«بورس شاهد رشد و اصلاح خواهد بود»

«حمید میر‌معینی» اقتصاددان و تحلیلگر اقتصادی با اذعان به اینکه افزایش نرخ ارز و یا فروش بورس کالا به نفع دلالان، سفته بازها و رانت‌داران بوده است گفت: بورس طی روزهای آینده شاهد دوره‌ی رشد و اصلاح خواهد بود.

او با ارزیابی افزایش شاخص بورس در روزهای ابتدایی هفته‌ی جاری، درمورد بازگشت دوباره‌ی اقبال از سمت صنایع کوچک به سمت صنایع بزرگ و صادراتی، به خبرنگار انصاف نیوز گفت: با نزدیک شدن به اواخر شهریور و فصل گزارش‌های شش ماهه‌ی شرکت‌ها، به تبع افرایش نرخ ارز و نرخ فروش محصولات، شاهد افزایش سودآوری شرکت‌ها هستیم.

از سویی حتی برخی از شرکت‌هایی که افزایش سودآوری نداشته‌اند به واسطه‌ی افزایش نرخ ارز، با افزایش ارزش جایگزین‌ روبرو شدند، بنابراین برخی از سهم‌هایی که در دو هفته‌ی اخیر استراحت کرده‌اند دوباره فعال شده و به نظر می‌رسد در چند روز آینده نیز دوباره شاهد رشد آن‌ها باشیم.

این تحلیگر بازار بورس افزود: باید منتظر بمانیم که یک دوره‌ی اصلاحی دیگر شکل بگیرد. به هر حال این روال بازار بورس است که گاهی رشد و گاهی نیز با ورود اخبار منفی دوره‌‌‌ی نزول هم دارد. اما آنچه که مشخص است الان دوره‌ی رشد و اصلاح بازار سهم و بورس است و نه دوره‌ی نزول و اصلاح.

او گفت: این افزایش ارزش سهم‌ها، صنعت به صنعت جابجا می‌شوند و در این مدت صنایع به نوبت مشمول این رشد شده‌اند و عمدتا رشدهای متناسب با رشد نرخ ارز و اثر گذاری نرخ ارز را همه تجربه کرده‌اند.

این اقتصاددان درخصوص سیاست‌گذاری جدید بانک مرکزی بعد از روی کار آمدن مدیریت جدید گفت: مدیریت جدید بانک مرکزی سیاست متفاوتی را در پیش نگرفته است و به نظر می‌رسد که هیچ ارتباط معناداری بین رویکرد جدید بانک مرکزی و بازار بورس نباشد.

او افزود: البته چه در نرخ سود بانکی نرخ ارز و چه در شاخص‌های اقتصادی دیگر که تحت تاثیر عملکرد و سیاست‌گذاری بانک مرکزی است، هیچ تغییر خاصی اتفاق نیافتاده است. بازار سرمایه‌ی ایران تغییر متاثر از تغییر مدیریت بانک مرکزی نداشته است. بنابراین عمده تحلیل‌های بازار سرمایه مبتنی بر سودآوری شرکت‌ها است.

میرمعینی درباره‌ی این‌که «از رییس جمهور تا تولیدی‌ها، از پتروشیمی‌هایی که از عرضه‌ی ارز در سامانه‌ی نیما خودداری می‌کنند، شاکی هستند، اما با این‌حال در این هفته با رشد ارزش سهم روبرو بودند»، گفت:من حق شرکت‌های پتروشیمی می‌دانم که از منافع خود و سهام‌دارهایشان دفاع کنند و  سیاست‌گذاری‌ خود را براساس و منافع سهامداران و سازمان خود اعمال کنند. علی‌رغم اینکه به صورت دستوری پتروشیمی‌ها بخشی از منابع ارزی خود را وارد سامانه‌ی نیما و در بازار صنایع عرضه کرده‌اند، این شرکت‌ها در نهایت بایستی در مقابل سهامدارن و هیات مدیره‌ی خود پاسخگو باشند. اگر بنا به عرضه‌ی ارز در سامانه‌ی نیما است در همه‌ی شرکت‌ها بایستی این اتفاق به صورت مساوی و بالسویه باشد.

وی در ادامه گفت: این به ضرر شرکت‌های صادراتی است که بخوانهد منابع ارزی خود را در این سامانه عرضه کنند و برخی شرکت‌های دیگر منابع ارزی خود را نگه دارند و زمان خاصی عرضه کنند. بنابراین سیستم نظارتی در نحوه‌ی فروش محصول، در بورس کالا و هم نحوه‌ی عرضه‌ی ارز شرکت‌ها در سامانه‌ی نیما باید نسبت به همه با عدالت برخورد کند.

این تحلیلگر اقتصادی افزود: تا به امروز این اتفاق نیفتاده و اعتماد شرکت‌های پتروشیمی جلب نشده است و هر اتفاقی هم که  تا الان افتاده است -از عرضه محصولات در بورس کالا گرفته تا عرضه ارز در بازار نیما- عمدتا به نفع دلالان و سفته‌بازها و رانت‌داران بوده است. منافع حاصل از این عرضه‌ها نه به سود تولیدکننده بوده و نه به سود مصرف کننده‌ی نهایی، بلکه به جیب دلالان رفته است. دولت حتی با مکانیزم دستوری نه توانسته اعتماد بازار مصرف را جلب کند و نه تولید کننده را.

آقای میرمعینی با اشاره به اینکه پیش‌بینی در خصوص آینده بازار بورس سخت است، گفت: در ابتدا پیش‌بینی آینده‌ی سیاسی خیلی سخت است، به هر حال اگر مشکل سیاسی نداشته باشیم، عمده‌ی شرکت‌های فعال در بورس و اوراق بهادار از شرکت‌های بزرگ و معتبر در عرصه‌ی اقتصاد کشور هستند.

او افزود: با توجه به استفاده‌ی این شرکت‌ها از بهترین امکانات کشور و نیز استحکام و تولیدات با کیفییت آن‌ها و از سویی با توجه به اینکه ما کشور ثروتمند و دارای منابع غنی هستیم، طبیعتا باید در یک حالت عادی سودآوری و فعالیت مناسب و خوبی داشته باشند. شرکت‌هایی که در بورس هستند باید بتوانند با رقبای جهانی به نحوه‌ی احسن و در شرایط مناسبی رقابت کنند، اما با توجه به ریسک‌های  سیاسی و احتمال افزایش محدودیت‌های تحریمی ایران در آینده، این شرکت‌ها در تامین خوراک و مواد اولیه و حتی بخش تولید و فروش دچار مضیقه خواهند شد. این مضیقه‌ها بر روی سودآوری شرکت‌ها اثر منفی می‌گذارد و مطمئنا شاهد افت سود‌آوری و کاهش قیمت سهم آن‌ها خواهیم بود؛ بنابراین همه چیز به آینده‌ی سیاسی بستگی دارد که پیش‌بینی آن هم خیلی سخت است.

میرمعنی در پاسخ به اینکه برای خرید سهم چه صنایعی را پیشنهاد می‌کند گفت: سهم‌های «فاندا منتال» و بنیادی خوبی وجود دارند که حتی در شرایط تحریم هم می‌توانند با حداقل‌ها کار کنند. با اینکه در هیچ زمینه‌ای، از صنعت استخراج، صنعت تولید و مونتاژ گرفته تا سایر صنایع کشور استقلال کامل نداریم و به نوعی در همه‌ی آن‌ها چه به لحاظ مواد، چه به لحاط قطعات، ماشین آلان و فناوری وابستگی وجود دارد،اما آن صنایعی که کمترین وابستگی را از نظر تولید و فروش به خارج داشته و کم ریسک هستند بهترین صنایع برای سرمایه گذاری‌ هستند.

وی در پایان اضافه کرد: در بلند مدت  اگر اتفاقات خوبی، چه به لحاظ سیاسی و چه اقتصادی، بیفتد این شرکت‌ها تاثیرشان خیلی عالی است و  واحدهایی فرای ریسکشان خواهند بود. شرکت‌های معدنی و فلزی، شرکت‌های کم ریسک هستند و با گشایش سیاسی و اقتصادی می‌توانند بیشترین منافع را برای سهام‌دارنشان ایجاد کنند.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/x3orO
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن