توضیح فاطمه هاشمی و حریرچی از وضعیت دارویی بیماران خاص

آیا در کشور مشکل تامین دارو داریم؟

روایت‌های متضادی از قیمت و در دسترس بودن داروهای مورد استفاده‌ی بیماران خاص وجود دارد. دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید که داروهای مورد نیاز این بیماران در دسترس است و در همین حال فاطمه هاشمی رفسنجانی رییس بنیاد بیماری های خاص از گرانی داروها خبر می‌دهد.

گفت‌وگوی انصاف نیوز با دکتر ایرج حریرچی و فاطمه هاشمی درباره‌ی وضعیت دارویی بیماران خاص را در ادامه بخوانید:

حریرچی: داروهای مورد نیاز در اختیار است

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه گاهی در سطح وسیع کشورها کمبود دارو پیش می‌آید، گفت: «در مورد بیماران خاص به طور ویژه داروهای مورد نیاز در اختیار است؛ ۱ الی ۱٫۵ درصد کمبود وجود دارد که این هم گاهی برای بیماران زیاد است.»

دکتر ایرج حریرچی ادامه داد: «کمبودهای دارویی که حس می‌شود گاهی به دلیل انتظار پزشکان و بیمارانی است که فقط داروی خارجی مصرف می‌کنند. ما برای بیماران تالاسمی و هموفیلی داروهای تولید داخل داریم و گاهی مواد اولیه و مواد بسته بندی آن از خارج می‌آید.»

حریرچی ضمن تکذیب کمبود دارو در ۱۴ استان بیان کرد: «وضعیت این‌گونه نیست که کمبود دارو در ۱۴ استان وجود داشته باشد. اگر مستنداتی در این مورد وجود دارد به ما ابلاغ کنند. نمی‌گویم آن‌چه در سطح کشور وجود دارد بسیار مطلوب است ولی با سطحی که سال‌های پیش داشتیم منطبق است، حتی بعضی از مواردی که ناشی از تزریقات تحریم ها است به سرعت در حال حل شدن است.»

حریرچی: موضوع احتکار برای شرکت‌های پخش مطرح نیست

درحالیکه در گزارش‌های قبلی انصاف نیوز اظهارنظرهایی مبنی بر احتکار دارو به نقل از رییس انجمن هموفیلی ایران بیان شده بود، سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به آنکه نباید کلیت این موضوع را بزرگ کرد، گفت: «خوشبختانه شرکت‌های پخشی که وجود دارد همه شناسنامه‌دار هستند و موضوع احتکار برای آنها مطرح نیست. نباید کلیت ماجرا را بزرگ جلوه دهیم. احتکار دارو مربوط به داروهای تاریخ مصرف گذشته و یا قاچاق است و گاهی در توزیع و فروش هم تخلف صورت می گیرد.»

فاطمه هاشمی: داروهای تالاسمی گران شده است

مدیر بنیاد امور بیماری‌های خاص در مورد وضعیت دارو برای بیماران خاص به خبرنگار انصاف نیوز گفت: «چون ما به التفاوت ارز بالا رفته دارو برای بیماران خاص تالاسمی گران شده.»

وی در پاسخ به سوالی درمورد احتمال احتکار دارو، گفت: «درمورد احتکار اطلاعاتی ندارم، ولی می‌دانم بعضی از داروهای بیماران سرطانی گران شده است.»

فاطمه هاشمی با اشاره به گرانی داروی «دسفرال»، ادامه داد: «داروی دسفرال بیماران تالاسمی ۵۰ هزارتومان بود که آن هم غیرقانونی بود، به این دلیل که باید تمام داروهای تالاسمی رایگان باشد. ولی حالا باید برای همین دارو ۵۰۰ هزارتومان پرداخت کنند!»

تاثیر داروهای داخلی کم است

هاشمی از دلیل عدم رضایت بعضی بیماران از داروهای داخل گفت: «تولید داخل وجود دارد ولی بعضی بیماران راضی نیستند که حق هم با بیمار است؛ اثر داروها کم است.

مدیر بنیاد بیماری‌های خاص در پاسخ به این سوال که «آیا کارخانه‌های داروسازی داخلی امکان تامین داروهای بیماران خاص را دارند؟»، گفت: درداخل که اگر می‌توانستند دارو برسانند تاکنون رسانده بودند، در حال حاضر باتوجه به مشکلاتی که برای کارخانه‌های داخلی پیش آمده امیدواریم تا ماه‌های آینده دارو تامیین شود. در پیگیری‌های ما قول داده‌اند تا ماه‌های آینده مشکلی پیش نخواهد آمد.»

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/EfaGL
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن