خرید تور تابستان

خطر حذف ایران از مسیرهای هوایی جهان

رضا اباذری، رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاترخدمات مسافرتی تهران، به ایسنا گفت: با افزایش صددرصدی نرخ بلیت هواپیما دو اتفاق می‌افتد؛ اول آنکه ایرلاینهای ایران نمی‌توانند به تعهدات پیشین خود عمل کنند، چراکه آن‌ها قبلا قیمت بلیت‌های خود را با ارز ۴۴۰۰ محاسبه کرده‌اند و حالا که باید به مشتری جواب بدهند، مبنای محاسبه ۸۸۰۰ تومان شده است، این اختلاف هزینه را چه کسی پرداخت می‌کند؟

ایرلاین که نمی‌تواند دیگر ارز ۴۴۰۰ تومانی را تامین کند، از مسافر هم نمی‌خواهد بگیرد، از طرفی آن‌ها باید هزینه فایده را محاسبه کنند که رقم قابل توجهی می‌شود؛ درحالیکه محل جبران آن مشخص نیست.

پیامد دیگر این تصمیم ارزی، ایجاد موج سینوسی منفی در سفرهای هوایی خارجی و حتی داخلی است. وقتی نرخ بالا می‌رود، تقاضا کاهش می‌یابد و به دنبال آن، تعداد پروازها کم یا در برخی مسیرها کامل کنسل می‌شود و به نقطه‌ای می‌رسیم که در برخی مسیرهای هوایی، حتی یک پرواز هم نخواهیم داشت.

این موج منفی تمام مسیرهای هوایی را که ایرلاین‌های خارجی در آن برنامه پروازی دارند، تهدید می‌کند. انتظار می‌رود کاهش تقاضا، این شرکت‌های هواپیمایی را که در روز چند پرواز دارند به سمتی هدایت کند که در مرحله نخست تعداد پروازهای خود را کاهش دهند و به مرور و درصورت ادامه روند کاهشی درخواست‌ها، مسیر ایران را حذف کنند. این اتفاقی است که قبلا در مسیر هوایی اربیل عراق تجربه شده است.

اگر فکری به حال صنعت هوانوردی و مسافری کشور نکنیم، به‌زودی موج سینوسی منفی در میزان مشارکت ایرلاین‌های خارجی و حتی داخلی ایجاد می‌شود.

این خودتحریمی یقینا اثرات مخربی در گردشگری ورودی خواهد داشت و به‌شدت حجم سفر گردشگران خارجی را کم خواهد کرد، چراکه زمینه و تنوع حمل و نقل هوایی از بین می‌رود. آن هم در شرایطی که آقایان مدام در رسانه‌ها افزایش نرخ ارز در ایران را برای گردشگری ورودی مفید و مثبت می‌دانند، درحالیکه وقتی سفر هوایی گران شود، دیگر برای مسافر خارجی به‌صرفه نیست که به ایران بیاید.

کاهش مسافر، توجیه برقراری خط هوایی با ایران را نیز برای ایرلاین‌های خارجی از بین می‌برود، چراکه با یکی دو پرواز در هفته نمی توانند هزینه‌های خود را تامین کنند.

ما فکر می‌کنیم گرانی دلار، درآمد صنعت گردشگری را دوبرابر می‌کند که شاید این اتفاق در کوتاه‌مدت رخ دهد؛ اما در میان‌مدت اگر برای این خودتحریمی فکری نکنیم، اوضاع بدتر می‌شود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. برادر من، اگر همه مثل شما دنبال جیب خودشان باشند که با این وضع تحریم ها باید فاتحه کشور را خواند! یعنی چه که پرواز برای خارجی ها گران می شود! مگر آن ها بلیط ریالی خرید می کنند‌. نگران تورهای ورودی هم نباشید، اگر واقعا تقاضا زیاد باشد ایرلاین های خارجی پیشنهادهای متنوع و همکاری با هم دارند، تنها چند پرواز کافی است. جالبه آقایان دکانشان خلوت و کاسبیشان کساد شده، دنبال خروج ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند! هنگامی که بیمار سرطانی داروی کمیاب با قیمت نجومی خرید می کند، ارز ۴۲۰۰ تومانی برای سفر تفریحی و زیارتی خیانت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا