پیام متفاوت انجمن اندیشه‌و‌قلم به‌مناسبت روز خبرنگار: تبریک نمی گوییم

انجمن اندیشه و قلم همزمان با ۱۷ مرداد، روز خبرنگار در پیام متفاوتی اعلام کرد: به این مناسبت تبریک نمی گوییم!

در این پیام آمده است: امروز روز کسانی است که بیشترین بار مسئولیت و سنگین ترین وظایف بر دوش آنهاست، صیانت از جامعه، روشنگری، اطلاع رسانی و ایستادگی در برابر صاحبان نفوذ، قدرت و ثروت.
امروز روز کسانی است که باید از حقیقت حمایت کنند اما از کمترین حمایت برخوردارند، از مظلومان در برابر ظلم دفاع کنند اما خودشان تحت سنگین ترین ظلمها قرار دارند، باید از دیگران بگویند اما از آنها گفته نمی شود.

امروز روز کسانی است که با هم صنفان خود در سایر کشورها مقایسه می شوند اما در ایران از کمترین امکانات و بدیهی ترین حقوق برخوردار نیستند.

امروز روز خبرنگار است و روز صاحبان قلم، روز قلمهای شکسته و صداهای در گلو مانده، روزی که صدای دهها و صدها روزنامه نگار در تاریخ ایران معاصر مانند شهید صارمی، خاموش شد.

امروز روز خبرنگار است؛ روز کسانی که حریت لازمه حرفه آنان است اما مسئولان یا به چشم تهدید به آنان می نگرند یا به چشم تطمیع، پیامهای تبریک برایشان می فرستند و ظاهرا برای خاطر آنان! ضیافت ترتیب می دهند. متاسفانه برخی همکاران نیز به ثمن بخس این کسوت شریف را تحفه اربابان قدرت و صاحبان زر و تزویر می کنند.
.
اما خبرنگاران واقعی و صاحبان قلم شریف به تبریک و تشریفات نیازی ندارند، به امنیت حرفه ای، حمایت قانونی و اجرای قانون اساسی و قانون مطبوعات نیازمندند؛ به اینکه نه بعنوان یک خبرنگار، بلکه بعنوان یک انسان حرمتشان در برابر مسئولان و ماموران پاس داشته شود و بتوانند بدون دغدغه به انجام وظایفشان بپردازند.

انجمن اندیشه و قلم، روز خبرنگار را تبریک نمی گوید و بجای آن یاد خبرنگاران و صاحبان قلمی را که برای آزادی و صیانت از حقوق جامعه، قدر ندیدند اما زجر کشیدند، گرامی می دارد.

امیدواریم روزی فرا برسد که فعالان رکن چهارم دموکراسی در ایران، از کسری از حقوق حرفه ای و امنیت شغلی جوامع توسعه یافته برخوردار باشند.

به امید آن روز

هیات مدیره انجمن اندیشه و قلم»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا