رییس مجلس: سوال از رییس‌جمهور به قوه قضاییه ارجاع نمی‌شود

نماینده شاهین‌شهر در مجلس مدعی نقض قانون توسط رییس‌جمهور و هیات دولت شد و خواستار ارجاع سوال از رییس‌جمهور به قوه قضاییه شد، اما لاریجانی گفت: در محورهای پنج‌گانه سوال از رییس‌جمهور «استنکاف یا نقض قانون» در محورهای سوال به صراحت آورده نشده است، در نتیجه به قوه قضاییه ارجاع نخواهد شد‌.

به گزارش ایسنا، حسینعلی حاجی دلیگانی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی مجلس به گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره ریشه‌های قاچاق کالا و ارز در تذکری با استناد به ماده ۲۱۳ آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: تخلفات زیادی در اجرای قانون توسط رییس‌جمهور و هیات دولت رخ داده که نتیجه آن در نارضایتی نمایندگان در جلسه دیروز که ۲۰۰ نماینده با رای خود به پاسخ‌های رییس‌جمهور نشان داد، ظهور کرد.

وی ادامه داد: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، برنامه پنجم توسعه، قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، قانون اقتصاد مقاومتی، قانون کسب و کار، قانون رفع موانع تولید، اصلاح مجوزهای کسب و کار و  ایجاد دولت الکترونیک توسط دولت و رییس‌جمهور نقض شده است.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس ادامه داد: کمیسیونهای متعدد مجلس پیش از این گزارشهایی درباره استنکاف یا نقض قانون توسط رییس‌جمهور و هیات دولت منتشر کرده‌اند علاوه بر آن دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها هم گزارشهای مشابه داشته‌اند. پیشنهاد می‌دهم مجموع این گزارشها در هم ترکیب شود و موارد نقض و استنکاف دولت و رییس‌جمهور جمع بندی شده و برای رسیدگی به قوه قضاییه ارسال شود.

حاجی دلیگانی متذکر شد: آیا سوال از رییس‌جمهور کار عبثی بود؟

لاریجانی در پاسخ به تذکر گفت: اگر در عناوینی که آقایان به عنوان سوال از رییس‌جمهور صراحتا آورده بودند «استنکاف» یا «نقض قانون» آورده شده بود، حرف شما درست بود اما نمی‌توان مواردی که ذکر کردید را تحت این عنوان مطرح کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در عین حال خاطرنشان کرد: شما می‌توانید موارد ذکر شده را مطابق ماده ۲۳۶ آیین‌نامه عمل کنید اما در قالب سوال از رییس جمهور نمی‌توانید چنین کنید.

لاریجانی تاکید کرد: سوال از رییس‌جمهور کار عبثی نبود اما قانونا نمی‌توان چنین کنید.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا