیرون از کشور را داشتند، اما اینجا یک سؤال پیش می‌آید؛ او که پاسپورت نداشت، چطور می‌خواست از کشور خارج شود. هرچند برای او این نکته که چرا نمی‌توانست پاسپورت داشته باشد همیشه محل سؤال بود، اما او این‌بار می‌خواست با گذر موقت از کشور خارج شود، دوست خود را ببیند و به کشور بازگردد. به‌هرحال قصد فرار نداشت، اگر قصد فرار داشت راه‌های دیگری هم برای این‌ کار وجود داشت. ببینید برخی از مسئولان گفتند یکی از اتهامات جزایری خروج از کشور بود، اما او از کشور خارج نشده بود. قصد خروج از کشور با خروج از کشور فرق دارد. حتی اگر قصد داشته، خارج که نشده است. اینکه می‌گویند اتهام خروج از کشور است، به‌لحاظ حقوقی درست نیست. بحث دیگر جعل عنوان بود که خب باید پرسید کدام جعل عنوان. ایشان هیچ کارت ملی و کارت شناسایی‌ای همراهش نبوده، جعل سند، باید مستند به سندی باشد.

جزایری چطور می‌خواست بدون مدارک شناسایی از کشور خارج شود؟

[…] اما الان بحث بر سر جعل است که ما می‌گوییم جعلی صورت نگرفته است.

اتهاماتی را که از سوی مقامات محلی علیه موکل شما مطرح شد تکذیب کردید، اما عین این اتهامات فردای تکذیب شما از سوی معاون اول قوه قضائیه، محسنی‌اژه‌ای، هم تأیید شد.

بگذارید چیزی به شما بگویم که حضور شهرام جزایری در لب مرز کلا مسئله قابل‌ توجهی بود. اصلا قرار نبود این موضوع رسانه‌ای شود … . درباره اتهام رشوه هم بگویم که باید پول نقد همراه شما باشد تا بتوانید رشوه بدهید. پیشنهاد رشوه مؤخر که نداریم! در رشوه قاعدتا باید همان لحظه پول را بدهید. کسی که می‌خواهد از کشور خارج شود که نمی‌تواند بگوید «بگذارید من بروم بعد از آن سو برای شما پول خواهم ریخت». باید پیشنهاد رشوه، به صورتی مستند و صورت‌جلسه شود؛ مثلا پولی را که در حال ردوبدل‌شدن بوده باشد ضبط کرده باشند.

گفته می‌شود جزایری پیشنهاد رشوه یک‌میلیاردی داده بود.

نمی‌توان با نقل‌قول محاکمه کرد. اگر شهرام این کار را کرده باشد، باید سندی از پیشنهاد رشوه در کار باشد. داستان فعلی غیرمنطقی است. ضابطان از بحث صورت‌جلسه و مستندات آگاه هستند. نمی‌شود با ادعا متهم کرد. حتی وقتی می‌خواهند فروشنده مواد مخدر را هم دستگیر کنند، او را در هنگام فروش می‌گیرند تا بتوانند اتهام را مستند کنند.

شما دلیل ممنوع‌الخروجی جزایری را ۴۵۰ میلیون بدهی مالیاتی عنوان کردید، اما مقامات قضایی از پرونده مفتوح او در مشهد هم صحبت می‌کنند. ماجرای آن پرونده چیست؟

پرونده مشهد یا همان پرونده پدیده بسته شده است اما آقای اژه‌ای گفتند که جزایری چند پرونده داخلی دارند. ما هنوز نمی‌دانیم که این پرونده‌ها چه هستند. شهرام وقتی آزاد شد، پرونده‌های او بسته شده و رد مال هم صورت گرفته بود. منتظر هستیم ببینیم پرونده‌هایی که می‌گویند چه بوده است.

با او بعد از دستگیری صحبت کردید؟

بله، وقتی در بازرگان بود و بعد‌تر هم که به ارومیه منتقل شد، با او صحبت کردم.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا