بیانیه مشترک موگرینی و وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس

فدریکا موگرینی و وزرای خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک از اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران در پی خروج واشنگتن از برجام ابراز تاسف کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی دولت بریتانیا، اتحادیه اروپا و وزرای خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک از اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران در پی خروج واشنگتن از برجام ابراز تاسف کردند.

در متن این بیانیه آمده است:

«ما از اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در پی خروج واشنگتن از برنامه جامع مشترک (برجام)، متاسفیم.

برجام همچنان کارکرد و هدف خود را حفظ کرده است، هدفی که چیزی نیست جز صلح‌آمیز نگه داشتن برنامه هسته‌ای ایران. ۱۱ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بر این امر صحه می‌گذارد. این توافق عنصری مهم در ساختار منع گسترش تسلیحات اتمی است که برای امنیت اروپا، منطقه و سراسر جهان حیاتی است. ما از ایران انتظار داریم که به تمام تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند باشد.»

برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای، یکی از بخش‌های اساسی این توافق است؛ هدف این اقدام نه‌تنها تاثیرگذاری مثبت بر تجارت و روابط اقتصادی با ایران، بلکه مهم‌تر از همه بر مردم این کشور است. ما مصمم هستیم که از صاحبان اقتصادی اروپایی که مطابق با قانون اتحادیه اروپا و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، مشغول تجارت قانونی با ایران هستند حفاظت کنیم. به همین خاطر اتحادیه اروپا در تاریخ هفتم آگوست مصوبه انسداد را به مرحله عمل رساند تا از شرکت‌های اروپایی که به تجارت قانونی با ایران مشغول هستند، در برابر تحریم‌های آمریکا حمایت کند.

دیگر طرف‌های برجام تعهد کرده‌اند که بر روی حراست و حفظ کانال‌های موثر مالی با ایران و ادامه صادرات نفت این کشور کار کنند. کار بر روی این مسائل، همانند دیگر موضوعات، ادامه دارد، ازجمله کشورهای سومی که در پی حراست از این قرارداد و حفظ روابط اقتصادی با ایران باشند. این تلاش‌ها در هفته‌های آینده، در سطح وزرا، افزایش یافته و مورد بازبینی قرار می‌گیرند.

حفظ توافق هسته‌ای با ایران مسئله‌ای است مرتبط با احترام به توافق‌های بین‌المللی و امنیت جهانی.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/82lnc
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن