مناظره ی وایبری درباره ی امکانات نسل سوم تلفن همراه

به گزارش انصاف نیوز، گروه وایبری فرهنگخانه درباره ی امکانات نسل سوم تلفن همراه مناظره ای برگزار کرده است که مشروح آن در پی می آید:
الهام دهقان (خبرنگار و فعال رسانه ای): چند روزی است که بحث شبکه ی نسل سوم تلفن همراه بالا گرفته است و در این خصوص شاهد بروز اختلاف نظرهای جدی هستیم. به نظرم اگر دوستان موافق باشند امشب بحثمان را با موضوع بیان دغدغه های افراد در خصوص نسل سوم شبکه تلفن همراه داشته باشیم. این بحث با حضور و مشارکت فعال علی اصغر مینایی؛ قائم مقام سابق معاونت سیاسی سازمان صدا وسیما، محمد صادق افراسیابی؛ مدیر گروه علمی تخصصی روابط عمومی دانشکده ی خبر، دکتر مهدی بوترابی؛ مدیر گروه سایتهای پرشین بلاگ، هانیه ناظری، مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشکده ی خبر، سید محسن میربهرسی؛ معاون سابق پلیس فتا، رضا نامی ؛عضو گروه مشاوران ماهنامه ی مدیریت ارتباطات، هدی خان محمدی؛مدرس فناوری اطلاعات و ارتباطات، روح الله مهدوی؛ خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان و فعال شبکه های اجتماعی، مریم عمای؛کارشناس مطالعات زنان و فعال فرهنگی رسانه ای و آناهیتا برزویی؛ نویسنده، تهیه کننده و سردبیر برنامه های رادیویی انجام می شود.
علی اصغر مینایی (قائم مقام سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما): شب گذشته گفتگویی با یکی از اعضای شورای عالی مجازی داشتم که بالاخره تکلیف بحث ۳ جی چه می شود؟ چرا تکلیف مردم را روشن نمی کنید؟ ایشان اظهار می کردند مدتی است شورای عالی فضای مجازی به ریاست آقای رییس جمهور تشکیل نگردیده و ما هم منتظر تشکیل جلسه هستیم.
روح الله مهدوی (فعال شبکه های اجتماعی و خبرنگار) : حقیقت این است که از منظر ما کاربران فضای مجازی و فعالان این حوزه، شورای عالی فضای مجازی با همه امیدی که پس از دستور رهبر انقلاب برای تشکیل این شورا داشتیم، از بدو تاسیسش تا کنون حرکت چشمگیری نداشته و اتفاقا بیشتر عمرش هم در دولت گذشته بوده است. بحث ۳ جی هم بحث جدیدی نیست. پس نباید به این دولت خرده گرفت. حالا جالب است که برخی از همان دوستان دوره قبل که عملکرد مثبتی هم نداشتند بیشترین نقد را به مدیریت جدید وارد می کنند! بنابراین امثال ما ترجبح می دهیم به همان روال قبل از اعلام وجود چنین تشکیلاتی و بر اساس سفارش رهبر عزیز انقلاب در ابتدای سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، بی چشم امید به چنین مجموعه هایی بصورت خودجوش و با عزم ملی فعالیتمان را ادامه دهیم. به نظر می آید اشکال اساسی در ساختار این تشکیلات بزرگترین ایراد است! برای آنکه موضوعی با این درجه از اهمیت برای نظام عملا در ساختاری قرار گرفته که جناح بندی ها بر آن تاثیر مستقیم می گذارد و در نتیجه حرکت موثری را نمی تواند برجای بگذارد. الان هم می بینیم که پس از سه سال از زمان تاسیس شورا توسط بالاترین مقام نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، شورای عالی فضای مجازی هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است.
محمد صادق افراسیابی (مدیر گروه روابط عمومی دانشکده خبر): اجازه دهید بنده به این بحث از زاویه ی دیگری نگاه کنم و در مورد نسل سوم تلفن همراه، تاریخچه ای از این موضوع را در ایران برای شما بازگو کنم. اولین بار همزمان با ارائه مجوز اپراتور سوم تلفن همراه، مجوز نسل سوم شبکه ی ارتباطی تلفن همراه به صورت انحصاری در اختیار رایتل قرار گرفت. نسل سوم تلفن همراه امکان برقراری ارتباطات تصویری و استفاده از داده های چند رسانه ای و تبادل پیام های چند رسانه ای، فیلم،  عکس و…  را از طریق شبکه تلفن همراه فراهم می کند. در دولت گذشته، رایتل از این امکان نهایت استفاده را برد و اگر خاطرتان باشد در تبلیغات تلویزیونی خود تمرکز زیادی بر روی فراهم شدن امکان ارتباطهای تصویری داشت. در دولت یازدهم، وزیر ارتباطات در سالگرد تاسیس همراه اول اعلام کرد که مجوز نسل سوم تلفن همراه را به هر سه اپراتور یعنی همراه اول، ایرانسل و رایتل خواهد داد. این موضوع باعث ایجاد نگرانی هایی در مراجع عظام شد. اما سوال اصلی این جا است. به راستی نسل سوم شبکه تلفن همراه فرصت است یا تهدید؟ فرصتها و تهدیدهای آن چیست؟ آیا در صورتی که بشود یک پیوست فرهنگی برای نسل تلفن همراه تعریف کرد آیا همچنان این نسل ارتباطی یک تهدید است؟
الان گوشی هایی که دست شما است، امکانات فوق العاده زیادی دارد که عدم استفاده از نسل سوم تلفن همراه باعث بلا استفاده ماندن امکانات گوشی ها شده است. اما در این بین مخالفان نسل سوم تلفن همراه معتقدند احتمال بی توجهی به احکام شرعی از جمله روابط و حرمت های میان زنان و مردان وجود دارد. 
دکتر مهدی بوترابی (مدیر گروه سایتهای پرشین بلاگ): فناوری خوب و بد ندارد. ظرفیت و فرصت جدید برای خوب و بد است.  عقب افتادن در استفاده و تولید فناوری از بیگانگان موجب وهن است.
سید محسن میربهرسی (معاون سابق پلیس فتا): معنی تهدید در فرهنگ ها و جوامع متفاوت است، موضوعی که برای ما تهدید تلقی می شود برای جوامع دیگرنیست، به نوعی می توان گفت تهدید نسبی است، روبرو شدن با تکنولوژی گریز ناپذیر است، چاره در چگونگی روبرو شدن با این پدیده است و محدودیت چاره نیست. مسکّن موقتی است، بدتر آن است که مدتها مسکّن موقت تنها چاره دولتمردان باشد که شده است مدتها است … به نظرم میتوان با این تکنولوژی همزیستی داشت، فرهنگ سازی بهترین چاره است، کاربران هم اگر آسیب ها برایشان ملموس شود حتما می پذیرند،کما اینکه پذیرفته اند. به عنوان مثال امروزه معنی جاسوسی فرق کرده است. دیگر جاسوسان کمتر به اماکن رخنه می کنند، جمع آوری آشکار اطلاعات متحول شده است، منابع در دسترس تر شده اند، سازمانهای امنیتی چاره دیگری برای حفظ اطلاعات یافته اند،کاربران هم باید راه کاری برای حفظ اطلاعات شخصی خود بیابند، همانگونه که تکنولوژی باعث در دسترس بودن اطلاعات افراد شده ، همین تکنولوژی ابزار حفظ اطلاعات را هم آموزش می دهد و وب ۲ پاسخگوی هر سوالی در این مورد می باشد.
رضا نامی (عضو گروه مشاوران ماهنامه ی مدیریت): دغدغه ای که وجود دارد عدم اطلاع و عدم احساس نیاز کاربران ما جهت حفاظت اطلاعات شخصی در فضای مجازی است.
میربهرسی: بله، دلیل آن هم عادت هاست، عادت به روایت افراد ، باعث می شود هنوز به فضای مجازی شناخت و معرفت پیدا نکنند، به نوعی چون کسی را نمی بینند حسی از روایت ندارند، عرض کرده بودم،کاربران،آگاهی نسبت به این فضا ندارند.
نامی : به لطف فضای مجازی و عدم رعایت نکات اولیه حفظ حریم شخصی. با چند دقیقه بررسی پروفایل دوستان در فضای مجازی کاملا روحیه و سلایق و …  مشخص می گردد این یک نمونه استفاده ساده و پیش پا افتاده است ازعدم آگهی کاربران.
مریم عمای (فعال فرهنگی و رسانه ای):حفاظت اطلاعات شخصی بخاطر ماهیت بی پرده فضای مجازی اهمیتش را از دست داده است! این مساله یک جور واگیر است و به نظرم همین نگرانی ها است که باعث شود مراجع نسبت به همه گیر شدن ۳ جی واکنش نشان دهند کما اینکه یکی از ائمه جمعه گفتند که ما با ۳ جی مشکلی نداریم و اگر ساختارهای نظارتی را درست کنیم ۳ جی که هیچ ۱۰ جی هم به مردم می دهیم.
میربهرسی :در فضای حقیقی همین کاربران، آلبوم شخصی شان را به راحتی در اختیارکسی نمی گذارند، با غریبه ها هم کلام نمی شوند ، اما در اینجا تغییر میکنند. مراجع نگران همین بحث هستند. در حالیکه این تغییر رفتار نیست، عدم معرفت به این فضاست، واگیر نیست، رقابت در جبران عقب افتادگیهای اجتماعی، محدودیت ها ، محرو میتها، ابراز وجودها و جبران خیلی رفتارها در زندگی حقیقی است. تهدید اصلی نا آگاهی نسبت به این فضاست، راه حل هم ملموس کردن آسیب های این فضاست.
عمادی: دقیقا، جبران خیلی از چیزهاست…بدتر از همه گول زدن خود که اینجا مجازی است. ماهیت بد و خوب انگار در فضای مجازی متفاوت است.تعریفش فرق دارد ، در این نوع فضاها ماهیت هر رفتاری را خود فرد تعیین می کند.
میربهرسی : به سرعت وارد فضایی جدید شده ایم که شناخت کافی نداشته ایم، در زندگی حقیقی، مدتی به کار بعدی، سفر، تنهایی، دوستی و … فکر و تعمق می کنیم، اما وقتی وارد این فضا شدیم به سرعت دوست می شویم، سفره دل باز می کنیم و اطلاعاتی که به راحتی در اختیار نمی گذاشتیم، منتشر می کنیم. اما تفاوت اینجاست که ما فکر می کنیم ماهیتشان فرق می کند ولی در اصل همان است ، این بر می گردد به آن مطلب که انسانها را ، مخاطبین را هم مجازی فرض می کنیم در حالی که واقعا وجود دارند.
عمادی: وقتی جوان بدون شناخت و قانون برای خودش وارد می شود…قانون آن فضا را هم خودش تعریف می کند.تازه دنبال فرار از قانونهای دنیای حقیقی هم هست… با بهانه مجازی بودن خود را آزاد می داند. 
نامی: و چون در فضای فیزیکی امکان یادگیری ارتباط موثر را نداشته در فضای مجازی شروع به یادگیری و آزمون و خطا می کند.
میربهرسی: دلیل این هم این است که محدودیتی در این فضا حس نمی شود،در حالی که باید باشد،اینجا سیستم اختیار را کاملا تحت فرمان کاربر داده ، پس خودمان انتخاب کرده ایم که چگونه باشیم ، ما در فضای حقیقی متکی به تجارب اولیا، علما، و راهنمایان هستیم، منتهی اینجا احساس بی نیازی می کنیم، در حالی که به واقع اینطور نیست، اینجا به دلیل نو بودن تکنولوژی بیش از پیش نیاز به راهنمایی داریم، سیستم این را در اختیارمان قرار داده، منتهی کمترین استفاده را از این بخش می بریم.
عمادی: این فرمان در دست گرفتن به خیلی قبلتر برمی گردد…به خانواده و ارزشهایی که باید در ما نهادینه می شد و نشده است برمیگردد …
میربهرسی: متاسفانه خانواده در تنها جایی که اطلاع کمتری دارند و از فرزندشان عقب افتاده اند اینجاست،این هم دلیلی دارد که ابتدا باید اولیای پرورشی و خانواده ها را در کنار فرزندان آموزش داد. همه جای دنیا فیلترینگ هست،باید باشد،در زندگی حقیقی هم داریم،محدودیت در انتخاب دوستان،فیلم،کتاب و … اما بهترین فیلتر، دنیای واقعی ست،خانواده کافی است. اگر خانواده محور حضور افراد در فضای مجازی باشد، همان فیلتر های زندگی واقعی را در اینجا هم اعمال کند، به شرطی که معرفت داشته باشیم و جوان را توجیه کنیم.
نامی : چه راهی بجز محدودیت وجود دارد؟ مثلا هلند چه راهکاری ارائه داده است؟با اینکه ارائه و مصرف مواد مخدر در هلند کاملا آزاد است درصد افراد درگیر با اعتیاد در آن کشور بالا نیست!
میربهرسی: محدودیت راه حل نیست، شناخت و معرفت به تکنولوژی راه کار است، فیلتر باید از حاکمیت خارج شود و در نهاد خانواده اجرایی شود. در انگلیس حاکمیت بلاک فایلهایی می سازد و در ورژنهای مختلف رایگان در اختیار خانواده قرار میدهد، خانواده بر اساس شرایط سنی، از این نرم افزار برای فیلتر استفاده می کند و فرزندش را در کنترل دارد.
عمادی: انجام فیلترینگ توسط خانواده خیلی مهارت میخواهد…چون خانواده ها خیلی وقتها برای نگه داشتن روابط عاطفی و حرمتها وارد خیلی موضوعات نمی شوند یا بد وارد می شوند و  … 
میربهرسی : فیلتر مهم است اما نباید بازیچه امیال سیاسی و جناحی شود، کافیست بدانیم در دنیای واقعی به حق فیلتر و محدودیت را پذیرا هستیم، متاسفانه علمای دین در این حوزه ورود پیدا نکرده اند و حرفی تا بحال بیان نکرده اند که جوان پرسشگر را قانع کند، حوزه فرهنگی فضای مجازی در نهایت فقر فرهنگی است و این در حالی است که بودجه های کلان صرف می شود، مثال هلند را باز هم باید در فرهنگ سازی جستجو کرد. منتهی قبول کنیم پس از سالها کار کارشناسی صورت گرفته، چند سال است شورای عالی فضای مجازی داریم و چه کرده اند؟
آناهیتا برزویی (فعال فرهنگی و تهیه کننده برنامه های رادیویی) : فیلتر بحث درست و مجزایی است ولی اگه برای بهره مندی از این تکنولوژی تعلل کنیم یک وقت می رسد که مثلا همه از قاشق و چنگال استفاده میک نند و ما از پنگال…به نظردر دوره جدید تعریف تمام رسانه ها عوض می شود و ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم. سالهاست هر صبح که بیدارمی شویم یک تکنولوژی جدید  خود نمایی کرده ولی ما هنوز می گوییم چه کنیم؟! این رود سالهاست جاریست و ما در آن شنا می کنیم ولی خلاف جهت. فردا تعریف رادیو و تلویزیون هم عوض می شود ما هنوز میگوییم مارکنی چنان گفت و چنین کرد.
میربهرسی : بله درست می فرمایید، منظور من از فیلتر معنی عام آن بود و نه حاکمیتی ، موضوع جناب افراسیابی هم همین بود،که نظرات مختلف را در خصوص ۳ جی پوشش دادند اما ما هنوز در خم کوچه ویدیو ماندیم،که سی دی و ماهواره و اینتر نت و تبلتها و گجت ها آمدند.
برزویی : باید وارد شویم و برای هر پدیده ای در تکنولوژی باز تعریفی ایرانی_اسلامی تولید کنیم و این کار شماست…شما که تئوریسین هستید و گرنه مسئولان هیچ کاری نمی کنند سالهاست با سیاسی شدن همه چیز سر کلاف گم شده است.
 میربهرسی : ابتدای عرایضم عرض کردم که باید همزیستی مسالمت آمیز با تکنولوژی رو بپذیریم، راه کارهم افزایش معرفت به این تکنولکژیست نه ممنوعیت آن.
برزویی : نه فقط ممنوعیت…ما شنا بلد نیستیم…هیچ ایده ای نداریم…فقط می گوییم این خوب است آن بد است این که نشد کار! باید تعاریف و اندیشه های کهنه را دور بریزیم و نو فکر کنیم.
عمادی: نکته اینجاست که در این میان تکنولوژی راه خود را خواهد رفت!
برزویی: حدود ۶ ماه پیش من در گروهی گفتم با آمدن اینترنت نسل ۳ روی موبایل تعریف رادیو باید عوض شود آقا جان انگار کفر گفته بودم. گفتم روزی میرسد که رادیو باید به رسانه ای مولتی مدیا بدل شود!همه گفتند مارکنی اساس رادیو را سالها پیش طراحی کرده، گفتم…مارکنی سالها پیش به مقتضای زمانش حرف زده شما هم به اقتضای زمان حال حرف بزنید اما فایده ای نداشت ، منظور من این است که ما نه تنها در تکنولوژی عقب هستیم بلکه نمی خواهیم آن را بپذیریم…این یعنی عقب افتادگی…یعنی فقر…
میربهرسی : مقاومت اگر هست ناشی از نگرانی است. اگر خوش بین باشیم ، مقابل تکنولوژی مقاومتی نیست.
برزویی : نگرانی نیست ایده ای نداریم…مثال ویدیو و ظرف و مظروف یادتان هست آخرش هم آمد و هیچ طوری نشد ولی ما سالها فقط حرف بیخود زدیم!
میربهرسی: ساده ترین کار محدودیت است، بجای اینکه معلوماتمان را افزایش بدهیم محدودیت ایجاد کردیم، سود و زیان هر نوآوری را بررسی نمی کنیم، فرصتها و تهدیدات را کارشناسی نمی کنیم، یکی از اصولی که بزرگان همیشه اشاره می کنند، تبدیل تهدید به فرصت است، ما بجای آن فرصت سوزی می کنیم، یکی از کسانی که مدتهاست حامی اینترنت بوده .من بودم، اما با این روند فرهنگ سازی و کوتاهی حاکمیت واقعا نگران تبدیل فرصت به تهدید هستم.
افراسیابی: بنابراین از بحث این طور می شود نتیجه گیری کرد که بهترین راه حل برای حل بسیاری از مسائل از جمله موضوع دغدغه های عزیزان در خصوص شبکه نسل سوم تلفن همراه واگذاری امور به خانواده ها و تقویت جایگاه خانواده ها است و نیز طراحی ایده های نو و جدید. همین طور باید تمامی تعاریف حوزه های مختلف فرهنگی اجتماعی در فضای مجازی بازتعریف شوند. از جمله نهاد خانواده ونقش هایش هم باید در فضای مجازی باز تعریف شود.
مینایی: البته مسیولیت شورای عالی فضای مجازی ( حکومت ) و پیوست های فرهنگی آن ( آموزش خانواده ) و نحوه ی ورود رسانه ها به موضوع را نباید نادیده گرفت.
برزویی : شاید در آینده ای نه چندان دور بچه های یک خانواده سعی کنند هر کدام در یک اتاق در یک خانه از طریق نت با هم در ارتباط باشند،آن روز دیر نیست. باید برای این نوع ارتباط هم آمادگی ایجاد  شود وگر نه دیگر خانواده ای وجود نخواهد داشت که بخواهیم مدیریت چیزی را به او بسپاریم.
افراسیابی: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نظرم باید همگام با ورود تکنولوژی های جدید به جامعه، از تولید محتوای متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی برای انتقال از طریق این تکنولوژی ها حمایت کند. شورای عالی مجازی هم با تشکیل منظم جلسات میتواند سیاستگذاری دقیقی در این خصوص انجام دهد. تشکیل جلسات کمیته فرهنگ اسلامی ایرانی در فضای دیجیتال به عنوان یکی از کمیته های فرعی شورای فناوری اطلاعات می تواند در این زمینه راهگشا باشد. قبلا این کمیته ذیل کارگروه فاوای دولت با ریاست مرکز توسعه ی فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می شد.
برزویی : وزارت ارشاد در ارائه و مدیریت یک فیلم سینمایی کمیتش میلنگد چه رسد به مدیریت فیلم عظیمی تحت عنوان زندگی انسانها در ایران آ ن هم در فضای مجازی! صاحبان اندیشه و تولید کنندگان فکر استادان دانشگاه باید اندیشه جدید تولید کنند و سپس موج اندیشه ایجاد شود موجی که هر وزارت خانه ای را همسو کند. آقایان خانمها شما و من و امثال من سالها در این کشور مدیر بودیم و بودید از جلسه چیزی عاید نمی شود.
افراسیابی: در حوزه ی رسانه های دیجیتال و خیلی از حوزه های دیگر، شاهد هستیم که افرادی شاخص و با درایت در دولت حضور  دارند. نباید این قدر ناامید باشیم. حضور دکتر حسن نجفی سولاری به عنوان مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر مرتضی موسویان به عنوان رئیس مرکز رسانه های دیجیتال بارقه های امیدی در دلها ایجاد کرده است. 
 برزویی: اینها ۲ نفرند … نه ۱۰ نفر بحث من ایجاد موج است یعنی همه صاحبان فکری که کنار ساحل به تماشای غرق شدن ما نشسته اند. من افتخار شاگردی دکتر سولاری را در دوره های مدیریت عمومی داشته ام ایشان علمشان را دریغ نمی کنند ولی عمل کجاست؟آقای دکتر که دیگر ضامن عمل ما نیستند.
افراسیابی: ضمن عذرخواهی از خانم برزویی، برگزاری جلسات یکی از تکنیکهای حل مساله در جهان امروز است. منتها شاید برخی از ما تجربیات غیر کاربردی و بی فایده از حضور در جلسات داریم. این تجربیات عمدتا ناشی از عدم تسلط مدیران جلسات به تکنیک برگزاری جلسات است. اما با توجه به اینکه جلسات شورای عالی مجازی عمدتا به صورت حرفه ای برگزار می شود، خروجی های مناسبی داشته است. جلسات کمیته ی فرهنگ اسلامی ایرانی در فضای دیجیتال هم در دوران برگزاری یکی از جلسات فوق العاده کاربردی بود. تا حدی که از سوی کارگروه فاوای دولت مورد تقدیر قرار گرفت.
اما در خصوص مرکز توسعه ی فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز مذکور بر اساس آیین نامه ی مصوب هیات دولت تنها مرجع صدور مجوز، حمایت و نظارت بر محتوای فرهنگی دیجیتال است. از این سو، توجه دولت به این مرکز و حضور چهره های به نام و دارای سوابق علمی و تجربی میتواند واقعا گره گشا باشد. پس چرا ناامیدیم؟
همین مرکز با ایفای نقش خود میتواند شبکه نسل سوم تلفن همراه را ساماندهی کند.امیدوار باشیم و دوستانمان را در این مراکز راهبردی کمک و حمایت کنیم.
اما در خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ساختار و شرح وظایف این وزارتخانه، به کلی با سازمان صدا و سیما متفاوت است. در حالیکه سازمان صدا و سیما موظف به تولید محتوا است، نقش وزارت فرهنگ حمایت از تولید کنندگان محتوا است. بنابراین برخی نقدها را غیر منصفانه میدانم.در خصوص این بحث که عنوان شد، دکتر نجفى سولاری و دکتر موسویان دو نفر هستند، نه ده نفر، قرآن کریم مخالف چنین استدلالی است. منطق قرآن،  منطق امید و حرکت است. قرآن می‌فرماید:  اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی.
کَم مِّن فِئَةٍ قَلِیلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً کَثِیرَةً بِإِذْنِ اللّهِ وَاللّهُ مَعَ الصَّابِرِین معنای این آیات این است که یک نفر، دو نفر و هر تعدادی که نیت آن الهی و عمل آن ها جهادی باشد میتوانند به اذن الله منشا تغییرات خوب و مثبت واقع شوند.
همچنین قرآن کریم می‌فرماید:
هِ وَلاَ تَیْأَسُواْ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِنَّهُ لاَ یَیْأَسُ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْکَافِرُونَ
بنابراین حالا که فرصت های خوبی برای حضور افرادی عالم و عامل در راس هرم حاکمیتی فضای مجازی فراهم شده است، پیشنهاد می کنم از این فرصت استفاده کرده و با حمایت فکری و جهادی فعالانه ، این مدیران انقلابی و ارزشمند را حمایت کنیم. ظرفیتهای قانونی هم فراهم است. حقیر هفته گذشته جلسه ای خدمت آقای دکتر موسویان رسیدم و ایشان را آماده و مشتاق برای مدیریت فضای مجازی و رسانه های دیجیتال کشور یافتم.
مینایی: این آیه ی کریمه می فرماید ابتدا دو نفری ( مثنی ) اگر نشد یک نفری ( فردی ) … من این را می فهمم که حرکت میبایست از اول گروهی و تشکیلاتی بشود اگر نشد آنوقت انسانهای راست قامت ولو حرکت فردی. قل اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فردی، اول مثنی حاکی از اینکه اگر بتوانید دوتایی بهتر از یکتایی … الان سازمانها و سیستم ها مورد خطاب قران کریم کدامند؟
افراسیابی: دوستانی که دغدغه دارند بفرمایند با حضور ایشان جلسه ای داشته باشیم و کارگروه ها و کمیته هایی را برای همکاری داوطلبانه و جهادی با مرکز رسانه های دیجیتال تشکیل دهیم.همه ی سازمان ها و افراد را مد نظر دارم. اما الان به تناسب موضوع نسل سوم شبکه تلفن همراه، حقیر مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد را مد نظر داشتم.
میربهرسی : با بحث های آقای افراسیابی موافقم. اما یک بحث مغفول ماند. دکتر مینایی به پیوست فرهنگی بخش خانواده اشاره فرمودند،بسیار مهم است، همزمان با اجرایی شدن پیوست فرهنگی برخوردهای سلبی هم باید کنترل شود، موضوع بعدی تولی گری وزارت ارشاد است،که باید بودجه های پرداختی این حوزه را مدیریت کند و مانند قبل نباشد که پول بی حساب داده شود و بازخواستی نباشد قبلا مثالی زده بودم در مورد تعیین مسئولیت هر نهاد در این حوزه، به نوعی که پاسخگوی کم کاریها باشند و نهاهای مردمی بتوانند بازخواستشان کنند، مکانیزم آن سخت نیست.
هدی خان محمدی (کارشناس نرم افزار ومدرس فناوری اطلاعات و ارتباطات): با بحث پیوست فرهنگی خانواده بسیار موافقم منتهی سهم دانش استفاده خانواده ها از تکنولوژی بسیار پایین است. در مدارس غیر انتفاعی تهران با وجود بهره مالی فراوان خانواده ها دانش استفاده از تکنولوژی روز بسیار پایین بود.
میربهرسی: بله،ولی پیوست اشاره دارد به این موضوعات، نهاد خانواده و اولیای تربیتی بیشترین نقش و مسیولیت را در حوزه تربیتی دارند و بدیهی است که نوک پیکان ارتقای فهم سایبری به سمت آنان باشد. تا زمانیکه ارتقای معرفت سایبری خانواده و اولیای تربیتی نباشد، برخورد با جوانان صفر و یکی خواهد بود به این معنی که یا سلبی است و یا رها سازی جوان در فضای بیکران سایبر.
خان محمدی: ما در مدرسه کارگروه هایی آموزشی برای ارتقاء دانش خانواده ها داشتیم و آموزش های فرهنگی و نرم افزاری برای این موضوع به خانواده ها داده می شد ولی مثلا با مادری که حتی سواد ندارد چه کار می شود کرد؟ تاکید می کنم جامعه مورد بحث یک مدرسه غیر انتفاعی اسلامی در تهران بود . حالا شما این را به ایران گسترش بدهید.دغدغه من استفاده نادرست اینترنت در بزرگسالان است. بچه ها به جای خود محفوظ هستند.
میربهرسی: اینها موارد نادر هستند، نباید بست داد،ضمنا همانها را بجای آموزش باید توجیه کرد و راه کار داد، نباید رها کرد،  ناامید نباشید، خداوند برای تربیت انسانها ۱۲۴۰۰۰ پیامبر فرستاد.
برزویی: عرض میکنم حتی تعریف خانواده هم باید جدید  شود. یک روز پدرها رییس بودند یک روز مادرها و حالا بچه ها ما باید خیلی تند تر از اینها بدویم تا به بچه ها برسیم.شاید لازم باشد در تعریف جدید خانواده به بچه بگوییم تو رییسی حالا بیا با هم وارد بشویم آن وقت شاید همقدم بشویم و آن وقت مدیریت کنیم.
میربهرسی: تهدید برای نسل جوان و آینده است،باید تلاش کرد و ناامید نشد نسل فعلی بزرگسال، شکل یافته است.
خان محمدی: بنظر موضوع اصلی باید آموزش خانواده ها باشد . ما هر چقدر چیزی را بد بنامیم و آن موضوع درخانواده به عنوان هنجار نهادینه شده باشد ثمری ندارد، اما برای ورود آموزش همزمان بچه ها وخانواده ها در قالب آموزش و پرورش خوب است.
میربهرسی: سالها برخورد سلبی جواب نداد ،باید بازگردیم به تربیت،چون عقب مانده ایم،همزمان با فرزندان باید به تربیت خانواده هم پرداخت، اتفاقا سازمانهای مردم نهاد نقش بیشتری می توانند داشته باشند، چطور نهادهای حاکمیتی جهت آسیبهای امنیتی تلاش کردند و توانستند هم از تکنولوژی بهره ببرند و هم امنیتت را داشته باشند؟ در حوزه اجتماعی هم می شود و این در صورتی است که مانند آسیبهای اجتماعی سایبر برای حاکمیت از همان اهمیت برخوردار باشند.
برزویی: پس می شود. فقط باید بزرگان را متوجه اهمیت آن کرد، یادش بخیر تفکر بسیجی این لحظه تصمیم و سپس عمل…تعلل تا به کی؟
میربهرسی: انتهای بحث میخواستم برسم به همین موضوع که اشاره فرمودید، معضل اصلی کج فهمی بعضی مدیران از فضای سایبراست، ابتدا باید آنها توجیه شوند.
خان محمدی: بی دانشی در این حوزه را باید ابتدا درمیان مدیران برطرف کرد کج فهمی آنها هم ریشه دردانش کم آنها دارد..دانش سایبری.
میربهرسی: بگذارید یک خاطره بگویم. سال ۱۳۷۲که اینترنت تازه آمده بود، جواد لاریجانی در فیزیک نظری، نامه ای به رهبر در این خصوص می نویسند و اینترنت را تشریح میکنند، رهبری پی نوشت می فرمایند که به این تکنولوژی توجه بشود،در آینده خیلی حرف دارد، و جوانان رویکرد بیشتری خواهند داشت،البته نقل به مضمون. رهبری سالها پیش اشاره فرمودند… اما کو گوش شنوا.
افراسیابی: خب پس اجازه دهید به بحث خودمان برگردیم. مطلبی که عنوان شد این است که چه طور خانواده ها و مسئولان کشور می توانند مصونیت بخش اعضای خود و مردم در ارتباط با تهدیدهای فضای مجازی باشند وقتی که خود نسبت به این تهدیدات توجیه نیستند. این استدلال را قبول دارم در همین خصوص معتقدم تقویت سواد رسانه ای و دیجیتالی خانواده ها و مسئولین یکی از وظایف حاکمیتی دولت به معنای عام آن یعنی شامل همه ی نهادها چه نهادهای مرتبط با قوه مجریه و چه سایر قوا و نهادهای ذیل نظر مقام معظم رهبری است. صدا و سیما، چه قدر دغدغه ی افزایش سواد رسانه ای مردم را دارد؟ مجلس چه حرکتی برای ملزم کردن دستگاه های اجرایی به حوزه ی سواد رسانه کرده است؟ شهرداریها و سازمان فرهنگی و هنری چه کرده اند؟
مینایی: تحقیقا می بایست یک جنبش آموزش بوجود آورد.
افراسیابی: این مساله باید به عنوان یک مطالبه عمومی پیگیری شود.  اگر ما به جنبه ی معرفت افزایی و تکلیف نهادها در این خصوص توجه نکنیم، مطمئن باشید با ایجاد محدودیت نمی شود مصونیت ایجاد کرد. نسل سوم پشت درها بماند، اسکایپ و مسنجر و جمیل و… را چه میخواهیم بکنیم؟  آنها که وارد شدند و در اتاق همه ی ما حضور دارند.
میربهرسی: جناب افراسیابی، اصلاح دیدگاه به مدیریت تکنولوژی اساس کار است.
مینایی: شورای عالی فضای مجازی می بایست توسط جناب دکتر روحانی احیا شود.
افراسیابی: من میخواهم بگویم بحث ۳ جی بحث تازه ای نیست. مساله، مساله ی تازه ای نیست. توجه ها تازه جلب شده است. چرا توجه ها، تازه جلب شده است؟ چون سیاست بر این موضوع گوشه ی چشمی کرده است. جامعه وضعیت دیگری دارد. در حقیقت موضوع،  موضوع جدیدی نیست. سیاسی شدن آن جدید است. بنابراین کسانی که دغدغه دارند الان زمان خوبی است که از بستر طرح این موضوع،  استفاده کرده و به جای تن دادن به نظرات موافق و مخالف سیاسی، بحث آموزش و توسعه ی سواد رسانه ای را مطالبه کنند.
میربهرسی: تکنولوژی مربوط به نسل جاری و بخصوص نسل جوان و آینده است،نباید محرومیت و محدودیت ایجاد کرد امروز دیر است،فردا تاسف امروز را می خوریم. دیدگاه جناحی و سیاسی به تکنولوژی آفت پیشرفت است، علما و دولتمردان و سیاسیون توسط کارشناسان منصف و فراجناحی توجیه شوند.
افراسیابی: پس جهت جمع بندی نهایی بحث، بر این نکته توافق کنیم که در خصوص موضوع نسل سوم شبکه ی تلفن همراه آنچه موضوعیت دارد این است که جلوی نفوذ تکنولوژی به خانواده ها را نمی شود گرفت. پس بهتر است مسئولین امر هر چه زودتر توسعه‌ ی سواد رسانه ای و دیجیتالی جامعه و خصوصا خانواده ها را در دستور کار قرار دهند و از همه ی ظرفیتها از وزارت فرهنگ و ارشاد و صدا و سیما و آموزش و پرورش و وزارت علوم گرفته تا شهرداری ها و مجلس شورای اسلامی استفاده شود.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن