ثبت ۴ زلزله بیش از ۴ ریشتر در یک هفته

بزرگترین زلزله هفته گذشته با بزرگای ۴٫۹ در زاهدان استان سیستان و بلوچستان رخ داد، ضمن آنکه زلزله‌ای ۴ ریشتری در لنده استان کهگیلویه و بویراحمد، ۴٫۷ در کلاته خیج استان سمنان و ۴٫۲ در علی‌آباد استان گلستان رخ داد.

به گزارش ایسنا، زلزله‌ای با بزرگای ۴٫۲ در سحرگاه روز شنبه ۲۰ مرداد ماه در ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه و ۴۷ دقیقه در جنوب علی‌آباد کتول و در فاصله ۲۱ کیلومتری آن در استان گلستان رخ داد. عمق کانونی این زلزله ۱۰ کیلومتر برآورد شده و فاصله رومرکز این زلزله از شهر گرگان ۴۸ کیلومتر و از بسطام استان سمنان ۲۷ کیلومتر است.

دکتر علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با ایسنا، این زمین‌لرزه را در ارتفاعات البرز و بین استان‌های “گلستان” و “سمنان” دانست و افزود: در این پهنه سه گسل اصلی و لرزه‌زای شناسایی‌شده، امتداد دارد. از شمال امتداد شرقی “گسل خزر” با شیب صفحه گسلی به سمت جنوب واقع شده که فاصله آن با رومرکز زلزله ۴٫۲، ۲۰ کیلومتر است.

وی با بیان اینکه به سمت جنوب و به طرف رومرکز این زلزله، امتداد گسل “شمال البرز” قرار گرفته است، خاطر نشان کرد: فاصله آن با رومرکز زلزله، حدود ۱۲ کیلومتر است و در سمت جنوبی رومرکز زلزله و به سمت “بسطام” و “شاهرود”، گسل کاری و شناخته شده “شاهوار” قرار دارد که در فاصله ۱۳ کیلومتری آن واقع شده است.

رومرکز زلزله ۴٫۲ علی‌آباد و پس لرزه‌های آن

بیت اللهی اضافه کرد: با توجه به عمق کانونی و زاویه شیب گسل‌های مذکور و فاصله رومرکز زلزله از این گسل به نظر می‌رسد امتداد شرقی گسل شمال البرز و یا گسل شاهوار احتمالا می‌توانند گسل مسبب این زمین‌لرزه تلقی شوند.

به گفته مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از نظر سازوکار کانونی زلزله‌های رخ داده در این بخش، دارای مولفه غالب معکوس هستند. لرزه‌خیزی بالای این منطقه بخصوص بر روی گسل شاهوار که کاملا آن را از گسل‌های البرز شمالی و حتی آستانه متمایز کرده، مشهود است. رو مرکز زلزله‌های ثبت شده توسط مرکز لزره نگاری کشوری از سال ۲۰۰۶ تا به حال گواه این لرزه‌خیزی است.

نمایش رومرکز زلزله‌های رخ داده در دوره نوین دستگاهی ثبت شده توسط مرکز لرزه نگاری کشوری (دایره‌های قرمز رنگ)، سازوکار کانونی سه زلزله گزارش شده توسط GCMTرسم شده است. زلزله ۴٫۲ با ستاره آبی رنگ نمایش داده شده است

وی افزود: با توجه به نزدیکی رومرکز زلزله رخ‌داده، در نگاه اول می‌توان گسل شاهوار و گسل شمال البرز را به عنوان گسل مسبب دانست.

لرزه‌خیزی یک ماه گذشته نیز در شکل ۳ نمایش داده شده است که لرزه‌خیزی بالا و به خط شدگی نسبتا تیپیک را در اطراف گسل شاهوار و امتداد شرقی گسل شمال البرز می‌توان مشاهده کرد.

نمایش لرزه‌خیزی یک ماه گذشته که توسط مرکز لرزه نگاری کشوری گزارش شده است

بیت اللهی با اشاره به تصویر ذیل یادآور شد: زمین‌لرزه تاریخی که در منطقه گزارش و در شکل ذیل رسم شده است، حاکی از بیشینه لرزه‌خیزی این منطقه به خصوص روی گسل شاهوار و شمال البرز در گذشته نیز دارد که این زمین لرزه‌ها را به یک اغماض در خطای محاسبه رومرکزی، می‌توان به دو گسل شاهوار و شمال البرز نسبت داد.

وی تصریح کرد: تعداد ۶۴ زمین لرزه تاریخی در این منطقه به ثبت رسیده است. در یک ماه اخیر ۱۳ زمین لرزه در اطراف رومرکز زلزله ۴٫۲ رخ داده است که بزرگی همه آنها بین ۲ تا ۳ بوده است.

زلزله‌های ۱ ماه اخیر اطراف رومرکز زلزله ۴٫۲ علی آباد

شنبه ۲۰ مرداد

در تازه‌آباد استان کرمانشاه زلزله ۲٫۷ و در سومار این استان زلزله ۳٫۷ در عمق ۹ کیلومتری رخ داد.

علی آباد استان گلستان با زلزله‌ای با بزرگای ۴٫۲ لرزید. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری و کانون آن در ۲۱ کیلومتری علی آباد و ۲۵ کیلومتری فاضل آباد استان گلستان و ۲۷ کیلومتری امیریه استان سمنان بوده است. زلزله‌های ۳٫۴ در عمق ۹ کیلومتری، ۲٫۸، ۳٫۶ در عمق ۱۰ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

در زاهدان استان سیستان و بلوچستان زلزله ۴٫۹ رخ داد که عمق آن در ۱۱ کیلومتری و کانون آن در ۷۹ کیلومتری زاهدان، ۸۲ کیلومتری نصرت‌آباد و ۸۹ کیلومتری سفیدآبه این استان بوده است.

در فارغان استان هرمزگان نیز زلزله ۳٫۶ ریشتری به ثبت رسید که عمق آن در ۷ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۱۸ کیلومتری فارغان و ۴۰ کیلومتری سرگز استان هرمزگان و ۳۳ کیلومتری ارزوئیه استان کرمان بوده است.

زلزله دلوار استان بوشهر از دیگر رخدادهای مهم روز ۲۰ مرداد بود که با بزرگای ۳٫۴ به ثبت رسید. عمق این زلزله در ۶ کیلومتری و کانون آن در ۲ کیلومتری دلوار، ۲۴ کیلومتری اهرم و ۲۸ کیلومتری استان بوشهر گزارش شد.

خوی استان آذربایجان غربی زلزله ۳٫۱ ریشتری را تجربه کرد که عمق آن در ۱۰ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۲۰ کیلومتری خوی، ۲۷ کیلومتری زرآباد و ۳۵ کیلومتری قطور استان آذربایجان غربی بوده است.

یکشنبه ۲۱ مرداد

در مهران استان ایلام زلزله‌های ۲٫۵ و ۲٫۹، امیریه استان سمنان زلزله ۲٫۷، اوز استان فارس زلزله ۲٫۶، سالند استان خوزستان زلزله ۲٫۹، نصرت آباد استان سیستان و بلوچستان زلزله ۲٫۷، سرعین استان اردبیل زلزله ۲٫۸، سومار استان کرمانشاه زلزله ۲٫۸، رابر استان کرمان زلزله ۲٫۷، سرپل ذهاب استان کرمانشاه زلزله ۲٫۵ به ثبت رسید.

در سردشت استان آذربایجان غربی زلزله ۳٫۵ ریشتری به ثبت رسید. عمق این زمین‌لرزه در ۳٫۵ کیلومتری و کانون آن در ۱۴ کیلومتری سردشت و ۱۶ کیلومتری میرآباد استان آذربایجان غربی و ۳۲ کیلومتری عراق گزارش شد.

خنج استان فارس با زلزله‌ای به بزرگای ۳ لرزید. عمق این زمین‌لرزه در ۲۰ کیلومتری و کانون آن در ۳۱ کیلومتری خنج، ۳۹ کیلومتری جهرم و ۵۱ کیلومتری افزر استان فارس بوده است.

دوشنبه ۲۲ مرداد

در ساعت ۳ بامداد روز ۲۲ مرداد زلزله‌ای با بزرگای ۳٫۴ لالی استان خوزستان را لرزاند. عمق این زمین‌لرزه در ۱۴ کیلومتری و کانون آن در ۲۹ کیلومتری لالی، ۳۹ کیلومتری سالند و ۴۴ کیلومتری قلعه خواجه این استان بوده است.

امیریه استان سمنان نیز با زلزله ۳٫۴ ریشتری لرزید که عمق آن در ۷ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۲۳ کیلومتری امیریه و ۲۴ کیلومتری بسطام استان سمنان و ۲۵ کیلومتری علی آباد استان گلستان گزارش شد.

لنده استان کهگیلویه و بویراحمد با زلزله ۴ ریشتری لرزید. عمق این زمین‌لرزه در ۱۰ کیلومتری و کانون آن در ۲۰ کیلومتری لنده، ۲۰ کیلومتری قلعه رئیسی و ۲۶ کیلومتری دیشموک این استان رخ داد. زلزله ۲٫۷ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

دو گنبدان این استان با زلزله ۲٫۷ ریشتر لرزید.

تازه‌آباد استان کرمانشاه بعد از یک زلزله ۲٫۶ زلزله ۳ ریشتری را در عمق ۱۲ کیلومتری تجربه کرد. سرپل ذهاب این استان نیز با زلزله‌ای با بزرگای ۳٫۹ لرزید که عمق آن در ۸ کیلومتری به ثبت رسید.

در رامشیر استان خوزستان زلزله ۳٫۱ ریشتر رخ داد که عمق آن در ۱۰ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۲۵ کیلومتری رامشیر، ۲۶ کیلومتری چمران و ۲۸ کیلومتری مشراگه این استان بوده است.

سه‌شنبه ۲۳ مرداد

در سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲٫۹، سرگز استان هرمزگان زلزله ۲٫۹، شبانکاره این استان زلزله ۲٫۹، سردشت استان آذربایجان غربی زلزله ۲٫۶ به ثبت رسید.

در کنگاور استان کرمانشاه زلزله ۳٫۱ ریشتر رخ داد که عمق آن در ۷ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۸ کیلومتری کنگاور و ۱۷ کیلومتری صحنه استان کرمانشاه و ۲۶ کیلومتری فیروزان استان همدان بوده است.

چهارشنبه ۲۴ مرداد

شبانکاره استان هرمزگان بعد از زلزله‌های ۲٫۷ و ۲٫۸، با زلزله‌ای به بزرگای ۳ لرزید. عمق این زمین‌لرزه در ۱۱ کیلومتری و کانون آن در ۲ کیلومتری شبانکاره، ۱۶ کیلومتری آب پخش و ۱۶ کیلومتری سعدآباد این استان بوده است.

در  هجدک استان کرمان زلزله‌های ۲٫۵ و ۲٫۶، شهداد این استان زلزله ۲٫۸، رباط قره ییل استان خراسان شمالی زلزله ۲٫۵، قلندر آباد استان خراسان رضوی زلزله ۲٫۸ گزارش شد.

تازه آباد استان کرمانشاه با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳٫۹ لرزید. عمق این زلزله در ۸ کیلومتری بوده است.

شادگان استان خوزستان نیز زلزله ۳٫۸ ریشتری را تجربه کرد. عمق این زمین‌لرزه در ۲۰ کیلومتری و کانون آن در ۴۹ کیلومتری شادگان، ۵۰ کیلومتری اهواز و ۵۶ کیلومتری حمیدیه استان خوزستان رخ داد.

پنج‌شنبه ۲۵ مرداد

در تازه آباد استان کرمانشاه زلزله ۳٫۵ در عمق ۱۰ کیلومتری گزارش شد. زلزله‌ ۳٫۴ در عمق ۱۰ کیلومتری و ۲٫۷ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

در ساغند استان یزد زلزله ۲٫۶، برازجان استان بوشهر زلزله ۲٫۶ و تازه آباد استان کرمانشاه زلزله ۲٫۷ رخ داد.

در حمیدیه استان خوزستان زلزله‌ای با بزرگای ۳٫۵ رخ داد که عمق آن در ۲۴ کیلومتری و کانون رومرکزی آن در ۲۰ کیلومتری حمیدیه، ۲۸ کیلومتری اهواز و ۳۳ کیلومتری سوسنگرد این استان بوده است.

لیکک استان کهگیلویه و بویراحمد نیز زلزله‌ای با بزرگای ۳٫۷ را تجربه کرد. عمق این زلزله در ۲۲ کیلومتری و کانون رومرکزی آن در ۱۰ کیلومتری لیکک و ۲۳ کیلومتری لنده استان کهگیلویه و بویراحمد و ۳۳ کیلومتری جایزان استان خوزستان گزارش شد.

زلزله ۳٫۴ ریشتری نهبدان استان خراسان جنوبی از دیگر رخدادهای لرزه‌ای روز ۲۴ مرداد بوده است. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری و کانون آن در ۱۳۲ کیلومتری نهبندان و ۱۳۷ کیلومتری شوسف استان خراسان جنوبی و ۱۳۸ کیلومتری شهداد استان کرمان بوده است.

در کلاته خیج استان سمنان نیز زلزله‌ به بزرگای ۴٫۷ گزارش شد. عمق این زلزله در ۱۰ کیلومتری و کانون آن در ۲۰ کیلومتری کلاته خیج استان سمنان و ۲۱ کیلومتری رامیان و ۲۷ کیلومتری نوده خاندوز استان گلستان بوده است. زلزله ۲٫۶ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

مجن این استان نیز با زلزله ۳٫۲ ریشتر لرزید. عمق این زلزله در ۱۰ کیلومتری و کانون آن در ۱۲ کیلومتری مجن، ۱۶ کیلومتری امیریه و ۲۴ کیلومتری بسطام این استان به ثبت رسید.

در سفید سنگ نیز زلزله ۳ ریشتری درعمق ۱۰ کیلومتری رخ داد که موقعیت رومرکزی آن در ۲۰ کیلومتری سفید سنگ، ۳۴ کیلومتری قلندرآباد و ۳۶ کیلومتری نصرآباد این استان است.

طبس استان خراسان جنوبی با زلزله ۳٫۶ ریشتری لرزید. این زلزله در عمق ۱۲ کیلومتری و کانون آن در ۱۱ کیلومتری طبس، ۳۳ کیلومتری ارسک و ۴۸ کیلومتری بشرویه این استان بوده است.

جمعه ۲۶ مرداد

در مهران استان ایلام زلزله ۲٫۷ و هجدک استان کرمان زلزله ۲٫۷ رخ داد.

در دهرم استان فارس زلزله ۳٫۵ ریشتری رخ داد که عمق آن در ۲ کیلومتری و کانون رو مرکزی این زمین لرزه در ۲۶ کیلومتری دهرم، ۴۴ کیلومتری افزر و ۵۳ کیلومتری قیر این استان بوده است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن