تبلیغات بانک ها دروغ است یا اخذ کارمزد به خاطر هزینه؟!

از ۲۰ خرداد امسال اخذ کارمزد از مانده‌گیری از پایانه‌های فروش و البته تلفن‌بانک و اینترنت بانک آغاز شد. اما این پایان ماجرا نیست و با اعلام بانک مرکزی قرار است که از آبان ماه کارمزد جدیدی نیز گرفته شود. بر پایه سیاست جدیدی که نظام بانکی کشور و در رأس آن بانک مرکزی برنامه‌ریزی کرده، ‌مقرر شده است از آغاز آبان‌ماه امسال، از پذیرنده‌های دستگاه‌های کارت خوان فروشگاهی در ازای هر تراکنش کارمزد کم شود.

به گزارش«تابناک»؛ با اعلام خبر دریافت کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارتخوان، صنوف و مصرف‌کنندگان نسبت به این موضوع واکنش‌هایی نشان دادند که نهایتا بانک مرکزی تاکید کرد این امر منطقی و کارشناسی است.

یکی از دلایل اصلی بانک مرکزی به نقل از ناصر حکیمی، مدیر کل فناوری بانک مرکزی برای توجیه اخذ کارمزد این است که ۲۵ درصد تراکنش‌ها زیر ۱۰ هزار تومان است و همین امر موجب فرسوده‌شدن شبکه خواهد شد؛ بنابراین با این طرح، تراکنش‌های پایین دیگر صورت نمی‌گیرد و خرید‌های خرد با کارت انجام نمی‌شود و لذا شبکه خلوت خواهد شد!

در حالی بانک مرکزی سیاست کارمزد را منطقی می داند که مخالفان این طرح معتقدند اخذ کارمزد از خدمات الکترونیک منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود و اصناف این کارمزد را در نهایت به مصرف‌کنندگان تحمیل خواهند کرد، یا اگر اینگونه نباشد تعدادی از کارتخوان‌ها تعطیل خواهد شد که به نوعی برگشت به عقب است و مشکل نقل و انتقال پول را خواهیم داشت.

نگاهی به عملکرد بانک ها و تبلیغات آنها برای استفاده مردم از خدمات الکترونیکی نشان می دهد که نه تنها خدمات الکترونیکی برای سیستم بانکی هزینه ندارد بلکه سودهای فروانی نیز در پی دارد که آنان را مجاب می کند که تبلیغات فراوانی را برای استفاده مردم از دستگاه های کارت خوان بانک خودشان انجام دهند.

در روزهایی که مسابقات جام جهانی از سیمای جمهوری اسلامی پخش می شد، یا همین امروز کمتر کسی است که تبلیغات برخی بانک ها را برای پایانه های فروش و کارت های این بانک ها را مشاهده نکرده باشد . فارغ از محتوای خلاف واقع این تبلیغات همچون سفر به در دور دنیا و گرفتن تبلت و از این قبیل، موضوع این است که صرف استفاده و خرید کالا از طریق دستگاه های کارت خوان چه سودی به همراه دارد که این بانک ها برای سبقت گرفتن و تشویق مردم برای انتخاب بانک خودشان دست به هر اقدامی می زنند.

در واقع اگر خرید از طریق دستگاه های کارت خوان به این حجم سود برای بانک ها در پی دارد، پس چرا دوباره بانک مرکزی می خواهد از مردم و یا صاحب حساب کارمزد استفاده از این خدمات را دریافت کند. آیا بهتر نیست بانک مرکزی قدری از سود بانک ها که در ازای ارائه خدمات به دست می آورند را صرف هزینه های شبکه خدمات الکترونیک کند. اگر خرید از طریق دستگاه های کارت خوان به این حجم سود برای بانک ها در پی دارد، پس چرا دوباره بانک مرکزی می خواهد از مردم و یا صاحب حساب کارمزد استفاده از این خدمات را دریافت کند. آیا بهتر نیست بانک مرکزی قدری از سود بانک ها که در ازای ارائه خدمات به دست می آورند را صرف هزینه های شبکه خدمات الکترونیک کند. آیا بهتر نیست حتی با ارائه تسهیلات بیشتر، مردم را به استفاده بیشتر از این خدمات که مطمئناً فواید زیادی برای اقتصاد کشور خواهد داشت؛ تشویق نمائیم.

البته ممکن است، اخذ کارمزد بتواند بخشی از مشکلات و ضعف های سیستم الکترونیکی را برطرف نماید. اما در یک نگاه جامع واقعاً گرفتن کارمزد چه تبعاتی را برای اقتصاد کشور در پی خواهد داشت؟

به نظر می رسد؛ اخذ کارمزد در نهایت به ضرر مصرف کننده است؛ چرا که واحدهای صنفی اقدام به جمع آوری دستگاه‌ها می‌کنند یا با گران‌فروشی این هزینه‌ها را جبران خواهند کرد. از سوی دیگر این اقدام تورم را افزایش خواهد داد. چرا که تجربه نشان می دهد واحدهای صنفی هر زمانی که مجبور به پرداخت هزینه‌ای شوند این هزینه را از خریدار دریافت می‌کنند و برخی اصناف قیمت اجناس خود را افزایش می‌دهند تا به نوعی جبران پرداخت آن هزینه شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن