«برجام قوی‌ترین توافق روی زمین است»

جان کری با بیان این‌که برجام قوی‌ترین توافق هسته‌ای در کره زمین است، گفت: علی‌رغم خروج آمریکا از این توافق جامعه بین‌الملل خواهان حفظ آن است.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در گفت‌وگو با شبکه ام اس ان بی سی بار دیگر به انتقاد از سیاست‌های دونالد ترامپ رییس جمهور کشورش به ویژه در عرصه بین‌المللی پرداخت و گفت: توافق با ایران قوی‌ترین و مسئولانه‌ترین توافق هسته‌ای روی زمین است. دونالد ترامپ وقتی که این توافق را محکوم می‌کند و آن را بدترین توافق می‌داند همچون همیشه نمی‌داند که از چه چیزی حرف می‌زند.

کری در ادامه با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس آمریکا در گذشته درباره فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان، گفت: ما ظرفیت و توانایی ایران برای تولید سلاح هسته‌ای را برای ۱۵ سال و حتی شاید برای همیشه از بین برده‌ایم. من نمی‌توانم بگویم که آنها (ایرانی‌ها) چه مسیری را انتخاب می‌کنند، اما اگر به سمت تولید سلاح حرکت کنند ما از آن مطلع خواهیم شد.

وی افزود: در حال حاضر با وجود خروج ترامپ از توافق هسته‌ای روسیه، چین، فرانسه، انگلیس، آلمان و ایران در این توافق مانده‌اند. دونالد ترامپ از توافق خارج شد اما باقی جامع بین‌الملل برای حفظ آن تلاش می‌کنند.

رییس جمهور آمریکا در ماه مه پس از بارها انتقاد از توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ که در ژوییه ۲۰۱۵ حاصل شد خروج خود از این توافق را اعلام کرد و گفت که تحریم‌ها علیه تهران را باز می‌گرداند. این در حالی است که دیگر طرف‌های توافق و اتحادیه اروپا برادامه پایبندی‌شان به توافق هسته‌ای تاکید می‌کنند.

نتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن