احتمال استیضاح و برکناری ترامپ چقدر است؟

آتلانتیک در گزارشی به قلم CONOR FRIEDERSDORF نوشت: در اواخر روز‌های انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ م. در حالی که دونالد ترامپ از پاک شدن ایمیل‌های هیلاری کلینتون انتقاد می‌کرد، درصدد پنهان سازی ارتباط شخصی خود با استورمی دنیلز بود. بر خلاف فرار‌های مالیاتی ترامپ که مردم هیچ آگاهی نداشتند، اما در مورد این مسئله استورمی دنیلز می‌توانست صحبت کند.

به گزارش «انتخاب»، آتلانتیک ادامه داد: وی مدت‌ها قبل اندکی پس از ازدواج ترامپ با ملانیا همسر سوم وی، از ارتباط جنسی سریالی وار با ترامپ سخن گفت. در این راستا وی در مصاحبه با مجله In Touch گفت که از مایکل کوهن وکیل ترامپ به خاطر تهدیدش شکایت می‌کند.

فلش تا ۷ اکتبر ۲۰۱۶ م: ترامپ قبل از این هم به سورفتار جنسی با چند زن دیگر متهم شده بود. در این راستا، واشنگتن پست یک ویدیویی ضبط شده از اظهارات رکیک جنسی ترامپ درباره زنان منتشر کرد. وی گفت:: «زمانی که شما یک ستاره باشید، آن‌ها به شما اجازه می‌دهند هر کاری را با آن‌ها انجام دهید..»

بسیاری بر این عقیده بودند که این فایل صوتی میتواند زمینه شکست وی را در انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ فراهم کند، اما چنین نشد. در همان زمان با افشای رسوایی ارتباط جنسی با وی و پرداخت ۱۳۰ هزار دلار حق سکوت توسط مایکل کوهن، از کاهش شانس پیروزی وی در انتخابات سخن می‌گفتند. این میزان پول تقریبا یازده روز قبل از انتخابات به وی (استورمی دنیلز) پرداخت شده بود، در حالی که رای دهندگان به دونالد ترامپ نمی‌دانستند که رئیس جمهور منتخب آن‌ها مبلغی بیش از حقوق سالانه آن‌ها به زنی پرداخت می‌کند تا این اطلاعات را از آن‌ها دور نگه دارد.

حتی اگر این پرداختی کاملا قانونی بود، اما چون برای گمراه سازی رای دهندگان انجام شده بود یک اقدام غیراخلاقی بود. در حالی که این پرداختی‌ها قانونی نبوده است، زیرا که آن‌ها قانون فدرال کمپین انتخاباتی را نقض کردند.

در روز سه شنبه، مایکل کوهن وکیل سابق ترامپ جرم خود را پذیرفت و به طور خاص اعتراف کرد که او به این دلیل مرتکب جرم شده تا از آگاهی رای دهندگان به اطلاعاتی که شانس پیروزی ترامپ را کاهش می‌داد جلوگیری کند. همانطور که یک وکیل آمریکایی گفته است: «مایکل کوهن این میزان پول را برای تاثیر گذاری بر انتخابات ریاست جمهوری پرداخت کرده است و نشست‌ها و تماس‌های تلفنی خود در مورد ماهیت و زمان بندی پرداخت را با اعضای کمپین انتخاباتی ترامپ کاملا هماهنگ کرده است.»

علاوه بر این دادستان افزود که استورمی دنیلز قبل از انتخابات با مطبوعات صحبتی نکرده است و همچنین مایکل کوهن وجوهی مشابهی را به کارن مک دوگال برای حق سکوت پرداخت کرده است. اما آیا دونالد ترامپ در مورد این طرح پرهزینه و موفق برای ارتکاب جرم پنهان کردن حقیقت از رای دهندگان آگاهی داشته است؟ در این راستا ما با مجموعه‌ای از دروغ روبرو هستیم که فهم آن نیازمند زمان طولانی است.

در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸ م. مجله وال استریت ژورنال از پرداخت ۱۳۰ هزار دلاری مایکل کوهن به استورمی دنیلز گزارش داد. یک ماه بعد مایکل کوهن گفت که این وجوه را از حساب شخصی خود پرداخت کرده است نه توسط ترامپ یا کمپین انتخاباتی.

در روز جمعه ۱۸ فوریه ۲۰۱۸ معاون مطبوعاتی کاخ سفید در پاسخ سوال خبرنگاران در مورد آگاهی ترامپ از پرداخت پول وکیل شخصی به یک پورن استار برای حق سکوت گفت: «پرزیدنت ترامپ ادعای استورمی دانیلز را رد می‌کند.»

در ۱۵ مارس ان بی سی نیوز در گزارشی گفت:: «وکیل ارشد سازمان ترامپ ۱۳۰ هزار دلار را برای اجرای یک توافق پنهانی با ستاره فیلم بزرگسالان استورمی دانیلز پرداخت کرده است.».

اما در ۵ آوریل، ترامپ در مورد این سوال که آیا او از پرداختی به دنیلز اطلاع داشته است، گفت: «خیر»

چند روز پس از کشف اسنادی در دفتر کوهن توسط اف بی آی، در ۲۶ آوریل، پرزیدنت ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز گفت:: «کوهن نماینده من است با این توافق احمقانه اش با استورمی دنیلز». سپس در ۲ می‌رودی جولیانی وکیل ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: ک. پرزیدنت ترامپ از «ترتیبات کلی» پرداخت حق سکوت ۱۳۰ هزار دلاری آگاهی داشته، ولی هیچ اطلاعی در مورد جزئیات آن نداشته است.

ترامپ در روز‌های بعد در توئیتی گفت: «آقای کوهن به عنوان یک وکیل از من مقرری ماهیانه دریافت می‌کرد و ایشون هیچ ارتباطی با کمپین انتخاباتی نداشته است، بلکه بازپرداخت حقوق وی در قالب یک قرارداد خصوصی بین طرفین بوده است که از آن به عنوان توافق محرمانه نامیده می‌شود. این توافقات در میان افراد مشهور و بسیار ثروتمند بسیار رایج است.»

وکیل مایکل کوهن در توئیتر گفت: «امروز مایکل شهادت داد که دونالد ترامپ به او دستور داده تا با پرداخت پول به دو زن با هدف تاثیر گذاری بر انتخابات مرتکب جرمی شود. اگر آن وجوه پرداختی برای مایکل کوهن جرم بوده است پس چرا برای دونالد ترامپ جرم نباشد؟»

مشاور سابق کاخ سفید گفت: «در این مسئله، با فرض پذیرش نقض قانون فدرال کمپین انتخاباتی توسط قدرتمندترین مرد کشور؛ شاهد نمایش کوچک شمردن ملاحظات و محدودیت‌های قانونی هستیم و وی به صورت مستمر در مورد اقداماتش دروغ می‌گوید.»

برت استفان نویسنده وال استریت ژورنال در این مورد گفت: «من در مورد شایستگی استیضاح ترامپ شک و تردید داشتم. اما درخواست جرم کوهن این مسئله را تغییر داد. رئیس جمهور به وضوح در مورد جرایم سنگین و فرارمالیاتی مجرم است. او باید از مقامش استعفا دهد یا به دادگاه احضار شود و سپس او را از مقامش اخراج کنند.»

با تمام عواقب سیاسی و قانونی، رای دهندگان به ترامپ باید بدانند که آن‌ها به مردی رای داده اند که به همگی آن‌ها برای پیروزی در انتخابات دروغ گفته است. آمریکا تا زمانی که ریاست جمهوری او فاسد باشد و گفتمانش با دروغ مسموم شده و به قدرت قوانین بی اعتنا و الگویی از کوچگ شماری دروغ برای فرزاندش ایجاد کند نمی‌تواند بزرگ باشد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن